Проблем со мемориската картичка

Јефто

@JeftoMKD | Јефто™
Член од
30 октомври 2011
Мислења
2.729
Поени од реакции
1.306
Вака, имам купено нов телефон Azumi A50, но не ми ја чита мемориската картичка, која претходно работеше без проблем на Alcatel телефонот.
Имено, најпрво воопшто не ја детектираше дека ја имам внесено внатре, па преку адаптерче ѝ направив формат. Откако ѝ направив формат, сега ја детектира, но сеуште не можам да префрлам ништо на неа.
Еве на сликава, пишува дека има опција „Move to SD Card“, но кај мене тоа воопшто го нема, а дополнително имам подесено SD картичката да ми биде примарна.

Исто така, кога одам во apps, ги имам следниве: downloaded, running, all и disabled. Никаде ми го нема on sd card, или пак move to sd card како на сликава погоре.

Некое чаре?
 

The Ocean

Money. Power. Glory.
Член од
4 февруари 2016
Мислења
140
Поени од реакции
66
Кој те тераше Azumi да зимаш?
 

The Ocean

Money. Power. Glory.
Член од
4 февруари 2016
Мислења
140
Поени од реакции
66
Ако не е до телефонот, до мемориската е. Мене еднаш така ми зафркаваше. Кога ќе ги префрлев стварите на неа, после не ми ги даваше. Земав нова мемориска и после се беше океј. Пробај со нова, друго не знам што да ти кажам.
 

XИкса

Гласник на вистината
Член од
13 август 2015
Мислења
27
Поени од реакции
31
Имам microSDHC 4GB картичка (со SanDisk adapter што само на почеток го користев) ја користам околу 1 година на телефон. Почесто ја вадев за да префрлувам податоци без да ја демонтирам. Мислам дека е оштетена, бидејќи не се чита и на други уреди. Имам мноогу вредни податоци, кои не успеав да ги префрлам, не се надевав на ова баш сега... Плус, беше скоро полна. Дали има шанси да дојдам до нив некако без некои натприродни моќи?:(
 

The Ocean

Money. Power. Glory.
Член од
4 февруари 2016
Мислења
140
Поени од реакции
66
@XИкса, однеси ја на сервирс и види што ќе ти кажат. Мислам дека би можеле нешто да направат. Ова со демонтирањево е зезната работа, јас така без да ја демонтирам картичката еднаш ја извадив од телефон и сега на апаратот ми зеза некогаш.
 
Член од
16 јули 2014
Мислења
842
Поени од реакции
573
za memoriski kartici ima lek i da e ostetena. pobaraj na google i kje ti dade nekoi programi za taa problematika. Jas imav ist problem i uspeav da sredam
 

Јефто

@JeftoMKD | Јефто™
Член од
30 октомври 2011
Мислења
2.729
Поени од реакции
1.306
za memoriski kartici ima lek i da e ostetena. pobaraj na google i kje ti dade nekoi programi za taa problematika. Jas imav ist problem i uspeav da sredam
Изгледа за мојот проблем нема лек, до верзијата на андоридот било проблем, така ми кажаа на други места. Јбг, таква (не)среќа сум имал.
 
Член од
27 јули 2016
Мислења
105
Поени од реакции
95
картичката ете со формат си ја средил, а тоа што не ти дава да префрлаш апликации на картичката до андроидот е. Не до верзијата, туку до подесувањата од производителот.
стави му некој друг андроид, сигурно има на интернет custom rom-ови за тој телефон.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.975
Поени од реакции
14.731
Мене ваков проблем ми прават 2(две) исти картички ,Максел купени од АМЦ и тоа само на Самсунг уредите(Ј5 и Таб4 таблет). Сите други уреди ги читаат картичките, самсунзиве не ги препознаваат воопшто.

едната ја шитнав, а другата ја ставив на ХТЦ
 

Јефто

@JeftoMKD | Јефто™
Член од
30 октомври 2011
Мислења
2.729
Поени од реакции
1.306
картичката ете со формат си ја средил, а тоа што не ти дава да префрлаш апликации на картичката до андроидот е. Не до верзијата, туку до подесувањата од производителот.
стави му некој друг андроид, сигурно има на интернет custom rom-ови за тој телефон.
Ќе видам, фала.
 
Член од
12 ноември 2008
Мислења
2.302
Поени од реакции
1.775
@Јефто дали го среди проблемот и ако го среди, на кој начин? Дали го рутираше телефонот?
 

Јефто

@JeftoMKD | Јефто™
Член од
30 октомври 2011
Мислења
2.729
Поени од реакции
1.306
@Јефто дали го среди проблемот и ако го среди, на кој начин? Дали го рутираше телефонот?
Не, не се среди проблемот. И рутирано и се` направено, но проблемот не е среден. Картицата на крај ја дадов на роднина, кај што работи (Alcatel Pixi мислам дека беше телефонот) без проблем. Јас пробав и со други картички, ништо. До Azumi-то или пак до android 5.1 е проблемот.
 
Член од
12 ноември 2008
Мислења
2.302
Поени од реакции
1.775
Ист телефон имам јас, ист проблем, читат картица, ама не можам да клам апликации на нејзе. Знам дек не е то-то, ама бар д можам да сметвам филмчиња, попкорн итн. А со кој алатки рутираше ако не е тајна, и како одеше процедурата?
 

Јефто

@JeftoMKD | Јефто™
Член од
30 октомври 2011
Мислења
2.729
Поени од реакции
1.306
Ист телефон имам јас, ист проблем, читат картица, ама не можам да клам апликации на нејзе. Знам дек не е то-то, ама бар д можам да сметвам филмчиња, попкорн итн. А со кој алатки рутираше ако не е тајна, и како одеше процедурата?
Е го најде и ти сега експертот, го дадов на братучедка да рутира, таа е од ФИНКИ, јас не чепкам кај не ми е работа :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom