Работа во Катар и Дубаи

Член од
7 јануари 2015
Мислења
32
Поени од реакции
6
a batka moj sovet da si go podnaucis angliskiot i da si apliciras za kelner
И тоа е добро...учам ама додека го научам како што треба ке потрае подолго :) ...сепак сакам да пробам да видам како е шо ако се има среќа...
 
Член од
13 април 2013
Мислења
49
Поени од реакции
16
И тоа е добро...учам ама додека го научам како што треба ке потрае подолго :) ...сепак сакам да пробам да видам како е шо ако се има среќа...

a be ako sakas da napreduvas do povisoka pozicija i plata kako cistac tesko
 
Член од
7 јануари 2015
Мислења
32
Поени од реакции
6
поради англискиот? па нели ке чистиш нема многу шо да се зборва ако работиш како чистач?
 
Член од
13 април 2013
Мислења
49
Поени од реакции
16
поради англискиот? па нели ке чистиш нема многу шо да се зборва ако работиш како чистач?

:D ne me svati ti vikam ako sakas da napreduvas i da zemas povisoka plata so pozicija na cistac nema da mozis moj sovet e da apliciras za kelner ili sanker
 

|И.И|

говно интерашко
Член од
24 јуни 2008
Мислења
5.560
Поени од реакции
6.673
Ако идеш преку оваа агенција немаш мука,има добра репутација, туку зависи што сакаш да работиш. Чистач е широк поим во хотелиерството поготово, имаш Housekeeping , Ресторант аттендант, Спа атендант, Stewarding, и тако даље.
поради англискиот? па нели ке чистиш нема многу шо да се зборва ако работиш како чистач?
 
Член од
24 август 2011
Мислења
105
Поени од реакции
35
Ако идеш преку оваа агенција немаш мука,има добра репутација, туку зависи што сакаш да работиш. Чистач е широк поим во хотелиерството поготово, имаш Housekeeping , Ресторант аттендант, Спа атендант, Stewarding, и тако даље.
кажи ми имаш некое искуство со ЕјџАр или знаеш некој кој има искуство
конкретно гледам имаат и бараат работи и од други профили освен хотелиество, ресторани и такви ствари
 

kooperativa

Г-ин Пола Милениум
Член од
2 октомври 2012
Мислења
7.633
Поени од реакции
8.601
кажи ми имаш некое искуство со ЕјџАр или знаеш некој кој има искуство
конкретно гледам имаат и бараат работи и од други профили освен хотелиество, ресторани и такви ствари
Томче, ти со тоа твое ејЏар, никогаш нема да успееш. Ако ме прашаш зошто, тогаш ни како келнер немаш шанси
П.С. Едуцирај се!!!
 
Член од
24 август 2011
Мислења
105
Поени од реакции
35
???
Томче, ти со тоа твое ејЏар, никогаш нема да успееш. Ако ме прашаш зошто, тогаш ни како келнер немаш шанси
П.С. Едуцирај се!!!
Еве те прашувам ЗОШТО ?
Од кај ме знаеш за да донесуваш вакви непромислени и неосновани заклучоци!

Јас си поднесувам на своја рака, но некогаш е добро посредник.
 

kooperativa

Г-ин Пола Милениум
Член од
2 октомври 2012
Мислења
7.633
Поени од реакции
8.601
???

Еве те прашувам ЗОШТО ?
Од кај ме знаеш за да донесуваш вакви непромислени и неосновани заклучоци!

Јас си поднесувам на своја рака, но некогаш е добро посредник.
Од немукает ќе ти одговорам, само за да не се бламираш понатаму.
Не те знам, али многу добро знам дека не знеш англиски ни да бекнеш. За повеќе не ни станува збор. За да работиш во ејЧар треба да знаеш англиски, а и да знаеш што значи таа скратеница ејЧар. Но ти твоето непознавање на англиски го демонстрираше и тука не може да ти се помогне. Само самиот можеш. Така да, твоето ејЏар ја направи целата слика за тебе и твоите способности во англискиот јазик.
Ете зошто не е ни потребно да познаваш некого, а да знаеш на кое ниво е и што може да ти понуди. Ти во ејчар не можеш ништо да понудиш. А богами и ако келнер. Можда само во кујна како садомијач, каде ќе немаш потреба од конверзација со луѓе/гости/клиенти.
 
Член од
24 август 2011
Мислења
105
Поени од реакции
35
само ке ставам слика


ако некоја агенција сака така да се вика, тоа е нивно право, тука јас не го буквално преведувам зборот

А за тоа колку англиски и што знам, ти си последен на кого ке се правдам.
кратко и јасно прашав, кој има искуство со агенцијата,
ако знаеш сподели, ако не не биди запршка на секоја манџа. ОК.
 

kooperativa

Г-ин Пола Милениум
Член од
2 октомври 2012
Мислења
7.633
Поени од реакции
8.601
само ке ставам слика


ако некоја агенција сака така да се вика, тоа е нивно право, тука јас не го буквално преведувам зборот

А за тоа колку англиски и што знам, ти си последен на кого ке се правдам.
кратко и јасно прашав, кој има искуство со агенцијата,
ако знаеш сподели, ако не не биди запршка на секоја манџа. ОК.
Е имаш право, нити ти знаеш англиски, ниту па они. АЈ ти и така-така, да сфатам, сакаш да си го најдеш/заработиш парчето леб.
Но тие пак кои треба да ти најдат работа се утепани до толку да ни они самите не знаат што работат. Да бев на твое место ќе ги отерав од кај што излегле кога се родиле, затоа што се апсолутно неписмени. Од тука можеш да увидиш дека НЕ ги бива, па колку сака нека се маваат во гради дека се ова или оне. За Q не ги бива, запамти.
Ај сега ти, пошто еве ја постави сликата, ...... кажи како треба да се каже тоа HR? Не е поентата да само правиш copy-paste, без да размислиш дали тоа што го збориш/правиш е правилно или не. Се надевам дека самиот ќе увидиш дека те хејтам за твое добро. Не сум јас тип кој ги пакува во убава хартија работите. Ги кажувам како се, а тоа дали се убави или не и не е важно. Во случајов ти да си научиш англиски. Ти го имаш потребното знаење за во Авганистан, но никако за работа со луѓе. А за ејчар пак уште повисоко ниво на комуникација. Сакаш ејчар? Супер, само напред, ама не очекувај со такво знаење дека ќе успееш. Вложи во себе!!!
 
Член од
24 август 2011
Мислења
105
Поени од реакции
35
...но никако за работа со луѓе. А за ејчар пак уште повисоко ниво на комуникација. Сакаш ејчар? Супер, само напред, ама не очекувај со такво знаење дека ќе успееш. Вложи во себе!!!
не планирав да ти реплицирам, само те молам цитирај ме кај наведов дека сакам како HR да работам т.е. барам работа ?

а тоа за недоволно англиски спремност на агенциите, не е толку круцијално за работа
они и така се посредници само, кога www.globalwork.com.mk
може да си пишува глобалворк (или глобалБорк како што е во насловот)
а пак да има доста луѓе кои отишле преку таквите агенции, значи Функционира :)

и да го поновам прашањето
Има некој искуство со агенцијава или со друга агенција, каде бараат и друг тип на работници освен хотелиерсво,...
 

kooperativa

Г-ин Пола Милениум
Член од
2 октомври 2012
Мислења
7.633
Поени од реакции
8.601
не планирав да ти реплицирам, само те молам цитирај ме кај наведов дека сакам како HR да работам т.е. барам работа ?
.
ОВА го бараше? ај доста ти беа бесплатни лекции, со среќа
кажи ми имаш некое искуство со ЕјџАр или знаеш некој кој има искуство
конкретно гледам имаат и бараат работи и од други профили освен хотелиество, ресторани и такви ствари
 
Член од
24 август 2011
Мислења
105
Поени од реакции
35
ти очигледно не читаш како што треба, или имаш проблеми со видот ?
дечкото кого го цитирав ја навел агенцијата "ЕЈЏ-АР" и јас си прашав дали некој има искуство со таа агенција, не дека сакам како HR да работам !

ТЕ молам, ако читаш дочитувај како што треба пред да реплицираш и делиш Бесплатни "СОВЕТИ"
 

Seniorita

џм..
Член од
11 април 2011
Мислења
1.344
Поени од реакции
681
HR се вика агенцијата?
HR всушност значи human resources, ова го има во секоја фирма, секој хотел итн. Тие се замараат со се, си има секакви офицери (visa, medical, learning and development итн). Агенциите може да ви помогнат ДО НЕКАДЕ. Запомнете само дека ако они ви нудат договор од 500еу, местото каде што работите ваљда плаќа 550 значи они си зимаат месечно процент, плус плаќаат нешто екста на агенцијата еднорочно.

Преку Глобалворк ми пратија договор, ама не прифатив .. Агенцијата се раздели после тоа пошто имаа 2 сопственички, Росана Лотски, и една Тања мислам се викаше .. Е сеа, колку добро работат сеа појма неам, тоа беше пред година ипол .. Тогаш ме ставија на листа на чекање, па после 2 дема ми се јавија као честито, пројде ти стаса договор ..

Дечки, мал совет: средете си CV направете профил на catererglobal и аплицирајте си сами.. Подобро здравје

ПС: ако не сте знаеле, уствари хотели не прават договори со агенции, пошто не е дозволено по закон.. Е сеа, тие што тврдат дека соработуваат уствари тое е некоја личност која работи во HR па протуркува CV'a за екстра некоја заработувачка .. Позицијата на таа личност всушност се вика recruitment officer

:)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom