Референдум во врска со членството на Обединетото Кралство во ЕУ (Bretxit)

Дискусија во форумот 'Свет' започната од Ne_sum_ja, 29 февруари 2016.

 1. Bateman

  Bateman

  Член од:
  23 ноември 2011
  Мислења:
  8.577
  Допаѓања:
  15.777
  По изборот на Трамп се сменија работите, да не го избереа прашање ќе беше дали ќе одеа на „тврд брексит“ или дали воопшто ќе го активираат чл.50.

  Сега се осилени со надеж дека со САД и државите од комонвелтот ќе имаат некаков специјален англосаксонски економски договор како замена на повластиците од заедничкиот пазар на ЕУ.
   
 2. wicked_1

  wicked_1

  Член од:
  20 јули 2014
  Мислења:
  4.681
  Допаѓања:
  5.776
  Ти не сметаш дека треба вакво нешто институциски филтри да помине?

  Референдумот не беше репрезент на апсолутна волја, сепак постои поделеност и огромна бројка има гласано remain.

  Сега мислам дека е клучниот момент најдесните патриоти UKIP со Фараж и компанија преку паролите на референдумот на нови избори да обезбедат повеќе седишта и да ги направат потребните промени, сигурно ќе добијат многу повеќе од 12% што ги имаат во моментот.
   
 3. Bafra

  Bafra

  Член од:
  30 јануари 2011
  Мислења:
  958
  Допаѓања:
  650
  По мене ако е исполнет условот за % излезеност, без разлика дали одлуката била ЗА излез или НЕ, треба да се прифати и владата да тера.
  Нема што пак пратениците да одобруваат. И нивните не се поарни од нашите, и тие имаат уста и стомак па лесно може да ја игнорираат одлуката од населението.

  Фараж не е патриот, тој доаѓа од ПРИВАТНИОТ СЕКТОР и пак се врати назад, разбира од каде доаѓа најголемата опасност за секоја Империја / Држава (самите себе се јадат)
   
 4. wicked_1

  wicked_1

  Член од:
  20 јули 2014
  Мислења:
  4.681
  Допаѓања:
  5.776
  Друг муабет е дали парламентарната демократија е добар концепт.
  Ако не е како што ти цениш, треба одредена партија да освои доволен број на седишта за да ја измени материјалната рамка на некој поразличен начин т.е да имплементира друг начин на уредување.

  Во параламентарна демократија референдумот е секогаш последна инстанца кога се промовираат и ценат политики, насоки, одлуки, а не почетна. Па во ваков случај директно да имплементираш референдумски резултат и мислење без било каква консултација и институцонални насоки, и да занемариш мислење на 13 мил. народ (46%) е апсурдно.

  Не е тоа маќедоња па вољата на мнозинството (колкава и да е) да биде апсолутна и да уништува се спротивно на неа.
   
 5. Bafra

  Bafra

  Член од:
  30 јануари 2011
  Мислења:
  958
  Допаѓања:
  650

Сподели преку: