Психологија: Околу потсвеста

Член од
13 септември 2007
Мислења
5.782
Поени од реакции
4.011
Кога можеш да влијаеш врз нешто значи имаш некаква контрола врз тоа.
Ти имаш влијание врз секој човек што ти е близок или далечен, со секој твој збор, секоја твоја постапка и сл.
Имаш влијание врз случајни поминувачи, некои ќе се огледаат на тебе некои напротив.
Ама не ги контролираш.

Мајката и таткото имаат ненормално големо влијание врз детето и во тоа каква личност ќе се развие, ама не го контролираат.

Позитивното мислење е вид на влијаење на подсвеста, ама подсвеста може да ти доведе безброј негативни мисли и емоции само ако осетиш некој мирис, слушнеш нешто или видиш нешто.
Ти се обидуваш да ја зезнеш, она ти враќа дупло. :)
 
T

theTinule

Гостин
И јас се мачам во последно време со инуицијата, потсвеста, чувствата. Се обидувам „да ја контролирам“ т.е. да ги изменам. Да си го повторувам тоа додека не стане вистина.

Мислам дека овој метод е само варка. Уствари, тоа поминува со текот на времето, а ние, будали, мислиме дека Марфи го пронашол рецептот или Ронда ни ја кажа тајната. Аха, да.

Потсвеста може да се излаже, свесно. Т.е. некои чувства ќе ги замениш со други. Таа е наивна и верува на секој втор, лесно се преориентира. Можеш комотно на местото на некое чувство да и подметнеш некое друго.
Пример: Умира другарка ми. Тажна сум. Се случува нешто радосно, ти се јавува другарката која многу ти значела во детството, а која се преселила во друга земја. Ја немаш видено долго време и ти вели дека е во твојот град и сака да се видите.
Нели ќе го замените чувството на тага, со чувството на радост? После некое време, како и да е, чувството на тага ќе избледи, но радоста за тоа што го имаш сега, ќе остане.
Што мислите вие за ова „манипулирање на потсвеста“ ?
 
Член од
13 септември 2007
Мислења
5.782
Поени од реакции
4.011
Што мислите вие за ова „манипулирање на потсвеста“ ?
Mислиме дека се викаат одбрамбени механизми или начини на справување.
Не знам што точно пишува во моќта на подсвеста, и не знам шо ве лажеле кога ви рекле дека можете да ја контролирате.

Еве ти слика за илустрација на подсвесното. Види дека свесното е на површината е бело и е многу ситно делче.
Како тоа, може да манипулира толкава карпа на емоции, спомени, чувства, претстави, идеали, мисли, желби, ставови........


Кога читате таков тип на литература, имајте на ум дека тоа е популарна психологија и дека не може да се смета за релевантен извор на информации.


Што се однесува на тоа дека можеш да влијаеш на твоите емоции - можеш. :)
 
T

theTinule

Гостин
Mислиме дека се викаат одбрамбени механизми или начини на справување.
Не знам што точно пишува во моќта на подсвеста, и не знам шо ве лажеле кога ви рекле дека можете да ја контролирате.

Еве ти слика за илустрација на подсвесното. Види дека свесното е на површината е бело и е многу ситно делче.
Како тоа, може да манипулира толкава карпа на емоции, спомени, чувства, претстави, идеали, мисли, желби, ставови........

Кога читате таков тип на литература, имајте на ум дека тоа е популарна психологија и дека не може да се смета за релевантен извор на информации.


Што се однесува на тоа дека можеш да влијаеш на твоите емоции - можеш. :)
Си пишав јас погоре дека неможат да се контролираат емоциите. Арно си е тоа.
Зборувам за тоа...менување на чувствата, ама свесно. Онака, сакаш да ти се промени некое чувство и се променува, само од себе.
Тоа...„да влијаам на моите емоции“ - КАКО ?
 

DonJas

Married and Happy
Член од
22 јуни 2008
Мислења
2.651
Поени од реакции
586
Ти имаш влијание врз секој човек што ти е близок или далечен, со секој твој збор, секоја твоја постапка и сл.
Имаш влијание врз случајни поминувачи, некои ќе се огледаат на тебе некои напротив.
Ама не ги контролираш.

Мајката и таткото имаат ненормално големо влијание врз детето и во тоа каква личност ќе се развие, ама не го контролираат.

Позитивното мислење е вид на влијаење на подсвеста, ама подсвеста може да ти доведе безброј негативни мисли и емоции само ако осетиш некој мирис, слушнеш нешто или видиш нешто.
Ти се обидуваш да ја зезнеш, она ти враќа дупло. :)
Не комплетна, ама сепак некаква. Со тоа шо родителите влијаат на детето, имаат некаква контрола врз него, делумна.
 
C

Celsius

Гостин
Најчесто неможеме да ги смениме чуствата. Тие го имаат истиот интензитет ама можеме да го смениме називот на чуството. Пример сакаш некој, се случува нешто, се разделувате. Тебе ти е толку тешко што почнуваш да се убедуваш себеси дека уствари не го сакаш туку го мразиш зарадио тоа и тоа и тоа.. Не си излажал никого освен самиот себе, чуствата ќе се вратат кога тогаш, а кога ќе се вратат better be ready to take the hit !

Играњето со потсвеста е само привидно.. Пробале многу, пробав и јас, ќе пробаат уште илјадници = ќе остане на обидот и фрустрацијата која можеш да ја добиеш доколку стварно очекуваш позитивна повратна информација од долгите тортури врз мозокот. Не за џабе рекле дека ако ти се плаче треба да се исплачеш, кога ти се смее да се изнасмееш, така да...
 
Член од
13 септември 2007
Мислења
5.782
Поени од реакции
4.011
Не комплетна, ама сепак некаква. Со тоа шо родителите влијаат на детето, имаат некаква контрола врз него, делумна.
Имаш проблем во разбирањето на поимите контрола и влијание?
Eве ти контрола


A еве ти влијание


Пример за влијание е кога јас ќе ти кажам дека твоите слики се најлоши слики шо ги ијам видено затоа што *вметни причина*.
И така јас ќе влијаам врз тебе. Ти или ќе ги смениш своите слики и ќе идеш по мојот совет, или ќе си тераш така ко шо си терал до сега без моето мислење да влијае врз твојата работа.
Кга ја би те контролирала тебе, не би имал избор што да направиш.
:)

Си пишав јас погоре дека неможат да се контролираат емоциите. Арно си е тоа.
Зборувам за тоа...менување на чувствата, ама свесно. Онака, сакаш да ти се промени некое чувство и се променува, само од себе.
Тоа...„да влијаам на моите емоции“ - КАКО ?
Па, примерт дека некој ти починал.
Можеш да плачеш и да се депримираш, да слушаш песни за како некој губи некого, да читаш слични текстови итн.
Или, можеш да ги гледаш вашите слики и да се сеќаваш на убавите работи и убавите случки, да раскажуваш позитивни приказни и да се сеќаваш на милост за таа личност.
Секако, ако загубиш некој драг, нормално е да имаш неколку фази на жалење по таа личност и нормално е да си тажен, ама некогаш мораш да преболиш и да продолжиш со животот.

Друго, кога ќе бидеш тажна за безвезе (пмс си го праи своето:)) можеш да слушеш песни кои се весели, дури и да станеш и да заиграш. Музиката многу влијае врз твоите емоции и расположенија. Ќе читаш вицеви, ќе се дружиш со позитивни луѓе и ќе правиш работи кои те расположуваат. :)
 
S

smart ass

Гостин
Wrong.

Подсвеста можеш да ја контролираш, ама има многу работа. Подсвеста сфаќа буквално. Подсвеста е таа што те одржува во живот. Свеста не заебава, свеста е рационална и резонира, подсвеста делува, инстинктивно. Подсвеста сфаќа буквално, и е поврзана со свеста, аналогно на тоа свеста може да ја контролира подсвеста, ако го одбере правото време и правиот начин.
Interesno e navistina ama ima del od nervniot sistem koj ne e pod nasa kontrola a toa e bas potsvesta taka da mozebi velam mozebi ima nekoe vlijanie od svesta no istoto bi bilo nekontrolirano-citav edna kniga mokta na potsvesta pa tvrdi deka nekoj se izlecil od kancer bez lekovi?!??

--- надополнето ---

A еве ти влијание
Moze i alter ego:)
 
Член од
14 јануари 2010
Мислења
1
Поени од реакции
0
поттсвесното во романот последниот лет на птицата селица

--- надополнето ---

suzance1987 напиша:
поттсвесното во романот последниот лет на птицата селица
narode pomos ako nekoj znae nesto vo vrska so temava neka pise itno e
 
Член од
8 декември 2010
Мислења
42
Поени од реакции
6
Dali ja znaete cudotvornata mok na potsvesta?
Dali znaete zosto nekoj postojano uspeva vo zivotot, a nekoj e zatvoren vo neuspesite od minatoto? Dali znaete kako da go pobedite stravot i da go dobiete ona sto ste go posakuvale doooolgo vreme? Ovie odgovori i uste mn drugi se krijat vo samata potsvest. Potsvesta ne e mala rabota, naprotiv mn seriozna stvar. Taa moze ednostavno, cudno no sepak vistinski da te dovede do smrt no i da te napravi najsrekniot, najuspesniot i najbogatiot covek. Prasanje e samo dali znaes pravilno da ja kontroliras i da i gi zadavas potrebnite "naredbi".

Kako raboti covekoviot um?!
Dve se nivoata na covekoviot um - svesnoto ili racionalnoto i potsvesnoto ili iracionalnoto. Covekot razmisluva so svesniot del na svojot um i seto ona sto ke go zamisli se sleva vo potsvesta koja, kako tvorecka sila, od svoite dlabocini upravuva so postapkite na covekot. Potsvesta, znaci, e mesto na site cuvstva no i na tvoreckiot del od licnosta. Razmisluvate za nesto dobro, ke vi se sluci dobro. Ako imate losi misli, ke sleduvaat losi nastani. Covekoviot um raboti tokmu na ovoj nacin. Taka, koga potsvesta ke usvoi nekoja zamisla, istiot moment trgnuva da ja ispolni. Toj zakon na potsvesta vazi kako za pozitivnite, taka i za negativnite misli.

Neznam dali ste slusnale za knigata "Mokta na potsvesta" od Dzozef Marfi, ama koga ja procitav i go primeniv toa na svoja koza, mn raboti mi se desija so pomos na potsvesta, a voedno se custvuvam bolje i se pocesto i zadavam naredbi. Razmislete za ova, pa pisete go vaseto mislenje za mokta na potsvesta. Vi se slucilo li nesto so pomos na potsvesta? Ste dobile li nesto sto mn ste go sakale, a ste nemale pari da go kupite? Uspeh vo uciliste/rabota? Deckoto/devojkata od vasite snista? Moze zvuci glupo, ama taka e...




Ја имам читано книгата.Прекрасна е.Мислам дека има голема веродостојност во информациите за моќта на потсвеста кои се напишани внатре и кои искрено ми помогнаа да сфатам некои работи во врска со тоа како функционираат нештата.Мене ми се има случено да ми се оствари навидум неостварлива желба која премногу ја посакував и дури на моменти замислував како веќе ми е остварена (смешно,не?:)).Откако ја прочитав 'Моќта на потсвеста' и ми се врати филмот назад,сфатив за што всушност станувало збор.:smir:
Таа книга првенствено се базира на вежби.Во неа има методи за тоа како да се манипулира со потсвеста,што искрено не е многу лесно но е многу корисно за човечкиов род.:)
 

MakeLOVEnoTwar

Љуби без оглед на се’
Член од
10 декември 2010
Мислења
213
Поени од реакции
114
и "Моќта на Потсвеста" и "Secret" се добри книги, и секој ги доживува индивидуално, . . мене ми се некако слични, и девте се добри да се прочитаат,
(енокј спомна дека Ј.Марфи можеби е атесита) Јосеф Марфи колку што сум го читал јас -никогаш не паметам јасно да се изјаснал како атеиста, а имам и кнога негова каде цитира евангелија и ги поткрепува со свои теории . . .
 
Член од
5 јануари 2008
Мислења
2.801
Поени од реакции
3.053
Доста успеав и добив со д сикрет. И секој ден ја користам и се полесно ми станува со визуелизирањето и добивањето. никогаш не сум се посомневал дека тоа не е така, бидејќи секој ден се убедувам дека е вистина :) Го сакам чувството .. кога гледам дека нешто се остварува што предходно сум го размислувал, визуелизирал
 
Член од
28 јануари 2011
Мислења
1
Поени од реакции
0
Iskreno veruvam deka nie lugeto imame nekoi moki za koi seuste ne sme svesni ili ne sme sozreani da gi razbereme (barem mnozinstvoto od nas)...mozebi toa se tie moki na potsvesta...licno imam citano takvi knigi i imam probano nekoi stvari i mi se imat sluceno...ponatamu ima edna rabota pak sto me koci vo veruvanjeto vo ovie raboti...imeno dali nekogas ste bile iznevereni, bez razlika dali od prijateli ili decko/devojka a ste veruvale deka nema sansi da ve izneverat...zanci vo soglasnost so mokta na potsvesta ne bi trebalo toa da se sluci taka? ili sto e vaseto mislenje? ili pak bi bilo objasnuvanjeto deka ne sum veruval iskreno deka nema da bidam izlazan ili izneveren...no vo toj slucaj teorijata na mokta na potsvesta ne moze da bide probiena..hmm? POzdrav
 
Член од
18 ноември 2008
Мислења
621
Поени од реакции
612
Iskreno veruvam deka nie lugeto imame nekoi moki za koi seuste ne sme svesni ili ne sme sozreani da gi razbereme (barem mnozinstvoto od nas)...mozebi toa se tie moki na potsvesta...licno imam citano takvi knigi i imam probano nekoi stvari i mi se imat sluceno...ponatamu ima edna rabota pak sto me koci vo veruvanjeto vo ovie raboti...imeno dali nekogas ste bile iznevereni, bez razlika dali od prijateli ili decko/devojka a ste veruvale deka nema sansi da ve izneverat...zanci vo soglasnost so mokta na potsvesta ne bi trebalo toa da se sluci taka? ili sto e vaseto mislenje? ili pak bi bilo objasnuvanjeto deka ne sum veruval iskreno deka nema da bidam izlazan ili izneveren...no vo toj slucaj teorijata na mokta na potsvesta ne moze da bide probiena..hmm? POzdrav
JING JANG jebiga...inaku nisto ne gubis da razmisluvas pozitivno i ubavi raboti...sto bi dobil pak ako mislis pesimisticki....kuliraj
 

aib

Член од
13 јули 2011
Мислења
1
Поени од реакции
0
jas ja imam procitano knigata mokta na posvesta 2do 3 pati ama samo delovi ne cela i od toa sto procitav sega me macat nekoi raboti denovive mi se javuvaat nekoi losi misli i me strasno nerviraat da ne mi se slucat vo realnosta a a nikako ne skam tie da se realiziraat i se koga ke pojavat losite misli se gledam da svrtam na dobri misli i da gi zanemaram losite no nekako tesko mi odi.ako nekoj moze da mi pomodge neka pise i odnapred mu se zablagodaruvam.pozzzz.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom