Работа во Германија

Член од
25 ноември 2009
Мислења
692
Поени од реакции
191
Луѓе, поевтино ќе ми испадне да патувам со автобус или со авион?

Рачунајќи дека нема директен лет до градот во кој одам, што значи ќе имам поголеми трошоци од аеродром до смештајот. Автобуски линии има баш до центарот во градов и плус нема да ми е прв пат да патувам 25 часови (можам да издржам), само ме интересира што е поисплатливо?
А и за багаж за у авион тешко дека ќе успеам да носам само 30kg или нз колку и да е дозволено у тие 1.800 денари.
Во мисла сум, па просветлете ме. :D
Кој град си?
 
Член од
8 октомври 2010
Мислења
144
Поени од реакции
103
Дали има некој што добил договор за работа преку аплицирање на таа агенцијата за вработување во германија? Не зборам за студенски. Него за професионален ангажман со договор за билокока позицоја?


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
3 мај 2010
Мислења
287
Поени од реакции
236
Луѓе, поевтино ќе ми испадне да патувам со автобус или со авион?

Рачунајќи дека нема директен лет до градот во кој одам, што значи ќе имам поголеми трошоци од аеродром до смештајот. Автобуски линии има баш до центарот во градов и плус нема да ми е прв пат да патувам 25 часови (можам да издржам), само ме интересира што е поисплатливо?
А и за багаж за у авион тешко дека ќе успеам да носам само 30kg или нз колку и да е дозволено у тие 1.800 денари.
Во мисла сум, па просветлете ме. :D
Моите пресметки испаднаа приближно исто и решив да летам со авиот (+ чекиран багаж + возови/автобуси од Берлин до Лајпцих) :) и не се споредливи тие сати во автобус со овие 2 сати со авион :) ама сепак ти си знаеш колку багаж носиш и дали ќе ти се исплати да плаќаш уште 20 евра за втор куфер...
 
Член од
17 јануари 2012
Мислења
534
Поени од реакции
1.359
Моите пресметки испаднаа приближно исто и решив да летам со авиот (+ чекиран багаж + возови/автобуси од Берлин до Лајпцих) :) и не се споредливи тие сати во автобус со овие 2 сати со авион :) ама сепак ти си знаеш колку багаж носиш и дали ќе ти се исплати да плаќаш уште 20 евра за втор куфер...
И јас се одлучив за авион, ќе намалам на багаж и можно е поевтино да ми искочи. :)
 
Член од
21 март 2012
Мислења
3.277
Поени од реакции
3.055
Од јануари треба да продолжам со мастер студии во Германија,али би сакал да најдам каква било работа до тогаш дали во Германија или Австрија главно за усовршување на јазикот дека студиите ќе ми бидат на Германски.

Ако може да пишете агенции,сајтови или ваше искуство.Како студент не можам повеќе да аплицирам.
 
Член од
15 ноември 2014
Мислења
324
Поени од реакции
314
Од јануари треба да продолжам со мастер студии во Германија,али би сакал да најдам каква било работа до тогаш дали во Германија или Австрија главно за усовршување на јазикот дека студиите ќе ми бидат на Германски.

Ако може да пишете агенции,сајтови или ваше искуство.Како студент не можам повеќе да аплицирам.
Za da bidesh na Masterstudiengang vo DEU, logichno e da bidesh veke integriran vo ger. opshtestvo, vo najmala raka da imash reguliran prestoj i dozvola za rabota.

Ako tvojot germanski e na nivo, da sega do Januari go "usovrshuvash" i toa preku rabota od nekakvi si agencii, od tuka preku forumov, ne sum siguren deka si na vistinskiot pat.

Eden Magistrant, vprochem treba da e sposoben, ako nishto povekje da iz-googl-a nekoe rabotno mesto.
 
Член од
21 март 2012
Мислења
3.277
Поени од реакции
3.055
Za da bidesh na Masterstudiengang vo DEU, logichno e da bidesh veke integriran vo ger. opshtestvo, vo najmala raka da imash reguliran prestoj i dozvola za rabota.
Jас тука побарав ако има некој некакво искуство за да ми се олесни барањето ( секако дека сам си ги најдов потребните информации ) али се надевам дека ти дозволив барем за момент со моето мислење да се почувстуваш важно и моќно.
 
Последно уредено:
Член од
15 ноември 2014
Мислења
324
Поени од реакции
314
Jас тука побарав ако има некој некакво искуство за да ми се олесни барањето ( секако дека сам си ги најдов потребните информации ) али се надевам дека ти дозволив барем за момент со моето мислење да се почувстуваш важно и моќно.
Toa, kako jas se chustvuvam, voopshto ne e vazhno. Vprochem jas ne sum tema vo sluchajov. Tema e tvoeto baranje rabota vo Ger. ili Avstrija i podobro ti e da se drzzhish do sushtinata na probremot, bidejkji samo taka kje mozhesh da go reshish, eventualno.

Jas samo se obidov da te soocham so realnosta. Kolku pobrzo go napravish toa, tolku podobro za tebe, podrzo kje stignesh do celta.

A, toa okolu tvojata sueta, dali e povredena, premnogu osetliva, krshliva itn., pochni ednash da gradish kariera vo Ger., pa kje ti otide suetata v podrum, pardon tuka ne postoi. Postoi samo edno i toa kaj sekogo, a toa e kako do celta, koja site ja imaat i ja posakuvaat.

I, zapamti gi moite rechenici, po godini mozhebi kje rechesh deka sum bil vo pravo.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.747
Поени од реакции
17.453
Од јануари треба да продолжам со мастер студии во Германија,али би сакал да најдам каква било работа до тогаш дали во Германија или Австрија главно за усовршување на јазикот дека студиите ќе ми бидат на Германски.

Ако може да пишете агенции,сајтови или ваше искуство.Како студент не можам повеќе да аплицирам.
За работа по струка тешко да најдеш без познавање на германски,знам дека братучетка ми учеше од тука за да најде работа додека е на магистерски.
 
Член од
8 октомври 2010
Мислења
144
Поени од реакции
103
Ај јас да улетам го гром пд ведро небо со сосема лево прашање :)
Пошто се обидувам веќе извесен период да најдам начин да стапнам на германско тло а спомнавте мастерстудии една од можностите е , па ако на некој оскусен не му е проблем да сподели која е процедурата и кои услови треба да се исполнуваат за да се запиши студии во герм.
Патем знам дека куп информации се веќе сервирани но би слушнал т.е прочитал искуство од некој наш тука. Фала



Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
18 јули 2015
Мислења
3
Поени од реакции
0
Ќе Ве молам ако знае некој како може да се работи во Германија со Македонски пасош? Кои се процедурите ако сам најдам работа, дали треба работна дозвола, кој треба да ја извади, кои обврски ќе ги имам јас, акои работодавецот?
 

ShakaZulu

" Тој Сум Бре "
Член од
29 јули 2008
Мислења
3.257
Поени од реакции
3.608
Со македонски пасош без работна дозвола и виза за престој а ако најдеш работа и те фатат да работиш има да не влезеш после во европска унија со години. Лично совет не ни помислувај да работиш без да имаш работна а ако имаш бугарски, хрватски или друг ЕУ пасош тогаш исто како да си германец.
 
Член од
18 јули 2015
Мислења
3
Поени од реакции
0
Мене ми е јасно тоа дека ако работам нешто на црно дека ќе се заебам и нема да влезам после во ЕУ којзнае колку години. Прашањето ми е која е процедурата за да почнам да работам со МК пасош. Какви документи ми требат?
 
Последно уредено:

MikioBo

Учител на машини
Член од
22 ноември 2009
Мислења
256
Поени од реакции
174
Разгледај ги овие два документи од амбасадата:
Виза за барање работно место во Германија (максимален престој 6 месеци)
Работна виза
За барање работа во времетраење од 6 месеци не ти треба ништо посебно, но за работна виза треба веќе да имаш потпишан договор за работа, или некаков друг доказ дека си во работен однос во Германија.[DOUBLEPOST=1437245162][/DOUBLEPOST]
Ај јас да улетам го гром пд ведро небо со сосема лево прашање :)
Пошто се обидувам веќе извесен период да најдам начин да стапнам на германско тло а спомнавте мастерстудии една од можностите е , па ако на некој оскусен не му е проблем да сподели која е процедурата и кои услови треба да се исполнуваат за да се запиши студии во герм.
Патем знам дека куп информации се веќе сервирани но би слушнал т.е прочитал искуство од некој наш тука. Фала



Sent from my iPhone using Tapatalk
Јас сум моментално на мастер студии во Германија, но можеби моето искуство е поразлично затоа што и додипломските ги завршив во ЕУ, поконкретно во Австрија. Кажи на каков факултет сакаш да се запишеш каде и што имаш завршено па можеби ќе можам да ти помогнам.
 
Последно уредено:
Член од
8 октомври 2010
Мислења
144
Поени од реакции
103
Разгледај ги овие два документи од амбасадата:
Виза за барање работно место во Германија (максимален престој 6 месеци)
Работна виза
За барање работа во времетраење од 6 месеци не ти треба ништо посебно, но за работна виза треба веќе да имаш потпишан договор за работа, или некаков друг доказ дека си во работен однос во Германија.[DOUBLEPOST=1437245162][/DOUBLEPOST]
Јас сум моментално на мастер студии во Германија, но можеби моето искуство е поразлично затоа што и додипломските ги завршив во ЕУ, поконкретно во Австрија. Кажи на каков факултет сакаш да се запишеш каде и што имаш завршено па можеби ќе можам да ти помогнам.
Другар фала многу за информациите. Приоритет ми е да најдам прво работа за да можам финансиски да се издржувам таму, па ова го разгледувам виза за 6 месеци што е, ќе разгледам убаво кој се услови ги бараат реално дали ми е изводливо да аплицирам.
Имам електро факултет електро енергетски системи диплома 4 год студии. И основно а2 познавање германски, почнувам б1.



Sent from my iPad using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom