Риба

Член од
6 јули 2009
Мислења
491
Поени од реакции
16
Риба јадам, али најубава ми е ослич и оние мали рипчиња гирици мислам се викаат, испржени, да крцкаат, со бело винце ммм :pipi:
 
Член од
17 јануари 2008
Мислења
1.107
Поени од реакции
150
обожавам да конзумирам риба особено морска, добро приготвена со додатоци од зеленчук и добра капка вино, од наша винарска визба се подразбира .....
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.698
Поени од реакции
27.624
едно убаво 2+ годишно бампче

Добар ден љубители на рибата.
Уште како мал сум се гадел и до ден денес се гадам од самата помисла/мирис/вкус на риба. Сакам да почнам да јадам... совети? Која е со најнеосетлив мирис/вкус?
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.570
Поени од реакции
17.970
едно убаво 2+ годишно бампче

Добар ден љубители на рибата.
Уште како мал сум се гадел и до ден денес се гадам од самата помисла/мирис/вкус на риба. Сакам да почнам да јадам... совети? Која е со најнеосетлив мирис/вкус?
Нешто слично ко тебе, само доколку на овој начин е припремена рибата можам да ја вкусам, инаку ми се гади и ми се повраќа.
 

ShakaZulu

" Тој Сум Бре "
Член од
29 јули 2008
Мислења
3.257
Поени од реакции
3.607
едно убаво 2+ годишно бампче

Добар ден љубители на рибата.
Уште како мал сум се гадел и до ден денес се гадам од самата помисла/мирис/вкус на риба. Сакам да почнам да јадам... совети? Која е со најнеосетлив мирис/вкус?
Да претпоставам... како мал ти буткале со сила некоја глупо приготвена никаква (по квалитет и хранливост) риба која во денешно време никој не би ја ни погледнал а не купил и почнал да ја готви...

Зависи што сакаш да пробаш, Би ти препорачал пастрмка за почеток за друго колку сакаш да експирементираш (во кеш и начин на спремање) слободно кажи прашај...

Со едно мало рибче пред година и нешто...
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.698
Поени од реакции
27.624
Да претпоставам... како мал ти буткале со сила некоја глупо приготвена никаква (по квалитет и хранливост) риба која во денешно време никој не би ја ни погледнал а не купил и почнал да ја готви...

Зависи што сакаш да пробаш, Би ти препорачал пастрмка за почеток за друго колку сакаш да експирементираш (во кеш и начин на спремање) слободно кажи прашај...

Со едно мало рибче пред година и нешто...
папапапап чудовиште си фатил шака :)) браво
не бе не ми бутале нишо, едноставно и јас и брат ми уште од мали никако не сме можеле да поднесеме мирис на риба... не се сеќавам дека некогаш сум пробал
можеби само еднаш, врска неам, можеби си и во право

за кеш нема везе, само ти кажав да не е многу јака на вкус/мирис
 
Член од
31 мај 2011
Мислења
2.746
Поени од реакции
1.285
сакам да конзумирам риба,посебно пастрмката,крапот,плашицата и лососот зготвени,а немам против ни кон туната и сардината иако конзервирани.....интересно е што секоја риба ти дава различно задоволство во јадењето,на пример со пастрмката не се мачиш да требиш коски и се конзумира најбрзо и има одлично месо,кога станува збор за крапот треба мнооогу да внимаваш во чистењето на коските - но вкусот му е неприкосновен,лососот (на парчиња)приготвен во фолија со лук,лимон и маслиново внатре дава одличен вкус,како и плашицата подпржната па си грицкаш без да чистиш ништо од неа......СЕ на се одлична храна и задоволство
 

ShakaZulu

" Тој Сум Бре "
Член од
29 јули 2008
Мислења
3.257
Поени од реакции
3.607
папапапап чудовиште си фатил шака :)) браво
не бе не ми бутале нишо, едноставно и јас и брат ми уште од мали никако не сме можеле да поднесеме мирис на риба... не се сеќавам дека некогаш сум пробал
можеби само еднаш, врска неам, можеби си и во право

за кеш нема везе, само ти кажав да не е многу јака на вкус/мирис
Да бре јас сум фатил хахах, фатил некој некаде, јас му го чистев и средував + сликав :) ... инаку тоа е беше 19 килско што и не е баш многу за сом...

А бе види има разлика помеѓу Харинга од 100ка кило и свеж лосос од 700 да речеме (да не споредуваме со бакалари, јастози, ајкула...) ... затоа прашав за што си подготвен за тоа да ти кажам...

Реков за старт пастрмка, мирис 2 од 10 , коски 2 од 10, лесна за спремање, лесно достапна... Тоа за маринадите е мит кој е зависен за секој од луѓето, некој сакаат лимон, ако немаат ставаат чиста оцетна киселина, со рибата јас лично мразам киселкав вкус во риба на било кој начин...
 
Член од
21 септември 2011
Мислења
638
Поени од реакции
1.741
За добра риба ги давам и 100-те печени прасиња во Драчево за Нова Година:)
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.698
Поени од реакции
27.624
фала шака
ќе пробам пастрмка кога ќе сум во можност и псичики спремен :) па ќе ти пишам
 

POWER-MKD

Per aspera ad astra
Член од
1 март 2008
Мислења
4.763
Поени од реакции
644
Според мене најубава и најнесложена риба е Осличот. Сечење на главата, се раздвојува на две филети, има само една голема коска која лесно се вади и бутај :).
За да биде посочна пред да ја ставите да се пржи, извалкајте ја во пченкарно брашно.
 

ShakaZulu

" Тој Сум Бре "
Член од
29 јули 2008
Мислења
3.257
Поени од реакции
3.607
Според мене најубава и најнесложена риба е Осличот. Сечење на главата, се раздвојува на две филети, има само една голема коска која лесно се вади и бутај :).
За да биде посочна пред да ја ставите да се пржи, извалкајте ја во пченкарно брашно.
Прво да напоменаме дека муабетов ми е еако живееш во македонија... ако не сметај дека не сум пишал :)
Батко малку ме збуни или нешто се помешало... искрено ако за 5 години до сега “ми поминале низ раце“ 5000 пакети (лупам) (што е помалку сигурно од вистинскиот број) дал во 2 пакети случајно на јужно американците им заминале осличи со глава и утроба... или зборуваме за различни риби или можеби тебе ти паднало лото кога се работи за замрзната риба... :D
 

POWER-MKD

Per aspera ad astra
Член од
1 март 2008
Мислења
4.763
Поени од реакции
644
Прво да напоменаме дека муабетов ми е еако живееш во македонија... ако не сметај дека не сум пишал :)
Батко малку ме збуни или нешто се помешало... искрено ако за 5 години до сега “ми поминале низ раце“ 5000 пакети (лупам) (што е помалку сигурно од вистинскиот број) дал во 2 пакети случајно на јужно американците им заминале осличи со глава и утроба... или зборуваме за различни риби или можеби тебе ти паднало лото кога се работи за замрзната риба... :D
Зборам за целосно чистење риба, иначе аргентинскиот ослич си иде без глава, нормално :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom