Работа на брод

Член од
8 октомври 2009
Мислења
821
Поени од реакции
301
Фала делинда на инфо. За која позиција аплицираше ти и на кој брод ако нее тајна?
па за тоа повисока позиција и јас осетив бидејќи побарав за работа во теретана нешто како gym staff или како и да е па ми рекоа не праќаме ние за тоа. (а тоа ми е страст и имам поголемо искуство во таа област)
Е сега некој акознај преку која агенција може да се аплицира за тие места нека ми пиши. Фала

Во принцип овие што ги гледаш на линкот од Коузон тешко дека ќе ти ги понудат, тие гледаат само да те пратат на некоја Ш позиција како чистач/ка и баш им е гајле. Ќе ти земат пари за обука и за 300 други глупости и на крај со таквото во раце, кога ќе видиш дека трошоците ти се 1000+ евра за заминување. Ама никако не попуштајте, најдете препораки од некаде дека сте работеле на било каква повисока позиција и терајте. Прво убедете се себеси дека сте работеле таму, после убедете ги и регрутерите во Коузон и на крај менаџерите од компаниите.

Не знам дали смеам да постирам линк од друг форум, ако не смеам нека го тргнат слободно, на форумов се дискутира исклучиво на таа тематика, работа на брод и има секакви искуства од сите работни позиции.
http://www.inozemstvo-posao.com/smf_1-1-2_install/index.php?PHPSESSID=vlxlrjdz

Кога аплицираш за на брод не аплицираш за БРОД туку за КОМПАНИЈА а на кој брод ќе те пратат зависи од потребите. Јас аплицирав за MSC за Program Hostess, ќе работам на изработка на дневните програми на бродот, од планирање додека сето тоа не го поставам на Publisher/InDesign и да се испринтаат, па хаускипинг ги разнесуваат по собите.

Штом сакаш за фитнес, аплицирај како Sport Staff, таа позиција ја имаше и пред некое време во Коузон, нека не те лажат дека НЕМААТ, туку НЕсакаат да те пикнат таму. Можеби во моментов немаат, ама не значи дека за недела или месец дена нема да имаат, жива превара се.
Можам роман да пишам за нив, ама не вреди.


Е сега, во моментов пишале дека ги имаат следниве места.. ако се пронајдете некаде пробајте си ја среќата.


1. Japanese restaurant manager
2. Japanese restaurant ass. Manager
3. Restaurant manager for Tapas Mediterranean restaurant
4. Restaurant manager for French Restaurant
5. Ass.restaurant manager – French cuisine
6. Villa’s restaurant- manager
7. Villa’s restaurant - ass.restaurant manager
8. Bar Manager
9. Beach bar manager
10. Ass.beach bar manager
11. Head waiters Italian restaurant
12. Head waiters in tapas Restaurant
13. Head waiters in Japanese Rest.
14. Head waiters French Rest.
15. Head waiters villa – service
16. Room service
17. FB guest relation - Hostess
18. Bar Tenders
19. Executive pastry chef
20. Steak house sous chef
21. Chef de partie
22. Executive Housekeeper
23. 1st Housekeeper Assistant
24. Asst. Chief Housekeeper
25. Housekeeping Supervisor
26. Senior Stateroom Stewardess
27. Stateroom Steward/ess
28. Asst Stateroom Steward/ess
29. Officer Staff Steward/ess
30. Sr. Management/Front Office
31. HR Manager
32. Crew Purser
33. Night Auditor
34. Senior Receptionist
35. Receptionist
36. Systems Manager
37. Shore Excursions Manager
38. Shore Excursions Asst Mgr
39. Shore Excursion Staff
40. Stores
41. Provision Master
42. Hotel Storekeeper
43. Tailor/Linen Keeper
44. Bottle Keeper/Asst. Provision Master
45. Storekeepers/Uniform Keeper
46. Restaurant
47. Restaurant Manager
48. Maitre d' Special Dining
49. Headwaiter Restaurant
50. Maitre d' World Cafe
51. Restaurant Supervisor
52. Waiter
53. Asst. Waiter
54. Cafe Attendants
55. Restaurant Cleaners
56. Room Service Supervisor
57. Room Service Steward
58. Crew Mess Attendants
59. Head Sommelier
60. Sommelier
61. Bar Service
62. Head Bartender
63. Bartender
64. Bar Waiter/ess
65. Resort Deck Attendant
66. Bar Utility





Уште еднаш ќе кажам за да потенцирам - Не се задоволувајте со ништо СИТНО! Ако сте добри со англискиот лажете, врткајте ги, убедувајте ги дека заслужувате повисока позиција и не се предавајте. ЦВ-то нашминкајте го до максимум, научете го, научете ги и датите и "продадете се"!
И со среќа, ако треба нешто слободно прашајте :)
 
Член од
8 октомври 2009
Мислења
821
Поени од реакции
301
Денес Зоран (коузон) пиша дека првите 25 се за хотели во Труција, иако немаше напишано апсолутно ништо кога ги ископирав тука (што и ми беше логично поради називите на работните позиции иако ништо не ме чуди веќе:cautious:)
Али во секој случај 60 од овие 66 позиции на брод ПОСТОЈАТ.
 
Ф

Флеш

Гостин
Дали има некој нови информации со Мајоми,дали започнаа со работа? Од мај месец нема никакв објава за огласи :sleep:
 
Член од
5 ноември 2013
Мислења
33
Поени од реакции
8
Дали има некој нови информации со Мајоми,дали започнаа со работа? Од мај месец нема никакв објава за огласи :sleep:
a ti da ne sakas oglas na kajgana da ti dadat :D ili na facebook idi vo agencija i apliciraj zapocnati se so rabota od 25 avgust :)
 
Ф

Флеш

Гостин
a ti da ne sakas oglas na kajgana da ti dadat :D ili na facebook idi vo agencija i apliciraj zapocnati se so rabota od 25 avgust :)
Аплицирано уше одамна ,само чекам дооолго време да известат дека бидна нешто или не, и други као мене чекаат од Мајоми некаква информација каде и како за интервју. Засега бавно некако :oops::(
 

osa

>>>>>>
Член од
20 јануари 2009
Мислења
816
Поени од реакции
184
Аплицирано уше одамна ,само чекам дооолго време да известат дека бидна нешто или не, и други као мене чекаат од Мајоми некаква информација каде и како за интервју. Засега бавно некако :oops::(
da te zamolam mi treba prevod na eden tekst ,go pishav na ekonomija i biznis a temata e dali makedonija ke moze da gi vraka kreditite shto gi zama ,tamu e tekstot samo da mi go prevedesh .blagodaram mnogu
 
Ф

Флеш

Гостин
da te zamolam mi treba prevod na eden tekst ,go pishav na ekonomija i biznis a temata e dali makedonija ke moze da gi vraka kreditite shto gi zama ,tamu e tekstot samo da mi go prevedesh .blagodaram mnogu
аааааа, да не одиме оффтопик изглеа си нов тука,земи гугл транслејт и преведи .
 

osa

>>>>>>
Член од
20 јануари 2009
Мислења
816
Поени од реакции
184
аааааа, да не одиме оффтопик изглеа си нов тука,земи гугл транслејт и преведи .[/quote
kako nava ,ne gleash od koga sum tuka od 2009 g ,da znaev so gugl nemashe
da te prashuvam ,stvarno mi treba pomosh ,te molam ,koga e pomosh u prashanje koj gleda offtopik ,te molam
[DOUBLEPOST=1411693598][/DOUBLEPOST]e bravi vori ? ja te zamoliv ,ti izbega .tolku nemoeshe da mi pomognesh ,da mi prevedesh
 
Последно уредено:
Член од
26 септември 2014
Мислења
1
Поени од реакции
0
Dali na tie so bile preku Majomi posle lekarsko im pobarale 16 000 denari kako agenciska provizija? poso u dogovorot nikade ja nema taa suma i ne go spomnuvaat prethodno toj trosok...
 

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
13.343
Поени од реакции
7.458
Е сега некој акознај преку која агенција може да се аплицира за тие места нека ми пиши. Фала
Имам пишано порано на темава, ама не знам колку страни наназад треба да вртиш за да најдеш.
www.onespaworld.com е веј сајтот на кој се аплицира за Стајнер, компанијата која држи СПА центри (тука спаѓаат фитнес центрите на бродовите) на 90% од бродовите на свет. Овој договор мојот прв цимер беше фитнес тренер од Хрватска, а на бродов сеуште е фризерка Влатка од Босна, така да слободно провери го сајтот и не се обесхрабрувај, шибај!!! Патот од 1000 милји почнува со еден чекор.


Dali na tie so bile preku Majomi posle lekarsko im pobarale 16 000 denari kako agenciska provizija? poso u dogovorot nikade ja nema taa suma i ne go spomnuvaat prethodno toj trosok...
Мајоми се во принцип партнери на Employment Power од Загреб или порано познати како Uspinaca (така се вика маалото во кое е сместена агенцијата). Еднаш веќе ја имаат изгубено лиценцата за посредување поради барање мито, а гледам дека не им доаѓа памет. Пред година дена изгубија право да посредуваат за Дизни Круз Лајн, и пак иста песна. За жал јас искеширав 300€ пред 3 години (имав некои неисплатени трошоци у Загреб
 
Член од
4 јануари 2008
Мислења
2.344
Поени од реакции
4.962
Question.
Што да се одбере помеѓу ass waiter или ass cabin steward?

Каде се платите поголеми. Пошто и двете се типинг позиции на кој принцип иде наплаќањето со тоа.
Кај имаш повеќе слободно време односно јасно дефинирано време за работа.?
Јасно ми е отприлика дека се работи двократно со некој термини од 6 до 13 и после некаде 17 до 22 али пошто читам искуства дека Restaurant работите се понапорни од Housekeeping сервисите што ми е малку нелогично...?!?
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.503
Поени од реакции
11.570
Имам пишано порано на темава, ама не знам колку страни наназад треба да вртиш за да најдеш.
www.onespaworld.com е веј сајтот на кој се аплицира за Стајнер, компанијата која држи СПА центри (тука спаѓаат фитнес центрите на бродовите) на 90% од бродовите на свет. Овој договор мојот прв цимер беше фитнес тренер од Хрватска, а на бродов сеуште е фризерка Влатка од Босна, така да слободно провери го сајтот и не се обесхрабрувај, шибај!!! Патот од 1000 милји почнува со еден чекор.

Мајоми се во принцип партнери на Employment Power од Загреб или порано познати како Uspinaca (така се вика маалото во кое е сместена агенцијата). Еднаш веќе ја имаат изгубено лиценцата за посредување поради барање мито, а гледам дека не им доаѓа памет. Пред година дена изгубија право да посредуваат за Дизни Круз Лајн, и пак иста песна. За жал јас искеширав 300€ пред 3 години (имав некои неисплатени трошоци у Загреб
Да не знаеш која компанија ги држи Интернет кафулињата на бродовите - доколку воопшто ги има, или казината ?

Имам двајца пријатели, едниот информатичар, а другиот електричар, имаат работено во Интернет кафе и имаат сервисирано автомати за коцкање, па пратија CV во Мајоми, но им кажале да не очекуваат понуда за работа во блиска иднина, бидејќи ретко се нудело тоа.

Освен ако се професионални информатичари со сертификати, но тоа биле веќе повисоки работни позиции со повисоки плати, а тие немаат такви сертификати бидејќи и курсевите и испитите се скапи за нив.
 
Последно уредено:
Член од
30 јануари 2009
Мислења
461
Поени од реакции
377
Question.
Што да се одбере помеѓу ass waiter или ass cabin steward?

Каде се платите поголеми. Пошто и двете се типинг позиции на кој принцип иде наплаќањето со тоа.
Кај имаш повеќе слободно време односно јасно дефинирано време за работа.?
Јасно ми е отприлика дека се работи двократно со некој термини од 6 до 13 и после некаде 17 до 22 али пошто читам искуства дека Restaurant работите се понапорни од Housekeeping сервисите што ми е малку нелогично...?!?
повеќе слободно време имаш каko ass.cab.stw, а имаш и повеќе слобода за забушавање,ама па работата е понапорна, зимаш малце помала плата и работиш со поголем број на цигани и нема многу женски у департментот
ass waiter > ass cabin steward
 

Kajgana Shop

На врв Bottom