Производи со поминат рок на траење

Дали ги запазувате роковите на траење?


  • Вкупно гласачи
    70

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
2.522
Често пати се случило да ве пратат да купите нешто од пшрдавница дали било леб млеко салама паштета сеедно. Сите производи имаат рок на траење но кој ги гледа. Јас искрено скоро никогаш не запазувам на рокот на траење освен кога купувам било каков млечен производ...
Ме интересира вашето мислење, дали ги запазувате роковите на било кој производ кога го купувате без оглед на тоа дали е за дома или пак е некое чоколадце кое може да го изедете веднаш.
 

rossonerka

too good to be true
Член од
8 октомври 2007
Мислења
6.081
Поени од реакции
889
Најчесто ги запазувам, ама тоа е кога купувам млечни преизводи пред се и други производи кои се лесно расипливи и кои имаат краток рок. Обавезно гледам и на салами, кренвишли, паштети ...
А на чоколади многу ретко, пререретко гледам рок. Имаат рок околу година дена, така да до сега не сум пронашла расипано чоколадо (иако се случувало и тоа на други лица), но сепак шансата да купиш расипано чоколадо е многу помала него расипан јогурт на кој рокот му е 4-7 дена.
 
Член од
11 јули 2008
Мислења
2.902
Поени од реакции
1.528
Да не се лажеме, никад не глеам рок. Си зиам тоа што ми треба и пријатно.
Може да се случи да видам али дури ко ќе стигнам дома. ; )
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
2.522
Најчесто ги запазувам, ама тоа е кога купувам млечни преизводи пред се и други производи кои се лесно расипливи и кои имаат краток рок. Обавезно гледам и на салами, кренвишли, паштети ...
А на чоколади многу ретко, пререретко гледам рок. Имаат рок околу година дена, така да до сега не сум пронашла расипано чоколадо (иако се случувало и тоа на други лица), но сепак шансата да купиш расипано чоколадо е многу помала него расипан јогурт на кој рокот му е 4-7 дена.
инспирацијава да ја отворам темава ми беше баш чоколадо. да пообјаснам поточен сникерс... пред некој ден братот на девојката се заеба у продавница али касно виде па среќа му го вратија (има некои шо ке ти рече не бе не ти враќам знаете и сами)

Инаку драги мои акнетава не е само за млечни производи..
анкетава е за се шо има рок на употреба...
салами
кашкавали
чоколади
јогурти
кисели млека
кори за тесто
торти
сокови
пива
па дури и кондоми <---(верувам на ова многумина запазуваат рок :) )
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.065
Поени од реакции
4.715
Скоро никогаш не гледам рокови...некогаш ќе наебам...
 
?

..........

Гостин
Ретко кога гледам, освен, ако имам повеке време за пазарење,
 

Џои

КИНЕКТиран
Член од
1 февруари 2007
Мислења
8.406
Поени од реакции
2.076
Е ова се деси пред два вечери, одам во продавница и си купувам чипс и нормално никогаш не гледам на рокот за трање. Одам дома пробувам што ќе пробаш никаков чипсот ни мирис ни вкус, гледам рокот поминат 4 месеци. И пак нема да гледам на рокот на трање :smee:
 
Член од
27 јуни 2008
Мислења
9.024
Поени од реакции
5.947
Не гледам рок на траење никогаш..некогаш се случува а видам ама од кога ќе се најадам :nesvest:
 
К

Кики.

Гостин
да гледам секогаш валјда маана ми е тоа или предност хехе :toe:
 
Член од
10 октомври 2009
Мислења
2.954
Поени од реакции
1.349
Откако ќе ја консумирам храната го забележувам рокот на траење.:pos2:
 

Tоni

ILLYRIAN
Член од
26 февруари 2009
Мислења
13.639
Поени од реакции
10.237
Pa ne sekogas...zavisi od proizvodot sto go kupuvam :)
 
I

InF3cTeD

Гостин
Секогаш пред да купам нешто го гледам рокот,научен сум на тоа поради работата и јебига навика ми стана...
 
Член од
17 јануари 2009
Мислења
2.814
Поени од реакции
4.665
Обично го гледам рокот на траење. Но тој не е гаранција дека производот е добар за јадење. Ако се чува во лоши услови храната брзо се расипува. А секогаш ме нервира кога ќе видам дека налепницата со информации за производот на македонски јазик „случајно“ е залепена баш преку best before.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom