Рубикова коцка

Schürrle

can't be touched
Член од
19 ноември 2008
Мислења
3.020
Поени од реакции
2.059
Ова кога ке го видам право притисок ми се качува ..а не па да почнам да го решавам
 

Belle

A Jedi
Член од
12 април 2009
Мислења
1.006
Поени од реакции
552
Па баш е лесно да се реши оваа коцка , а еве го и решението и тоа во 2 чекора :

chatroulette-trolling-step-by-step-guide-to-solving-a-rubix-cube.jpg

Не знам што е толку тешко во ова .....

- Ок шала на страна, живци ми вади коцкава :mad::mad::mad:
 
S

smexy

Гостин
Успевам со мала помош од нет за негде околу 6-10 минути зависи од тоа колку ми лизга коцката и колку ми се испотени рацете.
А да денес почнав xD
Уште 1-2 алгоритми да научам и ќе можам без да глеам од нет и ќе се пребацам на вежбање брзина.
 
Член од
31 мај 2011
Мислења
1.424
Поени од реакции
789
Имав како мал но никогаш не успеав да ја склопам мака вадев :confused:
--- надополнето: Aug 20, 2011 7:00 PM ---
Ко помал само една страна ме дупеше а сега не можам ни една да ја наместам, си купив недавно една ама за украс, не ја чепкам оти после курле ќе ја намести...
:pos:Седи не ризикуј :D
 

Crypter

Апла Зелен...
Член од
6 јуни 2010
Мислења
131
Поени од реакции
48
Коцкава е вистински тренинг на нерви. Ко што гледам, се некои наживцирани кајганџии има овде. Седнете, проанализирајте ја, ќе сфатите како функционира и наместете барем еден слој. Ако не ја решите не се депримирајте, изгуглајте го решението и продолжете.

BTW: Рекордот ми е 1:36 со раскалтена коцка која ако не ја наместиш правилно после вртење на страна ќе ти се расклопи на рубикови коцкички.
 
S

smexy

Гостин


Вакви судоку-коцки да не има видено некој кај нас? Овие би биле уште поголем предизвик за решавање. :D
Нема разлика само треба да ги научиш ќошевите и алгоритмите се исти.
Уствари скоро сите вакви mechanical puzzles се слични за решавање.
 
Член од
5 септември 2011
Мислења
1
Поени од реакции
0
дајте некој што ќе оди накај европа наскоро нека донесе добра коцка, плќам со камата
;)

ако има некој нека пише zvonko.kostovski@gmail.com
 

SinisteR.

Is this your homework Larry?
Член од
10 јуни 2011
Мислења
2.823
Поени од реакции
7.032
стварно ако знај некој кај можи да се купи во Македонија оригинал коцка нека кажи пошто со оние кинеските само уште поќе ќе се изнервираш ко ќе не можиш да ја свртиш како шо сакаш
 
S

smexy

Гостин
стварно ако знај некој кај можи да се купи во Македонија оригинал коцка нека кажи пошто со оние кинеските само уште поќе ќе се изнервираш ко ќе не можиш да ја свртиш како шо сакаш
Не верувам дека има.
Ја неам проблем со кинескине од по 200 денари.
Олабави ја доволно и лизга ко по мраз.
 
С

Само Човек

Гостин
Не верувам дека има.
Ја неам проблем со кинескине од по 200 денари.
Олабави ја доволно и лизга ко по мраз.
каде има кинески од по 200 ден. ? Пошто јас за 5 дена 2 искршив, али по 50 ден,болје јас се вртам на песок :), инаку кога ќе научив да ја местам, али од 15 мин не можам побрзо пошо многу кочи, не лизга.КАДЕ КУПИ КИНЕСКА ОД 200 ДЕН, КАЖИ ПОШО ВИШЕ ЖИВЦИ НЕМАМ
 
Член од
14 јули 2007
Мислења
21
Поени од реакции
7
Ако некој најде коцка ко што бара The LP Boy пишете стварно на темава. И јас барам али нигде ги нема.
Иначе дома иам 6 коцки, од кои само 2 се асални. Едната е купена тука во Скопје, али веќе не држат ( а не е оригинал, околу 100 денари беше ), другата е оригинал, ама од постарите модели и тешко се модифицира за speedcubing.

Така да ако најде некој коцка низ Скопје нека пише дека се излижа оваа со која вежбам, а за тие што местат ќе ме сфатат, една коцка не е доволна :)
 
D

Daedalus

Гостин
rekord 57 sek da ja resam mi e :)) f2l i za posledniot layer poseben zbir na algoritmi :))
 

kazioX

Примерен форумџија
Член од
28 април 2011
Мислења
3.823
Поени од реакции
10.551
Кај можам да најдам некоја коцка барем да не се растура, оваа ја купив за саат време се распадна :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom