Ретро! Споредба на фудбалери [Дуел: Роналдо vs Анри]

Дуел:


  • Вкупно гласачи
    96

G@rfielD

Модератор
Член од
10 февруари 2007
Мислења
10.729
Поени од реакции
9.712
Ајде да ја размрдаме темава.

Имаме нов напаѓачки дуел. По барање на отварачот на истата, ќе се споредуваат Креспо и Инзаги.

Навалете. :)
 
Член од
8 јуни 2007
Мислења
6.102
Поени од реакции
12.199
Среќа што сум ги гледал двајцата, скоро низ целата нивна кариера. Кога ќе ми текне на Креспо, одма ме асоцира на корпуленција и неверојатна елеганција спрема таа корпулентност. Инзаги, well.. чудо на природата. Некако поедноставен ама погломазен во се што правеше, ама убиствен, предатор. Поим за центарфор. Некако, ко да беше роден за да биде човек кој треба да ја протне топката в мрежа.

Тешко ги соединувам во било која комбинација, иако се „начекаа“ и во ист тим. И тешко ги комбинирам и за некаква споредба.
Уште потешко се решавам за кого да го дадам својот глас.

Неговото (Инзаги) „I wasn't born Ronaldinho, but with a strong will I managed to touch the sky...“ ми е пресудно во тешката одлука. Така да, 12 points goes to Italy...:ROFLMAO:
 

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
26.586
Поени од реакции
81.172
Креспо - Интелегентен, курпулентен, техничар ( за разлика од Инзаги ) итн...
Инзаги - Г'злак :icon_lol:

Но сепак мојот глас оди кај вториот, дека е во газ правен, типичен гзлак :pos:
 

Tоni

ILLYRIAN
Член од
26 февруари 2009
Мислења
13.639
Поени од реакции
10.237
Според фудбалските способности мислам дека Креспо беше подобар играч од Инзаги. Имаше подобра техника и можам да кажам подобар шут.
За Инзаги тие што го виделе знаат дека имаше неверојатна среќа, во финале на ЛШ, топката го погодува во грб после изведениот слободен удар од Пирло и влегува во гол, Инзаги со два гола на финале на ЛШ таа година а не се ни намачи :D.
 

Толстој

екс Бомбастичен
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.920
Поени од реакции
11.945
Се разбира дека Инзаги.
Беше одличен играч, сега е и одличен тренер. :icon_mrgr:
 

Nino Manchester

Oŋce α RED, αlwαys α RED
Член од
4 јуни 2009
Мислења
14.530
Поени од реакции
17.887
Не дека Креспо е слаб напротив,каде и да играше беше страв и трепет за противничките одбране.јак силен знаеше да се загради,добра реализација,све на све супер играч.Али Инзаги човече:cuc:,викате бил сречко а:)?не тоа е осет за гол,што може да го имаат само јаките и интелегентни шпицови.Едноставно беше класичен гол играч,надвор од 16 метра беше скоро неупотреблив,али затпа у шеснаестеникот беше вистинска напаст,затоа мојот глас иде за Инзаги.
 
Член од
18 мај 2008
Мислења
7.560
Поени од реакции
17.592
заеби ти тоа со колено, со грб, со стомак... давал голови на крајот на денот гол си е гол, титула си е титула, сигурно погодувате за кого гласав :D
 

Zaphod Beeblebrox

Поранешен покул Божино
Член од
7 јуни 2008
Мислења
16.676
Поени од реакции
21.232
Инзаги не беше само среќлија, Инзаги беше човек кој знаеше кога и каде точно да се постави тој и неговата нога за да постигне гол. Таков њух за простор и игра без топка не сум видел кај друг фудбалер после Инзаги. Вистинска легенда!
 

C R E S

Chelsea Fan!
Член од
30 јуни 2006
Мислења
3.515
Поени од реакции
1.266
Повеќе ми се свиѓа Креспо ко играч отколку Инзаги,незнам зошто али головите на Креспо :cuc::cuc:.
Инзаги и не го имам толку гледано али тоа што сум видел било повеќе од смешно,фали уште гол со курац :D
 
Член од
30 јануари 2008
Мислења
13.831
Поени од реакции
23.051
Според фудбалските способности мислам дека Креспо беше подобар играч од Инзаги. Имаше подобра техника и можам да кажам подобар шут.
За Инзаги тие што го виделе знаат дека имаше неверојатна среќа, во финале на ЛШ, топката го погодува во грб после изведениот слободен удар од Пирло и влегува во гол, Инзаги со два гола на финале на ЛШ таа година а не се ни намачи :D.

Го легна Реина и му ја протна топката онаму каде што единствено имаше место да се протне...
Таков гол можат да дадат најмногу 5 играчи у фудбалот моментално...

Првиот гол, ако мислиш дека е среќа, имаше едно клипче со сите голови на Инзаги, најди го изглеај го...
Имаат со Пирло барем 3 такви голови... Уигран и вежбан на тренинг шут е тоа ;)


Он топик, мојот глас иде за Инзаги нормално, мојот омилен играч на сите времиња, и играч кој ми донел безброј радосни моменти у животот...

Креспо, не е дораснат креспо да се мери со Пипо... Нат ивен клоус...
За противник на Пипо би го стаел само Руд, никој друг....
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
На македончево се му е "на среќа" :D

Не заебавајте, треба осет за простор и квалитет за она што го викаат игра без топка.
 
Член од
14 април 2012
Мислења
31.504
Поени од реакции
62.319
Пипо не е воопшто никаков гзлак, туку човек со ненормално чувство за простор и читање на игра...
Технички, многу е зад Креспо, кога ке му потурнеа топка по страна, на крило на Инзаги, секогаш гледаше да извади фаул, пошто на дриблинг многу беш слаб...

Но головите се бројат... Мене лично ке ми остане во сеќавање со она соберените прсти каде врши притисок секогаш кон помошник судијата зошто му крева офсајд, 3 ке му кренат, еднаш нема и ке даде гол...

Здравјето им го зеде на Баерн Минхен, и секогаш давал битни голови, посебно во ЛШ...

Ван Нистелрој и можеби Чичарито се блиску до тоа негово чувство каде да застане во казнениот простор и отпадоците да си ги претвара во голови...
 
I

IBIZA SOUND

Гостин
i dvajcata se dobri ubijci na golmanite:)
mozebi krespo ke go stavam pred inzagi
 
Член од
17 ноември 2012
Мислења
4.547
Поени од реакции
5.305
Креспо(дедо ми го викаше КреСко :pos:) - Корпулентен, јак, знаеше да задржи топка, одличен во дуел, скок игра, имаше се што треба да има еден класичен шпиц. Одлични статистики до 27 години, после тоа повреди, шеташе по клубови стално и тоа си придонесе да му се смали просекот, да останеше во еден клуб повеке години сигурен сум дека ке освоеше уште нешто и ке беше подобар.

Инзаги- Во исто време и најпреценет и најпотценет играч. Преценет поради тоа што воопшто немаше никакви технички квалитети, не изгледаше на фудбалер, а потценет заради тоа што стана еден од најдобрите напагачи воопшто во Серија А само со една добра карактеристика поставување како прав напагач односно одлично читање на играта.

Далеку подобри предиспозиции за Креспо, ама сепак Инзаги направи подобра кариера и без нив, така да Инзаги +1 од мене :icon_mrgr:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom