Работа за 16 годишен познаник на компјутери (делови)

Член од
26 септември 2016
Мислења
12
Поени од реакции
1
Имам 16 години и се разбирам од електроника поточно од компјутери. На 7 години го составив мојот прв компјутер. Денеска сум способен да составам/склопам компјутер за помалце од 25 минути при тоа што компјутерот има совршен Cable Management. Знам дека без лична карта несмеам да работам и да бидам пријавен. Дали постојат можности за мене во Скопје да најдам некаква работа поврзана со компјутери? Од напред ви благодарам.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.601
Поени од реакции
38.759
Тие што склопуваат компјутери прават и други работи, не можеш ти да работиш само тоа, колку компјутери нови се продаваат дневно? Ако сакаш нешто вакво ќе треба да знаеш уште многу работи, како да решаваш хардверски и софтверски проблеми, инсталирање нов софтвер итн. Јас сум идел у еден сервис додека бев средно у мојот град и не ми плаќаа ништо само како пракса ти доаѓа тоа. Моеш да најдеш нешто такво како пракса многу лесно но ако сакаш работа не верувам баш дека некој ќе те прими како малолетник, или евентуално ако идеш на пракса па ако се докажеш да те примат после 18.
 
C

cige

Гостин
Кој не знае да склопи конфигурација, не си го зимај тоа како некоја голема вештина, а и не е платена работа, ќе зимаш 10-14 000 денари.
 
Член од
2 јули 2015
Мислења
121
Поени од реакции
18
Зашо да не може да работе како малолетник само извади лична со потврда од родителите.Цело лето работев осигуран на 16 години.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom