Работа на брод

Член од
6 февруари 2013
Мислења
39
Поени од реакции
10
Луѓе, за кои компании посредува мајоми знае некој да ми каже?
Главно за Carnival, ама посредуваат и за NCL и MSC. Имаше и уште една бродска компанија што ми ја кажаа ама заборавив која е. Не е некоја од овие познативе хаха.
 

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
13.341
Поени од реакции
7.453
Посредуваат и за фотографи на Image (мојата фирма).
 
Член од
14 ноември 2014
Мислења
336
Поени од реакции
254
Прашувам затоа што на сајтот на royal стои employment power, а нели они им се соработници... па мислев да не работат и за нив. Знам дека има забрана за ројал ама се надевам ќе ја тргнат во догледно време :)
 

Dr. Wish

Outstanding Сasual Dating Authentic Maidens
Член од
23 септември 2013
Мислења
2.393
Поени од реакции
2.794
Ppoznavam osoba koja sto raboti na brod dolgo vreme. Nikogas ne se pozalil za toa sto zaminal. :) ima i dosta zaraboteno :)
 
Член од
25 јануари 2015
Мислења
12
Поени од реакции
13
Здраво сегашни и идни морепловци ! Ја прочитав целата тема,од прилика сите имаме исти проблем. Јас сум нова на форумов,па се надевам во иднина можам да се обратам за совет од ветераните :).
Е сега,коа сме кај Коузон,јас покрај сите успешно поминати муда за бурези,со веќе 10 годишно искуство во бар и лапнати 100е за "тренинг", сеуште си цекам за главно интервју веќе 8ми месец.Конкретно за Селебрити,арно ама овие решија да не удрат,па ќе си подремам уште малце додека стварно не ми се спојат жички па да ги дигнам у ваздух:shook:,пошо крајно неодговорни и непрофесионални. За Викинг исто така ми го турија поштено,и сеа ја сум таа шо ги прокоцкала шансите,пошо сум имала две. Ма немој...Александра од Коузон ми продава топла вода,да не знам ајде де,ама коа знам 200 пати боље од неа и колегата нејзин Нацето,што место да спрема клиентите и да си го чуваат угледот како агенција,прв си го намести газето дебело за на Викинг и веке е таму,и плус пред мои очи негови другарчиња што дојдоа повикани по телефон,(дека ни шо цел боговетен ден дремевме таму,немавме друга работа,па ете они да не чекаат џабе),и не се ни трудеа да сокријат дека иде преку врски 90 посто од работата.Толку сум лута што ми сјебаа милион ствари,ми иде да им фрлам бомба у офис. Ајде,еднакво на тоа колку заебале,толку и успеале да пратат луге,има и задоволни, еве дечко ми истера 4 договори на Селебрити како сомелиер,али ја неам среќа и не им се свиѓам доволно изглеа. Имам 10 години искуство со најдобрите бармени од Скопјево,Cv-то ми е повеке од одлично,дипломи,флуент инглиш енд спениш:pipi:,али коа нејќе,нејќе. Затоа си аплицирав онлајн за Cunard па ке видиме. Дечко ми го примија,јас чекам одговор. Си ги повлеков препораките и другите документи од Коузон,ама нели "сеуште сум во базата активна". Море мрш...!:uzi:Сепак, за сеекој случај ке поминам и во Мајоми,но сакав да прашам, они работат со Carnival,ама дали и со Carnival UK бидејки со Cunardе малце поспецифична прича,имаше нешо као посебно дека се и ...не се сеќавам точно,мада се под иста капа со Carnival,па ако знае некој нешо поконкретно ако може да пише. Have a nice day/nigh t:pijanco:
 
Член од
27 септември 2010
Мислења
736
Поени од реакции
452
АЈ ВАКА АКО МОЖЕ НЕКОЈ ДА МИ КАЖЕ ЗА ПОЗИЦИИТЕ
Bell Captain и
Room Service Attendatn / Bell Boy ДАЛИ кога застанува бродот може и они да искочат т.е да прошетаат дека разбрав за некои работни позиции се останувало на бродот
 

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
13.341
Поени од реакции
7.453
Зависи каков распоред ќе ти даде шефот, ама горе-доле мислам дека секој втор порт деј или секој трет се слободни :)
 

The_DaRKeR

~Мрчатор~
Член од
26 јули 2008
Мислења
110
Поени од реакции
8
Здраво сегашни и идни морепловци ! Ја прочитав целата тема,од прилика сите имаме исти проблем. Јас сум нова на форумов,па се надевам во иднина можам да се обратам за совет од ветераните :).
Е сега,коа сме кај Коузон,јас покрај сите успешно поминати муда за бурези,со веќе 10 годишно искуство во бар и лапнати 100е за "тренинг", сеуште си цекам за главно интервју веќе 8ми месец.Конкретно за Селебрити,арно ама овие решија да не удрат,па ќе си подремам уште малце додека стварно не ми се спојат жички па да ги дигнам у ваздух:shook:,пошо крајно неодговорни и непрофесионални. За Викинг исто така ми го турија поштено,и сеа ја сум таа шо ги прокоцкала шансите,пошо сум имала две. Ма немој...Александра од Коузон ми продава топла вода,да не знам ајде де,ама коа знам 200 пати боље од неа и колегата нејзин Нацето,што место да спрема клиентите и да си го чуваат угледот како агенција,прв си го намести газето дебело за на Викинг и веке е таму,и плус пред мои очи негови другарчиња што дојдоа повикани по телефон,(дека ни шо цел боговетен ден дремевме таму,немавме друга работа,па ете они да не чекаат џабе),и не се ни трудеа да сокријат дека иде преку врски 90 посто од работата.Толку сум лута што ми сјебаа милион ствари,ми иде да им фрлам бомба у офис. Ајде,еднакво на тоа колку заебале,толку и успеале да пратат луге,има и задоволни, еве дечко ми истера 4 договори на Селебрити како сомелиер,али ја неам среќа и не им се свиѓам доволно изглеа. Имам 10 години искуство со најдобрите бармени од Скопјево,Cv-то ми е повеке од одлично,дипломи,флуент инглиш енд спенишipi:,али коа нејќе,нејќе. Затоа си аплицирав онлајн за Cunard па ке видиме. Дечко ми го примија,јас чекам одговор. Си ги повлеков препораките и другите документи од Коузон,ама нели "сеуште сум во базата активна". Море мрш...!:uzi:Сепак, за сеекој случај ке поминам и во Мајоми,но сакав да прашам, они работат со Carnival,ама дали и со Carnival UK бидејки со Cunardе малце поспецифична прича,имаше нешо као посебно дека се и ...не се сеќавам точно,мада се под иста капа со Carnival,па ако знае некој нешо поконкретно ако може да пише. Have a nice day/nigh tijanco:
Izvini samo infromativno, go pomina intervjuto za viking?
 
Член од
19 март 2011
Мислења
1
Поени од реакции
1
Здраво морепловци:) И јас го имам истиот проблем со Коузон..Чекав 9 месеци за да се качам на Celebrity и на крај ми рекоа дека имаа забрана за Македонци на оваа компанија..Во декември ме викнаа за интервју на Viking и на самиот ден на интервјуто регрутерот ми кажа дека не може да ми ја даде позицијата зошто немам искуство од брод..Кога излегов ги прашав преварантите на чело со Атанас зошто воопшто ме пративте на интервју кога бараат бродско искуство ми рече дека можеби регрутерката ми рекла така чисто да види како јас ќе изреагирам на тоа..Ми рекоа чао ќе те бараме за резултати..За резултати од интервјуто ги барав секој ден и ме мафтаа цела недела дека листите со резултатите не им се средени..После цела недела добив одговор секако дека не сум примена што и не ме изненади... Јас лично не ја преопрачувам оваа агенција(од мое лично искуство), зошто од нив добив само стресови ништо повеќе..Тотално недодговорни, први се да се јават кога треба да се уплати за нешто, глумат професионализам кој според мене им фали..И на Зоран превара, Атанас, Александра и тн. Кои се претстаавуваат како големи професионалци, кои гледаат само да понижат некого..
 
Член од
25 јануари 2015
Мислења
12
Поени од реакции
13
Здраво
значи нормално не го поминав пошо никој не кажа дека парови не се добредојдени башка чекав цел ден со температура и грозница и нормално со нос што ти тече не поминуваш. Од 9 сабајле влегов у 7 вечер. Ќе пишам после подетално сеа од телефонот на работа не можам да пишувам поздрав
 

The_DaRKeR

~Мрчатор~
Член од
26 јули 2008
Мислења
110
Поени од реакции
8
Здраво
значи нормално не го поминав пошо никој не кажа дека парови не се добредојдени башка чекав цел ден со температура и грозница и нормално со нос што ти тече не поминуваш. Од 9 сабајле влегов у 7 вечер. Ќе пишам после подетално сеа од телефонот на работа не можам да пишувам поздрав
Cekanjeto bese uzas, posebno na vtoroto intervju, preku 7 saati dremev u palas, megjutoa ja i eden kup lugje za razlicni pozicii pominavme bez den brodsko iskustvo... Iskreno imam do sega mnogu pozitivno iskustvo so kouzon ama so site ovie postovi sto gi citam za viking malce pocnuvam da se somnevam :s
 
Член од
25 јануари 2015
Мислења
12
Поени од реакции
13
Cekanjeto bese uzas, posebno na vtoroto intervju, preku 7 saati dremev u palas, megjutoa ja i eden kup lugje za razlicni pozicii pominavme bez den brodsko iskustvo... Iskreno imam do sega mnogu pozitivno iskustvo so kouzon ama so site ovie postovi sto gi citam za viking malce pocnuvam da se somnevam :s
Абе види, не мора да значи, како што кажав еднакво на тоа колку задоволни толку и незадоволни. Освен тоа џабе не се вика интервју,треба да се направи одредена селекција на луѓе,ти бараш да одиш на интервју,никој не те фаќа за гуша. Ама барем да те спремат,затоа се регрутери, и ако знаат дека не ги задоволуваш потребите на одредена компанија може да кажат слушај за ваму немаш шанси,почекај за некоја друга компанија као шо е у случајот на liza26 нели демек без бродско искуство неможе. Што знам...еве тебе те примиле без искуство,и јас сретнав другарки кои што ги примиле а сами признаваат дека ајнцер незнаат како изгледа,ама зависи и како ке се поставиш и каков карактер си. Највеќе ми е криво затоа што не добив шанса да го докажам своето знаење,пошо имаше најпрво интервју за персоналити,па после интервјуа за знаење,мене ме кикнаа уше одма ама не ни очекував дека ќе има нешто позитивно пошто стварно бев катастрофа луѓе настината,црвени очи,ладно,топло,нос ми тече,кашлам,температура...хаос. А случајов со другаркава,пошо Зоки и бил куќен пријател,па затоа 3 пати ја барал и ја молел да оди на интервју (а мене од прва клоца),и она аплицирала за room service,и не поминала добро пошо овој и рекол да го крене ајнцерот на три прста и она неможела,па и понудил пониска позиција нешо као бас бој да собира маси...мислам хелоуууу...како да не ми биде криво. Освен тоа трчаш по Атанс цел ден просто инфо да ти даде,он све нешто незнае..па за ко к.. е тука,неможеш да посветиш внимание на сите апликанти за да ги спремиш,само ги тапшаш по рамо,ама затоа можеш кај СИТЕ да се јавиш за некаква уплата...фак оф,како да ти кажам. Кога отидов да си ги земам препораките,ама зошто? Викам како зошто,ја цело време пишувам маилови,звонам по телефони досаѓам шо ќе биде сеа откако има забрана за ројал,вие не одговарате.Ама знаеш ми вика таа Симона можеш ти да аплицираш за друга компанија...па тоа ви требаше толку време да ми го кажете?! Тоа и прашав,да ми дадете инфо,што како,за каде на друга компанија има отворени позиции,кога има интервјуа,толку ли е тешко риплај да стиснеш ебем га...а дотичната Александра ме одмина во канцеларија како да не сме се виделе 200 пати до сега,само што не ме виде на време па изеде бубрези за тоа какви се луге и доаѓаат и како да сме ние ванземаљци,па малце се сецна пошо не ме очекуваа во 3 попладне. Не велам не,има и добри искуства,како што кажав дечко ми преку нив отиде на селебрити 4 договора истера,ама тоа не е ни 30% од она што треба да го сработат,и многу си лежат на стара слава па губат од професионализмот.А башка тоа што ми пиша после 100 години дека јас сум имала 2 шанси,демек ало девојко...колку сакам шанси ке имам,ако треба за 100 различни компании ќе аплицирам,јас ти давам ќеш а ти пошто се нафакаш треба да ја завршиш работат,ако не не ми продавај топла вода. Освен тоа немав две шанси затоа што главното за селебрити сеуште го чекам,ама како што сте сите запознаени нема ни да го дочекаме,значи само за викинг сум искористила шанса[DOUBLEPOST=1422329161][/DOUBLEPOST]А дали има некој што работи или чека за Кјунард? Да пише нешто искуство и дали се couple friendly? Мислам дека со оглед на тоа што имаат само три крузери можностите се поголеми за да бидеме заедно со дечкото...има ли некој слично искуство?
 
Последно уредено:
Член од
14 ноември 2014
Мислења
336
Поени од реакции
254
Луѓе, има ли некој искуство со аплицирање преку 2 агенции, да речеме да ве примат и на двете главни интервјуа па да треба да бирате, кој е начинот да останете во океј односи со агенцијата/компанијата што ја одбивате?
 

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
13.341
Поени од реакции
7.453
Луѓе, има ли некој искуство со аплицирање преку 2 агенции, да речеме да ве примат и на двете главни интервјуа па да треба да бирате, кој е начинот да останете во океј односи со агенцијата/компанијата што ја одбивате?
Прочитај го постот на БилиЏин над твојот па ќе видиш колку Коузон се грижат за своите клиенти. Јас аплицирав и во двете агенции, да не го направев тоа уште ќе работев тука у земјава. Аплицирај и не бери гајле. Каде прво ќе те примат на работа, на тој брод шибај, другите ако те контктираат ќе им пишеш дека веќе си заминал на брод на одредена компанија.
 
Член од
14 ноември 2014
Мислења
336
Поени од реакции
254
Прочитај го постот на БилиЏин над твојот па ќе видиш колку Коузон се грижат за своите клиенти. Јас аплицирав и во двете агенции, да не го направев тоа уште ќе работев тука у земјава. Аплицирај и не бери гајле. Каде прво ќе те примат на работа, на тој брод шибај, другите ако те контктираат ќе им пишеш дека веќе си заминал на брод на одредена компанија.
Да, разбирам дека има секакви искуства, ама има и секакви кандидати, (без намера да навредам некого, конкретно билиЏин) така да сите искуства ги зимам со резерва затоа што не ги познавам. Аплицирано е ама може да се заплетка па ме интересираа искуствата, дали се затвара врата у компанијата/агенцијата ако се решиш да замениш на друга, затоа што со тек на време ете се помалку опции има за македонците со оглед на забраните за некои компании...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom