Работа во Катар и Дубаи

Член од
1 април 2014
Мислења
218
Поени од реакции
23
za 2 nedeli treba da idam za katar da rabotam vo burj al hamam kako kelner ,plata mi e 500$ so platen smestaj,prevoz, i eden obrok.. nekoj sto imal iskustvo da mi pise ako saka ?
 
Член од
29 март 2013
Мислења
162
Поени од реакции
24
za 2 nedeli treba da idam za katar da rabotam vo burj al hamam kako kelner ,plata mi e 500$ so platen smestaj,prevoz, i eden obrok.. nekoj sto imal iskustvo da mi pise ako saka ?
500 $ I Eden obrok - good luck. Nema nisto da ti ostane is platata. Preku kogo zaminuvas? Obicno global work ima vakvi mizerni ponudi
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.288
Поени од реакции
22.530
za 2 nedeli treba da idam za katar da rabotam vo burj al hamam kako kelner ,plata mi e 500$ so platen smestaj,prevoz, i eden obrok.. nekoj sto imal iskustvo da mi pise ako saka ?
Ќе имаш добри типс, само тоа ќе ти остане. Од платата 300 долари месечно рачунај ќе ти идат на вода и (мизерна) храна (другите 2 оброка). Се надевам не пиеш и пушиш и дека ќе имаш интернет уклучено во смештајот. Јасно ти е дека платата ти е некој 15% од просечната плата таму...
 
Член од
1 април 2014
Мислења
218
Поени од реакции
23
Ќе имаш добри типс, само тоа ќе ти остане. Од платата 300 долари месечно рачунај ќе ти идат на вода и (мизерна) храна (другите 2 оброка). Се надевам не пиеш и пушиш и дека ќе имаш интернет уклучено во смештајот. Јасно ти е дека платата ти е некој 15% од просечната плата таму...
epa u dogovorot pisuva deka ni e plateno se okolu smestajot ,ne pusam a za pienje ke vidime kakvi se cenite:P a inaku dali znaes otprilika kolko bi zemal tips ako vekje imas iskustvo ?
 
A

Amelie85

Гостин
za 2 nedeli treba da idam za katar da rabotam vo burj al hamam kako kelner ,plata mi e 500$ so platen smestaj,prevoz, i eden obrok.. nekoj sto imal da mi pise ako saka ?
Ќе зимаш типс над 500$ сигурно, ако си таму за Eid Al Fitr, т.е 17, 18 и 19 Јули ќе земеш добар типс, инаку дали си проверил какво е сместувањето, колку луѓе сте у соба, зашто у Катар сместувањето е тројца, четворица во соба, лани јас имав среќа да делам соба само со една цимерка, ама купатилото го делевме со други соби, значи посебно внимание треба да обратеш на сместувањето и дали е добро климатизирано, зш климатизерот ќе ти биде најважнио предмет у твојот живот.
 

Meh

Член од
15 април 2012
Мислења
1.341
Поени од реакции
2.210
Ќе зимаш типс над 500$ сигурно, ако си таму за Eid Al Fitr, т.е 17, 18 и 19 Јули ќе земеш добар типс, инаку дали си проверил какво е сместувањето, колку луѓе сте у соба, зашто у Катар сместувањето е тројца, четворица во соба, лани јас имав среќа да делам соба само со една цимерка, ама купатилото го делевме со други соби, значи посебно внимание треба да обратеш на сместувањето и дали е добро климатизирано, зш климатизерот ќе ти биде најважнио предмет у твојот живот.
:LOL:

Toчно.
 
Член од
5 јануари 2015
Мислења
3
Поени од реакции
0
Sheraton Doha на интервју во Скопје, дали некој има некакво искуство со хотелов или некоја корисна информација? :)
 
A

Amelie85

Гостин
Sheraton Doha на интервју во Скопје, дали некој има некакво искуство со хотелов или некоја корисна информација? :)
Шератон е дел од Старвуд, компанијата за која работев лани, (W Doha Hotel), таргет на Шератон се бизнисмени, луѓе на службен пат, и како еден вид на "nuisance" - "night ladies", исто морам да напоменам дека Шератон имаат некоја си нивна лудачка филозофија "feel connected" божем секта ми се... Ама без гајле, добро ќе поминеш таму, сепак бизнисмени ќе имате како "customers" нема да останете без бакшиш хаха... Мора да напоменам прво ќе одиш на тренинг првите денови, да ти го исперат мозокот со нивната филозофија... Добар е Шератон без гајле, лани го реновираа и сега сакаат да си го подигнат рејтингот со тоа што ќе вработат бела раса не азијати... Бела раса што ќе им работи за 250 евра месечно...
 

Flikson

Провинцијалец
Член од
27 декември 2012
Мислења
912
Поени од реакции
2.557
Мој другар работеше за Шератон, Доха. Платите се мали max 250-300 eur a менаџерите биле многу "напорни" и не баш ОК. Сместувањето рече дека било убаво - стан со се внатре - целосно опремен.
Отиде преку Коузон.

Average Salary in United Arab Emirates in Food /Hospitality / Tourism / Catering 8,362 AED
Qatar - Food /Hospitality / Tourism / Catering 7,683 QAR
Овие плати се многу далеку од тие понуди што ни ги нудат нашите агенции!
 
Последно уредено:

Keljav

baram zena - test kujna
Член од
8 март 2009
Мислења
1.372
Поени од реакции
309
Која разлика не ми се верува. Па македонците се на исто ниво со филипинците. Со таа разлика што на Филипини со 4000 USD се купува НОВА кола а во МК минимум 9000 ЕУР за споредба чисто онака.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.288
Поени од реакции
22.530
Која разлика не ми се верува. Па македонците се на исто ниво со филипинците. Со таа разлика што на Филипини со 4000 USD се купува НОВА кола а во МК минимум 9000 ЕУР за споредба чисто онака.

Најевтина нова кола на филипините е 7200е (Chery QQ3) или 7800е (Suzuki Alto). Минимална дневница им е од 7е до 10е зависно од тоа дали живееш во провинција или Манила. Моментално таму се борат за минимална дневница во Манила да им биде 17е (ова нема да се случи ама ќе се исценкаат за 13-14е). Ако до пред една година бевме на слично ниво сега не поминаа највеќе ради падот на еврото во одонос на доларот.

Незнам што сакаш да кажеш ама убаво објасни @Amelie85 ова за нив е само козметичка надградба, белци за азијати. Немој ни за секунд да помислиш дека нашите се поспособни (на филипините за разлика од МКД со години има асални брендирани хотели каде можат да добијат практично искуство, студирање HRM - само таму во светот не значи human resource management туку hotel restaurant management, плус англиски им е официјален јазик.

Сепак не се бели а арапите се расисти...
 

Keljav

baram zena - test kujna
Член од
8 март 2009
Мислења
1.372
Поени од реакции
309
Најевтина нова кола на филипините е 7200е (Chery QQ3) или 7800е (Suzuki Alto). Минимална дневница им е од 7е до 10е зависно од тоа дали живееш во провинција или Манила. Моментално таму се борат за минимална дневница во Манила да им биде 17е (ова нема да се случи ама ќе се исценкаат за 13-14е). Ако до пред една година бевме на слично ниво сега не поминаа највеќе ради падот на еврото во одонос на доларот.

Незнам што сакаш да кажеш ама убаво објасни @Amelie85 ова за нив е само козметичка надградба, белци за азијати. Немој ни за секунд да помислиш дека нашите се поспособни (на филипините за разлика од МКД со години има асални брендирани хотели каде можат да добијат практично искуство, студирање HRM - само таму во светот не значи human resource management туку hotel restaurant management, плус англиски им е официјален јазик.

Сепак не се бели а арапите се расисти...
И европејците се расисти и националисти
 

Kajgana Shop

На врв Bottom