Проект на владата за самовработување

Член од
8 јуни 2011
Мислења
2.498
Поени од реакции
2.779
Hihi,kade dobil tender? Top biznišče? Hihi.
:tapp:
И што? Треба да ти одговорам нешто на ова?
Бомбона бизнис бе ;) . Од партија абер немале никад ни неговите ни он цел живот сиромаси 3 куќи позади мене живее. 6 месеца невработен у агенција се пријавуваше си отвори бизнис што не ти е јасно бе дечко? Ако си дошол да се мериш у дебата тука мери се не прави безвезе муабети ако женскати не ти дава муабетов не е крив да го е*еш, немора толкава иронија на секое кажано да покажуваш овде.
 
Член од
8 јуни 2011
Мислења
2.498
Поени од реакции
2.779
ALoTt

А зашто бе да вади книшка за свој сопствен бизнис, од свои пари финансиран? До кога ќе биде така во оваа држава? Нели они трубат на Сител како работите идат на подобро?
Не е розево има секакви случаеви ја зборам конкретно за проектов за сознанијата и за примеров јас што го знам. Кај нема превара кажи ми? Има сегде и секогаш ќе има. Зборам ептен за било која бранша ако имаш ти како граѓанин личен интерес зашто да не земеш. За концесија, за тендер, за фабрика (ти зборам за тешкаши) за било што за Харфа у филхармонија да ти купат нова за било што. Така функционира сегде неможе преку ноќ да се смени кај нас мислењето и размислувањето. 20 години демократија сме бе. Да го помислиш е смешно дека за 20 години сите проблеми можеш да ги решиш како држава а камоли да го спомнеш.
--- надополнето: 6 февруари 2013 во 17:53 ---
Да надокнадиш што не ти дава гајле ти е партал го направи муабетов (y) :D .
Кога тресеш зелени и кога добиваш ''шамарање'' на тресењето зелени најлесно е да се смееш :).
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.665
Поени од реакции
12.061
И сега испадна лошо е што државата ти дава пари за да отвориш бизнис? Другаров последна шанса во животот му беше да направи нешто, имаше надеж изгубено од сиромаштија преку тасе му беше се. Тркалото му се сврте го гледам со колата само шиба наваму натаму. Не ми е јасно неможам да резонирам давате претпоставка ваша
интересно
а немате факт каде еден, двајца, пет, десет....ради х причини пропаднале во бизнисот. Па нормално дека некој од овие ќе пропадне
нема податоци по години, фирми и работници за овој проект. Какво е влијанието врз целосната невработеност и социјална сигурност?
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.289
Поени од реакции
15.490
Поголемиот дел од самовработените успеале

Во периодот од 2007 до 2011 година со проектот за самовработување се вработиле 3996 невработени лица, а во 2012-та 900 луѓе. Преку 70 % од регистрираните фирми преку овие мерки се се‘ уште активни на пазарот на трудот и во дел од нив се остварени дополнителни вработувања на невработени лица од евиденцијата на невработени на АВРМ.

Охридија Петровски Дошен, економски стручњак за оваа проблематика која до пред една година беше вклучена во реализација на овие проекти, вели: „Со овие средства не може да се работат големи бизниси и се увиде дека и малите занаетчиски бизниси имаат многу голема можност да успеат. Од еден вработен се има можност да се аплицира во АВРМ и да се земе уште еден грант и да се вработи уште еден или уште двајца работници и да се прошири бизнисот.“
http://www.dw.de/со-самовработување-до-нов-живот/a-16491271
Колку успеале не е никаков(или делумен, или пак незначителн без други показатели) показател за успешност на проектот. Има доста показатели кои треба да се следат, за мене е успешен проект само оној кој е нов или го немало во тој реон кај што е започнат. Ги спомна фризерските салони како бизнис, ако ти си отворил фризерски салон, комшијата до тебе го затворил неговиот фризерски салон, или пак сте ги поделиле клиентите и заработувате некој минималец. Ефект во економијата вакво распоредување скоро и да нема.

Добро е да се финансира, парите се незначителни но се добар почеток, сепак мора да се согледа реалниот импакт врз економијата и особено врз намалувањето на стапката на сиромаштија.
 
Член од
8 јуни 2011
Мислења
2.498
Поени од реакции
2.779
што погон, што фирма отвори и како бизнисот? што бизнис е тоа со кола, транспорт, на што?
нема соодветни податоци од владата по години, фирми и работници за овој проект. Од каде си сигурен дека она што го кажуваат е точно? Камо податоци со потпис и печат по одредени методи на следење и регистрирање?
си пробал нормално да конкурираш на оглас во завод, без роднински и партиски врски? У ствари дали воопшто има испаднато и колку огласи по твоја струка последните 6 месеци?
Koличе си купи онака иначе пекара си отвори :). А од кај знаеш ти дека не е точно тоа што го зборат? Значи ни ја ни ти незнаеме а времето ќе покаже се што зборуваме се базира на претпоставка и тек тук некој факт како ја за другарчево што кажав. Ја кажувам тоа што го гледам ај ми текнало на кајгана топла вода ќе измислувам неам друга работа. Неам ја конкурирано бе другар ти кажувам за другарчево без партиска книшка без такви за*банции што ги збори тука некој 6 месеци фигурираше у завод дека е невработен зема пари и отвори пекара тоа ти го зборам.
 
Член од
26 септември 2012
Мислења
8.035
Поени од реакции
6.633
да се разбериме,не секој нарочите денес може да се снајде и да биде газда на поштен бизнис во Македонија

ни најмалку не е лесно

затоа има газди и работници,тука па и низ цел свет - нема мрдање,ако те бива ќе можеш да напредуваш,ако не ќе бидеш шутиран од фирма во фирма за 100 евра
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.665
Поени од реакции
12.061
Koличе си купи онака иначе пекара си отвори :). А од кај знаеш ти дека не е точно тоа што го зборат? Значи ни ја ни ти незнаеме а времето ќе покаже се што зборуваме се базира на претпоставка и тек тук некој факт како ја за другарчево што кажав. Ја кажувам тоа што го гледам ај ми текнало на кајгана топла вода ќе измислувам неам друга работа. Неам ја конкурирано бе другар ти кажувам за другарчево без партиска книшка без такви за*банции што ги збори тука некој 6 месеци фигурираше у завод дека е невработен зема пари и отвори пекара тоа ти го зборам.
добро, ама ако го знаел занаетот...јас гледам соседот поправа коли, пара намлати. Ама тоа се спорадични примери, занаети, лични искуства врз кои не треба да се базира еден сериозен проект. Затоа се потребни тие податоци и извештаи, достапни за јавноста. Тоа нели се нарекува транспарентност.

Зошто како прво е поставен услов да е над 1 година под завод. И зошто стои условот да ако не му успее фирмата, нема право 4 години да се пријавува во завод?
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.289
Поени од реакции
15.490
Зошто како прво е поставен услов да е над 1 година под завод. И зошто стои условот да ако не му успее фирмата, нема право 4 години да се пријавува во завод?
Затоа што ти имаш фирма, јас земам 3.000 евра, ми продаваш опрема по цена 4 пати поскапа од реалната, јас по 3 месеци ја затворам фирмата.

Се согласувам со вакви ограничувања, иако повеќе би одел само на враќање на сумата без условот за пријавување во завод.
 
Член од
26 септември 2012
Мислења
8.035
Поени од реакции
6.633
добро, ама ако го знаел занаетот...јас гледам соседот поправа коли, пара намлати. Ама тоа се спорадични примери, занаети, лични искуства врз кои не треба да се базира еден сериозен проект. Затоа се потребни тие податоци и извештаи, достапни за јавноста. Тоа нели се нарекува транспарентност.

Зошто како прво е поставен услов да е над 1 година под завод. И зошто стои условот да ако не му успее фирмата, нема право 4 години да се пријавува во завод?
затоа што некој проценил да те предупреди дека можеш саглам да заглавиш ако не е за тебе да раководиш приватен бизнис,само храбрите успеваат во светот,ако застанеш поради вакви предупредувања замисли се слободно кој ти е лимитот - не преминувај го куќниот праг
 
Член од
8 јуни 2011
Мислења
2.498
Поени од реакции
2.779
добро, ама ако го знаел занаетот...јас гледам соседот поправа коли, пара намлати. Ама тоа се спорадични примери, занаети, лични искуства врз кои не треба да се базира еден сериозен проект. Затоа се потребни тие податоци и извештаи, достапни за јавноста. Тоа нели се нарекува транспарентност.

Зошто како прво е поставен услов да е над 1 година под завод. И зошто стои условот да ако не му успее фирмата, нема право 4 години да се пријавува во завод?
Нема врска за било што е па сега е*и му мајката се е ризик у животот ама треба да бидеш маж и да напраиш едно лагано темпо со трчање полека. Нема врска за над 1 година. Најмалку 6 месеци треба да фигурираш како невработен ти тврдам.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.665
Поени од реакции
12.061
Мислам дека со ова може да си го озакони бизнисот занаетчија кој веќе работи на диво, а е официјално невработен па со плус 3000 евра да вложи дополнително. Можеби заради тоа е и условот невработен од 1 година.
Ама е неправедно и незаконски во оглас официјално да се условува ако на фирма и пропадне работата, човекот да остане на улица без можност да се пријавува во завод цели 4 години. Нели криза е, нели инвестициите ради криза паѓале, нели повеќе гранки веќе со месеци и години кубурат, населението е осиромашено, потрошувачката моќе многу намалена. Каква е сигурноста во такви услови дека ќе му тргне работата? Такви услови не се добри и не дозволуваат рамноправност согласно сите македонски закони кои се однесуваат на правото на граѓанинот и работникот. Времето ќе покаже каква им е намерата со овој услов.
--- надополнето: 6 февруари 2013 во 19:53 ---
затоа што некој проценил да те предупреди дека можеш саглам да заглавиш ако не е за тебе да раководиш приватен бизнис,само храбрите успеваат во светот,ако застанеш поради вакви предупредувања замисли се слободно кој ти е лимитот - не преминувај го куќниот праг
зошто тогаш постои апанажа од 1 година и за директори на јавни фирми и за пратеници. Можеби и за нив (треба да) важи истиот принцип на предупредување.
 
Член од
25 февруари 2010
Мислења
1.158
Поени од реакции
879
Одлично, да земат уште некое евро партиските војничиња.
Обичен граѓанин неможе да припари до овие 3000e

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk 2
не е вистина, одамна во минатите теми напишав дека другар ми зеде, а со политиката се скарани до немајкаде:)
друго, па никој де не рече дека некој и треба да ти подари пари да почнеш бизнис, ова е само помош, јас го отворив дуќанот 1991 година и ниту еден единствен денар не добив од никого не па 3000 тогашни марки да ми дадеше некој, јајцата ќе му ги држев со двете раце.ебаве беља неблагодарници и неработници, никој ништо не ни даваше, се што мојата генерација работеше и отвараше беше со позајмени пари.вас не ви чини и 100.000 евра да ви даде некој, само изгомнарена мотка таквите заслужуваат!
 
Член од
22 февруари 2007
Мислења
1.852
Поени од реакции
1.382
не е вистина, одамна во минатите теми напишав дека другар ми зеде, а со политиката се скарани до немајкаде:)
друго, па никој де не рече дека некој и треба да ти подари пари да почнеш бизнис, ова е само помош, јас го отворив дуќанот 1991 година и ниту еден единствен денар не добив од никого не па 3000 тогашни марки да ми дадеше некој, јајцата ќе му ги држев со двете раце.ебаве беља неблагодарници и неработници, никој ништо не ни даваше, се што мојата генерација работеше и отвараше беше со позајмени пари.вас не ви чини и 100.000 евра да ви даде некој, само изгомнарена мотка таквите заслужуваат!
И што е најтрагично они ќе ти мафтаат од на таткоим џипот , а верувам и тие шо зборат се антивладини кампањери, и као и увек им смрди под мишка. А у меѓудругото и им дрхта кога ќе кренат раце од тастатура ... Не сум обоен, али некој да ми даде 3000 евра, у време коа се мислам дали да купам леб од 22 или од 24 , за да се кренам на нозе, епа еби се, било кој, ни Анте Маркович недавал пари без мотика, ебаве хоштаплерите...
 
Член од
25 февруари 2010
Мислења
1.158
Поени од реакции
879
дали се антивладини кампањери , или провладини, или не се, ама ни најмалку не е битно, не за нас обичниот народ и непартијските луѓе. она што е битно, младите нека ги искористат тие средства најдобро што можат, 3000 евра е многу подобро него ли ништо, само власта (која и да е) нека размислува како да им олесне малку на граѓаните, да не измислуваат на секој начин се нови и нови даноци и давачки туку да почнат да ги намалуваат зашто вака повеќе не бива.
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.888
Eve jas opklada stavam deka na 95% od tie sto ke se izlažat da zemat 3000 evra i da se nafatat kao so biznis mamata ke im se rasplače,u dugovi do guša ke se načukaat. Ama aj, vreme ke kaže.
A pisuva li kolku dolgo treba da ti raboti firmata za da tie 3000 evra posle ne treba da gi vrakas ako zatvoriš? Obično za vakvi raboti e najmalku 3-5 godini,znaci tolku vreme ne smeeš da zatvoriš,a ako zatvoriš znači tie 3000 evra+ kamata ke ti gi obesat na vratot,plus doprinosi,danoci,firmarini,tv pretplati i sto uste ne,i ke ostanes kako drugive vo MK boga da go moliš barem državata da se smiluva i sama da ti ja zatvori firmata oti i za toa ke treba ubava sumička da platiš.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom