Работа во Германија

MikioBo

Учител на машини
Член од
22 ноември 2009
Мислења
256
Поени од реакции
174
Другар фала многу за информациите. Приоритет ми е да најдам прво работа за да можам финансиски да се издржувам таму, па ова го разгледувам виза за 6 месеци што е, ќе разгледам убаво кој се услови ги бараат реално дали ми е изводливо да аплицирам.
Имам електро факултет електро енергетски системи диплома 4 год студии. И основно а2 познавање германски, почнувам б1.



Sent from my iPad using Tapatalk
Најголем проблем за да се запишиш е познавањето на германски, освен ако не се пријавиш на некој програма чисто на англиски јазик. За да се запишеш на програма со германски јазик, треба да имаш положено testDaf со најмалку ниво 4 на секој дел (има 4 дела) што отприлика е Б2-Ц1 ниво. Сепак овие работи зависат од тоа на кој факултет сакаш да се запишеш.
Ако имаш и добар просек, би ти ги препорачал Ерасмус стипендиите за мастер, сега мислам дека ти покриваат само 500 евра месечно, ама лесно можеш да најдеш работа по факултетите како помошник во некој институт за уште отприлика 400 евра месечно за 10 часа неделно работа. Со тоа би требало да ти се покријат сите трошоци месечно, па дури и ќе ти останат 200-300 евра ако си штедлив.
 
Член од
8 октомври 2010
Мислења
144
Поени од реакции
103
Најголем проблем за да се запишиш е познавањето на германски, освен ако не се пријавиш на некој програма чисто на англиски јазик. За да се запишеш на програма со германски јазик, треба да имаш положено testDaf со најмалку ниво 4 на секој дел (има 4 дела) што отприлика е Б2-Ц1 ниво. Сепак овие работи зависат од тоа на кој факултет сакаш да се запишеш.
Ако имаш и добар просек, би ти ги препорачал Ерасмус стипендиите за мастер, сега мислам дека ти покриваат само 500 евра месечно, ама лесно можеш да најдеш работа по факултетите како помошник во некој институт за уште отприлика 400 евра месечно за 10 часа неделно работа. Со тоа би требало да ти се покријат сите трошоци месечно, па дури и ќе ти останат 200-300 евра ако си штедлив.
Го имав тоа во предвид дека слаб сум со јазикот за да се запишам сега на факултет. Затоа само како опција го разгледував, замислата ми беше ако најдам начин да дојдам до работа и да заминам таму и да го усовршам јазикот па понатаму...
Ќе се јавам во амбасада на овај бројот што е на документот од твојот пост, ме интересира колкави финансии треба да приложиш. За 6 месеци по германски стандард би дошло преку 4к евра, ако не се лажам од старт мн пари.
 

MikioBo

Учител на машини
Член од
22 ноември 2009
Мислења
256
Поени од реакции
174
Го имав тоа во предвид дека слаб сум со јазикот за да се запишам сега на факултет. Затоа само како опција го разгледував, замислата ми беше ако најдам начин да дојдам до работа и да заминам таму и да го усовршам јазикот па понатаму...
Ќе се јавам во амбасада на овај бројот што е на документот од твојот пост, ме интересира колкави финансии треба да приложиш. За 6 месеци по германски стандард би дошло преку 4к евра, ако не се лажам од старт мн пари.
Да отприлика толку би дошле, јас за една година морав да приложам околу 8000 евра. Мислам дека со твојот факултет нема да биди проблем да најдиш работа, посебно ако имаш добри познавања од англиски. На пример овде во Берлин во фирмите за IT најчесто се комуницира на англиски.
 
Член од
8 октомври 2010
Мислења
144
Поени од реакции
103
Да отприлика толку би дошле, јас за една година морав да приложам околу 8000 евра. Мислам дека со твојот факултет нема да биди проблем да најдиш работа, посебно ако имаш добри познавања од англиски. На пример овде во Берлин во фирмите за IT најчесто се комуницира на англиски.
Не ми е проблем толку англискиот, две год. Работев странство го користев секојдневно.
Фала другар за одговорите. Ќе барам начин вака со оваа виза за 6 месеци мислам најмногу ми одговара. Дир средам документи во меѓувреме да го учам јазикот тоа мн бавно ми оди.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

MikioBo

Учител на машини
Член од
22 ноември 2009
Мислења
256
Поени од реакции
174
Со среќа во апликацијата и подготовките. Ако успееш да останеш подолго во Германија, помини во Берлин на едно кафе :D.
 

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.069
Поени од реакции
11.434
Интересен текст, можеби за некоја година ќе нема потреба од сина карта за Балканците (добро платена работа), туку само обоезбедено работно место

Германија: Нема да има пречки за Балканците кои ќе најдат работа?
Ќе доаѓаат ли во Германија работници од Балканот повторно според гастарбајтерските принципи од 1960-те и 1970-те? Во земјата веќе се разви дебата во таа насока, а наголемо се дебатира и за нов закон за доселување.


Германската министерка за труд Андреа Налес од Социјалдемократската партија бара да се најдат повеќе легални начини за работниците од државите на Западниот Балкан да можат да работат во Германија. Таа денеска му даде поддршка на предлогот на градоначалникот на Хамбург Олаф Шолц. Тој во изјава за „Шпигел“ пледираше за тоа на луѓето од Албанија и земјите наследнички на поранешна Југославија да им се овозможи легален влез во Германија доколку можат да докажат дека имаат работно место во земјата.
 
Член од
18 февруари 2012
Мислења
19
Поени од реакции
5
Ми треба информација имам најдено работа во германија што треба да се направи бидејки договорот ми е на една година.. Смештај и работа ми се најдени каде треба да аплицирам
 
Член од
31 август 2015
Мислења
8
Поени од реакции
1
Здраво на сите :)
ме интересира дали има некој одовде што работи во Германија со македонски пасош?
Јас имам најдено работодавец и сега ме интересира
се околу дозволата за работа, дали мора да се оди прво тука во амбасада или може директно таму се да се заврши во Auslaenderbehoerde да се поднесе барање за Aufenthaltstitel?
Со овој Aufenthaltstitel може потоа да се работи или откако ќе се добие тој мора да се поднесе барање за Arbeitserlaubnis?
Малку сум збунета бидејќи работодавецот ми вика дека потребно е само мој пасош и преку него се завршува се, тој гарантира како фирма.
Се надевам има некој расположен да помогне :)

Фала.
 
Член од
30 јули 2008
Мислења
4.314
Поени од реакции
2.840
Здраво на сите :)
ме интересира дали има некој одовде што работи во Германија со македонски пасош?
Јас имам најдено работодавец и сега ме интересира
се околу дозволата за работа, дали мора да се оди прво тука во амбасада или може директно таму се да се заврши во Auslaenderbehoerde да се поднесе барање за Aufenthaltstitel?
Со овој Aufenthaltstitel може потоа да се работи или откако ќе се добие тој мора да се поднесе барање за Arbeitserlaubnis?
Малку сум збунета бидејќи работодавецот ми вика дека потребно е само мој пасош и преку него се завршува се, тој гарантира како фирма.
Се надевам има некој расположен да помогне :)

Фала.
Мислам дека со договорот одиш тука во амбасада и ја земаш визата. Поточна процедура незнам. Каде што одам на германски наставникот ми кажа за еден случај каде вака добил работа и со договорот во амбасада бил и му дале работна виза.
 

Harald

King of Norway
Член од
12 јули 2009
Мислења
3.117
Поени од реакции
8.906
Другар фала многу за информациите. Приоритет ми е да најдам прво работа за да можам финансиски да се издржувам таму, па ова го разгледувам виза за 6 месеци што е, ќе разгледам убаво кој се услови ги бараат реално дали ми е изводливо да аплицирам.
Имам електро факултет електро енергетски системи диплома 4 год студии. И основно а2 познавање германски, почнувам б1.



Sent from my iPad using Tapatalk
Da ti dadam nekoj sovet vo odnos na masterot. Ako imas stipendija nema potreba od finansiska garancija. Univerzitetot / institucijata isprakja dokumenti do germanska ambasada kaj nas i ke ti zavrsat rabota. Za stipendii za Germanija najdobro bi bilo da baras vo DAAD I Konrad Adenauer fondaciite. Znam mnogu luge sto preku niv dobile stipendii. Jas od oktomvri pocnuvam so master programa za energetika.
 
Член од
31 август 2015
Мислења
8
Поени од реакции
1
A ако станува збор за работа која не е на позитивната листа на Arbeitsagentur
има шанси за вработување и добивање на дозвола?
Значи работодавец имам најдено,ама веројатно џабе?:(
 
Член од
8 октомври 2010
Мислења
144
Поени од реакции
103
Da ti dadam nekoj sovet vo odnos na masterot. Ako imas stipendija nema potreba od finansiska garancija. Univerzitetot / institucijata isprakja dokumenti do germanska ambasada kaj nas i ke ti zavrsat rabota. Za stipendii za Germanija najdobro bi bilo da baras vo DAAD I Konrad Adenauer fondaciite. Znam mnogu luge sto preku niv dobile stipendii. Jas od oktomvri pocnuvam so master programa za energetika.
Фала за инфо.
Со среќа
Разгледувам сега на сајтот на DAAD
 
Член од
12 декември 2014
Мислења
99
Поени од реакции
43
Zdravo,
Sakam da prasam dali na nekoj koj sto odnesol dopolnitelni dokumenti pocetok na ovaa god od Januari pa navamu od godina 2013, voopsto mu se smenal statusot od dopolnitelna vo zadolzitelna?
Pozdrav
 

Kajgana Shop

На врв Bottom