Работа на брод

Член од
25 јануари 2015
Мислења
12
Поени од реакции
13
Од многуте колешки и другарки што ми работат по бродови со години,знам дека сето тоа го обавуваат сами, т.е сами се фарбаат у кабина или со помош од цимерка, а за депилации и слично ако имаат време тоа го прават сами, или кога ќе излезат во слободните часови одат во салон некаде надвор(секако ако имаш подобра позиција кај што има подобра заработувачка па можеш да оддвоиш за лична хигиена) или евентуално ако се заангажираш преку врски да си средиш термин кај колешките што исто така работат во салоните на бродот кои што се за гостите. Тука исто важи тоа дека сепак ти треба повисока позиција за да си средиш термин. Тоа е што мене ми кажувале,не ме фаќај за збор.
 
Член од
14 јуни 2014
Мислења
11
Поени од реакции
6
Decki ima li nekoj sto u "procedura" za Carnival? U famozniot iznos na avio karta za Majami ukljucena e i provizijata ili nejze posebno ja naplakaat?!!!!!!!!!!
 
Член од
8 октомври 2009
Мислења
821
Поени од реакции
301
Јас само да се надоврзам за муабетите за Коузон што ги правите..
Знаат некои тука дека летоска поминав интервју, мислам јули беше. Ни беше речено дека во септември треба да заминеме на тренинг круз и после тоа да потпишеме договор итн итн..
Мене ме откачија само поради тоа што им реков дека лажат и дека прикриваат информации. Им реков дека ако ми кажеа дека тренинг крузот ќе се одложи, ќе си го барав чарето...Ама сето тоа ги навредило. А коментарот беше постиран на ѕидот на групата на ФБ, од таму ме банираа од што се патетични:angel:
Сум имала шанса, сум имала не знам што, за мене организирале интервју одма после мојата апликација а некои чекале со месеци.. Па АЛООО, тогаш кога сум аплицирала имало потреба од тој кадар, која е логиката да чекам 1000000 месеци, ако сега е отворен огласот за таа позиција?
Тоа е како да одиш во зима по домати во маркет и продавачот ти рече, леле среќник си, сред зима домати имаме, не треба да чекаш до лето..
Кога сме кај нив, и девојката од Босна што требаше да замине со мене до ден денешен не е замината на тренинг круз, а не па да потпише договор...
Така да...пазете што правите и на кого ги давате парите.
А за Александра да не зборам, неписмена е, што може да се забележи и од мејловите.
Не може бе да почнеш со ТИ, па да продолжиш со ВИЕ, па систем да стане system во милион македонски зборови во истиот мејл.
Ама ако..мене поубави опции ми се отворија во животот од таа една бедна коузонска опција што ја имав. Тие изгубија провизија, а јас добив многу ;)

[DOUBLEPOST=1424717616][/DOUBLEPOST]
Дечки! Голема е темава, неможам да откријам дали некој пишал. Ај ќе ве замолам ако има некој искуство со MSC да сподели. Некако најмалку инфо имам за нив. Како со работа на MSC?
Фала! :)
Ако уште те интересира MSC, кажи..
Што поконкретно?!
И која позиција?
 
Последно уредено:
Член од
26 февруари 2015
Мислења
7
Поени од реакции
1
Zdravo...
Me interesira kako moze najbrzo da se zamine odnosno za koja pozicija da se aplicira za da se zamine najbrzo na brod
t.e. za koja pozicija bi te primale sigurno...:)
 

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
13.320
Поени од реакции
7.372
Zdravo...
Me interesira kako moze najbrzo da se zamine odnosno za koja pozicija da se aplicira za da se zamine najbrzo na brod
t.e. za koja pozicija bi te primale sigurno...:)
Не постои генерално правило за ова со чекањето. Најдобро аплицирај во двете агенции за позиција која што ти мислиш дека можеш да ја работиш по 12 часа дневно, секој ден, 6-8 месеци без слободен ден.
 
Член од
31 мај 2008
Мислења
803
Поени од реакции
32
Читав дека агенциите партнери на крузериве,како коузон,немаат право да наплатуваат за посредување.Дали коузон треба да ги врати парите назад на кандидатите кои не успеале да се качат на брод,а кои претходно посетувале "академија" од два дена која чини 6000 или 7000 денари?!
 
Член од
14 ноември 2014
Мислења
336
Поени од реакции
254
Читав дека агенциите партнери на крузериве,како коузон,немаат право да наплатуваат за посредување.Дали коузон треба да ги врати парите назад на кандидатите кои не успеале да се качат на брод,а кои претходно посетувале "академија" од два дена која чини 6000 или 7000 денари?!
Не баш, тие трошоци што ги спомнуваш не спаѓаат у наплата за посредување, туку у припрема за аплицирање. Тоа дека ти плаќаш за да те спремат за да се покажеш на интервју и да поминеш иако немаш искуство и слично. Наплата при посредување подразбира да платиш провизија откога ќе ти стигне договорот или авионската карта. А и за секоја компанија е различно...
 
Член од
31 мај 2008
Мислења
803
Поени од реакции
32
Не баш, тие трошоци што ги спомнуваш не спаѓаат у наплата за посредување, туку у припрема за аплицирање. Тоа дека ти плаќаш за да те спремат за да се покажеш на интервју и да поминеш иако немаш искуство и слично. Наплата при посредување подразбира да платиш провизија откога ќе ти стигне договорот или авионската карта. А и за секоја компанија е различно...
значи малце и се на агенцијата парите од провизијата,па сака да калапи и од обука на веќе искусни келнери,бартендери и сл...
 
Член од
25 јануари 2015
Мислења
12
Поени од реакции
13
Читав дека агенциите партнери на крузериве,како коузон,немаат право да наплатуваат за посредување.Дали коузон треба да ги врати парите назад на кандидатите кои не успеале да се качат на брод,а кои претходно посетувале "академија" од два дена која чини 6000 или 7000 денари?!
И мене ме интересираше истото. Ми лапнаа 100е плус оние ситни што не ги бројам, и на карај пак ништо не направија. Мислите дека е можно да се повратат тие пари? За некој не се ништо, ама не некој му значат,јас тогаш едвај се скрпив за да ги почастам онака...и пак ќе прашам...некој за Кјунард повеке инфо? Дали некој од тука посредува за нив на пример Мајоми пошто работат со Карнивал,ама не е исто пошто Кјунард се Карнивал.УК а Карнивал си се Карнивал, иако се под иста капа различно си ги тераат работите. Ке ве молам ако има некој информации нека ми пише,пошто онлајн малце потешко ми иде мене со пријавава,као да неам среќа. Фала
 
Член од
31 мај 2008
Мислења
803
Поени од реакции
32
И мене ме интересираше истото. Ми лапнаа 100е плус оние ситни што не ги бројам, и на карај пак ништо не направија. Мислите дека е можно да се повратат тие пари? За некој не се ништо, ама не некој му значат,јас тогаш едвај се скрпив за да ги почастам онака...и пак ќе прашам...некој за Кјунард повеке инфо? Дали некој од тука посредува за нив на пример Мајоми пошто работат со Карнивал,ама не е исто пошто Кјунард се Карнивал.УК а Карнивал си се Карнивал, иако се под иста капа различно си ги тераат работите. Ке ве молам ако има некој информации нека ми пише,пошто онлајн малце потешко ми иде мене со пријавава,као да неам среќа. Фала

Значи да речеме дека тие обуки треба да се направат,ете за да се спреми кандидатот за интервју,разбирам...ама што ако кандидатот не добие работа?Нема логика да плати,да не добие работа на брод,и тие пари да не му се вратат...значи тоа е грешка,кандидатие плаќаат за да добијат работа,никој не плаќа за некој да го обучува!
Кому и колку плаќа таа агенција за да изнудува пари од кандидатите?
 

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
13.320
Поени од реакции
7.372
Били Џин, за Кјунард посредуваат Мајоми. Другарче мое требаше да се качи ама го фати магла во Истанбул па му одложија малку.

За сите што пишувате за обуката. Вие плаќате за обука и обуката нема врска со тоа дали ќе поминете на интервју или не. Мене од Емплојмент Пауер, партнерите на Мајоми ми утрапија еден викенд обука која ја платив 100 евра а научив само неколку работи, ама тука ми беа пресметани и тестовите кои се плаќа да се полагаат онлајн, па така да не беше нешто толку лошо :)

Ај мирно море девојки и момци :) Јас следниот петок летам накај Порт Канаверал.
 
Член од
25 јануари 2015
Мислења
12
Поени од реакции
13
Били Џин, за Кјунард посредуваат Мајоми. Другарче мое требаше да се качи ама го фати магла во Истанбул па му одложија малку.

За сите што пишувате за обуката. Вие плаќате за обука и обуката нема врска со тоа дали ќе поминете на интервју или не. Мене од Емплојмент Пауер, партнерите на Мајоми ми утрапија еден викенд обука која ја платив 100 евра а научив само неколку работи, ама тука ми беа пресметани и тестовите кои се плаќа да се полагаат онлајн, па така да не беше нешто толку лошо :)

Ај мирно море девојки и момци :) Јас следниот петок летам накај Порт Канаверал.
Значи Tonchie ти си цар. Само ти се смилуваш повремено да одговориш на нешто што си лебди у ваздух и никој не одговара. Фала ти ептен,чим имаш искуство со близок значи вистина е,затоа што мене ми рекоа дека не посредуваат за Кјунард,и тоа ми кажа екс-F&B менаџер на Дизни за кој што работам моментално,а затоа и немам време да ги посетам пошто рмбам ко стока по 100 саата дневно и плус коктели и забави за амбасади,преку такво...неам социјален живот,неможам основни обврски да си завршам.Сепак фала ти многу,само ако не те мрзи пиши ми дали тоа се дешавало поодамна да аплицира другар ти или потазе е дешавкава,и зашо на онлајн апликација одговараат само на сомелиери а не и на другите што аплицираат без разлика на тоа што си пишува на сајтот дека имаат потреба од бар сервери,вејтери и сл. Мене ттоа ми е маката сега,што не ми ја разматраат апликацијата,но не само мене туку и на други,а на сите такозвани сомелиери стварни или нестварни им одговараат у рок од два дена. Имам 3 такви примери шо веќе чекаат само дата за укрцавање,а ја сеа пак треба да фрлам пари преку мајоми.Којзнае,може повеке им одговара да примат сомелиери или кај нив wine waiter што треба да поседуваат поголемо знаење,па да можат да ги бапнат и ваму и таму да работат,да пополнат за други позиции...што знам,се мрднав веќе:vozbud:.:несвест: Anyway тенкју уште еднаш добра душо:D:D:D :cuc:[DOUBLEPOST=1425093620][/DOUBLEPOST]
Били Џин, за Кјунард посредуваат Мајоми. Другарче мое требаше да се качи ама го фати магла во Истанбул па му одложија малку.

За сите што пишувате за обуката. Вие плаќате за обука и обуката нема врска со тоа дали ќе поминете на интервју или не. Мене од Емплојмент Пауер, партнерите на Мајоми ми утрапија еден викенд обука која ја платив 100 евра а научив само неколку работи, ама тука ми беа пресметани и тестовите кои се плаќа да се полагаат онлајн, па така да не беше нешто толку лошо :)

Ај мирно море девојки и момци :) Јас следниот петок летам накај Порт Канаверал.
Значи Tonchie ти си цар. Само ти се смилуваш повремено да одговориш на нешто што си лебди у ваздух и никој не одговара. Фала ти ептен,чим имаш искуство со близок значи вистина е,затоа што мене ми рекоа дека не посредуваат за Кјунард,и тоа ми кажа екс-F&B менаџер на Дизни за кој што работам моментално,а затоа и немам време да ги посетам пошто рмбам ко стока по 100 саата дневно и плус коктели и забави за амбасади,преку такво...неам социјален живот,неможам основни обврски да си завршам.Сепак фала ти многу,само ако не те мрзи пиши ми дали тоа се дешавало поодамна да аплицира другар ти или потазе е дешавкава,и зашо на онлајн апликација одговараат само на сомелиери а не и на другите што аплицираат без разлика на тоа што си пишува на сајтот дека имаат потреба од бар сервери,вејтери и сл. Мене ттоа ми е маката сега,што не ми ја разматраат апликацијата,но не само мене туку и на други,а на сите такозвани сомелиери стварни или нестварни им одговараат у рок од два дена. Имам 3 такви примери шо веќе чекаат само дата за укрцавање,а ја сеа пак треба да фрлам пари преку мајоми.Којзнае,може повеке им одговара да примат сомелиери или кај нив wine waiter што треба да поседуваат поголемо знаење,па да можат да ги бапнат и ваму и таму да работат,да пополнат за други позиции...што знам,се мрднав веќе:vozbud:.:несвест: Anyway тенкју уште еднаш добра душо:D:D:D :cuc:
 

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
13.320
Поени од реакции
7.372
Ова со другар ми е тазе, баш тазе. Аплицирал пред пола година, така да ако успееш да ќариш нешто слободно време слободно посети ги жените у Мајоми и шибај :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom