РАМКОВЕН БУЏЕТ за ФЕДЕРАЛИЗАЦИЈА!

Член од
28 мај 2008
Мислења
3.231
Поени од реакции
4.102
Не знам колку одат во источна , но знаеме дека 4% одат на западна. 96% одат на другиот дел.

Дали си се прашувал зошто Тетовчани и Кичевчани бегаат кон Скопје? Стружани кон Охрид?
Најчесто се вели бегаат од албанците , но јас сум видел дека добро им оди, односите им се добри, може да се живее. Гледај кога се во прашање парите како добро соработуваат македонци и албанци.
Но нерамномерниот развој не можат да го издржат македонците кои живеат во општини со мнозинство албанци.

За створење на Етничка Албанија најголем придонес имаат македонците кои владеат со оваа држава , тие помагаат да се исчисти западна Македонија од македонците, еднонставно со овие 4% капитални инвестиции.

Албанците не можат да одат во Штип , Центар , Охрид .. но затоа македонците можат , тоа и го прават.
Зошто не се иселуваа за време на Југославија кога во Тетово имаше доста работа за македонците... напротив , Тетово се насели од многу македонци , дури едновремено македонците ги надминаа албанците по бројност во градот , затоа што им се нудеше работа и евтини станови.

Во 2008-ма , од 119.000 регистрирани деловни субјекти , 12.400 се наоѓаа во Полошкиот регион. (10.3%).

Трговија на мало , 2008 , Полошки регион , 17.5% од вкупните регистрирани продавници , 11.3% од вкупниот промет во државата. (Само Пологот го прескокнува тој дискриминирачки 4%)

Полошкиот регион како што реков и во БДП-то придонесува со 7.5%.
Овој регион во сите сектори добро се држи , но заостанува во индустријата , рударството и енергијата.
Овие се секторите во кои беа дискриминирани во Југославија. Не може ова да се смени ни во денешно време , кога се знае дека инвестициите не се носат во овој регион.

Како и да е , само Пологот заслужува едно 10-15% капитални инвестиции , а уствари сите албански општини добиваат само 4%.
на 11:50 е моментот :pos: Донеси ми Аљбанац ча ти кажа...
 
B

Black Guard

Гостин
па сеа ако видиш реално европска унија бројани и се деновите а они најмногу ги штитат
Европска унија штитела...абе дај не заебавај,јас би рекол дека нашиве се некомпетентни.
--- надополнето: 27 декември 2011 во 14:30 ---
Сакале или не, единствено Бугарија може да го реши проблемот со АлбанцитеНема друго решение за овој проблем.
.
Што ќе прави Бугарија бе ќе ги чисти??

Би додал и дека ако тука утнеме НЕМА НАЗАД!!!
 

methMKD

Евроскептик
Член од
18 јануари 2011
Мислења
1.826
Поени од реакции
723
Европска унија штитела...абе дај не заебавај,јас би рекол дека нашиве се некомпетентни.
--- надополнето: 27 декември 2011 во 14:30 ---


Што ќе прави Бугарија бе ќе ги чисти??

Би додал и дека ако тука утнеме НЕМА НАЗАД!!!
абе некомпетентни они ли го напишаа и усвоиа рамковниот или беше под притисок на т.н. меѓ заедница
 
Член од
30 ноември 2007
Мислења
7.120
Поени од реакции
4.800
на 11:50 е моментот :pos: Донеси ми Аљбанац ча ти кажа...
Тоа кажува се , албанецот мислејќи дека ќе ја надмудри власта , му иде да плаќа два пати , еднаш сметки , друг пат казна.

Албанецот има право на одговор зошто во населба со 99% албанци , сметките му ги носат македонци од друга населба, а тој има 3 невработени сина.
 
?

..........

Гостин
Во право се, буџетот треба да се распределува правилно и да не се дискриминират општини само затоа што 90% се македонски албанци...незнам зошто се запнале дека тие добиваат повеке, а седат и ништо не работат...што во никој случај не точно. Инспекторите не лаат кај што им фрлат коски..........кој не фрла коски плаќа џеза......македонските албанци се работливи и упорни.....политичарите ни се како од иста мајка родени криминалци на позиција.....
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.231
Поени од реакции
4.102
Тоа кажува се , албанецот мислејќи дека ќе ја надмудри власта , му иде да плаќа два пати , еднаш сметки , друг пат казна.

Албанецот има право на одговор зошто во населба со 99% албанци , сметките му ги носат македонци од друга населба, а тој има 3 невработени сина.
Wow човече, кој изговор го даде... да ти се чуди човек на паметот. Небаре овде за некое гревче се работи... Пред законот се СИТЕ исти... и Албанци и Македонци!
...или сепак не?!

И шо ако беше типот од Бурунди, треба некој Бурундиец инкасатор да му викниме?
 

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
12.124
Поени од реакции
18.110
Wow човече, кој изговор го даде... да ти се чуди човек на паметот. Небаре овде за некое гревче се работи... Пред законот се СИТЕ исти... и Албанци и Македонци!
...или сепак не?!

И шо ако беше типот од Бурунди, треба некој Бурундиец инкасатор да му викниме?
Интересна му е логикава.Значи јас ко студирав требаше да барам инкасатори од Охрид да ми идат во другиот град, за да ја зголемиме вработеноста во Охрид...Ете кај лежел зајакот :D
 

Vespertine

The Ugly Duckling
Член од
22 септември 2009
Мислења
2.932
Поени од реакции
3.386
Ве молам бидете горди македонци.
 
Член од
13 февруари 2012
Мислења
2.733
Поени од реакции
1.226
на 11:50 е моментот :pos: Донеси ми Аљбанац ча ти кажа...
еден аљбанац треба да има ние сме 23% леле се убив од смеење и после ке бараат ова она
море треба да се благодарни на вујко сем што го дишат воздухот
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.231
Поени од реакции
4.102
Најјако е како дарданецон веднаш вади оправдување од ракав... шчипетарите казни плаќале, затоа шчипетар инкасатор барале. И во швицарска ко ќе појдат да не бараат секаде во администрација шчипетари да има, во спротивно нема да платат?
 
Член од
13 февруари 2012
Мислења
2.733
Поени од реакции
1.226
Најјако е како дарданецон веднаш вади оправдување од ракав... шчипетарите казни плаќале, затоа шчипетар инкасатор барале. И во швицарска ко ќе појдат да не бараат секаде во администрација шчипетари да има, во спротивно нема да платат?
е во звицар ( швицарска) се мирни бубачиња
 
Член од
31 март 2008
Мислења
2.497
Поени од реакции
1.704
сега ова кога го читате, шо мислите кој е поголем предавник?
тие шо земат бг пасош или тие кои седат во парламентот?
 
Член од
13 февруари 2012
Мислења
2.733
Поени од реакции
1.226
бг пасош
--- надополнето: 19 февруари 2013 во 13:49 ---
Од мерак за ДПА ја демолирале салата “Борис Трајковски“

Со искршени столчиња и веце-шолји, уништување на инвентар и ѕидови, Демократската партија на Албанците, викендов ги презентираше своите кандидати за градоначалници.


http://tocka.com.mk/1/87714/od-merak-za-dpa-ja-demolirale-salata-boris-trajkovski
 
Член од
25 април 2012
Мислења
443
Поени од реакции
580
Поголем дел од албанците во Македонија не плаќаат никакви сметки, било за струја, вода, парно итн. Кога целата сума ке се собере сигурно е приближно висока колку што е вредноста на имотот што го поседуваат по тоа селата. Да сме ние нормална држава, да им се пуштат инкасатори над 50% ке ги изгубат имотите, и ке може слободно да шетаат накај Косово или Албанија.
Само за пример еден албанец од Чаир сам ми кажа дека имал над 900 илјади киловати неплатена струја, нормално никој не иде да му наплати Затоа ние добивме зголемување на цената на стујата, австријците мора да ги покријат загубите....паразити.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom