Работа во Катар и Дубаи

Meh

Член од
15 април 2012
Мислења
1.341
Поени од реакции
2.210
Јас скапав на темава чекајќи одговори , уште само ова да прашам дали знаете некоја страна за работа во дубаи ?? Јас знам една dubuzzle али сега нешто не во ред со страната , Ако некој знае таква страна да аплицирам без никакви посредници нека постави линк , однапред фала
http://www.bayt.com/en/uae/jobs/locations/dubai/
 
Член од
30 јули 2008
Мислења
4.314
Поени од реакции
2.840
Јас скапав на темава чекајќи одговори , уште само ова да прашам дали знаете некоја страна за работа во дубаи ?? Јас знам една dubuzzle али сега нешто не во ред со страната , Ако некој знае таква страна да аплицирам без никакви посредници нека постави линк , однапред фала
http://www.catererglobal.com/
 

mandak

матапрчо
Член од
26 март 2009
Мислења
797
Поени од реакции
524
Точно така заборајв да напишам дека е срање за мене :)
 
Член од
6 август 2015
Мислења
2
Поени од реакции
2
Очи ми испаднаа читајќи податоци за работа во Дубаи,Катар...од прва до последна страна на сите форуми.Сакам да заминам преку агенција иако креирав профил на bayt, ги разгледав понудите, давачките на агенцииве-свесна сум дека не е розево да се работи надвор...Ме интересира кој има искуство со заминување преку агенција и која: Global work, Asteria, PES,Optimum HR,Kouzon?Му благодарам на секој што ќе ми одговори:cuc::aplauz:
 
Член од
13 август 2015
Мислења
17
Поени од реакции
4
Здраво на сите тука, се регистрирав само за да можам да коментирам на темата, гледам сите сте полни со искуства така што, супер, се надевам ќе ми помогнете.
Добив шанса да работам за Feast Restaurant во склоп на Sheraton Grand Hotel Dubai,
поточно не ми е уште испратен договор, денес имав финално интервју преку скајп со директорот за F&B.
Како што ми кажаа, сместување и превоз е обезбедено, меѓутоа во малку изолирано место, гледам спомнато е и тука, Jebel Ali. Навистина ли е толку лошо?
Платата ми кажуваат девојки кои веќе работат како хостеси е околу 500 евра, како и дали ќе можам со тие пари да живеам во Дубаи? Значи без расфрлање, ама ете, да имам да излезам понекогаш и да си приуштам гардероба шо не е скапа, на пример?
Ви благодарам :pipi:
 
A

Amelie85

Гостин
Здраво на сите тука, се регистрирав само за да можам да коментирам на темата, гледам сите сте полни со искуства така што, супер, се надевам ќе ми помогнете.
Добив шанса да работам за Feast Restaurant во склоп на Sheraton Grand Hotel Dubai,
поточно не ми е уште испратен договор, денес имав финално интервју преку скајп со директорот за F&B.
Како што ми кажаа, сместување и превоз е обезбедено, меѓутоа во малку изолирано место, гледам спомнато е и тука, Jebel Ali. Навистина ли е толку лошо?
Платата ми кажуваат девојки кои веќе работат како хостеси е околу 500 евра, како и дали ќе можам со тие пари да живеам во Дубаи? Значи без расфрлање, ама ете, да имам да излезам понекогаш и да си приуштам гардероба шо не е скапа, на пример?
Ви благодарам :pipi:
Како што разбрав само интервју си поминала значи се уште ништо не е сигурно јас ти препорачувам да поминеш повеќе интервјуа да не чекаш само од една компанија оти тие не прават само со Македонци интервјуа, тие имаат договори и со агенции од Србија, Романија, Грузија, Молдавија итн итн... Се надевам не си преку ПЕС агенција зашто они јесте да не ти зимаат пари кога аплицираш ама отпосле ако сакаш да дадеш отказ треба дупло пари да дадеш од вообичаено зашто компанијата плаќа за тебе на ПЕС им дава една твоја плата, така да ако го раскинеш договорот пред истек на 2 години, треба на Шератон да платиш околу 1000 евра пенали... (рачунај една твоја плата, авионска карта што платиле за тебе, виза, здравствено осигурување) Инаку Џебел Али е населба за работници и од Фор Сизонс Фермонт Софител Интерконтинентал итн итн... Така да... Како за сите така и за тебе... Не може да е совршено како што сите очекуваат, кога ќе отидеш таму све е различно од што си очекувала ... Не можеме ние да ти кажеме не оди во Дубаи, тоа е твоја лична одлука, ко ќе отидеш таму тоа ќе биде твое лично искуство... Може ќе ти биде добро, којзнае... Е сега зависи за што ќе одиш таму, ако одиш за да заштедиш, ќе си седиш во собата ко ќе имаш слободен ден, инаку отидоа парите... Инаку 500 евра плата ти се доволни ако сакаш да трошиш за облека особено кога има попусти во Бершка Пул ен Бер Ејч ен ем... Има и евтини ресторанчиња во дубаи за излегување навечер, лејдис најт вторници и среди... Е сега за дечко ако фатиш треба да се криете како во средно школо пошто Џебел Али е "малку" строго во поглед на овие работи... Што да ти кажам, со среќа...
 

mandak

матапрчо
Член од
26 март 2009
Мислења
797
Поени од реакции
524
Jabel Ali ти е у пизду материна далеку всушност тоа и веке не е Дубаи...плата е 400-450 еу + сервис чарџ+типс..сервис се движи 50-100 еу +типсот....секој ден 12 саати ти се собираат одење идење и работно време.Ете сума сумару да клајме 600 еу што и е многу али ај нека се,за храна колку ке трошиш бидејки знам дека нема да сакаш да ја мирисниш тука хранава,за превоз колку ке трошиш превозот е премногу скап..ке најдиш парчиња облека што ке можиш да ја купиш по уба цена :) Дај слики од сместувањето дај слики од локација на хотел дај точна сума на плата ! и после ке калкулираме со срека новата работа Пвелете фб профил https://www.facebook.com/viktor.kostovski.16
моментално сум тука па ке прајме чаре за секој заинтересиран
 
Член од
13 август 2015
Мислења
17
Поени од реакции
4
Благодарам и на двајцата!
Не одам преку агенција, директен контакт со работодавачите остварив. Знам дека интервјуираат и други, многу други, меѓутоа јас не сум запнала по секоја цена да заминам во Дубаи, така што ако испадне ова, арно, ако не, пак арно. За мизерен живот и овде можам да имам, не ме сфаќајте погрешно, секоја чест на тие кои си се снајдени таму.
Една работа само ми останува нејасна, едни велат дека јавниот превоз бил многу евтин, други велат скап е превозот. Ај ве молам околу ова малце. Фала ! :sneaky: :sekc:
 
A

Amelie85

Гостин
Благодарам и на двајцата!
Не одам преку агенција, директен контакт со работодавачите остварив. Знам дека интервјуираат и други, многу други, меѓутоа јас не сум запнала по секоја цена да заминам во Дубаи, така што ако испадне ова, арно, ако не, пак арно. За мизерен живот и овде можам да имам, не ме сфаќајте погрешно, секоја чест на тие кои си се снајдени таму.
Една работа само ми останува нејасна, едни велат дека јавниот превоз бил многу евтин, други велат скап е превозот. Ај ве молам околу ова малце. Фала ! :sneaky: :sekc:
Во Дубаи се возиш со метро мн ефтино ама метрото работи до 11 навечер, ако сакаш да искусиш ноќен живот ќе мора да се враќаш со такси... Таксито е мн скапо, од центарот на градот до таму кајшто ќе живееш ќе мора да платиш повеќе од 2000 денари, со метро се возиш за 20 денари еден правец... Во Катар 120 денари стартно, околу 400 денари во еден правец до Вест Беј Доха на пример... Тука во Бахреин 150 денари почетно, околу 700 денари рашетување низ град а навечер тарифата расте плаќаш дупло... Ќе го шеташ Дубаи ефтино со метро, не знам како е во Абу Даби дека они немаат метро... А во метрото во Дубаи спреми се психолошки од наездата на мириси од индијци и филипинци...
 

mandak

матапрчо
Член од
26 март 2009
Мислења
797
Поени од реакции
524
Во Дубаи се возиш со метро мн ефтино ама метрото работи до 11 навечер, ако сакаш да искусиш ноќен живот ќе мора да се враќаш со такси... Таксито е мн скапо, од центарот на градот до таму кајшто ќе живееш ќе мора да платиш повеќе од 2000 денари, со метро се возиш за 20 денари еден правец... Во Катар 120 денари стартно, околу 400 денари во еден правец до Вест Беј Доха на пример... Тука во Бахреин 150 денари почетно, околу 700 денари рашетување низ град а навечер тарифата расте плаќаш дупло... Ќе го шеташ Дубаи ефтино со метро, не знам како е во Абу Даби дека они немаат метро... А во метрото во Дубаи спреми се психолошки од наездата на мириси од индијци и филипинци...
Метрото во Дубаи во еден правец е 6 аед или 90 денари во зона 1 ако одиш накај зона 2 е поскапо прам муабет во еден правец...+метрото оди само во една линија така да ако сакаш да стрчниш на друго место мора такси да факаш така да само за превоз ке се одајш од пари...јас сум во Абу Даби има само такси така да немаш друга опција :)
 

Gixxer

Premier Сasual Dating - Verified Ladies
Член од
9 декември 2010
Мислења
131
Поени од реакции
89
Пријатели,ми стигна понуда за работа како вип батлер а неам појма што е работава, па ако може некој од вас што е таму или што бил да работи да ми каже дали е ок и што ме очекува.

Sharq Village & Spa, from Ritz Carlton in Doha, Qatar for a Buttler position. The salary is 2200QAR plus tips and plus the below benefits.

• 48hrs working week (6 days)
• Shared Room in Shared furnished apartment in the Hotel family accommodation
• Medical insurance
• Meals & Uniforms
• Return ticket every 24 months to your home country
• Transportation to and from hotel and accommodation
• All trainings required to perform your duties and further develop you as a young leader in Ritz Carlton.
• Open opportunities in the growing pipeline of hotels in UAE.
• Annual leave 30 calendar days and approx. 10 public holidays throughout the year.
• Probation period 3 or 6 months.
• Working permit and residence visa
 

mandak

матапрчо
Член од
26 март 2009
Мислења
797
Поени од реакции
524
Пријатели,ми стигна понуда за работа како вип батлер а неам појма што е работава, па ако може некој од вас што е таму или што бил да работи да ми каже дали е ок и што ме очекува.

Sharq Village & Spa, from Ritz Carlton in Doha, Qatar for a Buttler position. The salary is 2200QAR plus tips and plus the below benefits.

• 48hrs working week (6 days)
• Shared Room in Shared furnished apartment in the Hotel family accommodation
• Medical insurance
• Meals & Uniforms
• Return ticket every 24 months to your home country
• Transportation to and from hotel and accommodation
• All trainings required to perform your duties and further develop you as a young leader in Ritz Carlton.
• Open opportunities in the growing pipeline of hotels in UAE.
• Annual leave 30 calendar days and approx. 10 public holidays throughout the year.
• Probation period 3 or 6 months.
• Working permit and residence visa
Вака шефе
истата понуда ја имав и јас...само за во Абу Даби за истиот хотел
нема врска со ВИП батлер...туку види што вид на батлер е позицијава
платата е 500 еу од тоа што ти го понудиле
имаш вила батлер-искучиво му служиш на гостите што се во вилите за нивниот цел престој
имаш лоби батлер-ги пречекваш гостите и ги испракаш до соби во хотелот
имаш флор батлер-му служиш на гостите во хотелот за нивниот цел престој
Катар ти е затворена земја без плажи и со изгор скап нокен живот
Катар=град држава=Доха
сите услови што се понудени ги имаш во сите договори на блискиот исток !!!
Те очекува огромен притисок со знаење на многу информации...има бакшиш ако знаеш како да ,,лижиш,,јајца на гости !!!!
Не оди на слепо види побарај слики и место од смештајот!!!!
ако го раскиниш договорот плакаш пенали не би требало повеке од една-две плати---најчесто плакаш за визата и авионската карта и за медецински прегледи оти се тие ти плакаат...
ако немаш други понуди надвор од блискиот исток оди види пробај---ако не те бендиса се ке ти кажам како да си заминиш без да платиш ни денар !!!!
https://www.facebook.com/viktor.kostovski.16 повелете сите мој профил моментално сум тука ке помагам на сите !!!!
 
A

Amelie85

Гостин
Пријатели,ми стигна понуда за работа како вип батлер а неам појма што е работава, па ако може некој од вас што е таму или што бил да работи да ми каже дали е ок и што ме очекува.

Sharq Village & Spa, from Ritz Carlton in Doha, Qatar for a Buttler position. The salary is 2200QAR plus tips and plus the below benefits.

• 48hrs working week (6 days)
• Shared Room in Shared furnished apartment in the Hotel family accommodation
• Medical insurance
• Meals & Uniforms
• Return ticket every 24 months to your home country
• Transportation to and from hotel and accommodation
• All trainings required to perform your duties and further develop you as a young leader in Ritz Carlton.
• Open opportunities in the growing pipeline of hotels in UAE.
• Annual leave 30 calendar days and approx. 10 public holidays throughout the year.
• Probation period 3 or 6 months.
• Working permit and residence visa
Ти или си голем среќник што си ја добил понудата или имаш големо искуство по хотелите... Мн е тешко да се дојде до позиција вип батлер, треба претходно искуство во други департмани (ф&б, банкет, консиерж-фронт офис итн итн) батлер е најпосакувана позиција на блиски исток пошто си личен батлер на шеици, вип, новопечени богаташи итн. Пари на претек, секој ден по 20 бд (3000 денари) минимум земаат батлерите тука во Бахреин ... Исто се бараат и женски батлери пошто жените на шеиците сакаат жена да ги служи... Баш така, ако прифатиш ваква понуда уствари стануваш личен слуга на вип. Правиш све што ќе ти побара во рамките на моралот, некогаш може да те викне со себе во некој трговски за да му ги носиш кесите на шопинг ко ќе оди... Такви некои работи... Ако сака да порача храна од некои од рестораните во хотелот на пример, одиш и ја земаш храната, ако сака да оди на некој концерт ти си тој што букира билет, ако сака да оди на некоја екскурзија пустинско сафари и сл. ти си тој што организира. Фактички ти треба да си сите можни професии во хотелот во едно. Мулти таскинг. Тешко е да си батлер ама тоа е единствен начин да се збогатиш работејки во хотел без да си на менаџерска позиција. Батлерите имаат поголеми приходи и од некои менаџери. А за Риц-Карлтон како компанија можам да кажам дека е најпосакувана компанија за кариера во хоспиталити. Многу добри тренинзи даваат и мн шанси за личен развој.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom