Работа на брод

Член од
6 февруари 2013
Мислења
39
Поени од реакции
10
Плаќате ли данок тука на парите што сте ги заработиле на брод?И ме интересира преку Carnival кога одиш по втор пат ти ја плаќаат картата во два правци или пак за натаму ти сам си ја плаќаш?Јас сакам да аплицирам за youth staff па ако има некој искуство нека сподели.
Немам лично искуство сеуште но, од муабети што имам слушнато за авионскиот билет, Карнивал не го плаќа билетот само на првиот договор. На останатите договори плаќа билет кој е повратен. Немам слушнато ситуација кога некоја компанија платила билет само во еден правец. :D Како и да е, останатите компании плаќаат авионски билет и првиот пат. Повеќето почнаа тоа да го практикуваат а, ништо чудно и Карнивал да почнал. :) А за данок појма си немам. Другари што заминуваат по неколку договори ми немаат ништо спомнато за тоа. Мислам дека не се плаќа ама ете ако знае некој сигурно, нека каже. :)
 

AdRi*

Obscenely Delicious
Член од
10 декември 2007
Мислења
651
Поени од реакции
41
Немам лично искуство сеуште но, од муабети што имам слушнато за авионскиот билет, Карнивал не го плаќа билетот само на првиот договор. На останатите договори плаќа билет кој е повратен. Немам слушнато ситуација кога некоја компанија платила билет само во еден правец. :D Како и да е, останатите компании плаќаат авионски билет и првиот пат. Повеќето почнаа тоа да го практикуваат а, ништо чудно и Карнивал да почнал. :) А за данок појма си немам. Другари што заминуваат по неколку договори ми немаат ништо спомнато за тоа. Мислам дека не се плаќа ама ете ако знае некој сигурно, нека каже. :)
Да,ми кажаа дека само првиот пат си го плаќаш билетот во еден правец а после тоа они ти плаќаат повратен.Туку имам сретнато ти дека прашуваш за youth staff,и јас сакам да аплицирам за таа позиција ама на форуми читам дека задолжително е да имаш педагошки факултет,а од агенција ми викаат дека тоа би било предност ама не пресудно и да аплицирам.Мојот факултет нема врска со деца,и некако пак се мислам оти сепак вложувам околу 150 евра претходно што можат да ми пропаднат.Инаку сум била два пати до сега во Америка преку Work and Travel,не знам дали тоа би било некој плус или нема врска?И за тие што биле на интервју во Загреб/Белград,процентуално колку луѓе одбиваат отприлика?Целата сум збунета,ни јас не знам што да правам.Ај кажи ми ти до каде си со процедурите и дали знаеш нешто за youth staff.
 
Член од
6 февруари 2013
Мислења
39
Поени од реакции
10
Да,ми кажаа дека само првиот пат си го плаќаш билетот во еден правец а после тоа они ти плаќаат повратен.Туку имам сретнато ти дека прашуваш за youth staff,и јас сакам да аплицирам за таа позиција ама на форуми читам дека задолжително е да имаш педагошки факултет,а од агенција ми викаат дека тоа би било предност ама не пресудно и да аплицирам.Мојот факултет нема врска со деца,и некако пак се мислам оти сепак вложувам околу 150 евра претходно што можат да ми пропаднат.Инаку сум била два пати до сега во Америка преку Work and Travel,не знам дали тоа би било некој плус или нема врска?И за тие што биле на интервју во Загреб/Белград,процентуално колку луѓе одбиваат отприлика?Целата сум збунета,ни јас не знам што да правам.Ај кажи ми ти до каде си со процедурите и дали знаеш нешто за youth staff.
Педагошки факултет сигурно не е задолжителен. Тоа можам да го потврдам. Се што бараат е минимум 2 години искуство да имаш со деца. За да се нафати човек на ваква работа треба да е сигурнен и да биде свесен дека можеби ќе изгуби мал дел од парите кои ги вложува. Тоа е ризик јбг, иако незнам од каде прерачуна дека губиш 150 евра. За проаѓање интервју не зависи толку од другиге, колку што зависи од сам себе и тоа колку добро ќе се презентираш, покажеш, продадеш. Конкретно за Карнивал незнам колку проаѓаат ама има доста луѓе што прошле и заминале, не само на Карнивал туку и на другите компании. А за конкретен процент, ќе треба да бидам регрутер па да знам колку кандидати проаѓаат. х)
Колку ќе ти користи Work & Travel сигурно зависи од регрутерите и компанијата, а зависи и од тебе како ќе го употребиш тоа на интервју. Јас сум била на Work & Travel, и некако убаво ми се наместија на интервју за да го искористам тоа искуство во моја полза. Иако, пак ќе кажам, најмногу ти зависи од искуството со деца што го имаш.
Јас за youth staff пројдов се, сега го чекам договорот и датум на заминување. Така да, незнам колку можам да ти помогнам во врска со позицијава. Сеуште немам бродско искуство.
 
Член од
8 октомври 2010
Мислења
144
Поени од реакции
103
Освен мајоми и коузон има некоја друга агенција шо посредува за на брод, проверена?


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
8 април 2015
Мислења
19
Поени од реакции
1
zdravo nov sum ovde i bi sakal da ve prasam dali e mozno da se otide na brod vo amerika na nekolku meseca i posle da se napusti brodot i da se ostane na kopno vo amerika dali e mozno toa, dali dobivas nekoja dozvola za rabota sto e potreba za amerika
 
Член од
21 септември 2008
Мислења
14.403
Поени од реакции
13.719
zdravo nov sum ovde i bi sakal da ve prasam dali e mozno da se otide na brod vo amerika na nekolku meseca i posle da se napusti brodot i da se ostane na kopno vo amerika dali e mozno toa, dali dobivas nekoja dozvola za rabota sto e potreba za amerika
Не може никако тоа, ако го напуштиш бродот и не се вратиш остануваш нелегално во Америка а така само создаваш лоша репутација за компанијата, за агенцијата која те праќа и за земјата од каде доаѓаш.
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.445
Поени од реакции
11.450
zdravo nov sum ovde i bi sakal da ve prasam dali e mozno da se otide na brod vo amerika na nekolku meseca i posle da se napusti brodot i da se ostane na kopno vo amerika dali e mozno toa, dali dobivas nekoja dozvola za rabota sto e potreba za amerika
Не може никако тоа, ако го напуштиш бродот и не се вратиш остануваш нелегално во Америка а така само создаваш лоша репутација за компанијата, за агенцијата која те праќа и за земјата од каде доаѓаш.
И токму тоа е една од причините зошто Македонците не се добредојдени за вработување на бродовите на некои бродски компании.
 
Член од
8 април 2015
Мислења
19
Поени од реакции
1
znam deka ke bide toa iliegalno dodeka ne se snajdes za dokumenti nego mene me interesirase dali ako rabotis pola godina na brod vo amerika go dobivas toj social security number sto mozes da rabotis sekade vo amerika
 
Член од
21 септември 2008
Мислења
14.403
Поени од реакции
13.719
znam deka ke bide toa iliegalno dodeka ne se snajdes za dokumenti nego mene me interesirase dali ako rabotis pola godina na brod vo amerika go dobivas toj social security number sto mozes da rabotis sekade vo amerika
Не, SSC се добива ако имаш било каква работна виза за во Америка, оваа виза што ја добиваш за работа на брод не е таква.
 
Член од
10 февруари 2008
Мислења
3.947
Поени од реакции
2.060
znam deka ke bide toa iliegalno dodeka ne se snajdes za dokumenti nego mene me interesirase dali ako rabotis pola godina na brod vo amerika go dobivas toj social security number sto mozes da rabotis sekade vo amerika
Ти нема да добиеш работна виза за во Америка ниту по 10 години работа на брод. Визата која што ја добиваш е транзитна виза и со таа виза не само што немаш право да работиш во Америка туку и немаш право да останеш во Америка повеќе од еден ден по завршување на договорот.

Social Security Number можеш да добиеш ако работиш преку work and travel.
 
Член од
8 октомври 2010
Мислења
144
Поени од реакции
103
znam deka ke bide toa iliegalno dodeka ne se snajdes za dokumenti nego mene me interesirase dali ako rabotis pola godina na brod vo amerika go dobivas toj social security number sto mozes da rabotis sekade vo amerika
Пасошот ти останува, како документ односно ти го чуваат до пред да ти заврши договорот. Што значи дека ако тукутака заминиш од бродот на копно си без никаков документ, и не само што ќе бидеш илегално на копно него и компанијата т.е бродот ќе бидат приморнаи да ти пријават за исчезнат е после тоа можиш да замислиш кој процедури следат.
И како што ти кажаја ова размислување е една од причините зошто балканците почнаја да не ги примаат на бротските компании.
 
Член од
8 април 2015
Мислења
19
Поени од реакции
1
samo uste nesto da prasam ako nemozes vekje da izdrzis mozes li da rabotis samo 4-5 meseci i da se otkazes ili mora da sedis do kraj na dogovorot se plakja li nesto ako se otkazes i ti gi vrakjaat li dokumentite
 
Член од
8 октомври 2010
Мислења
144
Поени од реакции
103
samo uste nesto da prasam ako nemozes vekje da izdrzis mozes li da rabotis samo 4-5 meseci i da se otkazes ili mora da sedis do kraj na dogovorot se plakja li nesto ako se otkazes i ti gi vrakjaat li dokumentite
Откако ќе се качиш, ти задржуваат месечно 100$ депозит, тое ти е во случај да го прекиниш договорот од тие пари ти ја плаќат картата.
Ова можи да не е случај со сите компании.
 

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
13.320
Поени од реакции
7.372
Adri* dobredojde nazad na Kajgana ;)
Najdobro e da aplicirash vo dvete makedonski agencii i vo OceanJobs od Romanija.
Konkretno mojot cimer veleshanec zamina na brod preku oceanjobs. Dokolku postoi opcija dojdi vo Youth Activities na Disney Cruise Line. Odlichni uslovi za rabota.

Sent from my SAMSUNG-SGH-I727
 

Kajgana Shop

На врв Bottom