Риба

ShakaZulu

" Тој Сум Бре "
Член од
29 јули 2008
Мислења
3.258
Поени од реакции
3.608
едно убаво 2+ годишно бампче

Добар ден љубители на рибата.
Уште како мал сум се гадел и до ден денес се гадам од самата помисла/мирис/вкус на риба. Сакам да почнам да јадам... совети? Која е со најнеосетлив мирис/вкус?
и брат што бидна, касна нешто ? :D
 

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
12.610
Поени од реакции
11.154
Моментално јадам лосос филети од Baduco, конзервиран лосос, и у пм е гаден, значи погадна риба немам јадено.
Е сега сум целосно збунет, бидејќи кој и да прашам сите го фалат лососот.

Сте ја пробале ?
 
Член од
18 мај 2008
Мислења
945
Поени од реакции
1.196
Моментално јадам лосос филети од Baduco, конзервиран лосос, и у пм е гаден, значи погадна риба немам јадено.
Е сега сум целосно збунет, бидејќи кој и да прашам сите го фалат лососот.

Сте ја пробале ?
Mене ми е вкусен но не конзервиран.Купи замрзнат и нека ти го приготви некој.Конзервирана риба само сардина и туна.
 

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
12.610
Поени од реакции
11.154
Mене ми е вкусен но не конзервиран.Купи замрзнат и нека ти го приготви некој.Конзервирана риба само сардина и туна.
Колку е од кг ?
 
Член од
18 мај 2008
Мислења
945
Поени од реакции
1.196
Колку е од кг ?
Не ме држи за збор но мислам дека пакување од 500-600 грама е околу 200-250 денари зависно од производителот.Ќе видиш по цената кои се поквалитетни:D
 

ShakaZulu

" Тој Сум Бре "
Член од
29 јули 2008
Мислења
3.258
Поени од реакции
3.608
Моментално кај нас има само цел чистен без глава и утроба, парчина 1.2кг - 1.8кг со тоа што нема потреба да купуваш цел може да се пресече на пола или помалку од пола зависи... 270 ден кило... Ова би го нашол во секоја рибарница пошто лососите се амерички од Метро - скопје... цените не би требале да варираат многу ...

Инаку сечен пакуван замрзнат ако најдеш не вреди да го платиш повеќе пошто тоа е истиот само сечен машински ама кога ќе си го пододмрзни може и сам да си пресечеш така со нож :D

Додека пак ако најдеш (а се најдува) свеж (потекло Норвешка ) и сакаш да платиш 500-700 кило купувај не му ја мисли. Вкусот е светлосни години понапред од замрзнатите амерички за кои правам маубет погоре...
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.109
Член од
17 јули 2010
Мислења
1.421
Поени од реакции
2.203
Уххх рибка...јас ја правам во тава со многу кромид и ја шиткам во рерна мммм
 
Член од
17 јули 2010
Мислења
1.421
Поени од реакции
2.203
зш во рерна? а на скара?;)

Затоа што во рерна кога ја правам, испаѓа на крај сочна риба, па уште со вкусот на кромичето ухххххххх

А + рибја чорба! Лепота
Да не праам муабет за тазе крапче на скара....
Ех....се излигавив сега, ми се сојаде риба, а во фриџот имам само туна!:facepalm:
 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
Крап пржен мене ми е најубав, брашно плус има еден зачин од подравка Вегета за риба, малку обична вегета и го ставам да се пржи. После само на салафетка да се подисцеди мрсното и за мерак е.
Ме стрвивте утре ќе пржам кленче, ми продаде некни еден рибар.
 
Член од
31 мај 2011
Мислења
2.746
Поени од реакции
1.285
Затоа што во рерна кога ја правам, испаѓа на крај сочна риба, па уште со вкусот на кромичето ухххххххх

А + рибја чорба! Лепота
Да не праам муабет за тазе крапче на скара....
Ех....се излигавив сега, ми се сојаде риба, а во фриџот имам само туна!:facepalm:
мој чоек (y)
--- надополнето: 18 мај 2012 во 21:00 ---
зш во рерна? а на скара?;)
на скара претежно скушата,инаку крапче,лосос во рерна/печка најдобро излегува -- никако пржење зошто губи од вкусот

посебно лососот завиткан во фолија заедно со лукче,лимонче(со исаф за да не изгуби рибата од вкусот!) не знам шо да ти распраам (y)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom