Работа во Германија

Fiend

смут џезер
Член од
29 март 2012
Мислења
947
Поени од реакции
1.074
Здраво,

Ај да ја пробам темава.

Имам интервју во агенција ЕСИ за вработување во Германија. Е сеа дали некој знае што прашања отприлика прашуваат работодавците (еве и ако некој добил преку контекст) на интервју за работа отприлика? пошто малце ми е тапа германскиот во споредба со англискиот =)
Па мене ме прашаа да им кажам општи работи за мене, у што живеам, колку плаќам сметки, со што планирам да одам за Германија, дали имам стереотипи за германците и македонците, дали имам нешто од фамилија во Германија, во глобала тоа беше.
 
Член од
1 јули 2006
Мислења
853
Поени од реакции
84
Па мене ме прашаа да им кажам општи работи за мене, у што живеам, колку плаќам сметки, со што планирам да одам за Германија, дали имам стереотипи за германците и македонците, дали имам нешто од фамилија во Германија, во глобала тоа беше.
Фала ти многу.
 
Член од
13 јануари 2012
Мислења
3
Поени од реакции
0
Zdravo,
Imam aplicirano vo McDonald's za rabota vo Germanija.Mi vratija deka treba da ispratam motivaciono pismo,cv,i potvrda od fakultet.Dali e ovaa potvrda ili se raboti za druga?
Pozz
 

Attachments

Fiend

смут џезер
Член од
29 март 2012
Мислења
947
Поени од реакции
1.074
Бил ли некој на интервју со работодавец? Интервјуто во контекст го поминав ама сега требало и со работодавецот па какви прашања поставуваат дали знае некој?
 
Член од
17 август 2012
Мислења
63
Поени од реакции
8
Здраво. Ме интрересира како може да се утврди дали дипломата од Македонија е призната и прифатена? Проверив на сајтот пишува класа А4 за дипломата Н+ за факултетот, само незнам што му значат тие поделби и категории. И уште нешто....дали на форумот воопшто постои тема во која сите членови разменуваат искуства за тоа како дошле до работа во Германија или воопшто во Европа. Во смисла на веб портали на кои барале понуди за работа и сл.
 
Член од
8 септември 2013
Мислења
19
Поени од реакции
2
Kolku e cenata za letna rabota vo Germanija za studenti.
Vo ESI mi baraja 1000 den za inverview ,1000 den za aplikativni trosoci i 200 euro posle dobivanje na rabotniot dogovor.
Kolku kosta programata vo Kouzon,Venera i Kontext za vas koi vece ste aplicirale?
 
Последно уредено:

Fiend

смут џезер
Член од
29 март 2012
Мислења
947
Поени од реакции
1.074
Kolku e cenata za letna rabota vo Germanija za studenti.
Vo ESI mi baraja 1000 den za inverview ,1000 den za aplikativni trosoci i 200 euro posle dobivanje na rabotniot dogovor.
Kolku kosta programata vo Kouzon,Venera i Kontext za vas koi vece ste aplicirale?
kontext, 1500 интервју, 200 евра после договор
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.184
Поени од реакции
21.311
Zdravo,
Imam aplicirano vo McDonald's za rabota vo Germanija.Mi vratija deka treba da ispratam motivaciono pismo,cv,i potvrda od fakultet.Dali e ovaa potvrda ili se raboti za druga?
Pozz
Da, ova ti e potvrda od fakultet, odnosno tvojot faks treba da potvrdi i pecat da udri ovde deka stvarno si zapisan.
 
Член од
9 јануари 2011
Мислења
418
Поени од реакции
563
Здраво, да ве прашам во врска со германската амбасада во скопје, има искуство некој како помина да објасни, јас бев германија работев со девојката 3 месеци како студент во бургер кинг, сега шефицата ни направи договор за до 2020 и доби дозвола за работа од ZAV, ни ги испрати, сега сме на интервју за брзо во германската амбасада ама слушам многу ги одбивале се чудам зошто би можело... поздрав.
 

MiaSanMia

Chipolopolo
Член од
7 април 2012
Мислења
9.974
Поени од реакции
8.682
Здраво, да ве прашам во врска со германската амбасада во скопје, има искуство некој како помина да објасни, јас бев германија работев со девојката 3 месеци како студент во бургер кинг, сега шефицата ни направи договор за до 2020 и доби дозвола за работа од ZAV, ни ги испрати, сега сме на интервју за брзо во германската амбасада ама слушам многу ги одбивале се чудам зошто би можело... поздрав.
Vo ambasadata e formalnost.Edinstveno ke te odbijat ako nemas kompletna dokumentacija.Ubavo si pisuva na nivnata strana sto i kako.

A ti imase termin pred vreme rezervirano ? Zosto momentalno najbrz termin e vo juni,4 meseci cekanje.:shok2:
 
Член од
9 јануари 2011
Мислења
418
Поени од реакции
563
Vo ambasadata e formalnost.Edinstveno ke te odbijat ako nemas kompletna dokumentacija.Ubavo si pisuva na nivnata strana sto i kako.

A ti imase termin pred vreme rezervirano ? Zosto momentalno najbrz termin e vo juni,4 meseci cekanje.:shok2:
ja noemvri se javiv za 15 mart sum zakazan inace dozvola od zav dogovor sliki aplikaci to e to neophodno mislam...
 
Член од
3 мај 2015
Мислења
206
Поени од реакции
180
Здраво, луѓе да ве замолам за мала помош... Дали е задолжително да си студент за работа во Мекдоналдс во Германија или не? Конкретно јас имам 30 год., имам завршено факултет пред 8 год., имам одлично познавање на англиски јазик и основно познавање на германски? И дали може сама да се поврзам со фирми како Мек Доналдс и Кинг Бургер без посредство на агенции? Ако може да биде од корист имам и 3 год. искуство во угостителство(кујни) во Скопје... Поздрав
 
Член од
15 ноември 2014
Мислења
324
Поени од реакции
314
Здраво, луѓе да ве замолам за мала помош... Дали е задолжително да си студент за работа во Мекдоналдс во Германија или не? Конкретно јас имам 30 год., имам завршено факултет пред 8 год., имам одлично познавање на англиски јазик и основно познавање на германски? И дали може сама да се поврзам со фирми како Мек Доналдс и Кинг Бургер без посредство на агенции? Ако може да биде од корист имам и 3 год. искуство во угостителство(кујни) во Скопје... Поздрав
Link so eden kup rabotni mesta vo Mcdonald´s. Ako ti ponudat dogovor na Vollzeit, kje dobiesh i rabotna dozvola. Prati im Lebenslauf i Anschreiben:

http://www.mcdonalds.de/restaurants-blanke/stellenangebote
 

*Slash*

Comfortably Numb
Член од
31 јули 2008
Мислења
758
Поени од реакции
1.207
Луѓе едно прашање: дали работната дозвола е поврзана со местото на работа (географски) или фирмата? :love:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom