Риба

E

`EsCaPe`

Гостин
Ау само Господ знае колку мразам риба.. Мирисот тоа не можам да го поднесам, добивам нагони на повраќање.. И ако пржела мајка ми пример риба у кујна, неколку дена после тоа не влегувам таму.. Одвратно ми е, не можам да ви опишам колку..

Агх..
 

BlaCk FiRe

`Going NoWhere`
Член од
21 март 2008
Мислења
637
Поени од реакции
18
Ослиќ со компири и домати

Потребни состојки:

- 500 гр. ослич
- 500 гр. домати
- 1 главица кромид
- 2 компира
- магдонос
- брашно
- 1 лажица вочестер сос
- 4 чешниња лук
- масло за јадење
- сол и црн пипер

Подготовка:

Потребно време за подготовка на ова предјадење е 40- тина минути.
На даската за сечење ситно го сечкаме кромидот. Исечканиот кромид го оставаме во сад настрана. Чешнињата лук ситно ги сечкаме. Исечканиот лук го оставаме во сад настрана. И магдоносот ситно го сечкаме и го оставаме во сад настрана. Претходно сварените компири ги сечкаме на поголеми коцки. Парчињата компири ги ставаме во поголем длабок сад. Водата во тенџере на оган ја посолуваме. Потоа во тенџерето ги ставаме доматите да се обарат. Со лажица решетка ги вадиме доматите од тенџерето и ги ставаме во цедалка.
Во тава за пржење на оган ставаме масло да се загрее. На загреаното масло го ставаме кромидот да се пржи. Доматите ги лупиме и им ги отстрануваме рачките. Излупените домати ги сечкаме на коцки. Исечканите домати ги собираме во сад. Потоа доматите ги додаваме во тавата на оган. Промешуваме. Посолуваме. Го додаваме сечканиот лук.
Филетите ослич ги редиме на даската за сечење. Филетите ги посолуваме од двете страни. На оган ставаме уште една тава за пржење. Првата тава ја протресуваме и ја покриваме со капак. Оставаме да врие 10- тина минути. Во втората тава ставаме масло да се загрее. Во првата тава го додаваме вочестер сосот и ситно сечканиот магдонос.
Филетите ги валкаме во брашно. Потоа ги ставаме да се пржат на загреаното масло во тавата. Откако ќе се испржат од едната страна филетите ги превртуваме. Исечканите варени компири во длабокиот сад ги посолуваме и ги наросуваме со мелен црн пипер. Потоа во садот додаваме масло за јадење. Промешуваме. Додаваме и ситно сечкан магдонос.
На чинијата за сервирање го ставаме компирот. Потоа на чинијата ги ставаме испржените филети. Врз филетите и компирот преливаме со сосот од првата тава. Лимонот го сечеме на кришки. Со кришките лимон го декорираме осличот со компири и домати. Декорацијата ја завршуваме со гранчиња француски магдонос помеѓу кришките лимон, како и со ситно сечкан магдонос.
А да доеше до кај мене на брзина да зготвеше... ми се пријаде у моментов :pos: :pos: :pipi::vozbud:
 

BlaCk FiRe

`Going NoWhere`
Член од
21 март 2008
Мислења
637
Поени од реакции
18
Ау само Господ знае колку мразам риба.. Мирисот тоа не можам да го поднесам, добивам нагони на повраќање.. И ако пржела мајка ми пример риба у кујна, неколку дена после тоа не влегувам таму.. Одвратно ми е, не можам да ви опишам колку..

Агх..
Ти немоеш да јадеш риба ... :( а тиа шо јада у кина,јапан риба нон стоп :) ... па жива над 100 год. :) :) :)
 
А

Ајсшутер

Гостин
Осличот е најубава риба,мислам најмногу ја јадам
 
Член од
27 јуни 2008
Мислења
1.543
Поени од реакции
42
Ау само Господ знае колку мразам риба.. Мирисот тоа не можам да го поднесам, добивам нагони на повраќање.. И ако пржела мајка ми пример риба у кујна, неколку дена после тоа не влегувам таму.. Одвратно ми е, не можам да ви опишам колку..

Агх..
Исто,гадна работа...
 

Грмуш

Пичкмајчин
Член од
11 октомври 2007
Мислења
1.118
Поени од реакции
90
Полнета пастрмка...најубаво предјадење:vozbud:
 
Член од
19 јуни 2007
Мислења
3.422
Поени од реакции
116
пааа риба сакам и тоа многу ама најубава ми е кога е подготвена дома (спремена од татко ми :) ) :)
 
Член од
12 јуни 2008
Мислења
5.227
Поени од реакции
972
Риба јадам многу ама ако немаш аспиратор дома собата ке ти мириса 2 дена
 
Член од
18 септември 2007
Мислења
2.547
Поени од реакции
33
Јадам риба. Најмногу ми се допаѓа лосос и пастрмка.
 
Член од
27 ноември 2008
Мислења
1.433
Поени од реакции
341
јадам риба секоја недела по еднаш мора...
најмногу купва мајками скуша или харинга
скушата е поуба....
ама обожавам ослич... со сос од мајонез и брокула... ммммммммм:pos2:
 
Член од
20 ноември 2008
Мислења
2.905
Поени од реакции
400
Ауу..Рибичка.
Секоја недела тато и чичо кога одат на браната и ловаа рибички .. и се носаа ...
И се јадааме:baeh:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom