Работа како Стјуард ,Стјуардеса

Член од
22 февруари 2007
Мислења
1.852
Поени од реакции
1.382
Не сум знаел дека постои и стјуард :confused:
И јас незнаев се дур не видов која педерлаана работи како Стјуар(деса) во визер.... големи се шансите и ноктите да треба да ги лакираат ...
 

Meh

Член од
15 април 2012
Мислења
1.341
Поени од реакции
2.210
фала наутеха, ке ги дочекам наскоро се надевам Qatar airways....
--- надополнето: 6 јули 2013 во 23:07 ---
сум летал,знам тоа, деканемамногу за слузење, инаку повеке пати со ,German wings.
спак се гледа искуство.
е сега кога сме веке ,има ли некоја граница на години? фалааа

German Wings?

Qatar v.s. GW = 10:0. ;)

Age limit - no limit.
--- надополнето: 6 јули 2013 во 23:15 ---
И јас незнаев се дур не видов која педерлаана работи како Стјуар(деса) во визер.... големи се шансите и ноктите да треба да ги лакираат ...

Не знам за Wizz, но не моpа да значи.

Доколку Македонија е толку длабоко закопана во пpаистоpијата, па доколку некој е стјуаpд автоматски е педеp бидејќи во Македонија имаш стјуаpдеса, пошо нели таа е женска пpофесија - тогаш наpодот наш насушен...ах, да не почнувам.

Ќе навлеземе во политика, а ова е фоpум за pабота.

Нема да pаспpавам колку сме "затуцани" како нација, а на сите четиpи стpани околу нас, во дpжавиве ни комшии луѓето не патат од комплекси. И не само за споменатата тема.
 
Член од
23 март 2011
Мислења
1.032
Поени од реакции
945
па во Македонија немаш избор на професија,
а на запад сите се педери.
проста работа.

ти дечко таксист да не си?
 
Член од
22 февруари 2007
Мислења
1.852
Поени од реакции
1.382
Не знам за Wizz, но не моpа да значи.

Доколку Македонија е толку длабоко закопана во пpаистоpијата, па доколку некој е стјуаpд автоматски е педеp бидејќи во Македонија имаш стјуаpдеса, пошо нели таа е женска пpофесија - тогаш наpодот наш насушен...ах, да не почнувам.

Ќе навлеземе во политика, а ова е фоpум за pабота.

Нема да pаспpавам колку сме "затуцани" како нација, а на сите четиpи стpани околу нас, во дpжавиве ни комшии луѓето не патат од комплекси. И не само за споменатата тема.
Несакам да се фалам али сум видел отаде попреку низ светот. Али педер си е педер пријателе, и никој неможе да ми оспори дека Стјуардите се педери. И визер, и луфханза и аирфранс и со 10 други сум летал али нешто што сака да прима колбаси во газот никогаш нема да ми го оспори моментот на генерализирање ...
 
Член од
23 март 2011
Мислења
1.032
Поени од реакции
945
Несакам да се фалам али сум видел отаде попреку низ светот. Али педер си е педер пријателе, и никој неможе да ми оспори дека Стјуардите се педери. И визер, и луфханза и аирфранс и со 10 други сум летал али нешто што сака да прима колбаси во газот никогаш нема да ми го оспори моментот на генерализирање ...
само мотика на тебе, и на грубо.

поздрав добар си
 

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.938
Поени од реакции
35.332
А некој да спомнеше плати од прилика барем? Интересна работа е , за тешка не е тешка , ако буткање количка низ авион ти е тешко тогаш треба да бараш начини како да земеш инвалидна пензија од државата. Единствено што ќе ти одзема време , зошто не е 8 часовна работа и да си одиш дома , но сигурно имаат и они слободни денови. Летав лани за САД , и од Софија до Мадрид во бугарскиот авион имаше околу 5 , три беа женски и двајца машки. Плус светот ќе го прошеташ. :)
 

Meh

Член од
15 април 2012
Мислења
1.341
Поени од реакции
2.210
А некој да спомнеше плати од прилика барем? Интересна работа е , за тешка не е тешка , ако буткање количка низ авион ти е тешко тогаш треба да бараш начини како да земеш инвалидна пензија од државата. Единствено што ќе ти одзема време , зошто не е 8 часовна работа и да си одиш дома , но сигурно имаат и они слободни денови. Летав лани за САД , и од Софија до Мадрид во бугарскиот авион имаше околу 5 , три беа женски и двајца машки. Плус светот ќе го прошеташ. :)

Еве како е во Qatar Airways.

BasicQR cabin crew pay scales are base on monthly basic salary as shown below
  • AB INITIO : AB initio trainee QR3600 = USD 986
  • F2 : On completion of the training,2 observer flights and still within 6 months of flight duties QR3600 = USD986
  • F2 : On completion of 6 months of independent flight duties after training period and observation flights (economy class) QR4000= USD1,096
Subsequent salary increments are based on performance and merit .
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
29
Поени од реакции
1
На 16 има open day за emirates во Скопје. Има ли некој искуство со нив на интервју како се со плата услови за работа и слично.
 

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.938
Поени од реакции
35.332
На 16 има open day за emirates во Скопје. Има ли некој искуство со нив на интервју како се со плата услови за работа и слично.

На 16ти ќе бидат интервјуата или некоја презентација? Дали треба да аплицираш прво некаде до 16ти? Дали се потребни некои посебни документи или треба бугарски пасош што не ми се верува? Пиши ако знаеш , ако не друго барем ќе се прошетаме до Холидеј Ин , ништо не губиме. :)
 

Meh

Член од
15 април 2012
Мислења
1.341
Поени од реакции
2.210
На 16ти ќе бидат интервјуата или некоја презентација? Дали треба да аплицираш прво некаде до 16ти? Дали се потребни некои посебни документи или треба бугарски пасош што не ми се верува? Пиши ако знаеш , ако не друго барем ќе се прошетаме до Холидеј Ин , ништо не губиме. :)

Се надевам дека си го прочитал цел оглас бидејќи сè пишува во него.

Aко не, повели тука.

И не, не треба бугарски пасош (are you kidding me?).

Editors note: Користењето на Google го помага Вашето знаење.
--- надополнето: 11 август 2013 во 18:43 ---
Ах, да, и ако некој се сомнева во убавините на тоа да работиш во авион - нека помисли на тоа дека сè ти е платено - живееш со други стјуарди/стјуардеси, имаш платено јадење и кога ќе одиш на пат некаде подалеку - секое преноќување во градот каде што си ти е во хотел-партнер на компанијата кој што не се спушта под 4 ѕвезди (ептен ретко).

Што значи, од 900/1000 евра/долари чисти се преку 80% (имаш и за живот де, макар што целиот тој забавен дел ти е со стјуардеси...хихихих...) ;)
 
Член од
10 февруари 2008
Мислења
3.947
Поени од реакции
2.060
Апдејт некој... кој бил на интервју, поминавте/ не поминавте, како е на работа?

Мене повеќе ме интерисара општо работа на аеродром па да не отворам друга тема ќе прашам тука. Дали можеби некој знае како можеш да се вработиш на аеродром, на пример на check-in и кои услови треба да ги исполнуваш?
 

Meh

Член од
15 април 2012
Мислења
1.341
Поени од реакции
2.210
Апдејт некој... кој бил на интервју, поминавте/ не поминавте, како е на работа?

Мене повеќе ме интерисара општо работа на аеродром па да не отворам друга тема ќе прашам тука. Дали можеби некој знае како можеш да се вработиш на аеродром, на пример на check-in и кои услови треба да ги исполнуваш?
И јас, и јас. Обожавам се што е поврзано со таа индустрија. :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom