Работа преку лето

Г

Грејвдигер

Гостин
Не е така, и погрешно ме разбравте. Сега имам училишни обврски, уште малку ќе имам студентски обврски, и затоа реков дека ништо нема да ме натера да работам уште од 18 год. За работа ќе мислам после 25 год. А летото е време за одмор.
Кога ќе сакаш да си купиш нова маичка, патики, кошулче, одмор, ово-оно и кога нема да ти дадат од дома, освен татко ти ако не е некој рокфелер па да може сѐ и сешто да си приушти да ти купи (така ми иде зборот, немам ништо против тебе кој и да си)... ќе видиш како сам ќе се натераш да работиш уште од 18 години.
Пак ќе имаш време да одмориш и со другари да се видиш. Нема да си 24/7 на работа.
 
Член од
22 март 2009
Мислења
2.356
Поени од реакции
454
Да се надоврзам со Бугарон, у Бургас лани другар работеше на скара, за 3 месеци си лапна 1800 евриќи + бакшижи од тетки од странство. Истотака за сладоледџија се исплати, кулураш и земаш пари :).
Спасител на плажа, и масажер. На ден имаш најмалку 10 клиентки, само што треба да имаш пријател за да те гурне.
 
Член од
11 јуни 2011
Мислења
249
Поени од реакции
166
шо јазик треба да знајш за таму?
 
O

onlya

Гостин
Јас работам како келнер,работев минатото лето исто и ова ќе работам,500 денари дневница секој ден по 8 часа прва смена од 8 до 4 ипол па после од 4 ипол до 1 наутро и секој ден скоро а еднаш неделно и слобден ден имав.Од 15 јуни започнував па се до 25 август и 500 евра чисти вадев :D
и не барав пари од моите си трошев јас ...
Каде ова? :) И јас барам работа но никако да најдам, во кафич ако немаш врски и искуство нема шанси да те вработат па уште малку и факултет ќе почнат да бараат :/
 

Hiperaktiv

Султан :P
Член од
16 февруари 2012
Мислења
1.590
Поени од реакции
923
Каде ова? :) И јас барам работа но никако да најдам, во кафич ако немаш врски и искуство нема шанси да те вработат па уште малку и факултет ќе почнат да бараат :/
У центар,се ане е битно кој кафич инаку немав врски едноставно видов оглас се дотерав,отидов ме седнаа на интервју како што викам 17 год(тогаш толку имав) ме прашаа дали имам широк спектар на пријателства(сигурно за да доаѓаат) реков да колку јазици познаваш велам 5 и толку утредента ми јавија дека 3 дена пробно имам и дека платата нема да ми е како на останатите оти нема да сум осигуран т.е стаж нема да ми тече и ми рекоја ако дојде иснпекција да се претставам како гостин кој само помага ....
 
O

onlya

Гостин
У центар,се ане е битно кој кафич инаку немав врски едноставно видов оглас се дотерав,отидов ме седнаа на интервју како што викам 17 год(тогаш толку имав) ме прашаа дали имам широк спектар на пријателства(сигурно за да доаѓаат) реков да колку јазици познаваш велам 5 и толку утредента ми јавија дека 3 дена пробно имам и дека платата нема да ми е како на останатите оти нема да сум осигуран т.е стаж нема да ми тече и ми рекоја ако дојде иснпекција да се претставам како гостин кој само помага ....
Интересно но не се сите газди исти, ја кај мене во населба прашав ми рекоа дека ќе ми се јават и така си остана.
 

Hiperaktiv

Султан :P
Член од
16 февруари 2012
Мислења
1.590
Поени од реакции
923
Интересно но не се сите газди исти, ја кај мене во населба прашав ми рекоа дека ќе ми се јават и така си остана.
еее ме изигрувале така многу пати и мене...ама оваа година нема да работам зашо ќе ме нема...евентуално нешо се шушка преведувач за шпански јазик на Аурора во Берово им требало,неможеле да најдат во источна Македонија т.е туристички водич а јас потекнувам од таму па добро го знам тој рејон така да планирам тоа да работа летото...
 

LaChupacabraLoca

jedi master
Член од
13 октомври 2011
Мислења
3.531
Поени од реакции
5.063
СКАНДАЛОЗНО: 35 МАКЕДОНСКИ СТУДЕНТИ ДЕПОРТИРАНИ ОД ДИСЕЛДОРФ


http://www.fakulteti.mk/news/12-05-31/skandalozno_35_makedonski_studenti_deportirani_od_diseldorf.aspx

Мислам дека знам неколку од овие , Штипјани , баш вчера заминаа за Приштина да летат за Германија , ама требаше да одат за Фрајбург ( е сеа не знам дали преку Дизелдорф иде рутата ).
 

Christian Lovato

stonecold
Член од
2 април 2012
Мислења
601
Поени од реакции
272
Во јули одам во Црна Гора како и секоја година продавам рачно изработен накит и за 10 дена ќе си соберам пари , минатата година во Бар собрав околу 200евра:rolleyes:.15 сум..има шанса некоја работа да најдам летово пред да одам во ЦГ со дневница што е?Дали ќе ме примат во кафиќ, пицерија?Или само ќе се брукам?:tapp:
 

$korpion

MusicProducer
Член од
14 април 2009
Мислења
252
Поени од реакции
90
Јас работам со уште 4ца другари заедно . Истовараме гајби со праски , не е тешко , ни даваат 20.000 ден. месечно + ручек . Се работе од 6:00 до 14:00 + работиш под сенка на ладно место ;) и да не заборавам превозот е палтен :)
 

Christian Lovato

stonecold
Член од
2 април 2012
Мислења
601
Поени од реакции
272
Јас работам со уште 4ца другари заедно . Истовараме гајби со праски , не е тешко , ни даваат 20.000 ден. месечно + ручек . Се работе од 6:00 до 14:00 + работиш под сенка на ладно место ;) и да не заборавам превозот е палтен :)
Interesting...
 

Зајче

Бело, и тоа!
Член од
13 септември 2008
Мислења
3.439
Поени од реакции
3.945
Јас работам со уште 4ца другари заедно . Истовараме гајби со праски , не е тешко , ни даваат 20.000 ден. месечно + ручек . Се работе од 6:00 до 14:00 + работиш под сенка на ладно место ;) и да не заборавам превозот е палтен :)
Каде тоа?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom