Работа на брод

Член од
9 јануари 2015
Мислења
196
Поени од реакции
156
да да му одобрија,
се надевам дека ќе го преживее првиот договор, ќе научи англиски нешто од нешто :)))
ќе го истера цел договор ќе му помагаат и другите, сигурно нема да го избркаат од брод :)))
 

kazanski

чилакс
Член од
3 октомври 2011
Мислења
458
Поени од реакции
486
На кој брод се качуваш на MSC , и кога ? На "magnifica" има многу "paisano"
Добив брод, MSC Divina, говедо од брод, 4000 патници и 1300 екипаж... пак како на NCL да сум, ама небитно, ако фото лабораторијата и менаџерот/ката ми се скромни, нема да има фрки. Се качувам на 18ти Март, изгледа очајно им треба Лаб Техничар.
 

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
13.320
Поени од реакции
7.372
Добив брод, MSC Divina, говедо од брод, 4000 патници и 1300 екипаж... пак како на NCL да сум, ама небитно, ако фото лабораторијата и менаџерот/ката ми се скромни, нема да има фрки. Се качувам на 18ти Март, изгледа очајно им треба Лаб Техничар.
Убаво да си поминеш и да ја чуваш Јелена Димитријевиќ :) луки бат донт тачи :)
 

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
13.320
Поени од реакции
7.372
Дечки и девојки, чисто информативно: МАРТ 2017 е месец полн со интервјуа договорени со неколку круз компании. И преку Коузон и преку Мајоми се закажани неколку интервјуа.
Како што викаат дечките и девојките од круз стаф кога рекламираат бинго: You have to be in it to win it!

Политичката криза е многу пораат за гледање кога седиш на кафе/коктел некаде на карибите и користиш гага ви-фи на твојот ајФон или Самсунг Галакси.
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.445
Поени од реакции
11.450
Дечки и девојки, чисто информативно: МАРТ 2017 е месец полн со интервјуа договорени со неколку круз компании. И преку Коузон и преку Мајоми се закажани неколку интервјуа.
Како што викаат дечките и девојките од круз стаф кога рекламираат бинго: You have to be in it to win it!

Политичката криза е многу пораат за гледање кога седиш на кафе/коктел некаде на карибите и користиш гага ви-фи на твојот ајФон или Самсунг Галакси.
Ти на Кариби користиш бесплатен безжичен интернет на мобилен телефон или на таблет компјутер за да гледаш политички идиотизми во Македонија ?

Не заебавај, паметен човек си ти, знаеш што е исплатливо, а што е сеење магла на рајата.

Мене лично ме бендисуваат Аргентина и Уругвај - за одмор, а не за крстарење, остави ме на Пунта дел Есте и никогаш нема повторно да слушнеш за мене.
 
Член од
4 јануари 2016
Мислења
16
Поени од реакции
0
Едно прашање: дали е можно да се направи кростренинг од хотел јутилити во бар келнер? или мора да бидеш бар јутилити ? се работи за ncl ....
 
Член од
22 септември 2012
Мислења
3
Поени од реакции
0
Здраво дечки нова сум на темава листав наназад ама не ја најдов информацијата што ми треба.
Сакаме да одиме на брод како пар, дечко и девојка но сакаме да одиме заедно. Дали има некој искуство да има гаранција дека заедно ќе бидите? Знам дека е глупо прашање зошто еден може да добија договор, а другиот нее и бла бла ги знам тие работи но дали има некој некакво искуство да можи да се направи напор за заедно да се замини? Бевме во Коузон и ни рекоја само доколку сме биле маж и жена можело, поинаку не можеле да ни помогнат, а познаваме многу парови кои одат заедно ама не сакаат информации да дадат.:):)
Поздрав и секое добро :pipi:
 

kazanski

чилакс
Член од
3 октомври 2011
Мислења
458
Поени од реакции
486
Здраво дечки нова сум на темава листав наназад ама не ја најдов информацијата што ми треба.
Сакаме да одиме на брод како пар, дечко и девојка но сакаме да одиме заедно. Дали има некој искуство да има гаранција дека заедно ќе бидите? Знам дека е глупо прашање зошто еден може да добија договор, а другиот нее и бла бла ги знам тие работи но дали има некој некакво искуство да можи да се направи напор за заедно да се замини? Бевме во Коузон и ни рекоја само доколку сме биле маж и жена можело, поинаку не можеле да ни помогнат, а познаваме многу парови кои одат заедно ама не сакаат информации да дадат.:):)
Поздрав и секое добро :pipi:
Ако сте во брак шансите ви се поголеми секако, но како пар можете да отидете заедно со многу среќа. Познавам и јас неколку пара кои се заедно на брод но само во еден случај и двајцата добиле позиции на ист брод, претпоставувам со моли-коли на интервјуата и кај Човечки Ресурси.
Другите нажалост, почнале на различни бродови првиот договор и дури вториот договор веќе успеале да бидат заедно, што ми е најлогично со оглед на тоа какви се бродските компании.
Од сега да те предупредам дека ако еден од вас добие позиција на NCL многу се мали шансите и другиот партнер да отиде на истиот брод.
Word for the wise, за NCL, барајте да сте заедно на некои од големите бродови (Getaway, Breakaway, Joy или Bliss), поголеми шанси имате таму на таа компанија.

Sent from my Nexus 6 using Tapatalk
 
Член од
3 март 2017
Мислења
1
Поени од реакции
0
Поздрав до сите и едно прашање односно совет од искусните сејлори. Аплицирав во Мајоми за Карнивал и сеа пошто имам скоро 40 години, Јелена ми предложи Floor Supervisor, а и немам искуство за другите позиции што се нудат. Англискиот ми е супер, 100% на марлинсот, а знам и да причам и германски. Па сега као треба да ми се јават за интервју.
Иначе моментално работам во државна фирма, на повисока функција, земам скоро 600 евра плата и плус уште пола од тоа вадам приватно. Знам дека не е фер кон помладите и останатите кои немаат никаква работа, чисто аплицирав затоа што ми е смачено од околинава и сакам само да фатам магла од овде, ама не и по секоја цена.
Прашањето ми е, пошто ги исчитав овие 114 страни на форумов, дали се исплати воопшто да терам понатаму со оглед на тоа што сум entry level и може да се случи (доколку би ме примиле - се разбира) day one на Карнивал да ми кажат sorry, немаме место Floor Supervisor за 1400 долари па да чистам палуби за 600 долари. Мислам, респект за се, не се плашам и не категоризирам никаква работа (можам да работам секаква физикалија од утро до вечер), ама овде тие пари ги земам со нозете на биро.
Знам дека и некој ќе ме пцуе затоа што се плеткам во младинава, ама аплицирав пред да го прочитам форумов па ако има некој расположен нека пише мислење ред два.

А и со среќа на сите што се или се потенцијални морнари!
 

kazanski

чилакс
Член од
3 октомври 2011
Мислења
458
Поени од реакции
486
Знам дека не е фер кон помладите и останатите кои немаат никаква работа
Е ова, ич да не ти чуе. Секој што пресекол, и рекол дека сака да оди на брод... ќе отиде. Ако се неќка или се мисли, тогаш е пропадната инвестиција.
Оди на брод, шетај се и не се заморувај.
Е сега за делот што те фура, ако аплицираш за [Позиција] тогаш ќе добиеш Letter of Employment, и во тоа писмо е наведено дека ти ќе одиш да работиш како [Позиција] Supervisor и за да стигнеш до таа компанија тебе ти треба виза. И со тоа писмо ќе одиш во Америчка Амбасада.
Нема да те вратат или да ти ја сменат позицијата кога ќе пристигнеш, затоа што потпишуваш договор со компанијата уште пред да отидеш на бродот на кој ќе те назначат.

Sent from my Nexus 6 using Tapatalk
 

Klin

Колце
Член од
6 јануари 2014
Мислења
4.395
Поени од реакции
7.839
Поздрав до сите и едно прашање односно совет од искусните сејлори. Аплицирав во Мајоми за Карнивал и сеа пошто имам скоро 40 години, Јелена ми предложи Floor Supervisor, а и немам искуство за другите позиции што се нудат. Англискиот ми е супер, 100% на марлинсот, а знам и да причам и германски. Па сега као треба да ми се јават за интервју.
Иначе моментално работам во државна фирма, на повисока функција, земам скоро 600 евра плата и плус уште пола од тоа вадам приватно. Знам дека не е фер кон помладите и останатите кои немаат никаква работа, чисто аплицирав затоа што ми е смачено од околинава и сакам само да фатам магла од овде, ама не и по секоја цена.
Прашањето ми е, пошто ги исчитав овие 114 страни на форумов, дали се исплати воопшто да терам понатаму со оглед на тоа што сум entry level и може да се случи (доколку би ме примиле - се разбира) day one на Карнивал да ми кажат sorry, немаме место Floor Supervisor за 1400 долари па да чистам палуби за 600 долари. Мислам, респект за се, не се плашам и не категоризирам никаква работа (можам да работам секаква физикалија од утро до вечер), ама овде тие пари ги земам со нозете на биро.
Знам дека и некој ќе ме пцуе затоа што се плеткам во младинава, ама аплицирав пред да го прочитам форумов па ако има некој расположен нека пише мислење ред два.

А и со среќа на сите што се или се потенцијални морнари!
Не ќе одиш директно на Housekeeping college месец дена тренинг за менаџмент позиција веројатно на Carnival Paradise, има тестови и практична обука комбинирано, процедури и куп др работи, после „дипломирање“ добиваш прва евалуација од тренерот и добиваш веројатно нов брод и одиш директно на работа каде имаш 90 дена пробни по што добиваш втора евалуација од HSKP Mngr, ако е се во ред продолжуваш до крај на договор...[DOUBLEPOST=1488581294][/DOUBLEPOST]
Здраво дечки нова сум на темава листав наназад ама не ја најдов информацијата што ми треба.
Сакаме да одиме на брод како пар, дечко и девојка но сакаме да одиме заедно. Дали има некој искуство да има гаранција дека заедно ќе бидите? Знам дека е глупо прашање зошто еден може да добија договор, а другиот нее и бла бла ги знам тие работи но дали има некој некакво искуство да можи да се направи напор за заедно да се замини? Бевме во Коузон и ни рекоја само доколку сме биле маж и жена можело, поинаку не можеле да ни помогнат, а познаваме многу парови кои одат заедно ама не сакаат информации да дадат.:):)
Поздрав и секое добро :pipi:
Искрен одговор е ептен тешко за прв договор, може евентуално покасно ако се наоѓате во исто време на два различни бродови, нормално од истата компанија и да одите и двајацата во кадрово по наше или Human resources, и на свој трошок да направите промена на брод или vessel transfer for personal reasons, после ова ако продолжите со морепловска кариера како пар, воглавно ќе бидете заедно, може дури и фиксен брод да добиете...само да стигнете до тука има доста пат.
 
Последно уредено:
Член од
15 август 2006
Мислења
18
Поени од реакции
2
Ako ima nekoj da objasni nesto podetalno dobiv pozicija za assisten waiter na carnival i pominav na glavno intervju i najverojatno zaminuvanje vo maj mesec
 
G

Godfatherte

Гостин
Добив брод, MSC Divina, говедо од брод, 4000 патници и 1300 екипаж... пак како на NCL да сум, ама небитно, ако фото лабораторијата и менаџерот/ката ми се скромни, нема да има фрки. Се качувам на 18ти Март, изгледа очајно им треба Лаб Техничар.
Овде на "Magnifica" е катастрофа брат, само да не почнам да набројувам .... никој не е задоволен само едно добро е crew bar позз па може ке се видиме на некој порт...[DOUBLEPOST=1488752924][/DOUBLEPOST]Д
Ako ima nekoj da objasni nesto podetalno dobiv pozicija za assisten waiter na carnival i pominav na glavno intervju i najverojatno zaminuvanje vo maj mesec
Тој што ти е waiter само тој да е добар иначе ќе се "убиеш" од работа. Носиш храна, чистиш масите, .....
 

Klin

Колце
Член од
6 јануари 2014
Мислења
4.395
Поени од реакции
7.839
Ako ima nekoj da objasni nesto podetalno dobiv pozicija za assisten waiter na carnival i pominav na glavno intervju i najverojatno zaminuvanje vo maj mesec
Ајде пошто никој досега не напиша подетално, прво ке бидиш назначен во Crew & Staff mess, таму ке бидиш на крос тренинг, хиерархија која е, како функционира галија, одржување на машини (beverage stations) United States Public Health критериуми кои се генерално, што е кросконтаминација, како се врши санитазација и сл. звучи комплицирано а не е, во зависност од тоа како ќе те проценат Ass. Maiterd, Маитрд i Food Ops Mngr, некој од нив зависи каде одиш следно, Room Service i Lido restaurant, а може и Dining room, има доста тоа да научиш, во секој случај срекно и бериќетно, мирно море.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom