Програмери во Македонија. Се исплати ли?

  • Креатор на темата DAoliHVAR
  • Време на започнување
Член од
5 јануари 2013
Мислења
91
Поени од реакции
39
Интересно мислење ,јас пак разговарав со братучеди и пријатели па и бивши колеги на таа тема со Математиките , нивниот став е дека треба да се учат иако и они мислеле дека не треба додека биле на факултет, не од причина дека можеби ќе ги користиш постојано во програмирањето туку од причина што подобро се развива критичкото мислење ,логиката и подобро се размислува кога станува збор за решавање на проблеми во програмирање.
Реално за Калкулус предметот е тежок и си бара вежбање ,доколку вежбаш и постојано си на часови и пратиш ќе го положиш но секогаш е подобро кога би бил малку скратен за да може да се препуштиш на други проблематики (програмирање) кои повеќе ќе ти требаат во реалноста.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Треба една математика, максимум две. Другото е срање, затоа и на електро ги избација некои.
 

Eva Molotow

Anti-social Engineer
Член од
6 јуни 2008
Мислења
532
Поени од реакции
392
Треба да се знае математика! Иди учи криптографија без матрици и трансформации...
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Треба да се знае математика! Иди учи криптографија без матрици и трансформации...
Треба де не викаме дека не ама не заебавајте, што е тоа 5 математики па и теорија ? Тоа што го наброја да, фуриев ред да, ама другото, глупости.
 

Prime

Оптимус
Член од
4 јули 2010
Мислења
6.010
Поени од реакции
7.721
Јас мислам (уствари знам) дека времето што ќе го употребиш на решавање и докажување на Тејлорова формула или на решавање на лимеси или на некои специфични двојни тројни интеграли што најверојатно никогаш нема да имаш потреба ги примениш е време кое можеш да го употребиш или да ги доведеш основите на програмирање до едно високо ниво и да се чуствуваш спремен и полн самодоверба отколку да се демотивираш што не можеш или ќе имаш потешкотии со решавањето на проблемите кои ги набројав (ги набројав тие без посебна причина). Или пат тоа време може да го употребиш да овладееш до некое ниво (што би се рекло да навлезеш) на 2-3 различни технологии , веб или десктоп или било што. И така многумина учат од комбинации и се учат да решаваат одредени типови математички задачи а неда решаваат проблемии, бидејќи не им се посветува доволно внимание на студентите. Барем пред неколку години беше така, сега не можам да кажам дали е така слободно демантирајте ме.
--- надополнето: 14 март 2013 во 02:19 ---
Чисто информативно да прашам дали си во оваа индустрија бидејќи цифрите што ги кажуваш ем не се малку за живот ем се малку нереални. Тие ти се за минимум 2-3 годишно искуство.
друга ми беше поентата...не велам дека тејлорова или лимеси се толку потребни
едноставно само реков дека чим ти оди математиката можи да ти оди се
 
L

Luki Junior

Гостин
Треба да се знае математика! Иди учи криптографија без матрици и трансформации...
Пробај да рендерираш нешто у директикс исто без матрици... :)
Или датабази, датамајнинг без математика и статистика... :)
 
E

emission

Гостин
друга ми беше поентата...не велам дека тејлорова или лимеси се толку потребни
едноставно само реков дека чим ти оди математиката можи да ти оди се
Јас се сложувам дека ако ти оди математика најверојатно ќе ти оди и програмирање. Меѓутоа тоа е преценето и многумина подразбираат дека за да си добар програмер треба да си и добар математичар што воопшто не е точно. Секако дека некој што без проблеми совладувал математички проблеми ќе совладува и програмирање , меѓутоа има примери за студенти одлични по математика, програмирање се едноставно просечни. Исто има и одлични пограмери што воопшто немаат завршено факултет и не се имаат сретнато со математика посложена од таа што ја учеле во средно училиште. Математика според мене треба да се учи подетално само ако сте решиле да специјализирате на некаква насока за која е неопходна или сте со намера да пишувате некакви научни трудови со примена во математиката или некакви оптимизации кои програмер може едноставно да ги искористи и да се насочи на реализација а не на усовршување на алатките со кои би дошол до реализација.
--- надополнето: 14 март 2013 во 18:51 ---
Ама па од друга страна, кога пред 2 месеци му се жалев на вујко ми (програмер во Филипс веќе 10 добри години ) каква полза би имала во иднина од интеграли,изводи,лимеси добив одговор кој ме здрви-ми вика јас секојдневно ги користам во програмирањето. Е сега зависи додуша каква програма спремаш, ама мислам дека минимум основни познавања (под основни подразбирам лимеси,изводи,интеграли основно ниво, пошто мислам дека ова што го учиме моментално е научна фантастика, двоен троен интеграл ) се потребни за еден добар програмер. Математиката и програмирањето не се поврзани суштински туку логички, сега не е дека онај кој не знае да бара интеграл нема да знае да програмира, ама по мое мислење онај кој се снаоѓа добро во математика ќе биде подобар програмер. Што знам, едноставно начинот на размислување и согледување на проблемот е поинаков и поефикасен според мене. :)
Може ли да ни кажеш што работи вујко ти во Филипс нешто поконкретно. Ако е нешто со електротехника тамо тие работи интеграли изводи имаат примена.
 
Член од
4 јануари 2013
Мислења
162
Поени од реакции
89
Чисто информативно да прашам дали си во оваа индустрија бидејќи цифрите што ги кажуваш ем не се малку за живот ем се малку нереални. Тие ти се за минимум 2-3 годишно искуство.[/quote]
Брат јас знам уште многу податоци затоа што мојот 1 братучед работи тоа и ти кажувам дека е така ако сакаш да ме прашаш нешто пиши ми порака.
 
Член од
17 јули 2013
Мислења
32
Поени од реакции
1
Фала за информациве,дел ме мотивираја дел ме исплашија малце,но нормално е животот е предизвик.Случајно налетав на темава.1година сум средно и компјутериве ме интересираат,математика со малце потешкотии ја совладувам(просечен сум).И дали имате некој друг предлог освен тој што треба да се посвети добро време по математика?
 

Amaterasu

123123113
Член од
17 април 2012
Мислења
1.136
Поени од реакции
1.068
Фала за информациве,дел ме мотивираја дел ме исплашија малце,но нормално е животот е предизвик.Случајно налетав на темава.1година сум средно и компјутериве ме интересираат,математика со малце потешкотии ја совладувам(просечен сум).И дали имате некој друг предлог освен тој што треба да се посвети добро време по математика?
Па никогаш не е на одмет да седнеш и да си учиш програмирање. Почни си со C, C++.
 
Член од
17 јули 2013
Мислења
32
Поени од реакции
1
Минатава тема ми беше C++,и така ја совладав до негде со работиве што ги учевме знам дека логикава со време се развива,засега според мое мислење слаб сум со логикава,во некои делови од математика,програмски јазици,ама со тек на време се се учи.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom