Продавам - Купувам

Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.543
И јас се согласувам со @RickyFC9, најбитно да ги изчиваш додека малку не пораснат за да можат да се грижат сами за себе. Разговарај со своите родители, вети им дека ќе ги пуштиш сами кога малце ќе пораснат.
 
S

staycalm

Гостин
Ако може некој од Штип нека ги земе, мачињата се спроти Ларчер во тревата. Секако се слуша како мјаукаат
 
S

staycalm

Гостин
Де бре, да му се сневиди! Јас кога сум носела животинки по дома, куќата во воздух сум ја дигала ако се бунат. Дај малку покажете заби, за живот се работи!
Aј те молам ако не знаеш што се случува и случуваше (а незнаеш) кај мене дома и што како е не коментирај, ок?
 

Tемјан

the Kingslayer
Член од
19 мај 2011
Мислења
691
Поени од реакции
1.141
Најдов три фрлени мачиња, премногу се мали, доколку ги земам дали можам да се грижам за нив и како? Доколку има некој што има чувано или знае, ВЕ МОЛАМ најбрзо што можете објаснете ми детално што треба да се купува како треба да се чуваат колкави ќе бидат трошоците и тн и тн.
Или пак доколку има некој од Штип што сака да вдоми нека ми пише пп..
Јас имам исчувано десетици мачиња од улица, фрлени во контејнер.
Треба многу грижа за нив.
Треба да купиш 1-2 мали шприца, млеко во прав за бебиња и обично тетрапак млеко.
Ке им правиш раствор со млака вода, млеко во прав и малку тетрапак млеко, пишува како се прави на кутијата од млекото во прав и ке им даваш по 1-2 шприца на секој 3-4 саата. Ке видиш колку можат да испијат и ке им одредиш мерка.
Ке ти треба една кутија, стари блузи за да спијат на нив и ОБАВЕЗНО шише жешка вода завиткано во партал за да ги топли. Цело време треба да им биде топло.
Друго исто така многу битно е после секое хранење со влажно крпче, парталче натопено во млака вода нежно да им ги триеш гениталиите и газето. Тоа ги стимулира за да какаат и мочкаат. Колку и да звучи гадно, не е. Мене во рацете ми се мочкале и какале, ама мора ако сакаш да не им се збира изметот во стомакот и можат да умрат.После секое јадење триј ги ако треба 5-6 минути и ке почнат да мочкаат и да какаат. Гледај да не забораваш, не е гадно. :)

И друга работа и да умрат не го сваќај тоа лично, не сме криви ние. Едноставно не можеме против природата.
Чувај ги со љубов и ке бидат во ред. :love:
Се што треба пиши ми во порака.[DOUBLEPOST=1397486071][/DOUBLEPOST]
Де бре, да му се сневиди! Јас кога сум носела животинки по дома, куќата во воздух сум ја дигала ако се бунат. Дај малку покажете заби, за живот се работи!
Точно!!!!
 
Член од
4 февруари 2009
Мислења
3.745
Поени од реакции
1.846
Aј те молам ако не знаеш што се случува и случуваше (а незнаеш) кај мене дома и што како е не коментирај, ок?
Дечко, мачиња од 150 грама нема на никому да наштетат. Да бев од Штип ќе ги земев. Ако некој е дома алергичен или слична ствар тогаш е одобрено, но се друго не. Ако ти е страв од „болести“ однеси ги набрзина на ветеринар. Ти си се погодил да ги најдеш, причувај ги. Пред некоја година истото и кај мене се деси, али го чував мачето. Греота е, ипак се животинчиња.
 
S

staycalm

Гостин
Дечко, мачиња од 150 грама нема на никому да наштетат. Да бев од Штип ќе ги земев. Ако некој е дома алергичен или слична ствар тогаш е одобрено, но се друго не. Ако ти е страв од „болести“ однеси ги набрзина на ветеринар. Ти си се погодил да ги најдеш, причувај ги. Пред некоја година истото и кај мене се деси, али го чував мачето. Греота е, ипак се животинчиња.
Половина од денот не сум дома, кој ќе ги чува тогаш? Си размислил за тоа?
 
Член од
16 април 2014
Мислења
3
Поени од реакции
0
хмм, прашање .. преферирам за Скопје ама јбга, ако треба и ќе се шетне до друг град... ИГУАНА.. зелена или црвена.. бебе/младенче .. каде може да се купи/нарача ???? И да, знам дека си се скапички и дека си се поприлично зезнати за чување и знаат да гризат/гребат.. баш ради тоа и сакам да земам :)))
 
Член од
22 април 2014
Мислења
4
Поени од реакции
0
Имам мачор персиски(кастриран) стар 7год. Го чувам од 2 месеца. Живеам во стан, а бидејќи е салонска мачка никогаш не е изведуван надвор да шета, ниту пак истото го сака. Еден од членовите во фамилијата нејќе повеќе да го чуваме (од х причини) и барам друг кој ќе го вдоми. ДАЛИ и КОЛКУ ќе влијае промената на околината на мачето?
Доколку има некој вакво или слично искуство го молам да сподели.
 

Џони Вајсмилер

Don't share my food
Член од
15 февруари 2010
Мислења
15.489
Поени од реакции
15.506
@RickyLFC9

Да те упатам кај вистинската личност која ќе ти излези во пресрет..господарот на мачките кој му пее песни од Бобан Рајович за време на галење :D
 
Член од
22 април 2014
Мислења
4
Поени од реакции
0
Естрадна душа чим од Рајович му пее, иначе ако мислиш дека ќе ме упати на добар пат, дај ми било каков контакт тука или во порака :)
 
Член од
11 ноември 2009
Мислења
2.809
Поени од реакции
2.630
Ако му пее од Бобан Рајович е тогаш мачката е осудена на смрт
 

RickyLFC9

Модератор
Член од
28 март 2012
Мислења
19.565
Поени од реакции
41.146
First things first, естрадна душа сум, али не сум некој експерт.

Како и да е, имај на ум дека мачките, за разлика од кучињата кои се приврзуваат за луѓе, овие повеќе се приврзуваат за простор. Ако 2 месеци е само кај тебе, не би имал некои потешкотии у привикнување, 2 месеци од 7 години... не би требало да имаш гајле.

Али пак, не сум експерт за мачки, две само сум чувал иако 6 се породиле кај мене :D Сигурен сум дека може и некој друг да ти даде посигурни информации :)
 
Член од
22 април 2014
Мислења
4
Поени од реакции
0
First things first, естрадна душа сум, али не сум некој експерт.

Како и да е, имај на ум дека мачките, за разлика од кучињата кои се приврзуваат за луѓе, овие повеќе се приврзуваат за простор. Ако 2 месеци е само кај тебе, не би имал некои потешкотии у привикнување, 2 месеци од 7 години... не би требало да имаш гајле.

Али пак, не сум експерт за мачки, две само сум чувал иако 6 се породиле кај мене :D Сигурен сум дека може и некој друг да ти даде посигурни информации :)
Да да во право си, плус сега реновиравме низ дома скоро цел стан, така да еден ден што беше досаден бидејќи е сменето и после толку.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom