Работа во Катар и Дубаи

Член од
15 ноември 2014
Мислења
324
Поени од реакции
314
Друже во право си за тоа дека подобро е да си аплицираш сам. Првпат аплицирам, и затоа мислев дека ќе биде полесно преку посредник, плус и немам големо искуство по струката (околу година ипол во машинство). Ги имам разгледувана сајтовите за работа, ама воглавном бараат над 4-5 години искуство. А и по некоја логика на нештата агенцијата има од интерес ти да добиеш работа, таа ќе си зема провизија. Најголемиот дел од понудите за арапските земји се за угостителство, а јас барам работа за инженер.
Tvojata rabotna biografija odluchuva ! Dali ti samiot kje aplicirash ili nekoj drug (agencii i sl.), toa ne menuva nishto, mozhebi kje ti ja promeni finansiskata sostojba i nishto povekje.

Vprochem, ako dobiesh pokana za interview, morash sam da go odrabotish, samo od tebe zavisi (ako imash trema, morash samiot so toa da se spravish). Bez relevantno rab. iskustvo, nema teorija nekoj neshto da smeni. Tie 1,5 god., koj gi imash, ako se vo nekoja firma koja znachi neshto, potpagja pod nekoj svetski koncern ili slichno toa e golem plus.
 
Член од
28 јануари 2007
Мислења
9.850
Поени од реакции
1.559
Tvojata rabotna biografija odluchuva ! Dali ti samiot kje aplicirash ili nekoj drug (agencii i sl.), toa ne menuva nishto, mozhebi kje ti ja promeni finansiskata sostojba i nishto povekje.

Vprochem, ako dobiesh pokana za interview, morash sam da go odrabotish, samo od tebe zavisi (ako imash trema, morash samiot so toa da se spravish). Bez relevantno rab. iskustvo, nema teorija nekoj neshto da smeni. Tie 1,5 god., koj gi imash, ako se vo nekoja firma koja znachi neshto, potpagja pod nekoj svetski koncern ili slichno toa e golem plus.
Супер кажано, плус да надоплнам онака од искуство . Ако во CV то имаш искуство во fortune 500 компании игра огромна улога.
Пример 1 година работа во Google ти е многу по вредна отколку 5 години искуство во некоја локална компанија што не е светски позната.

Друго нешто Емиратите, Катар, Саудиска Арабија 90 % ти се mid или senior ,за пониска позиција многу ретко само ако си веќе таму и менуваш работа.
 
Член од
10 април 2015
Мислења
1
Поени од реакции
0
Има ли девојчиња кои сакаат да работат во Катар? Мислам дека можам да ви помогнам :)

Доколку има, ПП ..
kako se aplicira? dodkolku uste vazi ponudata :)[DOUBLEPOST=1428666041][/DOUBLEPOST]
Има ли девојчиња кои сакаат да работат во Катар? Мислам дека можам да ви помогнам :)

Доколку има, ПП ..
Dali seuste vazi ponudata za Katar i koi se uslovite?
 
Последно уредено:
Член од
26 февруари 2015
Мислења
7
Поени од реакции
1
Prasanje:
Vo petok sum na preliminarno intervju vo Kouzon za F&B Department(Waiter) za Dubai...
Da mi kaze nekoj sto prasuvaat treba li nesto da se spremam itn?
 

Flikson

Провинцијалец
Член од
27 декември 2012
Мислења
912
Поени од реакции
2.557
Prasanje:
Vo petok sum na preliminarno intervju vo Kouzon za F&B Department(Waiter) za Dubai...
Da mi kaze nekoj sto prasuvaat treba li nesto da se spremam itn?
Па во главно основни прашања, на англиски е целото интервју, кажи нешто за себе, ако имаш искуство работно да објасниш што работиш или си работел, како би решил проблем на гостин во ресторанот, да објасниш мени во ресторанот, некои јадења да ги опишеш, тоа во главно, општи работи - не се секирај ќе го поминеш. Со среќа!
 
Член од
26 февруари 2015
Мислења
7
Поени од реакции
1
Da ne odi nekoj na intervju vo Belgrad za Park Hyatt? Mene me pokanija :)
 
Член од
6 јули 2012
Мислења
16
Поени од реакции
21
Eve nekolku informacii i od mene.. Lani, Fevruari - Mart 2014, preku GlobalWork zaminavme sigurno nad 50 luge na rabota vo Doha, Qatar.. imase intervju so W hotel, site bevme ugostitelstvo, kelneri, ass.waiter, bellboy, barmen, barback... Nikoj ne bese zadovolen, sekoj gledase sto pobrzo da izbega, platata bese 1000 QR so tips pogolema od platata sepak mnogu jak hotel e tamu W vo Doha.. Znaci izleguvase okolu 2200QR.. Jadenje imate na rabota, i koga ste slobodni imate kombe si idete do hotel, green room, jades pies kolku ti dusa saka, ama da jades i pies skoro 95% isto? NE.. Od iskustvo vi kazuvam, jas ostanav 7ipol meseci, ne vredese, tamu ste rabota-doma, rabotis nad 12-13h i celo vreme overtime si, dojdes doma da spies, se budis utre na rabota si loso.. hranata e skapa, slobodno vreme nemate mnogu, koga imate DAY OFF ili ke go pominete cel den vo spienje i lezenje, zs ako izlezes nadvor primer Villaggio, City centar otidoa parite. sakas da si kupis nesto, da jades drugo nesto.. Ne vredese prestojot tamu, smestuvanjeto e super, vo viLa, ali ne vredese 2x za pominatoto vreme.. Imavme covek vo HR vo W, i taa napusti, se smeni i glavnata na HR od W Doha (taa so dojde vo SKopje koga ni pravese intervju) taka da.. Ima makedonci seuste da, kariera moze da se gradi ama mnogu vreme treba.. Kako i da e, ne vredi za tamu, boLje da aplicirate dubai UAE.. Ima dosta agencii, preku optimumHR prijatel zamina vo Bahrain waiter, 550$ fiksna plata so baksis, smestuvanje i se (toj bese so mene vo Katar) ama mnogu e mala platata i Bahrain e pomalo mesto, ali dozvoleno e alkohol i se toa.. Eve jas cekam sega vizava za dubai, ali ke vi napisam poveke info koga ke bidam tamu.. pozdrav.. ako go interesira nekoj nesto neka mi pise.. plus vo Dubai UAE, mozete da smenite rabota lesno, vo Qatar ne.. Ako najdete primer 3000 dirhami plata a ima dosta takvi ponudi koga direktno idete vo hotel, restoran, razgovarate so manager i toa e toa baska i se plateno super.. :)
 
A

Amelie85

Гостин
Здраво на сите, се регистрирав специјално за да коментирам на темава, и јас бев во групата лани во W Doha работев како хостеса во ресторан платата ми беше 2000 ријали ( скоро 500 евра ако рачунате со моменталниот курс на доларот) бакшиш имав многу малку, т.е варираше зависно од профитот на ресторанот. Најмногу бакшиш што земав во текот на 1 месец беше околу 200 евра... Работев по 14 саати на ден и тешко заштедував пари и затоа се вратив после 9 месеци... Ама не се каам што отидов зашто тоа ми беше отскочна даска во Hospitality пред месец дена добив работа како f&b supervisor во најдобриот хотел во Бахреин (нема да кажам кој, зашто сите ќе знаат која сум ха) и работата ја добив баш поради тоа што во CV ми беше искуството во W Hotel а имав и одлични препораки од менаџерот на ресторанот и од менаџерот на хотелот што допринесе многу за моето вработување. Така да, им препорачувам на сите шо сакаат да работат на Блиски Исток нека пробаат шансите за кариера се огромни, и да, секој почеток е тежок ама па да останеш во Македонија е најтешко. И уште нешто, работата ја најдов сама без агенции, аплицирав директно на страната на компанијата и сама си ја договарав платата, почнувам од јуни со работа, тие ми платија све, и виза и карта сместување и храна. Така да, ви препорачувам и вие сами да аплицирате на catererglobal.com или директно во хотелот кај што сакате да работите, инаку само парите ќе си ги дадете на агенцијата и ем помала плата ќе земате ... Поздрав до сите, нареден пат ко ќе имам време пак ќе пишам
 
Член од
15 ноември 2014
Мислења
324
Поени од реакции
314
Kako zhivotno i pred se rabotno iskustvo DA, kako dolgorochna perspektiva NE.

Vcera gledav edna reportazha, Germanci koi uspeale vo Emiratite, konkretno Dubai. Znaci pilot-i, arhitekt-i, vrvni kuvari i sl. Imaat komoten zhivot, luksuzni apartmani, super plata. Arno ama, vo edno site se slozhni, za podolg period nikako !

Vprochem, imash zdravstveno osiguruvanje, no ne i penzisko, edinstven primer vo svetot. Toa dovolno kazhuva. Osven toa, klima uzhas, letoto posebno.

Gi gledam, idat vo Ger. kako turisti i toa so meseci. Shto pravat tolku dolgo? Nishto ! Se shetaat, vozat rent-a-car, so mnogu konji, pijat kvalitetna voda, i dishat normalen vozduh.
 
A

Amelie85

Гостин
На Блискиот Исток има голема хиерархија меѓу "Експатите" први се ЕУ и САД ние сме негде на средина а најддоле се Индијците и Филипинците, има исклучоци негде може да се наиде и на Индиец менаџер ако е образован на запад, значи сепак владее расизам, и право да ви кажам, Индијците и Филипинците се криви што иммаме толку мали плати тие не го намалија стандардот, пред да почнат да се населуваат во GCC платите за сервер на пример биле околу 2000 долари, и знам дека ќе звучам лошо ако кажам дека искрено се надевам дека индијците и филипино ќе добијат "бан" за работа за да можат да ни се зголемат платите. Локалците пак уште од осамостојување се имаат заштитено со забрана за Експатите да купуваат станови и да земаат државјанство, така да во овие земји можете само работно искуство да стекнете што е непроценливо, да прошетате да запознаете луѓе од цел свет, и можете откако ќе го изработите договорот да добиете трансфер во некој друг хотел од истата компанија кајшто ќе работите зашто на пример W Hotels се присутни во цел свет исто и хотелот кајшто ќе работам сега. Искрено пред да ја добијам оваа работа се мислев дали да аплицирам во Дубаи ама сепак се решив за Бахреин и не згрешив ха, бев во Дубаи после Нова Година и не ми се допадна, знам дека ќе речете дека сум луда како е можно Дубаи да не ми се свиѓа ама за вкусови не се коментира хаха... Некако без душа ми беше градот енергијата на многу ниско ниво... Ама тоа е мој впечаток... И имам пријатели таму шо работат ми кажуваа дека сместувањето за тие што работат по хотели не било добро.. Биле многу оддалечени од цивилизацијата у сред пустина живееле и долго време патувале до раб. место... А во Бахреин "compound"-от ќе ми биде на 5 минути до хотелот значи пешки ќе одам до работа, а центарот на градот (Манама) само 3 км... Во некоја следна прилика ќе пишувам и за детали од работата во Катар и од новата работа во Манама. Поздрав
 

Keljav

baram zena - test kujna
Член од
8 март 2009
Мислења
1.372
Поени од реакции
309
На Блискиот Исток има голема хиерархија меѓу "Експатите" први се ЕУ и САД ние сме негде на средина а најддоле се Индијците и Филипинците, има исклучоци негде може да се наиде и на Индиец менаџер ако е образован на запад, значи сепак владее расизам, и право да ви кажам, Индијците и Филипинците се криви што иммаме толку мали плати тие не го намалија стандардот, пред да почнат да се населуваат во GCC платите за сервер на пример биле околу 2000 долари, и знам дека ќе звучам лошо ако кажам дека искрено се надевам дека индијците и филипино ќе добијат "бан" за работа за да можат да ни се зголемат платите. Локалците пак уште од осамостојување се имаат заштитено со забрана за Експатите да купуваат станови и да земаат државјанство, така да во овие земји можете само работно искуство да стекнете што е непроценливо, да прошетате да запознаете луѓе од цел свет, и можете откако ќе го изработите договорот да добиете трансфер во некој друг хотел од истата компанија кајшто ќе работите зашто на пример W Hotels се присутни во цел свет исто и хотелот кајшто ќе работам сега. Искрено пред да ја добијам оваа работа се мислев дали да аплицирам во Дубаи ама сепак се решив за Бахреин и не згрешив ха, бев во Дубаи после Нова Година и не ми се допадна, знам дека ќе речете дека сум луда како е можно Дубаи да не ми се свиѓа ама за вкусови не се коментира хаха... Некако без душа ми беше градот енергијата на многу ниско ниво... Ама тоа е мој впечаток... И имам пријатели таму шо работат ми кажуваа дека сместувањето за тие што работат по хотели не било добро.. Биле многу оддалечени од цивилизацијата у сред пустина живееле и долго време патувале до раб. место... А во Бахреин "compound"-от ќе ми биде на 5 минути до хотелот значи пешки ќе одам до работа, а центарот на градот (Манама) само 3 км... Во некоја следна прилика ќе пишувам и за детали од работата во Катар и од новата работа во Манама. Поздрав
Со УК пасош таму архитект не е под 140000 фунти годишно ! Зборам за entry level до 1 година искуство.
 

Flikson

Провинцијалец
Член од
27 декември 2012
Мислења
912
Поени од реакции
2.557
Ние таму само во F&B можеме да работиме за др. професии странци и емирати си работат и земаат вртоглави суми што споредени со нашите што ги земаме ние таму се смешни.
 

Keljav

baram zena - test kujna
Член од
8 март 2009
Мислења
1.372
Поени од реакции
309
Ние таму само во F&B можеме да работиме за др. професии странци и емирати си работат и земаат вртоглави суми што споредени со нашите што ги земаме ние таму се смешни.
Зависи кој си и кој е позади тебе :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom