Работа на брод

Член од
23 октомври 2013
Мислења
817
Поени од реакции
170
На брод платата ви е 500 долари месечно. Мора да одработите 18 месеца за тие пари и после да ве "унапредат" за 700 до 800 долари месечно. Ама затоа не трошите ништо.
Братучед беше пред 8 години преку преварантот Зоран Коузон и дебело загази.
 

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
13.339
Поени од реакции
7.452
На брод платата ви е 500 долари месечно. Мора да одработите 18 месеца за тие пари и после да ве "унапредат" за 700 до 800 долари месечно. Ама затоа не трошите ништо.
Братучед беше пред 8 години преку преварантот Зоран Коузон и дебело загази.
Кој го терал у хаускипинг да иде?! Патем ако те стават собар да бидеш добиваш бакшиш, и тука лежат вистинските пари у хаускипинг.
 
Член од
20 април 2014
Мислења
3
Поени од реакции
0
темава не е за Работа во Грција, но незнаев каде да најдам таква тема па тука пишувам..д не знаете некој што посредува за работа во Грција не е битно што и како ? Англиски знам и така и така али за работа не е проблем па ако знаете нешто кажете
 
Член од
23 октомври 2013
Мислења
817
Поени од реакции
170
темава не е за Работа во Грција, но незнаев каде да најдам таква тема па тука пишувам..д не знаете некој што посредува за работа во Грција не е битно што и како ? Англиски знам и така и така али за работа не е проблем па ако знаете нешто кажете
Без бугарски пасош заборави
 
Член од
17 февруари 2014
Мислења
13
Поени од реакции
26
сакам само да те прашам вкупната процедура од поцеток до конечно решение дека заминуваш колку траеше да се ориентирам малку .
поздрав
Aplicirav kraj na mart, idam na brod 4ti maj :)
 
Член од
8 октомври 2010
Мислења
144
Поени од реакции
103
Преку која агенција нудат позиции за Електро инжинери? Дипл. електро инжинер сум - Ел енергетски системи. Каде можам да аплицирам за електришан. Слушав различни муабети за некоја агнеција во БГ што посредува. Но дали има некој овде што знае нешто конкретно? Гледав и дека може и дирекно онлајн да аплицирам на официјална страна на компанијата. Што мислите кои ми се шансите така дирекно. Било каква информација околу ова би ми била од корист.


Sent from my iPad using Tapatalk
 

kazanski

чилакс
Член од
3 октомври 2011
Мислења
460
Поени од реакции
488
За тоа неможам да ти помогнам, мојот план е да се вратам како Лаб Техничар и отпосле додека сум таму да преминам кај електрашите.
Можам да те советувам за после првиот договор, евентуално ако имаш шанса тоа и сега да го направиш. Да вложиш пари во поморска школа во Хрватска, и да влезеш директно како офицер. Електраш секако.
 
Член од
8 октомври 2010
Мислења
144
Поени од реакции
103
Гледав имаше отворени конкурси на неколку компании меѓу кои MS Silver другар беше на Silver Spirit ми ги препорача дека се добри, и да аплицирам онлајн. Али незнам само диплома од факултет тука дали би било доволно.Зборам Англиски и Германски А2 го учам уште. Ќе гледам да се информирам повеќе околу школата и мене ми паднало на памет тоа. Дали знаеш сајт ?
Фала за одговорот. На која компанија си ?
 
Член од
7 април 2014
Мислења
13
Поени од реакции
6
Здраво,
Сакам да прашам дали има во МК агенција која посредува за речен брод
I mene me interesirase pa go pronajdov slednovo

Швајцарски агенции нудат работа на речни бродови, платите стигнуваат и до 2000 евра
24/11/2013 // Пред 4 месеци // БАЛКАН // 1 Коментар

Повеќе компании, главно од Швајцарија нудат работа на речните бродови. Заработките овде се движат од 1000 до 1900 евра, но и повеќе ако се вклучи бакшишот, зависно од работната позиција.
„Најмногу се бараат собарки, готвачи и келнери чија што основна плата е од 1150 до 1300 евра, а можат да заработат уште толку од бакшиш. Ние работиме со швајцарската компанија “Viking” која сака да вработи луге од овие простори, вели Драган Живковиќ од српската агенција Ферон која се занимава со ангажирање на кадар за работа на бродови.
Сезоната стартува од март и трае до ноември или дури и до Јануари. За аплицирање за работа на речен брод преку српската агенција Ферон, покрај познавање на англиски, мошне се цени и е пожелно познавањето на германски јазик. Информациите може да се најдат на нивниот веб сајт ТУКА, а за работните позиции може да проверите ТУКА.
Во просек се смета дека заработувачката на речните бродови е поголема бидејќи договорите се пократки, а работата е понапорна. Сепак, ова не мора да значи дека е правило за сите агенции. Оние кои работеле на брод велат дека се зависи од позицијата, но и од среќата.
„Работиме веќе шест години и имаме многу повеќе пријавени од бројот на лица кои можеме да ги вработиме. Доаѓаат и со препораки, а сезоната трае цела година. Немаме ограничување според возраста, единствено според искуството. На пример, проблем е ако некој има 50 години и два месеци работно искуство, но во ред е ако во тие години барем 10 години работно искуство“, вели Ѓорѓе Лештатин, сопственик на агенцијата за вработување на бродот „Safe Cruise”.
Со едноставно пребрување на интернет може да се најдат повеќе агенции кои нудат работа на речните бродови. Станува збор главно за швајцарски агенции, кои не ретко имаат свои претставници и во балканските држави. Една од поголемите е Scylla со седиште во Базел. Нејзиниот веб сајт е www.scylla.ch. Вакви бродови би можеле да се најдат исто така на швајцарскиот сајт www.gsellundpartner.ch, но и на интернационалниот www.riveradvice.com.
Во продолжение потсетување, еве колку се движи заработувачката на овие крузери, без бакшиш:
Собарка: 1,150 – 1,300 евра
Келнер: 1,150 – 1,300 евра
Готвач: 1,200 – 1,600 евра
Гардероба: 1,150 евра
Шеф на кујна: 1,600 – 1,900 евра
Хигеничари: 1,100 евра
Рецепционери: 900 – 1,200 евра
Фотограф: 1,150 – 1,400 евра
Во Македонија, засега работа агенциите нудат пред се на прекуокеанските крузери.

.....so sreca ako se obidis...
 
Член од
21 октомври 2013
Мислења
150
Поени од реакции
320
Сакам да прашам некој кој веќе поминал лекарски преглед, што всушност прегледуваат и дали висок крвен притисок би претставувал пречка?
 

kazanski

чилакс
Член од
3 октомври 2011
Мислења
460
Поени од реакции
488
Гледав имаше отворени конкурси на неколку компании меѓу кои MS Silver другар беше на Silver Spirit ми ги препорача дека се добри, и да аплицирам онлајн. Али незнам само диплома од факултет тука дали би било доволно.Зборам Англиски и Германски А2 го учам уште. Ќе гледам да се информирам повеќе околу школата и мене ми паднало на памет тоа. Дали знаеш сајт ?
Фала за одговорот. На која компанија си ?
За поморската школа во Хрватска немам информации, тоа беше идеја на неколку Хрвати со кои се запознав на последниот договор и ме боцкаа да се префрлам кај нив во оддел, не се ни информирав за тоа затоа што сепак тоа е опција ако планираш да потрошиш повеќе од неколку години на брод. Бев на Norwegian Star преку Мајоми.

Сакам да прашам некој кој веќе поминал лекарски преглед, што всушност прегледуваат и дали висок крвен притисок би претставувал пречка?
Јас имам повишен крвен притисок, и немав никаков проблем на лекарскиот преглед (во болницата Тоспаш во Аеродром). Прегледот е класичен, лабараторија, вид, слух..
Не заборавај да си ги чуваш сметките од лекарскиот, рентгенот и визата.
 
Член од
21 октомври 2013
Мислења
150
Поени од реакции
320
За поморската школа во Хрватска немам информации, тоа беше идеја на неколку Хрвати со кои се запознав на последниот договор и ме боцкаа да се префрлам кај нив во оддел, не се ни информирав за тоа затоа што сепак тоа е опција ако планираш да потрошиш повеќе од неколку години на брод. Бев на Norwegian Star преку Мајоми.


Јас имам повишен крвен притисок, и немав никаков проблем на лекарскиот преглед (во болницата Тоспаш во Аеродром). Прегледот е класичен, лабараторија, вид, слух..
Не заборавај да си ги чуваш сметките од лекарскиот, рентгенот и визата.
Вид??
-4 имам.
Проблем?
 

kazanski

чилакс
Член од
3 октомври 2011
Мислења
460
Поени од реакции
488
не би требало, се додека гледаш добро со наочари/леќи, тоа е стандардниот тест што ти го прават за возачка дозвола. Колку што знам, не е битно кој диоптер е, се додека видот ти е 20/20 и перцепција на боја
 
Член од
17 февруари 2011
Мислења
143
Поени од реакции
42
Се бараат итно женски кандидати за позицијата Assistant Waitress за потребите на бродската компанија Carnival ! Потребно е кандидатите да имаат познавање од англиски јазик и да имаат над 21 година ! Сите заинтересирани можат да испратат CV на info@majomi.com.mk или да се јават на 078/204-779
 

Kajgana Shop

На врв Bottom