Работа во Катар и Дубаи

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.245
Поени од реакции
78.871
Ти тамо глеаш некои пониски касти, што отишле кај АлКаеда робови да бидат, пошто немаат ебан денар. Исто ко тебе.
Индија има вселенска програма, нуклеарно оружје и со децении, традиционално е најголем извозник на умови.... - да не набројувам.
Твојата перспектива за нив, од таму кај што си, треба да сфатиш дека е парцијално вистинита.

Иначе, ти гарант си имаш работа со Индијци Муслимани, пошто Хиндусите не се многу, многу такви ко што ги опишуваш.
 
Член од
28 јануари 2007
Мислења
9.850
Поени од реакции
1.559
Gnasi se be toa indijcite vo vistinska smisla na zborot. Katar, Dubai, OAE e ubavo za setanje. Za rabota ic ne se zamarajte. Od tamu nikoj so pari ne se vratil osven ako ne si go izrental teloto za eden iphone i sitni 14 karatni zlatni raboti.

Јас имам неколку познаници кој што работат во Катар и Дубаи и Абу Даби, сите заработуваат прилично солидно, незнам зошто викаш од таму никој со пари не се вратил. Нормално зависи што работиш. Неможиш да очекуваш дека како келнер ќе заработиш многу.
 
Член од
23 октомври 2013
Мислења
817
Поени од реакции
170
se znae koj zarabotuva tamu. Onoj od UK, US. Duri i germanci ne zarabotuvaat kolku niv. Odnosot e 1:8-1:10.
 
Член од
28 јануари 2007
Мислења
9.850
Поени од реакции
1.559
se znae koj zarabotuva tamu. Onoj od UK, US. Duri i germanci ne zarabotuvaat kolku niv. Odnosot e 1:8-1:10.

Секој заработува зависно од стандардот во својата земја. Нормално ако им понудат иста плата на онаа која ја земаат во UK, USA ,Германија никој нема да оди од таму.
Ако имаш професионална работа и како Македонец ќе заработуваш многу.
 
Член од
23 октомври 2013
Мислења
817
Поени од реакции
170
Toa e neverojatno druze. Osven ako nemas US pasos. Zaboravi ednostavno.
 
Член од
28 јануари 2007
Мислења
9.850
Поени од реакции
1.559
Toa e neverojatno druze. Osven ako nemas US pasos. Zaboravi ednostavno.

Познавам Македонес кој што работи за Ериксон во Дубаи, и зема америчка плата и сега ти мене ми објаснуваш дека неможи. Од Јануари јас треба да одам Саудиска Арабија за Dell да работам .
Немаш факти да ми го докажиш спротивното .
 
Член од
23 октомври 2013
Мислења
817
Поени од реакции
170
a tek zamisli kolkava bi ti platata ako imas us pasos. barem x8. Baska vo site US kompanii postoi t.n. "pozitivna diskrimancija" t.e. rabotnicite se delat na rmbaci (onie be us pasos) i sefovi (onie so US pasos).
 
Член од
28 јануари 2007
Мислења
9.850
Поени од реакции
1.559
a tek zamisli kolkava bi ti platata ako imas us pasos. barem x8. Baska vo site US kompanii postoi t.n. "pozitivna diskrimancija" t.e. rabotnicite se delat na rmbaci (onie be us pasos) i sefovi (onie so US pasos).

Две години работев за Америчка компанија, секој си има своја позиција и не осетив никаква дискриминација, тие во USA што беа под мене иако таму си земале многу поголема плата секогаш си работеа како што треба и никогаш никој не се правеше шеф.
Тоа само Македонец можи да го прави.
Да тие земаат поголема плата, но ти кажав нив им плаќаат повеќе затоа што таму стандардот им е повисок со 1000 долари неможиш да ги купиш истите работи кај нас и во Америка.
И никој од Америка не би одел да работи таму ако му ја понудат истата плата. Значи правиш глупава споредба.
Ти ако се докажиш потоа можиш да ја земаш истата плата колку некој со Амерички пасош.

BTW нема да е x8 поголема , најмногу можи да е двојно ништо повеќе од тоа.
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.726
Поени од реакции
9.837
Пријателе не само во авион туку и во иста зграда сме сместени, значи има голем процент колеги-колешки од Индија. Секојдневно ги слушам и гледам и им се чудам како може да се толку заостанати во сфаќањата и гадни, па нели 21 век сме, нека си купат сапун и да се измијат , нема смисла ова, зараза се значи ужас.

Баш ми е драго што барем ти си имал прилика да бидеш во контакт со цивилизирани индијци и искрено се надевам ќе ја имам таа можност и јас барем еднаш у живот па дури тогаш ќе може да го сменам мислењето што го имам за нив комлетно како сељачка нација.

П.С, Не сум плавуша, смеѓа сум, ама очигледно на некои од црните идијки им пречи белата боја на кожа па љубоморат што ние европјаните сме некако почисти од нив :)
Џоа џупците наши тука така некако сигурно . Не сум имал контакт али претпоставувам.
 
F

FARANG

Гостин
Пријателе не само во авион туку и во иста зграда сме сместени, значи има голем процент колеги-колешки од Индија. Секојдневно ги слушам и гледам и им се чудам како може да се толку заостанати во сфаќањата и гадни, па нели 21 век сме, нека си купат сапун и да се измијат , нема смисла ова, зараза се значи ужас.

Баш ми е драго што барем ти си имал прилика да бидеш во контакт со цивилизирани индијци и искрено се надевам ќе ја имам таа можност и јас барем еднаш у живот па дури тогаш ќе може да го сменам мислењето што го имам за нив комлетно како сељачка нација.

П.С, Не сум плавуша, смеѓа сум, ама очигледно на некои од црните идијки им пречи белата боја на кожа па љубоморат што ние европјаните сме некако почисти од нив :)


Индија ти е една од најконзервативните нации така да воопшто да не те чуди што ти делуваат заостанато за некој работи. Тоа не значи дека се глупи, и ние сме бааги заостанати зад запад за многу работи ако така гледаш.

Спомна дека со нив живееш така да претпоставувам си во Dubai Industrial City... Што очекуваш? Можам да замислам како ти мириса зградата секое поладне :P добро што најверојатно и не си дома премногу.

ПС - Нормално дека ќе ти љубоморат, сепак ти си за нив 2-3 класи над, исто ко што тебе те нервираат тие со западњачки пасоши ;)
--- надополнето: 23 ноември 2013 во 12:24 ---
Toa e neverojatno druze. Osven ako nemas US pasos. Zaboravi ednostavno.

Имам другар во дубаи е скоро 15 год работи ко градежен инжинер. Зима над 250 000 долари годишно. Со МАК пасош е. Познавам уште неколку што се со над 100 000 долари плата во разни индустрии во Дубаи,Доха, Абу Даби и Мускат.
 
Член од
16 септември 2010
Мислења
29
Поени од реакции
14
http://off.net.mk/offside/fudbal/zarobeniot-fudbaler-vo-katar-razmisluva-na-samoubistvo
http://off.net.mk/offside/fudbal/4000-zhrtvi-za-realizacija-na-sp-katar-2022
http://off.net.mk/offside/fudbal/eu-bara-itno-da-se-reshi-problemot-so-robovite-vo-katar
http://off.net.mk/vesti/svet/kolku-migranti-kje-umrat-za-da-bide-organiziran-mundijalot-vo-katar
--- надополнето: 24 ноември 2013 во 00:50 ---
http://www.independent.co.uk/voices/commentators/johann-hari/the-dark-side-of-dubai-1664368.html
Еве еден од коментарите може наше е чупето:


Yuliana Angelova 116 days ago


I take it that you secretly do PR for the sheikh, for I’ve never read a more ridiculous explanation of why people dislike Dubai. Jealousy? Xenophobia? Seriously? What are you, 5? What about integrity revolted by injustice that can’t accept Dubai’s dishonesty and human trafficking practices? What about all the people who were lured into going there with false promises about things that Dubai’s employers knew they would not deliver? What about the miserable salaries that are withheld for months and how about the passports confiscated on arrival and sometimes not given at all? I worked in that region for two years and everything in this article is absolutely true to last word. Once you arrive, your passport is taken away and you are completely at the mercy of your employer – he’s more powerful than God and he has complete control over your life. You will be asked to sign a new contract that doesn’t have anything to do with the job offer you signed in your country. Your employer can change anything, including the salary you officially signed for before your flight, on the pretext that his business is having long-term problems. He may take your only day off away for many weeks and excuse himself with “shortage of staff”. They are doing this even to Europeans, let alone Indians and other Asian people. The abuses are so numerous and so enormous that this website doesn’t have enough bandwidth for me to post them all. No employer in the Gulf gives a toss about the Labour Law or International Human Rights Law and nobody’s afraid of breaking them because they have the local governments’ full and complete support behind them. How would Dubai and its neigbouring countries become so rich in such a short time without all these abuses? I am really grateful to “The Independent” and Johann Hari for publishing this honest, realistic portrayal of Dubai and I want to say that everything in this article is valid for the countries surrounding Dubai, as well. You may just change the city’s name in the title and it will still tell the truth and nothing but the truth.
--- надополнето: 24 ноември 2013 во 00:53 ---
And finaly last but not least my favorite

http://www.liveleak.com/view?i=805_1373918640#comment_page=4
 
A

Antigona

Гостин
http://tocka.com.mk/1/111813/dubai-raj-vo-koj-se-sto-postoi-pred-sebe-go-ima-prefiksot-naj


За владетелот на Дубаи, шеикот Мохамад, сите велат дека е многу едноставен човек кој низ Дубаи шета без придружба и телохранители, а тој во својот емират се чува под контрола и не дозволува непослушност.

Еден од локалните жители на Дубаи раскажал дека тој често ги посетува сите институции, министерства, фирми. Работното време во Дубаи започнува во 8.30 часот, па доколку шеикот не го пронајде работникот на своето работно место, тоа значи дека во истиот момент добива отказ.

Локалните жители живеат живот од соништата, барем кога станува збор за сите погодности кои можат да се замислат! На пример, доколку некој од тамошните локални жители се разболи и му е потребна операција или лекување на било кое место во светот, шеикот Мохамад ги плаќа сите трошоци и тоа не само за пациентот, туку и за неговото семејство кое што би сакало да отпатува со него.

Исто така, децата на локалните жители можат да студираат било каде, на било кој универзитет во светот. Така, една девојка во Дубаи завршила факултет за медицина, а за место за специјализација одбрала една болница во Минхен. Покрај тоа што Мохамад ја платил нејзината специјализација, на болницата како донација и подарил милион евра! Она што е уште поневеројатно е тоа што секој локален жител како подарок од Мохамад добива вила од 250 до 500 метри квадратни.


Се на се мизерија у раскош ….
 

Kajgana Shop

На врв Bottom