Регистрирање на фирма?

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
КАКО ИЗГЛЕДА ДА ЗАТВОРИШ ФИРМА ВО МАКЕДОНИЈА
Можеби процесот за отворање фирма е олеснет ама за оној обратниот, да затвориш фирма во Македонија, на човек му треба паралелен нервен систем. Луѓе што минале низ таа централни регистри- нотари- адвокати голгота, викааат дека да знаеле што ги чека, ќе почекале да си умрат. (во линкот видео кое точно го доловува процесот)



Добро размислете пред да отварате фирма во Македонија. Не е само затварањето мишн импосибл, туку и сите миљарда давачки и задолжителни услуги кои се измислија во овие десетина години ќе ви ебат матер.
..ај сеа и ти, не ги плаши претприемчите и онака се ретки ко егзотични животинки кај нас.
Ако не должиш данок , давачки по плата, си го расчистил ДДВ-то, заостанатите фирмарини и радиодифузна такса, на ниеден деловен партнер по фактура не му должиш ништо, немаш неисплатени плати на работници......за се лесно се добиваат потврди, се средуваш за три дена лесно спортско шетање на неколку шалтера. Не е ни близу до миљарда давачки и задолжителни услуги;)
Ако имаш посложена и помутна ситуација, ама не криминална...поднесуваш барање за стечај кој те чини неколку стотина евра и скоро сигурно ги закопуваш гревовите.
Друга работа е, ако пробаш со затварање фирма да закопаш голема дубара...тогаш .имаш ситуација...
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.227
Поени од реакции
78.810
Лошо си ме сфатил или така ти одговарало.
Тоа што го споменав: миљардате давачки, задолжителни услуги, даноци, новини кои излегуваат секоја година и ги плаќаш од свој џеб, не ни се однесуваат на моментот на затворањето, ниту на процесот на затворање.
Тие се дел од постоењето на фирмата во оваа држава. Темава е за отворање фирми. Јас сакав да ги соочам луѓето со тоа што ги чека при затворање, но и во периодот помеѓу отворање и затворање.
Што се однесува до процесот на затворање, воопшто не е така едноставно како што ти велиш, туку комплицирано како што велат сите.
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Лошо си ме сфатил или така ти одговарало.
Тоа што го споменав: миљардате давачки, задолжителни услуги, даноци, новини кои излегуваат секоја година и ги плаќаш од свој џеб, не ни се однесуваат на моментот на затворањето, ниту на процесот на затворање.
Тие се дел од постоењето на фирмата во оваа држава. Темава е за отворање фирми. Јас сакав да ги соочам луѓето со тоа што ги чека при затворање, но и во периодот помеѓу отворање и затворање.
Што се однесува до процесот на затворање, воопшто не е така едноставно како што ти велиш, туку комплицирано како што велат сите.
.............мене ми кажуеш;) ,а и детаљот. ,ако пробаш со затварање фирма да закопаш голема дубара...тогаш .имаш ситуација... е многу важен:):)
 

Castor

Ќесеџија
Член од
2 мај 2012
Мислења
481
Поени од реакции
960
Значи прво,во врска со регистрација на фирми,ниеден Адвокат(пошто и они имаат право) ниту Сметководител кои се Овластени Регистрациони Агенти,нема да ви ја регистрираат фирмата без да има корист.Државата не ги плаќа нив како вработените дундиња од Централен Регистар,од 25-30.000 ден со слободни викенди за у Банско,за да ви вршат бесплатно регистрација.Бесплатна е регистрацијата од аспект на тоа што не се плаќаат веќе 2400 денари како порано во ЦРМ за да регистрирате фирма.Заборавете дека се регистрира фима за 2 саата,бидејки барем еден ден,до два треба теткиците од горе да го одобрат предметот.Таква дезинформираност направија Централен и луѓето кои ја донесоа оваа одлука што е страшно.Луѓе ни доаѓале во сметководство со лична карта,ни фрлале лична карта и ни велеле регистрирај ми ја фирмата,нели е бесплатно?Се е тоа во ред,но за да изгубам време со тебе во планот што уствари ти сакаш да регистрираш,мене тоа време и труд треба да ми се исплати.Ние сметководителите и правниците не сме уште еднаш потенцирам,платени од Централен Регистар, ниту од државата за да правиме "бесплатни" услуги на кој му дојде.Бесплатното регистрирање се коси со Адвокатската тарифа,затоа не се чудете кога адвокати ќе ви побараат пари за да регистрирате фирма.Сметководителите не се должни да регистрираат фирма без да бидете понатамошни нивни клиенти,кај никој не им плаќа и се тотално понижени во својата работа,уште да ви регистрираат фирми зашто вас ви прднало или властите направиле политичка мамка за туристи.Имало случаеви каде доаѓа дечко и вели "регистрирај ми ја фирмата бесплатно,ок,а за сметководство ќе идам кај братучедка ми".Епа курот да го јадеш брат,нека ти ја регистрира братучедка ти.Не се криви луѓето,говедава што ги прават овие одлуки и закони се морони.

Второ,во врска со промените во Централен Регистар(промени на основачи,управител, седишта,работно време,меил), само ретардиран човек може да им забрани на Сметководителите (каде патем им дале право да регистрираат) да вршат промени во Централниот Регистар.Уште една мамка за туристи,наводно заради надриписарство,не им е дозволено на сметководителите да вршат промени во Централен Регистар,кога истите до вчера ги вршеа работите.Што кур им даваш да регистрираат тогаш,ако се неписмени?Значи моронизам е да го праќаме клиентот на Адвокат,за да му упише работно време,да му промени меил,да му смени седиште.Клиентите кога ќе слушнат Адвокат,косата им се крева,ако ви кажам дека по 2-3000 денари им се барани за да им упишат работно време,кое кошта 800 денари,тоа е ван памет.И што се деси сега?Си ги испуштаме муштериите,луѓето се лутат,зашто они се навикнати за сметководство да плаќаат малце и кога еден Адвокат,за обична-нормална работа како пријава на електронско сандаче или работно време им заме 3-4000 денари им доаѓа како шок.Јебига,кога никој не внимава што прави во држава тоа ќе се деси.

Трето,во врска со бришење на фирмата,не дај боже,тешко вас.Прво можат само да ви ја ликвидираат Адвокати,ќе ве фати од 250-300 евра за тие две постапки,второ ако е Стечај,well good luck.

Ако продолжи вака и мене ми одговара,јас си работам правник во сметководствено биро,јас и сега правам промени со адвокати само работата е намалена,скапо е.Ќе станам адвокат за 2-3 години,и ќе дерам,затоа што ми дале монопол да дерам.Штета што сметководителите немаат јака комора,да издејствуваат промени.
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Значи прво,во врска со регистрација на фирми,ниеден Адвокат(пошто и они имаат право) ниту Сметководител кои се Овластени Регистрациони Агенти,нема да ви ја регистрираат фирмата без да има корист.Државата не ги плаќа нив како вработените дундиња од Централен Регистар,од 25-30.000 ден со слободни викенди за у Банско,за да ви вршат бесплатно регистрација.Бесплатна е регистрацијата од аспект на тоа што не се плаќаат веќе 2400 денари како порано во ЦРМ за да регистрирате фирма.Заборавете дека се регистрира фима за 2 саата,бидејки барем еден ден,до два треба теткиците од горе да го одобрат предметот.Таква дезинформираност направија Централен и луѓето кои ја донесоа оваа одлука што е страшно.Луѓе ни доаѓале во сметководство со лична карта,ни фрлале лична карта и ни велеле регистрирај ми ја фирмата,нели е бесплатно?Се е тоа во ред,но за да изгубам време со тебе во планот што уствари ти сакаш да регистрираш,мене тоа време и труд треба да ми се исплати.Ние сметководителите и правниците не сме уште еднаш потенцирам,платени од Централен Регистар, ниту од државата за да правиме "бесплатни" услуги на кој му дојде.Бесплатното регистрирање се коси со Адвокатската тарифа,затоа не се чудете кога адвокати ќе ви побараат пари за да регистрирате фирма.Сметководителите не се должни да регистрираат фирма без да бидете понатамошни нивни клиенти,кај никој не им плаќа и се тотално понижени во својата работа,уште да ви регистрираат фирми зашто вас ви прднало или властите направиле политичка мамка за туристи.Имало случаеви каде доаѓа дечко и вели "регистрирај ми ја фирмата бесплатно,ок,а за сметководство ќе идам кај братучедка ми".Епа курот да го јадеш брат,нека ти ја регистрира братучедка ти.Не се криви луѓето,говедава што ги прават овие одлуки и закони се морони.

Второ,во врска со промените во Централен Регистар(промени на основачи,управител, седишта,работно време,меил), само ретардиран човек може да им забрани на Сметководителите (каде патем им дале право да регистрираат) да вршат промени во Централниот Регистар.Уште една мамка за туристи,наводно заради надриписарство,не им е дозволено на сметководителите да вршат промени во Централен Регистар,кога истите до вчера ги вршеа работите.Што кур им даваш да регистрираат тогаш,ако се неписмени?Значи моронизам е да го праќаме клиентот на Адвокат,за да му упише работно време,да му промени меил,да му смени седиште.Клиентите кога ќе слушнат Адвокат,косата им се крева,ако ви кажам дека по 2-3000 денари им се барани за да им упишат работно време,кое кошта 800 денари,тоа е ван памет.И што се деси сега?Си ги испуштаме муштериите,луѓето се лутат,зашто они се навикнати за сметководство да плаќаат малце и кога еден Адвокат,за обична-нормална работа како пријава на електронско сандаче или работно време им заме 3-4000 денари им доаѓа како шок.Јебига,кога никој не внимава што прави во држава тоа ќе се деси.

Трето,во врска со бришење на фирмата,не дај боже,тешко вас.Прво можат само да ви ја ликвидираат Адвокати,ќе ве фати од 250-300 евра за тие две постапки,второ ако е Стечај,well good luck.

Ако продолжи вака и мене ми одговара,јас си работам правник во сметководствено биро,јас и сега правам промени со адвокати само работата е намалена,скапо е.Ќе станам адвокат за 2-3 години,и ќе дерам,затоа што ми дале монопол да дерам.Штета што сметководителите немаат јака комора,да издејствуваат промени.
..не те сваќам , нешто не ми е јасно ..сакаш да кажеш дека актуелнава влада на Грујо&Глупандери ц.о.(сега слишам у оставка) удрила акцент на дерење , а не на бизнис кој би требел да тече мазно на радост на претприемачи, инвеститори и работен народ???
 

Castor

Ќесеџија
Член од
2 мај 2012
Мислења
481
Поени од реакции
960
..не те сваќам , нешто не ми е јасно ..сакаш да кажеш дека актуелнава влада на Грујо&Глупандери ц.о.(сега слишам у оставка) удрила акцент на дерење , а не на бизнис кој би требел да тече мазно на радост на претприемачи, инвеститори и работен народ???
Apsofuckinglutno другарче,значи се е бизнис.Ги жалам сметководителите,ги жалам и адвокатите(што се ставени да се објаснуваат со луѓе на кои што нешто им е "гарантирано" бесплатно,а нема смисла)а највеќе ги жалам претприемачите.Искрено,многу луѓе се излажаа да отворат фирма(патем мене ми годи),едно добри саат време ги прашувам дали се свесни пред да ја отворат,кои се последиците,колкави се казните,зашто им треба.Мене не ми значат толку парите,затоа што едно е човек да го изгорат,а друго е да си го имаш како стален муштерија.Имам разубедено барем 3-4 ца да не отвараат фирми,затоа што луѓето во афект и возбуда,ги прават најголемите грешки.Чекај,не се така бело,има многу црни дамки и големи флеки.Не сакам никој да носам на душа.Поубаво еден да го имам 100 години,него да го изгорам и никогаш повеќе да не ми дојде.Луѓе доаѓаат со елан,со идеи,страшни идеи за фирми,кои во нормално општество би имале шанси,за да се судрат со препреките.

Еве ти пример,има можност нели до една година да си ставиш основна главнина,ако немаш одма.Еве демек тоа е олеснување.Луѓето одма се залетуваат,отвараат,бесплатно ќе им ја отвориме."Еее ми е гајле мене,за една година ќе ги внесам".После една година по комунистички пример,треба да платат проценка 100 евра,и уште кај адвокат барем едно 100-че за да им ја упише таа проценка(односно пререгистрација).Си сменил седиште,бам 100-че,си сакал да отвориш подружница 70 евра ко од шала за една одлука.20% од отворените имаат реални шанси да внесат основна главнина,затоа што во првите 6 месеци,пукаат контроли и казни и секој нормален ќе се откаже.Додуша тука и сметководителите и клиентите се криви,затоа што они не ги слушаат сметководителите за обврските како претприемач,туку се е лефтерно.И ете го проблемот,треба ликвидација,бам едно 300 евра за да ја избрише,ако нема долгови,ако има отиде у стечај и главоболки мин 1000 евра(кој ќе каже помала цена,лаже ко продавач на коли).Ниту Адвокатите не се криви што имаат монопол,ниту сметководителите се криви што не можат да им ги завршат нормалните работи на клиентите,затоа што немаат право.Крив е системот и како е поставен.Не можам јас ко сметководител,да му го губам времето и нервите и парите на мојот клиент и да го праќам по адвокати,да му упише работно време или електронско сандаче.Па денар немаме зимано за такви обрасци и 5 мин работа,срамота е.Ги праќам луѓено,ќе ги одерат за глупости,значи тоа се баналности,никад веќе нема да се вратат,а си се борел за нив,уште па крив ќе испаднеш.
 
Последно уредено:

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Apsofuckinglutno другарче,значи се е бизнис.Ги жалам сметководителите,ги жалам и адвокатите(што се ставени да се објаснуваат со луѓе на кои што нешто им е "гарантирано" бесплатно,а нема смисла)а најповеќе ги жалам претприемачите.Искрено,многу луѓе се излажаа да отворат фирма(патем мене ми годи),едно добри саат време ги прашувам дали се свесни пред да ја отворат,кои се последиците,колкави се казните,зашто им треба.Мене не ми значат толку парите,затоа што едно е човек да го изгорат,а друго е да си го имаш како стален муштерија.Имам разубедено барем 3-4 ца да не отвараат фирми,затоа што луѓето во афект и возбуда,ги прават најголемите грешки.Чекај,не се така бело,има многу црни дамки и големи флеки.Не сакам никој да носам на душа.Поубаво еден да го имам 100 години,него да го изгорам и никогаш повеќе да не ми дојде.Луѓе доаѓаат со елан,со идеи,страшни идеи за фирми,кои во нормално општество би имале шанси,за да се судрат со препреките.

Еве ти пример,има можност нели до една година да си ставиш основна главнина,ако немаш одма.Еве демек тоа е олеснување.Луѓето одма се залетуваат,отвараат,бесплатно ќе им ја отвориме."Еее ми е гајле мене,за една година ќе ги внесам".После една година по комунистички пример,треба да платат проценка 100 евра,и уште кај адвокат барем едно 100-че за да им ја упише таа проценка(односно пререгистрација).Си сменил седиште,бам 100-че,си сакал да отвориш подружница 70 евра ко од шала за една одлука.20% од отворените имаат реални шанси да внесат основна главнина,затоа што во првите 6 месеци,пукаат контроли и казни и секој нормален ќе се откаже.Додуша тука и сметководителите и клиентите се криви,затоа што они не ги слушаат сметководителите за обврските како претприемач,туку се е лефтерно.И ете го проблемот,треба ликвидација,бам едно 300 евра за да ја избрише,ако нема долгови,ако има отиде у стечај и главоболки мин 1000 евра(кој ќе каже помала цена,лаже ко продавач на коли).Ниту Адвокатите не се криви што имаат монопол,ниту сметководителите се криви што не можат да им ги завршат нормалните работи на клиентите,затоа што немаат право.Крив е системот и како е поставен.Не можам јас ко сметководител,да му го губам времето и нервите и парите на мојот клиент и да го праќам по адвокати,да му упише работно време или електронско сандаче.Па денар немаме зимано за такви обрасци и 5 мин работа,срамота е.
хммм коа те читам се поише се уверувам дека овој Грујо&Глупандери ц.о. , доообро се помачиле да смислат закони и процедури за да на секој кој сака да почне бизнис во Македонија , посебно на ниво на самовработување или мал бизнис ...маме да му е..ат уште на невидено??? Па уште пуштаат мамки од мед и млеко наивни луѓе да се лепат ко муви....на шарените лажги дека Македонија е елдорадо за бизнис , посебно за оние кои на тој начин пробаат да се самовработат..
 

Castor

Ќесеџија
Член од
2 мај 2012
Мислења
481
Поени од реакции
960
хммм коа те читам се поише се уверувам дека овој Грујо&Глупандери ц.о. , доообро се помачиле да смислат закони и процедури за да на секој кој сака да почне бизнис во Македонија , посебно на ниво на самовработување или мал бизнис ...маме да му е..ат уште на невидено??? Па уште пуштаат мамки од мед и млеко наивни луѓе да се лепат ко муви....на шарените лажги дека Македонија е елдорадо за бизнис , посебно за оние кои на тој начин пробаат да се вработат..
Пази не знам јас дали ова им е намерно или толку се паметни.Само знам дека сите го кркаат,особено клиентите.Уназад години и години,буџетот главно им се полни со разноразни високи казни.Па сеа ти види,дали е намерно,дали е ненамерно,само знам познавајки секаков вид на клиенти,дека оние кои се полекомислени,го јадат невидено.Мора на луѓето да им се каже и мора луѓето да сватат,каде смрди работата.Исто така знам,дека не можеш да ветуваш финансиски рај,ако за да ти пројде било што од тие "инвестиции" нивни,прават ребаланс и позајмици во мое и твое име.Малце ја забегавме,ако некој мисли да брише,нека брише нема лутиш.
 
Член од
16 септември 2007
Мислења
1.486
Поени од реакции
338
Stvarno covek neznae sto da pravi i kako da postapi denes sretnav eden poznanik mi veli mu ja izbrisale firmava bila neaktivna e sega imam prasanje dali e pametno da cekas da ti ja izbrisat firmata ili sam da ja zatvoris -(Likvidacija )
 
Член од
5 август 2007
Мислења
847
Поени од реакции
1.230
Што е проблематиката на бришењето од ЦРМ?
Пред некој ден видов наслови дека ќе бришеле околу 8000 фирми, но немав прво време а второ ни желба подетално да барам.
За ликвидација и за стечај знам нешто површно плус во еден од постовите претходно се спомнати трошоците за нив што е секако најважно, но што е финатата позади бришењето? Кој е товарот за управителот/сопственикот тогаш?
 
Член од
16 септември 2007
Мислења
1.486
Поени од реакции
338
Што е проблематиката на бришењето од ЦРМ?
Пред некој ден видов наслови дека ќе бришеле околу 8000 фирми, но немав прво време а второ ни желба подетално да барам.
За ликвидација и за стечај знам нешто површно плус во еден од постовите претходно се спомнати трошоците за нив што е секако најважно, но што е финатата позади бришењето? Кој е товарот за управителот/сопственикот тогаш?
I mene toa me interesira zosto da ja likvidiram koga ovie bespari ce ja izbrsat ako ne e aktivna ama ne e loso nekoj sto znae da doobjasni
 
Член од
6 април 2015
Мислења
396
Поени од реакции
128
другари ме интересира дали се наплака на агентот за регистрирање трговец поединец ?
п.с. Не знам зошто вака со агенти и адвокати го направиа , па не сме мутави да не знаеме да потполниме електронска апликација ....
 
Член од
1 март 2010
Мислења
7.885
Поени од реакции
14.366
другари ме интересира дали се наплака на агентот за регистрирање трговец поединец ?
п.с. Не знам зошто вака со агенти и адвокати го направиа , па не сме мутави да не знаеме да потполниме електронска апликација ....
Агентот треба сета постапка да ти ја истера бесплатно, а најчесто за возврат за тоа ти треба да го пишеш како свој сметководител во фирмата(доколку се занимава со тоа секако). Се случува често да овластените лица да ги дерат луѓето со по 2-3 илјади денари, така да пази се
 
Член од
6 април 2015
Мислења
396
Поени од реакции
128
Агентот треба сета постапка да ти ја истера бесплатно, а најчесто за возврат за тоа ти треба да го пишеш како свој сметководител во фирмата(доколку се занимава со тоа секако). Се случува често да овластените лица да ги дерат луѓето со по 2-3 илјади денари, така да пази се
па мене ми побараа 8000 денари , а знам дека е бесплатно и ја знам и процедурата за аплицирање али зошто вака го направија. :mad: и чаре ?
 
Член од
1 март 2010
Мислења
7.885
Поени од реакции
14.366
па мене ми побараа 8000 денари , а знам дека е бесплатно и ја знам и процедурата за аплицирање али зошто вака го направија. :mad: и чаре ?
:eek::eek:. Па дали се тие нормални?
Имаш право да ја регистрираш фирмата во било која подрачна канцеларија на Централен регистар и преку било кој агент кој има лиценца за работа со тоа, така да разбарај низ другите градови или појди директно во ЦР, сите вработени имаат пристап до листата на агенти, па ваљда ќе начекаш расположен вработен кој ќе те упати кај негов пријател - агент(кој нормално бесплатно ќе те регистрира).

Можно е и да ти кажале цена за средување на сите документи, така да најдобро е да ги средиш сам сите документи пошто ја знаеш процедурата и само да бараш агент за тие неколку клика.

Трето и последно чаре, пробај со хартиени документи, мислам дека сеуште не им е целосно електронски префрлена работата.

П.С.Од каде си?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom