Протести низ Македонија (Генерална дискусија)

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.196
Поени од реакции
35.745
А што треба да прават луѓето со според вас? Еве јас како граѓанин што не сум дел од ниедна партија или НГО, што треба да правам јас, за да го изразам мојот гнев. Башка протест да правам? И како ќе ги држам тие од партија надвор од мојата група? Ним на чело не им пишува дали се од СДСМ.
Според "загрижените граѓани", треба да си седиш дома да не потпаѓаш под Соросови планови за да ни ја земе мила Македонија и кога ќе дојде на избори да гласаш за дпмне оти биле помалото зло и другите ќе дале федерација на клетите Албанци, а Грујо не туку само по некој тендер.
Така нешто накратко.[DOUBLEPOST=1461783315][/DOUBLEPOST]
Хаха... Значи од еднаш не се станува педер? :D[DOUBLEPOST=1461783117][/DOUBLEPOST]@Шкорпион ти не се лути, не зборувам за хомосексуалците... ;)
Ти читаш што пишувам или не? Не протестираа заедно, тоа беа два различни протести што немаа врска еден со друг.
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.242
Поени од реакции
27.584
Во време на ДМПНЕ се изградија навеќе албански споменици, џамии, се промениија највеќе имиња од македонски во албански имиња, и сега сме биле пред опасност од федерализација.
:kafence:
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.196
Поени од реакции
35.745
Во време на ДМПНЕ се изградија навеќе албански споменици, џамии, се промениија највеќе имиња од македонски во албански имиња, и сега сме биле пред опасност од федерализација.
:kafence:
Сто пати тој муабет им го пушта за федерација и дека албанците ќе ни ја земеле државата ако дошле сдсм и сто пати му го голтаат муабетот дур си се насладува со другар Али. Али со кој ќе се објаснуваш, ти го трубат за Беса и нивните 50 подржувачи дури цело УЧК е во парламент и влада во коалиција со дпмне. Гревови.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.260
Поени од реакции
29.742
А што треба да прават луѓето со според вас? Еве јас како граѓанин што не сум дел од ниедна партија или НГО, што треба да правам јас, за да го изразам мојот гнев. Башка протест да правам? И како ќе ги држам тие од партија надвор од мојата група? Ним на чело не им пишува дали се од СДСМ.
Гледај, ако собереш луѓе за мачкање со катран и перја на Зајко и на Грујо заедно - викај ме, ќе дојдам и јас. На таков пригоден настан добредојдени се сите, ако сакаат и тие од СДСМ и од ДПМНЕ, па и тие од БЕСА и ДУИ можат да дојдат - со тоа што однапред да си знаат дека за федерализација не смеат да какаат.

Но ако идеш на протест заедно со БЕСА, на кој ќе ќутиш како мисир додека тие бараат федерализација... Епа тогаш бачка, редно е да разбереш дека прават корисен идиот од тебе. Или па да не глумиш недоквакана невиност во стилот „јас не сум одтука“. Трето нема.
 

Curious

пичкин дим
Член од
24 јули 2007
Мислења
1.645
Поени од реакции
1.894
Гледај, ако собереш луѓе за мачкање со катран и перја на Зајко и на Грујо заедно - викај ме, ќе дојдам и јас. На таков пригоден настан добредојдени се сите, ако сакаат и тие од СДСМ и од ДПМНЕ, па и тие од БЕСА и ДУИ можат да дојдат - со тоа што однапред да си знаат дека за федерализација не смеат да какаат.

Но ако идеш на протест заедно со БЕСА, на кој ќе ќутиш како мисир додека тие бараат федерализација... Епа тогаш бачка, редно е да разбереш дека прават корисен идиот од тебе. Или па да не глумиш недоквакана невиност во стилот „јас не сум одтука“. Трето нема.
БЕСА комотно можат да бараат што сакаат не значи дека ќе им се оствари желбата. Поентата е дека имаме сите заедно, без разлика на вера нација и сл., заеднички непријател. Оној што ги уништи поделбата на власта во Македонија, слободата на говорот, слободата на печатот, што крадеше и краде баснословни суми од народот. И сега ти сакаш да навлагаш во детали од типот: дали сите на протестот се подобни да бидат тука. Еве сега ќе им направам background check. А стоп, овој лајкнал слика од УЧК на фб.
Нема смисла. Пак кажувам, БЕСА или индивидуални граѓани може да се залагаат и за правата на педофилите, ич не ми е гајле. Нема да значи дека ќе им се оствари желбата. А секако дека не мора да значи дека се согласувам со нивната политичка платформа ако се согласувам со нив за едно конкретно прашање.

Ова што ти го предлагаш е исто како САД во втората светска војна да одбиеја да бидат во сојуз со СССР зашто се идеолошки некомпатибилни. Заеби што Хитлер е непријател на целото човештво. Така?
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.260
Поени од реакции
29.742
Во време на ДМПНЕ се изградија навеќе албански споменици, џамии, се промениија највеќе имиња од македонски во албански имиња, и сега сме биле пред опасност од федерализација.
:kafence:
Точно по сите точки.
За наведеното ДПМНЕ треба да сносат одговорност (најмалку од што, е да не бидат повеќе на власт). Но баш затоа и баш од истите причини не треба ни на СДСМ да им се даде шанса да ги враќаат долговите на тие што сега ги носат на власт (а чии најдобри вазали во регионов, се токму Шќиптарите).

И да, ако СДСМ протестира заедно со БЕСА, и овие во тие пригоди бараат федерализација, а Заев по косовски телевизии зборува за проширување на рамковниот договор и за федерализација... Да, би рекол дека има реална и непосредна опасност од активирање и на тоа сценарио.
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.066
Поени од реакции
3.211
Затоа што имаат иста цел, а тоа е конечно тргнување од позиција на власт на оваа банда разбојници, чиј што подржувч си избрал да бидеш.
И ставање друга банда на власт, таа што ти ја подржуваш!
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.260
Поени од реакции
29.742
БЕСА комотно можат да бараат што сакаат не значи дека ќе им се оствари желбата. Поентата е дека имаме сите заедно, без разлика на вера нација и сл., заеднички непријател.
Поентата е дека не само што ти и другите гласачи/симпатизери на СДСМ, со самото учество на протести каде овие бараат федерализација, им давате поддршка на БЕСА во барањето федерализација. Туку и дека сосема извесно е дека тие погоре на чело на СДСМ (или поточно, тие кои им ги влечат конците), веќе договориле и планираат федерализација.


Ова што ти го предлагаш е исто како САД во втората светска војна да одбиеја да бидат во сојуз со СССР зашто се идеолошки некомпатибилни. Заеби што Хитлер е непријател на целото човештво. Така?
Добра е паралелата, ама не ги разбираш улогите. Дозволи да ти помогнам.
’мурка е Хитлер, Шќиптарите се Балистите (или кои сакаш нацистички колаборатори), а раскараните Македонци, гласачите на СДСМ и ДПМНЕ, тие би требало да се Сојузниците (во Втората Светска Војна).

Не биди толку глуп да им дозволуваш да те убедат непријателот да го гледаш во сонародниците, а пријателот во непријателите... Само затоа што некои од твоите сонародници се доволно глупи да гласаат за Грујо (како што некои се доволно глупи да гласаат за Зајко),
 

Rigil

Tu te reconnaîtras
Член од
14 јуни 2015
Мислења
6.382
Поени од реакции
7.305
Ванлок еднаш ќе напишам и не повторувам , БЕСА не учествува во ШАРЕНА РЕВОЛУЦИЈА , сами си протестираа во различен термин и место..
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.260
Поени од реакции
29.742
Ванлок еднаш ќе напишам и не повторувам , БЕСА не учествува во ШАРЕНА РЕВОЛУЦИЈА , сами си протестираа во различен термин и место..
Цели 2-3 метри понастрана беа?
Па поблиску од тоа, и сомнителни ќе бевте за друг вид на интимност... :coffee:
 
Член од
1 септември 2014
Мислења
625
Поени од реакции
606
1. Споменикот на Скендербег
2. Споменик на Џемо Хаса
3. Музеј на УЧК во Чаир
4. Споменик на Хасан Приштина
5. Споменик на Адем Јашари
6. Споменик на Иса Болетини
7. Споменик двоглав орел кај мостот пластичарска
8. Споменик во Зајас на "Мајка Албанија"
9. Споменик двоглав орел со знак на УЧК
10.Преименување на училиштата
11.Прослава на денот на Албанското знаме како да живееме во Тирана
12.Изградба на повеќе од 40 џамии низ западна Македонија
13.Прогласувањето на новата "Република Илирида" среде Скопје
14.Македонски премиер зборува Албански
15.Урната црква музеј на Кале
16.Затрупан темелот за крст во Бутел
17.Поставување на бивш командант на Учк за министер за одбрана
18.Палење на Македонското знаме во Гостивар
19.Западна Македонија = Албанска територија
20.Партизирање на Македонската војска и полиција со Албанци


Заев, федерализација ? Свесна Албанизација на Македонија во овие 10 години или личен интерес ?
@Vanlok
 

Curious

пичкин дим
Член од
24 јули 2007
Мислења
1.645
Поени од реакции
1.894
Поентата е дека не само што ти и другите гласачи/симпатизери на СДСМ, со самото учество на протести каде овие бараат федерализација, им давате поддршка на БЕСА во барањето федерализација. Туку и дека сосема извесно е дека тие погоре на чело на СДСМ (или поточно, тие кои им ги влечат конците), веќе договориле и планираат федерализација.




Добра е паралелата, ама не ги разбираш улогите. Дозволи да ти помогнам.
’мурка е Хитлер, Шќиптарите се Балистите (или кои сакаш нацистички колаборатори), а раскараните Македонци, гласачите на СДСМ и ДПМНЕ, тие би требало да се Сојузниците (во Втората Светска Војна).

Не биди толку глуп да им дозволуваш да те убедат непријателот да го гледаш во сонародниците, а пријателот во непријателите... Само затоа што некои од твоите сонародници се доволно глупи да гласаат за Грујо (како што некои се доволно глупи да гласаат за Зајко),
Така, значи тоа што Македонија нема пречистен избирачки список и не може да одржи легитимни избори е све кривица на Америка и шќиптарите. Right, got it.
 

bitushanec

Борец за човекови права
Член од
17 јануари 2006
Мислења
3.741
Поени од реакции
814
Бев во град баш кога се разотидуваа протестирачите. Се приметуваше, бар 30-40% беа од Беса или други албански партии. Веројатно протестите се со мал интензитет, претпоставувам неколку стотини.[DOUBLEPOST=1461786525][/DOUBLEPOST]
1. Споменикот на Скендербег
2. Споменик на Џемо Хаса
3. Музеј на УЧК во Чаир
4. Споменик на Хасан Приштина
5. Споменик на Адем Јашари
6. Споменик на Иса Болетини
7. Споменик двоглав орел кај мостот пластичарска
8. Споменик во Зајас на "Мајка Албанија"
9. Споменик двоглав орел со знак на УЧК
10.Преименување на училиштата
11.Прослава на денот на Албанското знаме како да живееме во Тирана
12.Изградба на повеќе од 40 џамии низ западна Македонија
13.Прогласувањето на новата "Република Илирида" среде Скопје
14.Македонски премиер зборува Албански
15.Урната црква музеј на Кале
16.Затрупан темелот за крст во Бутел
17.Поставување на бивш командант на Учк за министер за одбрана
18.Палење на Македонското знаме во Гостивар
19.Западна Македонија = Албанска територија
20.Партизирање на Македонската војска и полиција со Албанци


Заев, федерализација ? Свесна Албанизација на Македонија во овие 10 години или личен интерес ?
@Vanlok
Тоа е резултат на населување и давање државјанства на странци од Косово во државава шо се спроведуваше во времето на владите на Сдс до 1998, потоа законите за локална самоуправа, територијалната поделба и законите за знамиња и јазикот донесени во времето на Сдсм 2002-2006.
 
Последно уредено:

Коловрт

Озимандија
Член од
12 април 2010
Мислења
4.015
Поени од реакции
9.164

bitushanec

Борец за човекови права
Член од
17 јануари 2006
Мислења
3.741
Поени од реакции
814
Во време на ДМПНЕ се изградија навеќе албански споменици, џамии, се промениија највеќе имиња од македонски во албански имиња, и сега сме биле пред опасност од федерализација.
:kafence:
Во Тетово, Гостивар, Дебар, Липково, Струга и Зајаз имињата на училиштата се преименуваа 2004-2006. А се збори за 3-4 чаирски школи.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom