Работа во Италија

Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
ја видов веќе таа тема но долго време не е активна па затоа почнав нова :)
а зошто викаш дека е толку лошо таму...зимате добри плати минималецот е некаде околу 1500 е.... Намирниците и јадењето не е поскпо од другите европски земји...од кај нас да , поскапо е :| но и да живееш под кирија и покрај сите закони за квадратура по член и слични баналности за нас македонците ( баналности викам бидејќи нас ни е совршено да живееме во 40 квадрсти 6-7 луѓе :) ) ако и двјцарќта сопружници работат мислам дека добро се живее. Нормално дека е тешко ако бо семејството работи само еден член...секаде е така. Сепак не знам колку точно е во Италија но се зема и детски додаток барем такане во германија а имам слушнато нешто слично и за италија. The point is јас сум со медицински факултет, а сопругот е градежен работник. Каде и да посакаме да заминеме ќе имаме можности за работа посебно тој бидејќи секаде бараат работници за физичка работа.
Не знам што работиш но верувам во среќата и дека таа ни ја крои судбинат
Minimalna plata e okolu 900 evra neto, koj te lazel deka e 1500. Vo golem del od fabrikite ni 900 evra nema da gi vidis, masovno se izigruva zakonot. Decki dodatok e okolu 150e mesecno za sekoe dete. Krizata gi svitka i toa ubavo, i za italjanite veke tesko se naoga rabota. Crncite i kinezite polecka ja okupiraat vo site gradovi, posebno centralnite gradski podracja. Inaku Italija e edna od najubavite ako ne i najubava drzava vo EU spored mene, onaka top sredeni gradovi i sela. Pred nekoj mesec se motav okolu Bolonja i Modena abe melem za oci, posebno okolinata na Modena.
Inaku so se tice ekonomija barem pola od Italijanite se zalat i edvaj krpat kraj so kraj, mnogu ima ostanato bez rabota i mnogu fabriki se ispozatvorija i tamu. Tepacka e da se vleze vo drzavno, isto kako kaj nas.
 
Член од
3 март 2011
Мислења
22
Поени од реакции
4
Zatvorisija temava i otkazise od namerata... Italija e drzava za italjanite samo, tie mu ja ziveet i uzivet. Nas dojdenci, "oprani" sho sakame da prebegame od ovaja uste POOPRANA drzava ne tretiret ko roboj, te gledet ko prostak (ako sme duplo pointelegentni). Dopoplnitelno, drzavata e vo kriza, ne e nesto kuznajt so, taka da imas mn drugi popametni opci za beganje nego Italija (ako nemas vrska so te vlecit tamo).

@ananina ako ne si bila nikogas... odi prvo ispitaja teritorijata pa posle praj planoj za preselba... Jas bev 2 meseci rabotno i pojke nesakam so oci da ja vidam ni turisticki!!!
 
Член од
8 август 2015
Мислења
274
Поени од реакции
134
I jas sakam da rabotam tamu so moite bev na patuvanje mi se dopadna mnogu italija i sakam da odam na rabota a ovoj bobi_bas Ke kazuva vo kriza bila ne se ne gi lazi lugeto
se e super vo drzavata poznavam luge od mk koi poveketo se od strumica site tamu odat na rabota nemalo rabota samo gluposti treskanje sekade ima rabota !!!
 
Член од
26 август 2013
Мислења
212
Поени од реакции
238
I jas sakam da rabotam tamu so moite bev na patuvanje mi se dopadna mnogu italija i sakam da odam na rabota a ovoj bobi_bas Ke kazuva vo kriza bila ne se ne gi lazi lugeto
se e super vo drzavata poznavam luge od mk koi poveketo se od strumica site tamu odat na rabota nemalo rabota samo gluposti treskanje sekade ima rabota !!!
И де расправи шо со видела...? За работа има работа и тава многу ама пари нема доде! Пари! И де кажи ми колку плата земат тие за кои говореш од Струмица?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom