Работа во Катар и Дубаи

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.070
Поени од реакции
22.108
И европејците се расисти и националисти
Ко што кажа членот погоре сите се расисти до некој степен. Може е чудно ама европејците/белците се најмалку. Арапите и азијатите се многу полоши.
 

Keljav

baram zena - test kujna
Член од
8 март 2009
Мислења
1.372
Поени од реакции
309
Ко што кажа членот погоре сите се расисти до некој степен. Може е чудно ама европејците/белците се најмалку. Арапите и азијатите се многу полоши.
Во европа се националисти, во Америка ги боли од кај си, што си се додека работиш.
Европјаните себе не се сакаат па камо ли други
 
A

Amelie85

Гостин
Најевтина нова кола на филипините е 7200е (Chery QQ3) или 7800е (Suzuki Alto). Минимална дневница им е од 7е до 10е зависно од тоа дали живееш во провинција или Манила. Моментално таму се борат за минимална дневница во Манила да им биде 17е (ова нема да се случи ама ќе се исценкаат за 13-14е). Ако до пред една година бевме на слично ниво сега не поминаа највеќе ради падот на еврото во одонос на доларот.

Незнам што сакаш да кажеш ама убаво објасни @Amelie85 ова за нив е само козметичка надградба, белци за азијати. Немој ни за секунд да помислиш дека нашите се поспособни (на филипините за разлика од МКД со години има асални брендирани хотели каде можат да добијат практично искуство, студирање HRM - само таму во светот не значи human resource management туку hotel restaurant management, плус англиски им е официјален јазик.

Сепак не се бели а арапите се расисти...
Расизмот нема врска со вработувањето во Хотелската индустрија. Тука преферираат белци зашто подобро изгледаме од индијците, во хотелиерството многу е битен првиот впечаток, не е исто да те чекира индиец наспроти европеец. Други разлики се образованието културата ние сме попретставителни од нив посамоуверени, они немат харизма природно се глупи уште од колонијализмот им е останато тоа... Пред да почнам да работам со нив имав поинаков став сега откога ги запознав подобро овие две години како работам на Блиски Исток, без да сакам станав расист... Хахаха
.. Да не бидам сфатена погрешно имам ја пријатели и индијци филипинци итн итн али мнозинството од нив е обична багра... Исто како шо и у бела раса има исфрустрирани за кои не можеш да кажеш дека се луѓе у права смисла на зборот... Самиот нивни менталитет не е за да работат у хотелиерство... Има и исклучоци ама мн се ретки, еве на пример дечкото шо ми се свиѓа тука е Индиец ама не е како неговите, и по изглед и по интелект... Инаку, во врска со расизмот Арапите ако треба повеќе ќе те платат од што си белец само за они тебе да ти бидат надредени, тоа комплексот работи, дека на времето тие биле подредени сега е ред на нас...
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.070
Поени од реакции
22.108
Расизмот нема врска со вработувањето во Хотелската индустрија. Тука преферираат белци зашто подобро изгледаме од индијците, во хотелиерството многу е битен првиот впечаток, не е исто да те чекира индиец наспроти европеец. Други разлики се образованието културата ние сме попретставителни од нив посамоуверени, они немат харизма природно се глупи уште од колонијализмот им е останато тоа... Пред да почнам да работам со нив имав поинаков став сега откога ги запознав подобро овие две години како работам на Блиски Исток, без да сакам станав расист... Хахаха
.. Да не бидам сфатена погрешно имам ја пријатели и индијци филипинци итн итн али мнозинството од нив е обична багра... Исто како шо и у бела раса има исфрустрирани за кои не можеш да кажеш дека се луѓе у права смисла на зборот... Самиот нивни менталитет не е за да работат у хотелиерство... Има и исклучоци ама мн се ретки, еве на пример дечкото шо ми се свиѓа тука е Индиец ама не е како неговите, и по изглед и по интелект... Инаку, во врска со расизмот Арапите ако треба повеќе ќе те платат од што си белец само за они тебе да ти бидат надредени, тоа комплексот работи, дека на времето тие биле подредени сега е ред на нас...
Годишно барем 3 месеци сум во хотели и ич не ми прави разлика кој ќе ме чекира. Шератон и другите светски хотелски брендови инвеситраат во лојалнти програми (оние што ги викаш секташки) и нудат милјон тракатанци да ретко некој би сменил шема ради рецепционерката. Кај редовните (бизнис) муштерии тоа е рутина и углавно локацијата на хотелот е одлучувачка, кај тие лежерните (туристите) има повеќе работи ама пак не е толку послугата.

Во право си во голема мера индијците што работат на такви места (да не ги мешаме со тие што се школувани и си работат во други сфери) се мутави, и немале формален тренинг него се им е она што поднаучиле на работа. Од друга страна филипинците си имаат огромна традиција во хотелиерството така да они знаат и те како што прават доколку таму работат правите луѓе. Е сега тука е она расистичкото, на блискиот исток од филипините углавно предност добиваат муслиманите од минданао (една од провинциите на филипините) така да не секогаш и таму стигаат оние што тоа го учеле. Исто ко и со индусите, пакистанци, бангладеши муслимани од индија па хиндусите...

Арапите сега сфаќаат дека има белци што можат да им работат за горе доле исти пари ко азијатите или индијците па сега менуваат, и да ако треба некој долар повеќе и ќе платат. Работата е прашање е дали ќе добијат стварно некој подобар кандидат од другите со тоа. Се сложувам дека белците се посамоуверени и спремни за problem solving ама затоа не сум сигурен дека сме подобри работници (бар на пониско ниво) од другите, поготово ние балканците кој секогаш го бараме скратениот пат а тоа баш во таа индустрија не проаѓа секогаш.
 
Член од
15 ноември 2014
Мислења
324
Поени од реакции
314
Rabota vo Qatar & Dubai, se vika temata !
Kolku shto mozhev da prochitam, ovde se zboruva samo za hoteliestvoto vo Q&D. Patem nishto losho, samo edno se prashuvam !?
-Vo toj region se baraat skoro site profili/dejnosti. Kako nikoj ne se najde da napishe neshto od svoeto iskustvo vo nekoja druga oblast. Vo EU, USA, AUS problem bilo - teshko za rab. dozvoli, vo Emiratite toa ne e sluchaj.

Togash kaj se site tie magistri, pa duri i doktori na nauki od MK - fakulteti, instituti i sl. Znaenjeto e sila, znaenjeto e mokj ! Rekol nekoj. Ajde pokazhete/dokazhete si ja silata. Mozhebi ima i takvi ? Ili podobro, se prashuvate li shto kje pravam so diplomata, po diplomiranjeto, 300,- € vo MK, 600,- € vo UAE ili 2000,- $ na brod i toa samo malkumina, i 2-5% niz svetot kako priznati struchnjaci . Navistina li sme tolku kvalitetni ?
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.070
Поени од реакции
22.108
За во други области се бара и арапски ;) Освен угостителство, ИТ, градежништво во другите обалсти е малку потешко и ако веќе земаат кадар тогаш бараат од запад. Нема шанса на пример да ти запосли банкар од балканот на пример...
 
Член од
15 ноември 2014
Мислења
324
Поени од реакции
314
Pilotite vo Qatar Airways ili Etihad ne sum suguren deka znaat arapski, ili vo najmala raka stewardess-ite, azijatki, mozhi nekoja srbinka eventualno.
Mashinski inzheneri, technichari, tuning specijalisti, malku poteshko so arapskiot. Pa dobro neka e i hotelierstvo, barem pomoshnik glaven kuvar, ako ne glaven. Ako nekoj stigne do recepcija, tuka nekade e vrvot.

Zemaat kadar od dve prichini: obrazovanieto i rabotnoto iskustvo vo zapadniot svet e predizvik za arapite, sopstveniot system da go doblizhat do onoj zapadniot.
Poentata mi beshe kon shto go doblizhuvame nashiot ?
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.070
Поени од реакции
22.108
Реално нашиот кадар е на ниво на азискиот/индискиот. Со чест на ретки исклучоци а тие не ти идат таму зашто можат во ЕУ, УСА, Канада, Австралија. Од она што сега се произведува во МКД има 3-4 струки што се на повисоко ниво се друго еве земи ги техничките е проблем, и да знаење нема фирми (не големи што се препознатливи за светот) за да има адекватно искуство. Тие што имаат и знаење и искуство (странско) обично не се задржуваат таму освен ако не се многу пари во прашање. Јас знам еден градежен инжинер школуван во СК и со работно искуство од Авсрталија кој веќе 10-12 год е дубаи како проект менаџер ама такви се ретки.
 

Flikson

Провинцијалец
Член од
27 декември 2012
Мислења
912
Поени од реакции
2.557
Има и многу наши кои работат надвор од F&B индустријата во јаки компании. Имав прилика јас лично да служам многу такви, во ресторанот кај што работев. Сите до еден беа со "дигнати носови и опнати" и не исмејуваја тие што бевме од Македонија, а работевме во ресторанот. Си уживаат да ти кажуваат како уживале во градот Дубаи и бил нивниот град од соништата и можностите, во какви луксузни станови живееле во Downtown Dubai и Dubai Marina, на какви забави оделе итн... Многу невкусно и неубаво. Јас во почетокот "трчав" штом ќе слушнев "земјак" да ми го посети ресторанот, но после сите тие перчења, фалења и дигање до облаци, јас почнав да ги избегнувам, и едноставно кога ќе прашаја "каде е келнерот од МК?" не одев и му велев на колегите "кажете таму дека е зафатен!" Ако некој се пронајде во ова, ич не ми е гајле!!!
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: Meh
A

Amelie85

Гостин
Годишно барем 3 месеци сум во хотели и ич не ми прави разлика кој ќе ме чекира. Шератон и другите светски хотелски брендови инвеситраат во лојалнти програми (оние што ги викаш секташки) и нудат милјон тракатанци да ретко некој би сменил шема ради рецепционерката. Кај редовните (бизнис) муштерии тоа е рутина и углавно локацијата на хотелот е одлучувачка, кај тие лежерните (туристите) има повеќе работи ама пак не е толку послугата.

Во право си во голема мера индијците што работат на такви места (да не ги мешаме со тие што се школувани и си работат во други сфери) се мутави, и немале формален тренинг него се им е она што поднаучиле на работа. Од друга страна филипинците си имаат огромна традиција во хотелиерството така да они знаат и те како што прават доколку таму работат правите луѓе. Е сега тука е она расистичкото, на блискиот исток од филипините углавно предност добиваат муслиманите од минданао (една од провинциите на филипините) така да не секогаш и таму стигаат оние што тоа го учеле. Исто ко и со индусите, пакистанци, бангладеши муслимани од индија па хиндусите...

Арапите сега сфаќаат дека има белци што можат да им работат за горе доле исти пари ко азијатите или индијците па сега менуваат, и да ако треба некој долар повеќе и ќе платат. Работата е прашање е дали ќе добијат стварно некој подобар кандидат од другите со тоа. Се сложувам дека белците се посамоуверени и спремни за problem solving ама затоа не сум сигурен дека сме подобри работници (бар на пониско ниво) од другите, поготово ние балканците кој секогаш го бараме скратениот пат а тоа баш во таа индустрија не проаѓа секогаш.
Ми се свиѓа како размислуваш и затоа ќе елаборирам: Под "секташки" мислев на тренинзите што ги прават за нивните вработени, те убедуваат дека ти си отиден тамо да работиш за брендот кога уствари си отишол да работиш за себе, и ако направиш грешка на работа ти викаат "ова не е според стандардите на нашиот бренд (името на хотелот) , за гостите можеби тоа е лојалити програм дека ете компанијата мисли на нив, они се привилегирани, се осеќаат како дома, имаат дискаунти и посебен третман, и покрај тоа што мислам дека и во тој случај компанијата мисли на себе а не на гостите зш на тој начин ги задржуваат да не отидат у друг хотел, тоа е еден од начините да вртат пари. Точно дека локацијата при избор на хотел е пресудна во повеќето случаи, али сигурно си видел како Арапите се мрштат кога некој индиец ги служи во ресторан така да персоналот и те како е пресуден на Блиски Исток. И на самите хотелски компании не им е сеедно да им се вртка некоја индијка без дезодоранс во фронт офис како "лоби амбасадор" , зш тука луксуз има на секој чекор една хотелска компанија не може да се издели од останатите со своите "facilities" зашто секоја друга компанија веќе ги има, персоналот е тој што ја прави разликата.
 
Член од
6 април 2015
Мислења
396
Поени од реакции
128
Ајде нешто кажете за Абу даби , дали е либерализирано или се како во Катар ? Во Дубаи не сакам да одам мн е таму развиена проституцијата па ми е страв дан завршам како бело робље ! Ајде збор два за Абу даби :)
 
Член од
6 април 2015
Мислења
396
Поени од реакции
128
Јас скапав на темава чекајќи одговори , уште само ова да прашам дали знаете некоја страна за работа во дубаи ?? Јас знам една dubuzzle али сега нешто не во ред со страната , Ако некој знае таква страна да аплицирам без никакви посредници нека постави линк , однапред фала
 

Kajgana Shop

На врв Bottom