Редовна војска повторно?

Член од
16 мај 2010
Мислења
6.132
Поени од реакции
5.240
Како што прочитав, Германија од 2011 нема задолжителен воен рок. Не знам колку е точно, можи твојата информација да е поточна. Редовниот воен рок имаше предности и маани. Предности заради се почести непогоди, понатаму подобра контрола на границите, еден помал број среќници имаа бесплатна обука за шофери и некои занаети. Маани во смисол, половина или година за поголемиот дел излежување, недостаток од приходи. Можеби и нешто друго што сега не ми текнува. За економската (не)оправданост не се разумем многу.
Сакав да кажам во Германија додека имаше воен рок така беше :) Ова го тведам со 100% сигурност

Sent from my HTC Desire 610 using Tapatalk
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.797
Поени од реакции
15.714
исто како и обавезна вакцинација, обавезно школување, плаќање даноци, забрана да убиеш секого кој без дозвола ќе ти влезе на имот и забрана и казнување на силување (кое нема да резултира со бременост)[DOUBLEPOST=1456349199][/DOUBLEPOST]
сигурен сум дека тој ќе знае појќе
знаеш ли дека и во војска има случаи на силување и малтретирање на млади војници ? Ама мислам дека имаше некаде и забременување на женски војници.
Ако ги ставиш војниците посебно во соби машки или женски, ќе се развие ЛГБТ и педерлук. Ако ги измешаш машки и женски ќе има калабала затруднувања... За марихуана не ми се зборуе...
А дека ќе има притисок од надвор за давање војска, ќе има, ќе треба топовско месо за војна на Нато со Русија и Кина... кога тогаш...
 
Член од
16 април 2010
Мислења
2.557
Поени од реакции
1.502
знаеш ли дека и во војска има случаи на силување и малтретирање на млади војници ? Ама мислам дека имаше некаде и забременување на женски војници.
Ако ги ставиш војниците посебно во соби машки или женски, ќе се развие ЛГБТ и педерлук. Ако ги измешаш машки и женски ќе има калабала затруднувања...
Во Американската војска има такви случаеви одамна


 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.267
знаеш ли дека и во војска има случаи на силување и малтретирање на млади војници ? Ама мислам дека имаше некаде и забременување на женски војници.
Ако ги ставиш војниците посебно во соби машки или женски, ќе се развие ЛГБТ и педерлук. Ако ги измешаш машки и женски ќе има калабала затруднувања... За марихуана не ми се зборуе...
А дека ќе има притисок од надвор за давање војска, ќе има, ќе треба топовско месо за војна на Нато со Русија и Кина... кога тогаш...
Силувани жени не можат да забременат, према Христијанството забременување е можно сако ако сексуалниот чин е доброволен од двете страни
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
Јас веќе се имам изјаснувано против задолжително служење на воен рок. Исто така, имам и напишано за моето искуство со слаба обука. Сега уште некои прашања сакам да поставам: Ако некој офицер му каже на војник да се качи по јаже и овој не може... што ќе му направи? Ако војникот не може да истрча брзо колку што налагаат вежбите, што ќе му се случи? Ако војникот е многу слаб стрелец, што ќе му се случи? Ако војникот не може добро да извежба „строев чекор“, итн итн...
Поентата ми е дека не е секој за војска и дека нема начин да се казни војник кој покажува слаби војнички резултати.
 
Член од
31 јануари 2014
Мислења
5.169
Поени од реакции
2.272
Јас веќе се имам изјаснувано против задолжително служење на воен рок. Исто така, имам и напишано за моето искуство со слаба обука. Сега уште некои прашања сакам да поставам: Ако некој офицер му каже на војник да се качи по јаже и овој не може... што ќе му направи? Ако војникот не може да истрча брзо колку што налагаат вежбите, што ќе му се случи? Ако војникот е многу слаб стрелец, што ќе му се случи? Ако војникот не може добро да извежба „строев чекор“, итн итн...
Поентата ми е дека не е секој за војска и дека нема начин да се казни војник кој покажува слаби војнички резултати.
ќе го казни. направи склекови, трчај пусти прај. Целта е да се види дека си го достигнал максимумот и дека даваш се од себе. не заборавај дека атмосферата е таква што и ти ќе се потрудиш да ги стигнеш другите.
Јас сум само за обука да има за ракување со оружје и некои основни работи поврзани со војникувањето:)
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
ќе го казни. направи склекови, трчај пусти прај. Целта е да се види дека си го достигнал максимумот и дека даваш се од себе. не заборавај дека атмосферата е таква што и ти ќе се потрудиш да ги стигнеш другите.
Јас сум само за обука да има за ракување со оружје и некои основни работи поврзани со војникувањето:)
Од 5 склека не можам повеќе.. и нема начин да се натера редовниот војник да биде ВОЈНИК. Со професионалец е друго. Зема плата, тоа му е работа.
Впрочем... бев во ЈНА на редовно отслужување на воениот рок.. и видов.... Играње на играчки.. партизани и германци.
 
Член од
31 јануари 2014
Мислења
5.169
Поени од реакции
2.272
Од 5 склека не можам повеќе.. и нема начин да се натера редовниот војник да биде ВОЈНИК. Со професионалец е друго. Зема плата, тоа му е работа.
Впрочем... бев во ЈНА на редовно отслужување на воениот рок.. и видов.... Играње на играчки.. партизани и германци.
Идејата е добра а реализицијата е нешто друго :) P.S. нема шанси од 5 склека да не си можел повеќе:)
 

Goxyto

#FinoAllaFine
Член од
31 јануари 2010
Мислења
2.589
Поени од реакции
2.534
Редовна војска? У државава? Hell no.

Ионака за некоја година МаЌедонија нема да ја имам територијата како шо ја знаеме денес.
 
Член од
31 јануари 2014
Мислења
5.169
Поени од реакции
2.272
@Goxyto ти не се секирај, со твоите Counter Strike вештини не те фаќа војска.
 
Член од
1 февруари 2005
Мислења
1.277
Поени од реакции
1.755
Една од главните разлики меѓу робот и слободниот човек е тоа што робот не смее да поседува и борави со оружје, од тука може се види кој земји во светот се суверени, кој не, дури и во ЕУ и САД нема редовна војска, ако сите робови се војно подготвени може да го изненадат Новиот Светски Ред и господарите, затоа не случајно во тие земји армијата е платена и професионална, со тоа што и таму има голема разлика во тоа кој е поглавен и има поголемо количество армија и техника, имам предвид САД- божијот бич на НСР.
Од слободниот дел на светот повеќето имаат редовна војска, со тоа во случај на мобилизација може да мобилизираат огромно количество армија околу 20% од целото население од сите родови, не случајно евросодомите имаат мала 20-50 илјадана армија, во случај на вистинска војна би можеле да соберат уште толку стари професионални војници и ништо повеќе, не може да вршиш геноцид врз својот народ и во исто време да му дадеш оружје. За тоа насекаде притискаат и рекетираат да немаш редовна армија иако не е толку поскапо. Како главен во НСР и ционизмот Израел има најсилна редовна армија, после тоа Швајцарија стариот центар на ционизмот, САД како божиот бич на ционистите има најголема и силна професионална армија. Земете ја Турска не е во ЕУ но НСР сака да имаат голема војна моќ, затоа и имаат една од најподготвените и силни редовни армии, додека пак за Грција дури и МВФ ги притиска да ја намалат армијата.
Така да редовна војска во Македонија е убава идеја, но прво треба да имаш муда, да ги затвориш сите тие Сорос структури и петата колона, да ги прекинеш сите дипломатски односи со САД, Израел и ЕУ и да се ориентираш кон БРИКС, коешто е многу тешко НСР одма ќе почне со санкции и дестабилизација.
 
Последно уредено:
Член од
8 јули 2011
Мислења
265
Поени од реакции
202
И за тие кои не се физички припремени има место во војската позадина а има и доста што се умствено способни без физички предоспозиции и за нив има место во војска значи ако сакаш да дадеш придонес има место за сите.
Но и да има опција кој не сака да служи активно војска да плати глоба 1800 евра или 12 месеци општо народна работа по 40 сати во неделата

Јас ако се прашувам би го вратил служејнето на војниот рок од 9 месеци .
Секој еден да помине преку основна пешадиска обука 2 месеци. потоа специлизирана обука од 4 месеци за тие што имаат предоспозиции за разни родови по потреба на армијата а последните 3 месеци да се поминат на како обезбедувајне и севисирајне на воени објекти и граница. А тие што сакаат да продолжат професиално во Армија да поминат специјална обука за подофицири или специлизација за одредени родови кои треба да останат професинални во армијата како што се високо софистицирани ситеми на комуникаци виско софистицирани ситеми за ПВО и радарска служба исто треба да остнане досегашната бројка на професинални војници
Во страврност регуларната војска да постане како активна резерва во секој момент.
А после ослужувајне на војниот рок на најдобрите да му се понуди да биде пасивна резерва со надохнада така да државата ке му уплати последните 5 год стаж од работен век по основица на профисинален војник или стрешина
Најголемата грешка беше во АРМ и ЈНА после работно време војниците беа оставени под контрола на редовна војска обуката треба да биде нон стоп а не како во поранашните Армии кога стешините им завршува времето младите војници се оставени на иживувајне на различни карактери кои го достигнале својот врв од 5 минути со
Треба да има нон стоп конторла од платен старешина.кои во стварност ке бидат инстуктори.
Израел терба да служи како пример имаат мала армија која е многу способна.
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.298
Поени од реакции
4.680
Една од главните разлики меѓу робот и слободниот човек е тоа што робот не смее да поседува и борави со оружје, од тука може се види кој земји во светот се суверени, кој не, дури и во ЕУ и САД нема редовна војска, ако сите робови се војно подготвени може да го изненадат Новиот Светски Ред и господарите, затоа не случајно во тие земји армијата е платена и професионална, со тоа што и таму има голема разлика во тоа кој е поглавен и има поголемо количество армија и техника, имам предвид САД- божијот бич на НСР.
Од слободниот дел на светот повеќето имаат редовна војска, со тоа во случај на мобилизација може да мобилизираат огромно количество армија околу 20% од целото население од сите родови, не случајно евросодомите имаат мала 20-50 илјадана армија, во случај на вистинска војна би можеле да соберат уште толку стари професионални војници и ништо повеќе, не може да вршиш геноцид врз својот народ и во исто време да му дадеш оружје. За тоа насекаде притискаат и рекетираат да немаш редовна армија иако не е толку поскапо. Како главен во НСР и ционизмот Израел има најсилна редовна армија, после тоа Швајцарија стариот центар на ционизмот, САД како божиот бич на ционистите има најголема и силна професионална армија. Земете ја Турска не е во ЕУ но НСР сака да имаат голема војна моќ, затоа и имаат една од најподготвените и силни редовни армии, додека пак за Грција дури и МВФ ги притиска да ја намалат армијата.
Така да редовна војска во Македонија е убава идеја, но прво треба да имаш муда, да ги затвориш сите тие Сорос структури и петата колона, да ги прекинеш сите дипломатски односи со САД, Израел и ЕУ и да се ориентираш кон БРИКС, коешто е многу тешко НСР одма ќе почне со санкции и дестабилизација.
Што ќе ни е оружје, да се пуцаме меѓусебе ли?
 
Член од
6 декември 2014
Мислења
97
Поени од реакции
6
кои се физичките условите за професионален војник-колку склекови/стомачни/згибови и други работи,пошто кога објавуваат конкурс не пишуваат зато тука прашувам кој знае нека пише
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.267
.
Израел терба да служи како пример имаат мала армија која е многу способна.
Целиот буџет на Македонија е околу 3 милијарди долари.
Израел секоја година caмо одбраната го кошта околу 19 милијарди долари
 

Kajgana Shop

На врв Bottom