Работа во Германија

Член од
23 октомври 2010
Мислења
243
Поени од реакции
86
Еј ај некој нека помогне нешто.Пред некој ден се распрашував за сезонска работа во Германија, и сакав да отидам баш преку факултет, ама не успеав да завршам работа зошто сум вонреден студент и немале да ми ги заверат документите.Од друга страна пак добивав и некои одговори од некои луѓе кои нудеа работа за Германија дека можат да ми завршат работа за да работам во Германија, само што овие кога ги прашав каде им е канцеларијата т.е. на која адреса им се наоѓа седиштето на фирмата ми рекоа дека немаат седиште од фирмата и дека се всушност студенти кои престојуваат во студентски домови, а бидејќи искуството од поодамна ме има подучено да не им верувам на ваквите нус појави не им се јавив поради тоа по вторпат.
А криво ми е, не можам да заминам за Германија ( и тоа пази од мене и работодавците ќе имаат ќар, а и јас од нив) и наместо мене заминуваат некои лиглиња.И поради тоа што веќе преку к** ми е дојдено од тоа да ме ремети секое теле со незавршено основно образование за двеста евра, само поради тоа што татко му на времето ја испокрал цела држава или пак поради тоа што мајка му ја сошиле цел државен врв.
Значи ми треба решение за сезонска работа, не за работа на една година.Пример сега да се пријавам и летово да работам во Германија.
Не знам дали знаеш за http://www.facebook.com/kontext.macedonia?ref=ts&fref=ts , така одат браќа ми, веќе 2 лета работеа, само не знам како оди тоа за вонредни студенти, тоа треба да прашаш...
 
B

Borg_Drone

Гостин
Не знам дали знаеш за http://www.facebook.com/kontext.macedonia?ref=ts&fref=ts , така одат браќа ми, веќе 2 лета работеа, само не знам како оди тоа за вонредни студенти, тоа треба да прашаш...
Ги прашав нив уште одамна по електронска пошта, не сум можел да аплицирам зошто сум бил вонреден студент и немало да ми ги заверат документите. Како и да е, фала.:)
 
Член од
30 мај 2011
Мислења
552
Поени од реакции
130
Za januari i februari 2013 se baraat rabotnici vo nekolku oblasti gradeznistvo, informatika i ugostitelstvo podetalno ke pisam narednive nedeli a mozete uste sega da se prijavuvate
Како бе така уште сега да се пријавиме?Ти нишо не кажа,колкава е платата дали е платен смештајот во Германија по колку луѓе во стан?Или ние сме македончиња можеме и без пари да работиме и по 10 луѓе во стан од 50 м2?
 
Член од
22 јули 2012
Мислења
115
Поени од реакции
30
Eden moj postar drugar zamina na rabota vo Germanija od tie evtinite ponudi kaj sto baraat samo "Volja za Rabota!!!"
Kazuvase: "Spievme 22 dusi vo edna prostorija so dvospratni kreveti, na sabajle vo 7:30 pristignuvase edno vakvo
kako stoka ne tovaraa i nosea 20km na edno gradiliste i tamu rabotevme do 12 potoa ni davaa obrok pa posle prodolzuvavme do 4 se vrakavme do magacinot kaj sto prestojuvavme vo 6 vecerta.

Bevme kompletno izolirani od ostanatiot svet edino sto znaevme e jadi spij raboti. Vo nerabotni denovi ni bese dozvoluvano da prosetame vo kvartot koj bese obicno geto od istocno evropskiot blok...Ne znaes jazik, ne poznavas nikogo...vrtis krugovi po ulici kako pes i se vrakas nazad vo magacinot kaj sto prestojuvas"
Ishod posle 6 meseci: Mi se cini spomna okolu 8000 eura cisti i gratis bolesti koja ke mu se aktiviraat koa ke napolni 50godini.
Аха извини друже ама кога ова го прочитав збеснев:mad: изгледа ти не си работел во македонија па да видиш како се работи, од сабајле од 6:00 па до 18:00 на пладне во 12:00 имаш оброк и кога завршиш во 6 додека се спакуваш и пазариш за јадење и зготвиш јадеш се измиеш во никакви услови под ведро небо стане 8-9 часот и повеќе неможеш да стоиш на нозе, а и утрето пак јово на ново од 6. и за 6 месеци ке земеш плата од 1800 е максимум! , и башка какви викенди какви бакрачи треба да се караш за слободен ден.
А за тоа што спиеле по 20 луѓе во ред и не им давале услови.
кај нас има и полоши услови и тоа за мизерни пари, и познавам многу такви од по 50+ години што мачат маки и ден денес со здравије
 
Член од
4 јануари 2013
Мислења
13
Поени од реакции
12
Има ли некој информација околу процесот на добивање РАБОТНА ВИЗА за Германија, во смисол како побрзо да се обезбеди истата? Имам работна понуда, проблемот е што сакаат да почнам за 1 месец, а знам дека процедурата обично трае и подолго. Дали може со некоја од агенцииве што посредуваат за работа во странство да се проба нешто?
Работна виза од Македонија за работен однос во Германија се добива најкасно во рок од 4 месеци. Но пред се треба да имаш работен договор со кој ќе аплицираш во Германска амбасада, пред се таа опција иако имаш работна понуда е многу тешка.
--- надополнето: 4 јануари 2013 во 02:20 ---
еве ви линк како да си израчунате нето плата
нетото доаѓа некаде околу 40% од брутото

http://www.brutto-netto-rechner.info/
45%
 

Шота Буби

нотар
Член од
4 март 2009
Мислења
3.087
Поени од реакции
1.780
Аха извини друже ама кога ова го прочитав збеснев:mad: изгледа ти не си работел во македонија па да видиш како се работи, од сабајле од 6:00 па до 18:00 на пладне во 12:00 имаш оброк и кога завршиш во 6 додека се спакуваш и пазариш за јадење и зготвиш јадеш се измиеш во никакви услови под ведро небо стане 8-9 часот и повеќе неможеш да стоиш на нозе, а и утрето пак јово на ново од 6. и за 6 месеци ке земеш плата од 1800 е максимум! , и башка какви викенди какви бакрачи треба да се караш за слободен ден.
А за тоа што спиеле по 20 луѓе во ред и не им давале услови.
кај нас има и полоши услови и тоа за мизерни пари, и познавам многу такви од по 50+ години што мачат маки и ден денес со здравије
немој така брзо да збеснуваш,прво види која земја е понапредна па после да кажуваш каде повеќе се работи:mad:што мислиш тоа во Германија од ведро небо дошло?
погледни слики како изгледала Германија пред 65 години и денес,тука сам ќе си го најдеш одговорот каде,што и колку се работи:(
 
Член од
3 март 2012
Мислења
25
Поени од реакции
5
Нудам одлично платена работа во германија пишете може и со македонски пасош
За градежништо сум заинтересиран
--- надополнето: 18 јануари 2013 во 08:54 ---
Za januari i februari 2013 se baraat rabotnici vo nekolku oblasti gradeznistvo, informatika i ugostitelstvo podetalno ke pisam narednive nedeli a mozete uste sega da se prijavuvate
За грдежништво сум заинтересиран каде да се пријавиме
 
Член од
8 април 2012
Мислења
116
Поени од реакции
95
Jas sum vo Germanija skoro 1 godina i od licno moe iskustvo bi preporacal sto podaleku od makedonci gazdi, osven ako sakas da puknis po 13 sati od rabota i za nakraj da si imas za zemanje pari.So makedonski pasos neznam kako pravat ama sum potslusnal deka rabotat preku slovenski firmi samo seto ti e veresija rabota oti mozes da ostanis i bez tvoite pari sto si gi ponesol. Po patesestvija so gazda makedonec potocno PRILEPCANEC po poteklo kaj koj dvapati ostanuvav totalno bezpari, dva pati pobarav pari od moite roditeli da mi pratat preku western union za da mozam da si kupam hrana iako se rabotese turbo sekoj den i za nakraj so maki i raspravii da si izvlecam barem pola od toa sto trebase da mi isplati prema dogovorenoto, sega rabotam vo firma, na masini, vo hala i toa sto e najinteresno a sto go nema vo mk, halata e zatoplena i toa dobro, srede zima nadvor, vnatre rabotime po bluzi so kratki rakavi. gazdata e albanec od Kosovska Mitrovica i kako sto ispadna rabotava, alal da mu e, ni plata docnenje ni zbor nastrana nema receno, pa ni glas dosega nemam slusnato da povisi na rabotnik tuku pedantni, kulturni toa cudo nesto.Rabota koja sam si ja najdov so stanuvanje nautro i setanje po firmi od vrata na vrata od firma do firma i prasuvanje za rabota. a za stanot mi pomognaa rodnini. Za vo firma kaj germanci e nekako tesko ako ne znaete jazik barem dovolno za da se razbirate osnovni raboti. no ok nee toa temata. Vamu za rabota se najduva. Osobeno naprolet e podobro zasto togas pocnuvaat gradeznite raboti. Zasega, so BG pasos mozis da rabotis isklucivo so kako sto go narekuvaat vamu, GEWERBE. Toa ti e kako eden vid na firma ili taka nesto. edno da znaete, za da izvadis gewerbe, mora da si prijaven na nekoja ovdesna adresa a za da prijavis pak adresa mora nekoj da ti pise pismo deka ke ti dade rabota ili pak toj da idi so tebe t.e. zaedno da odite vo opstina (Rathaus) za da prijavis adresa i potoa da ti izvadi gewerbe.Toa se zavrsuva vo eden den odnosno ako nema guzvi, ..odma. Za stan e skros SJEBANO!. gazdite baraat da si vraboten, pa od banka sto si primal plata za poslednite 3 meseci abe ko nebare kredit od banka da baras.i seto toa ako im go dostavis, ke cekas opredeleno vreme za da ti kazat dali tebe ke ti go izdadat stanot ili na drugi koi mu se po povolni za kiradzii. nema kako kaj nas vidi go stanot i mu kazuvas go zemam-ne go zemam i gotovo.Zatoa za stan baraj preku prijateli, rodnini, vrski i.t.n. za pocetok. oti nema da ti daj nikoj. ili pa ako ti veti nekoj rabota, iskoristi go toa za nekolku meseci i taman ke imas smestaj i ke vidis kako stojat rabotite. I da
ve predupredam, so toa gewerbeto, da si gi plajkate obvrskite zasto ako ne platis nesto te ima niz cela germanija vo kompjuter i nemoj da se lazite deka ce pojs vo drug grad pa se odnovo. ce se zaglavis i ne ce mojs pojce adresa da prijavis ustvari nisto, blokiran si se dur ne iscistis so esapite. danok, knigovoditel, medicinsko osiguranje kirija istotaka, za naredno prijavuvanje stan, ako se premestuvas ce ti pobaraat izvod od bankata za transakciite sto si plajcal kirija dotogas. Se se plajca preku smetka nema nisto naraka. tolku zasega odmene vo kratki crti. Pozdrav!
 
Член од
3 март 2012
Мислења
25
Поени од реакции
5
Prasaj go toj tvoj gazda albanec ako mu treba rabotnici jas sum raspolozen.
A kakva rabota izvrsuvate
 

Итар Пејо

Слободен Радикал
Член од
10 октомври 2011
Мислења
735
Поени од реакции
660
@ hellassteel,
Што конкретно работиш, со мк или со бг пасош си(на црно на бело), колку ти е дневница, колку денови месечно работиш, здравствено дали си осигурен, колку плаќаш стан и колкав е, режии, во кој град си, дали со една плата може да живее едно семејство без аздис...:)
 
Член од
25 октомври 2010
Мислења
735
Поени од реакции
703
Не сум посредник. Мој пријател има фирма и во Тетово и во Германија. За Германија имаше Македонци со мк пасош, ги вратија. Сега бара со бг пасош. Човекот добро го познавам и знам колку е поштен и како му иде бизнисот овде. Ако е преварант сигурно јас нема да го објавам.
Али се случува да заминат и лигуши, па сакаат да се вратат назад, или сакаат да легачат. Такви не му требаат и ги враќа.
Сакаш верувај сакаш не, твој избор:)
Leandra ке сакаш ли да дадеш повеке информации за твојот пријател што работи со каков бизнис и каков профил на работници бара,или пак да ни дадеш број за контакт, може и пп;)
 
Член од
30 мај 2011
Мислења
552
Поени од реакции
130
Leandra ке сакаш ли да дадеш повеке информации за твојот пријател што работи со каков бизнис и каков профил на работници бара,или пак да ни дадеш број за контакт, може и пп;)
Не беше исплатливо тоа Леaндра што го пиша.
Еве ја понудата:
Разговарав денес, процедурата за прием со бг пасош траела еден месец, требало да остави гаранција за секој вработен од некои си 80 000евра и ги разгледува законите како да ги повлече работниците горе. Бидејќи е голема сума мора и финансиски да се пресмета за гаранциите.
Во врска со работата, почетни биле 10 евра од саат, се работело 9 часа на ден и да врне и да дува и да грее. Имало работници кои земале и по 15 евра на ден. Смештајот го обезбедува он и платен пат на работниците од домот до работно место. Осигурани по Германски закони што значи и даноците ви се одбиваат. Во Германија јас колку што знам даночна стапка е 40% од приходите кои се заработуваат месечно. Направете си пресметка колку месечно би излегувале чисти.
Кога ќе си среди се горе околу документација ќе ви оставам телефон да си се слушнете. Така ми рече човеков. Како ми пренесува така ви пренесувам во чекор. Му реков ние се плашиме од преваранти, значи 100% не е преварант, само уште да успее да се избутка работава со дозволите за работа. И еден од вас да отиде е успех. Само математикиве видете ги добро имаш 9 саати на ден по 10 евра =90евра на ден, 5 работни дена = 450, 4 недели по 450= 1800, данок од 40% = 720 евра.
Толку од мене засега.
 
Член од
8 април 2012
Мислења
116
Поени од реакции
95
@ hellassteel,
Што конкретно работиш, со мк или со бг пасош си(на црно на бело), колку ти е дневница, колку денови месечно работиш, здравствено дали си осигурен, колку плаќаш стан и колкав е, режии, во кој град си, дали со една плата може да живее едно семејство без аздис...:)
Rabotam vo metaloprerabotka, proizvodstvo na tus baterii cesmi taka nekoi moderni i prilicno skapicki sto se pa se bara dosta preciznost. Vamu sum so bg pasos. so makedonski nema teoretska sansa za gewerbe, Medicinsko osiguruvanje se plajka okolu 140 evra plus minus 10-20e zavisno od vozrasta no jas ne plajkam no i nemam a inaku baraat, dnevnica nema, niz germanija sekade e satnina, mene mi e 9 evra no sega sum na malku podobro rab mesto pa ocekuvam okolu 12 evra od januarskava plata.za stan ti trebaat pod uslov ako uspees da kandisas nekoj da ti dade, od 300 do 550 evra, zavisi, jas imam za 300 ama soba dzoa nebare strazarnica, so malo kujnice i wc so tus kabina i umivalnik. ama ne mi treba luksuz. vo taa cena e vkluceno se kajmene a cesto strujata samo se plajka plus a taa obicno e po okolu 40 evra po lice sea normalno zavisi leto, zima, kolku trosis sepak.Inaku, posle 17 godini rabota vo makedonija a staz 12 oti povejketo mk gazdi ne sakaat ni pridonesi da plajkaat, ovde prv pat mi se sluci da zemam plata i da mi trae cel mesec za na krajot pak da mi ostane edna tretina od platata. plateno kirija, jadenje kolku ti dusa saka, pienje isto, soprugata eden kup garderoba iznakupi, plus 2 rala patiki fila orginal i potrosiv nekade okolu 1000 evra. Ete dali moze da se zivee so edna plata. Hranata veruvajte e poeftina otolku vo maedonija, garderoba se najduva isto taka poeftina i toa dosta, toa sto e poskapo, e dvapati do tri pati poskapo otkolku vo makedonija no pak platata e desetkratno povisoka. vo mk so 1 plata kupuvas 150 litri benzin a vo germanija ton i polovina. e pa sea racunaj. kilon tetra trajno mleko imas za 38 denari, dodeka vo makedonija nema da najdis poeftino od 45 denari negde. edino lebot e po 1,20evra do 2 no zatoa pa e dvojno potezok i po traen. smetajte vo satnici ili dnevnici za da imate realna pretstava za razlikata vo cenite megju kade bilo vo stranstvo i mk. vamu so 1 dnevnica kupuvam 10 do 13 kg svinsko a kolku ke kupis ti vo mk? e pa sea vidi ti i smetaj.
 

Шота Буби

нотар
Член од
4 март 2009
Мислења
3.087
Поени од реакции
1.780
Rabotam vo metaloprerabotka, proizvodstvo na tus baterii cesmi taka nekoi moderni i prilicno skapicki sto se pa se bara dosta preciznost. Vamu sum so bg pasos. so makedonski nema teoretska sansa za gewerbe, Medicinsko osiguruvanje se plajka okolu 140 evra plus minus 10-20e zavisno od vozrasta no jas ne plajkam no i nemam a inaku baraat, dnevnica nema, niz germanija sekade e satnina, mene mi e 9 evra no sega sum na malku podobro rab mesto pa ocekuvam okolu 12 evra od januarskava plata.za stan ti trebaat pod uslov ako uspees da kandisas nekoj da ti dade, od 300 do 550 evra, zavisi, jas imam za 300 ama soba dzoa nebare strazarnica, so malo kujnice i wc so tus kabina i umivalnik. ama ne mi treba luksuz. vo taa cena e vkluceno se kajmene a cesto strujata samo se plajka plus a taa obicno e po okolu 40 evra po lice sea normalno zavisi leto, zima, kolku trosis sepak.Inaku, posle 17 godini rabota vo makedonija a staz 12 oti povejketo mk gazdi ne sakaat ni pridonesi da plajkaat, ovde prv pat mi se sluci da zemam plata i da mi trae cel mesec za na krajot pak da mi ostane edna tretina od platata. plateno kirija, jadenje kolku ti dusa saka, pienje isto, soprugata eden kup garderoba iznakupi, plus 2 rala patiki fila orginal i potrosiv nekade okolu 1000 evra. Ete dali moze da se zivee so edna plata. Hranata veruvajte e poeftina otolku vo maedonija, garderoba se najduva isto taka poeftina i toa dosta, toa sto e poskapo, e dvapati do tri pati poskapo otkolku vo makedonija no pak platata e desetkratno povisoka. vo mk so 1 plata kupuvas 150 litri benzin a vo germanija ton i polovina. e pa sea racunaj. kilon tetra trajno mleko imas za 38 denari, dodeka vo makedonija nema da najdis poeftino od 45 denari negde. edino lebot e po 1,20evra do 2 no zatoa pa e dvojno potezok i po traen. smetajte vo satnici ili dnevnici za da imate realna pretstava za razlikata vo cenite megju kade bilo vo stranstvo i mk. vamu so 1 dnevnica kupuvam 10 do 13 kg svinsko a kolku ke kupis ti vo mk? e pa sea vidi ti i smetaj.
со една твоја плата од 1200-1300 евра(нето) во Германија се живи како куче,немој вредноста на тие пари во Германија да е споредуваш со вредноста во Македонија
 
Член од
8 април 2012
Мислења
116
Поени од реакции
95
Не беше исплатливо тоа Леaндра што го пиша.
Еве ја понудата:
Разговарав денес, процедурата за прием со бг пасош траела еден месец, требало да остави гаранција за секој вработен од некои си 80 000евра и ги разгледува законите како да ги повлече работниците горе. Бидејќи е голема сума мора и финансиски да се пресмета за гаранциите.
Во врска со работата, почетни биле 10 евра од саат, се работело 9 часа на ден и да врне и да дува и да грее. Имало работници кои земале и по 15 евра на ден. Смештајот го обезбедува он и платен пат на работниците од домот до работно место. Осигурани по Германски закони што значи и даноците ви се одбиваат. Во Германија јас колку што знам даночна стапка е 40% од приходите кои се заработуваат месечно. Направете си пресметка колку месечно би излегувале чисти.
Кога ќе си среди се горе околу документација ќе ви оставам телефон да си се слушнете. Така ми рече човеков. Како ми пренесува така ви пренесувам во чекор. Му реков ние се плашиме од преваранти, значи 100% не е преварант, само уште да успее да се избутка работава со дозволите за работа. И еден од вас да отиде е успех. Само математикиве видете ги добро имаш 9 саати на ден по 10 евра =90евра на ден, 5 работни дена = 450, 4 недели по 450= 1800, данок од 40% = 720 евра.
Толку од мене засега.
Sepak jas bi predlozil rasprasuvajte se dobro pred da fatite rabota so nasive gazdi, i jas prvo kaj so pojdov, mi velea deka 7 do 8 evra plajka pa go falea kolku bil dobar, aren leleeeee do nemajkade, kako na site im pomagal itn itn, ama ko ispadna, 3 meseci po 3,3 evra satot i uste 3 po 5,5 i toa so kavgi karanje i maki sto si gi izvlekov parite, Ova zamene a imase i drugi, poljaci sto kutrite si zaminaja bez skrseno evro nemaja za pat polska za da se vratat. dvaipol meseci plata nemase daeno i uste se lutese oti sme barle pari pa ni dokazuvase kako ne sobral od ulica i slicni sranja demek kolku ni pomognal. a edna plata mi ostana za zemanje, ne uspeav da si doistrgam se. tuku toa e, maki rabornicki. Na cesta neka mu sluzi na sekoj gazda sto pravi vaka i jas ne se zalam, taka trebalo da bidi. a za koj da sudi za takvite raboti ... ima, Gospod. Pozz!
--- надополнето: 24 јануари 2013 во 23:53 ---
со една твоја плата од 1200-1300 евра(нето) во Германија се живи како куче,немој вредноста на тие пари во Германија да е споредуваш со вредноста во Македонија
1500 minimum meseco a 1800 batka zemam sose saboti i toa gi rabotam po moja volja nikoj ne te tera kako vo mk da moras. a za kako kuce, daleku si od to. i jas bev patriot kako tebe ama pojce nejsam ni vo sono da ja spomnam taja mk. pa ni da stapnam tamu. brrrrrrrrr!!! se uzasnuvam od mislata da rabotam vo mk uste ednas.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom