Работа во Германија

Божино

4815162342
Член од
27 јуни 2007
Мислења
8.582
Поени од реакции
13.217
Немам сеуште пратено, мислев дека е рокот до 31.03, така и пишува на нивната страна а и на мејлот што ми го пратија :\

 
Член од
15 ноември 2014
Мислења
324
Поени од реакции
314
Za da bidesh siguren, ti ostanuva edna mnogu ednostavna opcija.
Tokmu tuka ti e telefonskiot broj, od ponedelnik do petok, vo periodot od 08-12:00 chasot, javi se i prashaj gi, kje znaesh na shto si.
 
Член од
1 април 2014
Мислења
125
Поени од реакции
42
dali znae nekoj dali ni ja priznavat vozackata vo germanija ili treba od pocetok da polagama tamu ?
 
Член од
12 декември 2007
Мислења
4.730
Поени од реакции
9.770
zdravo drustvo..dobiv rabotna ponuva vo mc donald's vo Goslar Germanija..pa ako nekoj bil tamu minative godina da spodeli nekoe iskustvo..blagodaram.
Јас сум на 40 минути од Гослар. Освен така за туризам не сум бил таму, незнам многу како се живее. Убаво место, Харц планините, убава архитектура како и секаде во Долна Саксонија. Долна Саксонија ти е втора по големина федерална покраина во Германија, од долу Готинген до Северното Море и Холандија. Ова ти е предност заради патување, 25 евра мислам беше дневната карта за воз во Долна Саксонија колку сакаш да се возиш, може да си правиш дневни екскурзии или викенди и да видиш Хановер, Брауншвајг, Бремен, Холандија, морето итн. за ефтини пари. Западна Германија значи и добар стандард, не е на исто ниво како југот но и трошоците се помали. Незнам кој период ќе си овде, ако си по фудбал ги имаш Хановер и Волфсбург во близина. Ако имаш конкретни прашања општо за животот овде (не сум студент, незнам как одат тие работи да споделам искуство) слободно прашај.
 
Член од
25 ноември 2009
Мислења
692
Поени од реакции
191
можеби во грешна тема се обраќам ама сакам да знам дали има некој останато во германија мислам со македонски пасош, да има звадено работна дозвола и да остани? помош околу процедурата?
 

UniqueM

dreamer
Член од
30 јули 2014
Мислења
71
Поени од реакции
20
Ако плакаат под минималната плата во Германија, мора да има нешто што не е како што треба................
Дечки, дали имате слушнато некој да има отидено за Германија преку жената од штип што посредува за доктори во Германија....

http://doktori.mk/element/view/50bb7a2fa6654/rabota-za-doktori-specijalizacija-germanija

Искуство некој, колку чини сето тоа....во кој град се одвива...позитивни и негативни искуства...
Доби ли некаква информација? Можеш во пп да ми одговориш
 

Johnny B

Психопат
Член од
15 февруари 2010
Мислења
11.097
Поени од реакции
9.695
Sigurno e prasano i odgovoreno ponazad 100 pati ama nemam moznosti narednive dena da razgleduvam. Kakva e procedurata za rabota vo Germanija so mk pasos ??
 

Bibo

Модератор
Член од
9 април 2006
Мислења
4.106
Поени од реакции
3.952
Sigurno e prasano i odgovoreno ponazad 100 pati ama nemam moznosti narednive dena da razgleduvam. Kakva e procedurata za rabota vo Germanija so mk pasos ??
Искрено стварно не разбирам вакви прашања. Ќе најдеш работа, ќе извадиш право на престој (за тоа ти треба потврда за работа, како и да приложиш дека имаш здравствено осигурување), и ќе работиш.
можеби во грешна тема се обраќам ама сакам да знам дали има некој останато во германија мислам со македонски пасош, да има звадено работна дозвола и да остани? помош околу процедурата?
Ако збориш за неограничено (доживотно) право на престој, мислам дека треба да докажеш дека имаш живеено и работено мин. 5 години таму (али не ме фаќај за збор дали беа баш 5 години, али толку мислам), и треба да приложиш дека имаш долгорочен договор за работа за да докажеш дека таму ќе остануваш и живееш на долг период (односно перманентно). И меѓу другото дека знаеш Германски.
 
Последно уредено:

Благоев

The Spartan General
Член од
8 јануари 2014
Мислења
1.357
Поени од реакции
2.087
Sigurno e prasano i odgovoreno ponazad 100 pati ama nemam moznosti narednive dena da razgleduvam. Kakva e procedurata za rabota vo Germanija so mk pasos ??
Добиваш договор, вадиш работна виза со договорот, во Германија си наоѓаш стан, се регистрираш во општина, отвораш банкарска сметка со регистрацијата, одиш во Бирото за странци аплицираш за сина карта, за 6 до 8 недели ја добиваш, и тоа е тоа.

Просто ко грав.
 
Член од
25 март 2014
Мислења
717
Поени од реакции
733
Вака, сеа медицинска сестра сум по занимање, дали е можно да најдам работа со мк пасош?
Веќе имам исконтактирано 2-ца посредници кои што, ме информираа дека нема шанси без бг пасош демек да сум нашла работа ко сестра... а од друга страна читам по поратливе секојдневно дека работа за мед. сестри има превише и примаат со мк пасош, на основа на сина карта,

ако има некој да знае кого да исконтактирам за работа за со мк пасош нека ми пише, пп ви се молам
 

Kajgana Shop

На врв Bottom