Работа со македонски пасош во Германија, Шведска и Норвешка

DéJà Vu

hehehehe
Член од
6 мај 2012
Мислења
813
Поени од реакции
446
Со посета на сајтот, ec.europa.eu/eures, можете да најдете вработување на еден од огласите кои се објавени.

За да се замине во Шведска, потребен е само пасош, а останатите услови се договараат со работодавецот. Според претставникот на Шведската амбасада во Хрватска, за во скандинавската земја не постои иселеничка виза. Доволно е само еден член од семејството да најде работа и потоа може да ги повлече и останатите членови.

Речиси идентично е и заминувањето во Норвешка. Таму се работи 7,5 часа дневно, а работниците добиваат 30 дена одмор.

Ова е веб страната за работа во Германија: www.jobboerse.arbeitsagentur.de

Во продолжение дефицитарните кадри во овие земји

Германија: ИТ, Машински инженери, Електорничар, Електричар, Електроинсталатер, Водоинсталатер, Лекар, Медицински сестри и Негуватели на стари луѓе и болни деца

Шведска: Стоматолози, книговодители, Кувари, Пекари, Молери, Градежни техничари и инженери, Електроинженери, ИТ Сектор

Норвешка: Кувари, Пекари, Градежни техничари и инженери, Медициснки сестри и лекари.

линк од веста на прес24 тука

ај некој ако е информиран како работи вебсајтот нека кажи или се е гола вода и сепак со македонскиот пасош можи до wc да се оди.
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Имам видено ваква или слична тема
 
Член од
21 декември 2011
Мислења
568
Поени од реакции
294
До кога ке се лажете дека со мак пасош нешто се прави ?
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
До кога ке се лажете дека со мак пасош нешто се прави ?
Е да бе лажење.
Као јас работев три месеци кај брат ми во Германија со МК пасош
 
Член од
18 ноември 2008
Мислења
621
Поени од реакции
612
До кога ке се лажете дека со мак пасош нешто се прави ?
Се додека се лугето свесни дека не ги бива за ништо. Ако те бива за нешто и си стручњак во областа (зависи од областа јебига) можеш и со мк пасош со странство да најдеш работа. Знам лично двајца во последната година што работат во Германија со мк пасош.
 
Член од
21 декември 2011
Мислења
568
Поени од реакции
294
Убаво кажа ако те бива или си стручњак... многу луге се надеваат дека без никаква диплома или познавање од одредена работа само со мк пасош ке отидат само затоа што тоа пишува на некој портал што го величи Мк пасошот.
 
Член од
23 март 2014
Мислења
1.471
Поени од реакции
1.242
А замислете со лаптоп да си работите и заработувате кога сакате и колку сакате без разлика со кој и во која земја сте :vozbud:[DOUBLEPOST=1417806605][/DOUBLEPOST] Capture.PNG
 
Член од
25 април 2012
Мислења
443
Поени од реакции
580
Добро знаеме дека сите сте умни, дипломирани и сручњаци во својата струка, немора да го тапшате до толку. Едноставо ако има некој информации поврзани со темава нека сподели. Преку тасе да читам 13409048 страници со глупости, а само на 3-4 коментари да има нешто корисно !
 

Makaron

КЕН ЛИИИИ лиду дибу даут јууууууу !!!!
Член од
16 јули 2014
Мислења
7.612
Поени од реакции
11.739
За Шведска знам дека нема потреба од ЕУ пасош, можит и со наш да се работи, само треба да се среди со работодавецот, е сега како да се најде работа таму незнам, барај наши луѓе таму можеби ќе ти помогнат.
 
Член од
26 ноември 2014
Мислења
18
Поени од реакции
0
neznam dali e za ovde temava ali aj. germanija, svedska i norveska donesoja zakon za zemjite nadvor od EU da mozat da rabotat samo so pasos sigurno ste slusnale. pa sakam da prasam dali mora da se aplicira samo preku agencija ili moze ako nekoj poznat ti najde rabota da odis da rabotis. ne mi e bas jasno kako odi rabotava. i ako nekoj znae da mi kaze kade moze da se aplicira.
 
Член од
15 јуни 2014
Мислења
307
Поени од реакции
294
Можеш секаде во ЕУ да работиш со македонски пасош, но процедурата (досега) беше, пример за Германија, ако нема германци или ЕУ работници за таа позиција, тогаш можеш ти, со што е малку покомплицирана процедурата за работодавачот. А сега што е сменето за овие 3 земји не ми е јасно.
 

Олимпија

Македонија во срцето!!!
Член од
26 март 2008
Мислења
5.624
Поени од реакции
9.146
neznam dali e za ovde temava ali aj. germanija, svedska i norveska donesoja zakon za zemjite nadvor od EU da mozat da rabotat samo so pasos sigurno ste slusnale. pa sakam da prasam dali mora da se aplicira samo preku agencija ili moze ako nekoj poznat ti najde rabota da odis da rabotis. ne mi e bas jasno kako odi rabotava. i ako nekoj znae da mi kaze kade moze da se aplicira.
Ваква тема веќе постои во подфорум за Вработување и споена е твојата со постоечката.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom