Работа во Катар и Дубаи

|И.И|

говно интерашко
Член од
24 јуни 2008
Мислења
5.560
Поени од реакции
6.673
Разликата меџу Катерерглобал т.е. фриленс и Агенција ти е тоа што они се замараат со барање на работа а вака ти ке треба да решаваш surveys , некој од нив дури траат по 2 саата.Идете до агенција распрашајте се кој се условите и почнете со истражување,

Е сега, кај е главниот проблем кај нас Македонштината:

1. Ако не си соодветно квалификуван и немаш добро познавање на англискиот јазик а сакаш некој да ти пушта по 1000 евра со платени бенефиции , тоа значи дека треба да се преиспиташ малце. Овде се цени работната рака ама не се сите со рацете широко отворени, бараат од тебе да се покажеш и докажеш ако сакаш да просперираш.Безразлика во која бранша работиш.

2.Верувајте платата овде ако ви е 500 евра ви е сосема доволно да заштедите нешто и да тргнете некој денар на страна, се е тоа индивидуално. Ваш приоритет е да имате сместување, храна , превоз и останати бенефиции. Обеднинетите арапски емирати се одлично место да заштедите некој денар, ако сте кафанџија или немате контрола врз парите тогаш ни Македонија не е за вас а камо ли овде.

3. Катар е конзервативен барем по сите оние кој работеле таму, рака на срце има еден куп Македонци таму и со оглед на фактот дека само кукаме кај и да идеме верувам дека и таму е подобро од кај нас ,едниствено нешто што можам да ви препорачам е да не се мислите доколку сакате да си ја пробате срекате у UAE.
 

Meh

Член од
15 април 2012
Мислења
1.341
Поени од реакции
2.210
Дечки, мал совет: средете си CV направете профил на catererglobal и аплицирајте си сами.. Подобро здравје
:bravobe:

Веќе го разгледувам сајтот и има добри решенија/позиции за кои што имам квалификации. Би можел да почнам да пуштам CVa, би можело да ми се посреќи (средени CVa, средено ML). :D

Any hints?
 
Член од
21 мај 2009
Мислења
876
Поени од реакции
466
Ми треба под итно информација од терен,конкретно за Катар.Добив понуда за работа од компанија која работи во Катар.Платата е солидна за МК стандард.......2500 УСД/Месец за electrical engeneer/IT

Читам многу по форумите за Катар,во врска со работа,сместување,итн,итн.......

Ми треба инфо од наши луге кои се таму,ама што побрзо.Може и како пост,а може и ПП.....
 
Член од
28 јануари 2007
Мислења
9.850
Поени од реакции
1.559
Ми треба под итно информација од терен,конкретно за Катар.Добив понуда за работа од компанија која работи во Катар.Платата е солидна за МК стандард.......2500 УСД/Месец за electrical engeneer/IT

Читам многу по форумите за Катар,во врска со работа,сместување,итн,итн.......

Ми треба инфо од наши луге кои се таму,ама што побрзо.Може и како пост,а може и ПП.....
Прва грешка што ја правиш е што платата во друга држава ја споредваш со македонски стандард. Пример добиваш понуда за швајцарија 4000 евра , за македонски стандард ти е многу но таму ништо нема да заштетиш од тие 4000.
Во тие 2500 долари ти зависи дали имаш платено сместување/транспорт? На колку години е договорот, кој се условите во договорот, побарај ја фирмата на www.glassdoor.com види дали некој пишал дали се добри условите.
Избегнувај договори за 2-3 години. Исто дали ти даваат одмор и колку дена на година.
За Катар 2500 е нешто како просечна плата за IT admin, друго што ме буни е викаш electrical engineer/IT нема смисла позицијата. Ми изгледа како лош македонски превод на електроинжинер што е различно од Информатички Технологии.
 
Последно уредено:
Член од
21 мај 2009
Мислења
876
Поени од реакции
466
Прва грешка што ја правиш е што платата во друга држава ја споредваш со македонски стандард. Пример добиваш понуда за швајцарија 4000 евра , за македонски стандард ти е многу но таму ништо нема да заштетиш од тие 4000.
Во тие 2500 долари ти зависи дали имаш платено сместување/транспорт? На колку години е договорот, кој се условите во договорот, побарај ја фирмата на www.glassdoor.com види дали некој пишал дали се добри условите.
Избегнувај договори за 2-3 години. Исто дали ти даваат одмор и колку дена на година.
За Катар 2500 е нешто како просечна плата за IT admin, друго што ме буни е викаш electrical engineer/IT нема смисла позицијата. Ми изгледа како лош македонски превод на електроинжинер што е различно од Информатички Технологии.

Може поедноставно да објасниш.Значи мене ме интересира како е да се работи во Катар,а условите за работа ми се мене добор познати(сместување,одмори,итн,итн..)

Инаку позицијата е точно electrical ingeneer/IT.Значи одговорен за се каде има во буквална смисла на зборот струја

Потребна ми е информација за Катар како земја,и Доха како град
 
Член од
31 јануари 2015
Мислења
9
Поени од реакции
4
Ме интересира мислење од некој што бил таму, каков е животот принципите, како сте се снашле? Колку сте задоволни и предлог за работа за женско :)
Фала однапред.
 

|И.И|

говно интерашко
Член од
24 јуни 2008
Мислења
5.560
Поени од реакции
6.673
Ме интересира мислење од некој што бил таму, каков е животот принципите, како сте се снашле? Колку сте задоволни и предлог за работа за женско :)
Фала однапред.
Во кој сектор сакаш да работиш?
 
Член од
28 јануари 2007
Мислења
9.850
Поени од реакции
1.559
Може поедноставно да објасниш.Значи мене ме интересира како е да се работи во Катар,а условите за работа ми се мене добор познати(сместување,одмори,итн,итн..)

Инаку позицијата е точно electrical ingeneer/IT.Значи одговорен за се каде има во буквална смисла на зборот струја

Потребна ми е информација за Катар како земја,и Доха како град
Значи работната средина зависи од компанијата, ако е арапска/катарска е по стрикно ако е америчка е по релаксиарно. Исто зависи од големината на компанијата, според позицијата претпоставувавм дека е помала, бидејќи во големите корпорации нема општи работни позиции. Секој е специализиран за едно нешто.
Значи кажи за која компанија станува збор па можеби ќе можам да ти дадам повеќе детали. Или сам побарај си на интернет.
Нема општи услови за работа во Катар зависно од позицијата, се зависи од компанијата.

Инаку Катар и поточно Доха се супер средени, пострикно е од Дубаи. Се почитуваат сите муслимански адети/закони . 80 % од населението се странци. Од тебе зависи како ќе се интегрираш и како ќе го прифатиш муслиманскиот свет. Баги поразлично е од кое било место во Европа.
 

Makaron

КЕН ЛИИИИ лиду дибу даут јууууууу !!!!
Член од
16 јули 2014
Мислења
7.612
Поени од реакции
11.739
А шо пари би ме фатило од почеток на процедура дур да одам таму ?

Ако се одземат трошоците за пат до таму пошо гледам скоро секој работодавец ти ги плаќа.
 
Член од
28 јануари 2007
Мислења
9.850
Поени од реакции
1.559
А шо пари би ме фатило од почеток на процедура дур да одам таму ?

Ако се одземат трошоците за пат до таму пошо гледам скоро секој работодавец ти ги плаќа.
Зависи од тоа дали одиш преку агенција или сам си наоѓаш работа.

Знам дека агенциите земаат околу 500 евра само за тоа што ти наоѓаат работа плус за таму прв месец(зависи што ти е обезбедено), но не сум сигурен за ова.

Зависи што сакаш да работиш и колку си квалификуван, би ти препорачал сам да си најдиш работа.

Ако си најдиш сам можиш само со 500 евра да заминиш колку да имаш таму за првиот месец за храна (ова во случај смештај и транспорт ти е обезбеден)
 
Последно уредено:

TrikkY

Shit happens. [God]
Член од
4 мај 2012
Мислења
203
Поени од реакции
243
Дечки.. последниве неколку дена средував документи за во Катар, Доха за Bartender и интервјуто како што ми кажаа ми е оваа сабота или недела. Агенцијава се вика HR т.е Ејџ-Ар, па сакав да ги слушнам вашите мислења.. што мислите за агенцијава, за местото, дали би ме сместиле во некое батал место или ќе биде нешто пристојно, дали може да се преживее со плата од Bartender кога ќе ги земеме во предвид дека престојот и патот до работа е платен( како што ми кажуваат во агенцијава ). Поздрав.
 
Член од
7 јануари 2015
Мислења
32
Поени од реакции
6
Дечки.. последниве неколку дена средував документи за во Катар, Доха за Bartender и интервјуто како што ми кажаа ми е оваа сабота или недела. Агенцијава се вика HR т.е Ејџ-Ар, па сакав да ги слушнам вашите мислења.. што мислите за агенцијава, за местото, дали би ме сместиле во некое батал место или ќе биде нешто пристојно, дали може да се преживее со плата од Bartender кога ќе ги земеме во предвид дека престојот и патот до работа е платен( како што ми кажуваат во агенцијава ). Поздрав.
Ако одиш на интервјуто.. сподели како помина итн... и јас сакав да аплицирам ама нешто се предомислив...
 

TrikkY

Shit happens. [God]
Член од
4 мај 2012
Мислења
203
Поени од реакции
243
Ако одиш на интервјуто.. сподели како помина итн... и јас сакав да аплицирам ама нешто се предомислив...
DONE !!! искрено како ги гледам коментариве малку по малку и мене ми се менува мислењето.. да, очајно барам работа надвор од државава, како и останатите 50-60% од младинава што останаа во државава, али сите бараме работа надвор од државава за нешто подобро, а не исто или пак во полош случај да живееме мизерен живот. Затоа решив да си прашам се додека не сум заминат. Кога веќе имаме можност да учиме од туѓите, зошто да учиме од нашите грешки, а и многу добро си пишуваше погоре " Прашај паталец, а не гаталец "
 

Flikson

Провинцијалец
Член од
27 декември 2012
Мислења
912
Поени од реакции
2.557
Дечки.. последниве неколку дена средував документи за во Катар, Доха за Bartender и интервјуто како што ми кажаа ми е оваа сабота или недела. Агенцијава се вика HR т.е Ејџ-Ар, па сакав да ги слушнам вашите мислења.. што мислите за агенцијава, за местото, дали би ме сместиле во некое батал место или ќе биде нешто пристојно, дали може да се преживее со плата од Bartender кога ќе ги земеме во предвид дека престојот и патот до работа е платен( како што ми кажуваат во агенцијава ). Поздрав.
Значи вака, ако му се допаднеш и те изберат, они, компанијата, ќе ти пратат договор во кој ќе ти пишува колку ти е основната плата и некои основни податоци за работата. А за сместувањето ќе си прашаш на интервјуто, да не се срамиш, каде е, шо, како, колку е одалечено од работа, со колку лица ќе го делиш и сл. Поздрав и многу успех!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom