Работа на брод

A

Antigona

Гостин
Зарем навистина е толку лошо како што е напишано во статијава ???

"….фактот дека работат како робови, спијат напикани во кабина како сардини без ронка приватност и дека се платени неверојатно малку (Брунс како келнер бил платен помалку од 50 долари месечно и секако, зависел од напојниците), работниците морале некако да го преживеат. "


http://tocka.com.mk/8/152225/vistinata-za-rabotata-na-kruzeri-rabotime-kako-robovi-a-edinstveno-zadovolstvo-ni-e-seksot-koj-go-imame-sekoj-so-sekogo
 
Член од
30 јануари 2009
Мислења
461
Поени од реакции
377
Зарем навистина е толку лошо како што е напишано во статијава ???

"….фактот дека работат како робови, спијат напикани во кабина како сардини без ронка приватност и дека се платени неверојатно малку (Брунс како келнер бил платен помалку од 50 долари месечно и секако, зависел од напојниците), работниците морале некако да го преживеат. "


http://tocka.com.mk/8/152225/vistinata-za-rabotata-na-kruzeri-rabotime-kako-robovi-a-edinstveno-zadovolstvo-ni-e-seksot-koj-go-imame-sekoj-so-sekogo
Delumno
 

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
13.343
Поени од реакции
7.455
Garant ima neshto pozadi prikaznata shtom tipov odrabotil cel dogovor na najloshata kruz kompanija u svet.

Inaku poprilichno verodostojno ova napishanoto.

Sent from my SAMSUNG-SGH-I727
 

Raynor

Mr.Terrible
Член од
16 април 2014
Мислења
384
Поени од реакции
583
Ако може некој од искуство да одговори
После поминување на интервју (преку Мајоми) за NCL во Белград колку време се чека да за се замине на брод?Фала на одговорот
 
Член од
5 ноември 2013
Мислења
33
Поени од реакции
8
moj drugar pomina intervju za na ncl vo juli 2014 i uste se nema kaceno znaci ceka vekje 8 meseci :) srekjno
 
Член од
19 март 2015
Мислења
2
Поени од реакции
0
Здраво дечки.

Јас имам едно прашање: дали може да се менува department-от после првиот договор? Пример ако сега аплицирам за една позиција, и истерам еден договор, а во меѓувреме видам што е како е на бродовите од прва рака, па после сакам да сменам department?
 

Cannon

Doctor
Член од
22 март 2009
Мислења
5.101
Поени од реакции
5.839
Нели веќе нема да вработуваат работници од македонија и балкан за на брод, или не важи тоа веќе?
 

Flikson

Провинцијалец
Член од
27 декември 2012
Мислења
912
Поени од реакции
2.557
Нели веќе нема да вработуваат работници од македонија и балкан за на брод, или не важи тоа веќе?
Тоа се однесува само на една бродска компанија, другите си земаат.
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.502
Поени од реакции
11.570
Нели веќе нема да вработуваат работници од македонија и балкан за на брод, или не важи тоа веќе?
Тоа важи за само 2 (ДВЕ) бродски компании - Royal Caribbean и Celebrity Cruises, а ги има многу повеќе бродски компании кои и поматаму вработуваат Македонци.
 

Flikson

Провинцијалец
Член од
27 декември 2012
Мислења
912
Поени од реакции
2.557
Тоа важи за само 2 (ДВЕ) бродски компании - Royal Caribbean и Celebrity Cruises, а ги има многу повеќе бродски компании кои и поматаму вработуваат Македонци.
Ројал и Целебрити се од ист газда, што значи само една! :P
 

Keljav

baram zena - test kujna
Член од
8 март 2009
Мислења
1.372
Поени од реакции
309
Тоа важи за само 2 (ДВЕ) бродски компании - Royal Caribbean и Celebrity Cruises, а ги има многу повеќе бродски компании кои и поматаму вработуваат Македонци.
а дали примаат работници со хрватски или бугарски пасош да не знае некој ?
 
Член од
14 ноември 2014
Мислења
336
Поени од реакции
254
а дали примаат работници со хрватски или бугарски пасош да не знае некој ?
Примаат и со бугарски и со хрватски пасош. Баш пред некој ден се појави оглас на страната на коузон.
 
Член од
6 септември 2007
Мислења
8.086
Поени од реакции
8.135
Ова е точно за Ројал дека веке не вработуваат Македонци или лага е, пошто гледам на сајтов http://www.royalcareersatsea.com/jobs/search кога ке одиш онлине да аплицираш ја има да ја одбереш Македонија.
 
Член од
14 ноември 2014
Мислења
336
Поени од реакции
254
Ова е точно за Ројал дека веке не вработуваат Македонци или лага е, пошто гледам на сајтов http://www.royalcareersatsea.com/jobs/search кога ке одиш онлине да аплицираш ја има да ја одбереш Македонија.
Веруј да беше лага ќе знаевме ;) Први ќе објавеа од агенцијата што работи за нив. Кај Hiring Partners не стои Македонија одамна. А онлајн пробај аплицирај, со среќа :) Јас аплицирав пред неколку месец и освен првиот меил дека ја добиле апликацијата, не добив ништо назад. А во меѓувреме објавија оглас дека им треба таа позиција. Забраната сеуште важи за македонци, срби и босанци. Само црногорци и хрвати од балканов примаат. Имаш други компании и активни понуди, пробај се.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom