Предлог за мал бизнис?

Член од
15 октомври 2014
Мислења
2.041
Поени од реакции
802
Поздрав,
Размисувам за продажба преку фејсбук главно со тргетирање на купувачи преку пребарувње на клучни зборови и години/локација.. и не јас да го правам туку девојка ми :)
се зафатив со 300 рабоќе и немам многу време ама не прекинав да се зафаќам со нови:)
Prodazba preku FB tesko deka ke ti uspee ako cekas poracki 20/25 dena ..+ davacki.
Imase edni dvajca decki,prijateli,istoto go rabotea,se falea deka robata sami ja poracuvaa i slicno,ali kupuvaa od BitPazar,od pogolemi magacini,ceni na golemo,imaa ubav kar,mozea po nekoi mesta da dobijat reklamacii na robata,robata ja imaa na dofat,bez dolgi cekanja .
Toa sto ke nabavea,ke reklamiraa po FB,malku 'sminka' i to e to ..ali imaa dobar obrtaj ..sega ne tolku super,kolku imaa kar od odredeni artikli .
Bas za deckite naidov pred nekoj mesec na edna statija u nekoj portal,nikako da mi tekne .
Ako bilo sto,kontaktiraj me po PP,mozam nekoja ideja ili nasoka ..
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Браво, но никаде не пишува со каква дозвола работи??? За слична идеа : три-четири дизајнирани возила пиљарници кои секој ден во неделата се на друга последователна локација по шема...ниту Градот , ниту општините не даваа дозвола за работа..........Но сега може се сменило нешто...;)
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.617
Поени од реакции
18.082
Браво, но никаде не пишува со каква дозвола работи??? За слична идеа : три-четири дизајнирани возила пиљарници кои секој ден во неделата се на друга последователна локација по шема...ниту Градот , ниту општините не даваа дозвола за работа..........Но сега може се сменило нешто...;)
Мислам дека вакви одобренија издава град Скопје, за општина Центар не сум сигурен дали е потребна дозвола и од нив. Како ја добил дозволата не коментирам, сигурно плаќа некаква комунална такса. Ми се свиѓаше идејата, промовира здрав начин на живот, ориентиран е кон квалитет, производот што го купуваш го прави пред тебе, за квалитетот што го добиваш цените му се пристапни, ми се свиѓа како го брендирал комбето, самата идеја за комбе-бар е уникатна и симпатична, ми се свиѓа амбалажата на производите со логото и све остало. На просечен Македонец ќе му текнеше за подвижна скара или сендвичара, се кладам у живот. Подвижна пиљара се оние со камионите од Струмица. Ќе го паркира на сред раскрсница, ќе извади бостанот и пиперот и кој е ко него, нит плаќа данок, нит го дира некој.
 
T

Torchyrus

Гостин
Што мислите за продавање на пуканки или крофни ? Дали би било исплатливо и дали може да се извадат парите. Гледам цена за машината за пуканки е 250 евра, а за крофни неможам да најдам.
 

Dar_Mak

ексцентрик
Член од
22 октомври 2010
Мислења
336
Поени од реакции
323
Пред 4 год бев скептичен , али годинава изгледа дека се исплати трудот. Со дедо ми на 2 декара земја насадивме 15 дрвца јапонски јаболка , 15 дрвца јаболка од златен делишес , и 50тина корени киви. Од јапонките само имаш просек по 40 евра од дрво , а среќа има и голема побарувачка ги откупи трговец од Грција за 550 евра. Од делишесот извадив 4.5 тона и ги шитнав за 8 денари , а да имаш време и да продаваш на пазарче можеш и за 15 да ги шиткаш со оглед дека се по 25 кај тезгаџиите кои ги откупуват. Е кивите само малце послабо зошто трета година им е , а пуштат на третата закаснив 1 година со нив значи прва година пуштат извадив едвај 1 тон , и се откостив од берење уште ме болат рацете :pos: , а и плодот ме радува голем е скоро како јабучар. :icon_mrgr: Ваљда поради тоа што форсиравме со вадење 2 пати неделно и од тука плодот. Се на се со повремена работа ( вадењето и берењето ) извадив нешто над 1500 евра. Ако немате големи фамилии да помагат со берење не се нафаќајте , ќе ви прдат неконтролирано 2те тртки од укоченост кога ќе седете на гранките. :pos:
Што мислиш за одгледувањето на гоџи бери? Има потенцијал во земјоделството па рамислувам за инвестирање во овие бобинки. Не сум земјоделец, но би сакал да земам хектар земја и да платам човек да ја работи. Дали би било исплатлива опција, еве гледам сега нудат и државна земја за користење.
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Што мислиш за одгледувањето на гоџи бери? Има потенцијал во земјоделството па рамислувам за инвестирање во овие бобинки. Не сум земјоделец, но би сакал да земам хектар земја и да платам човек да ја работи. Дали би било исплатлива опција, еве гледам сега нудат и државна земја за користење.
..ти би да нишаш врата , а земаш плата??? :sneaky:...Од дуга страна со хектар земја можеш само бавча за зелењава за на тезга на пазар да произведуваш, ама и тоа сака засукуење ракави и работааа.. Ако сакаш да бидеш латифундист ти требаат најмалку 100 хектари и многу пари, многу памет и пак многу пари...:tapp:
 
Член од
12 јуни 2010
Мислења
200
Поени од реакции
61
..ти би да нишаш врата , а земаш плата??? :sneaky:...Од дуга страна со хектар земја можеш само бавча за зелењава за на тезга на пазар да произведуваш, ама и тоа сака засукуење ракави и работааа.. Ако сакаш да бидеш латифундист ти требаат најмалку 100 хектари и многу пари, многу памет и пак многу пари...:tapp:
Хектар земја му е сосема доволно за почеток, земи ти 100 хектара и почни од нула да ги работиш, посебно па засади ги со бобинкиви и ке те видам кај ти е крајот
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Хектар земја му е сосема доволно за почеток, земи ти 100 хектара и почни од нула да ги работиш, посебно па засади ги со бобинкиви и ке те видам кај ти е крајот
...за почеток ти е доволна и саксија....со хектар можеш да преживееш , ако макотрпно и посветено работиш сам со фамилијата , никако.., ако мислиш да ангажираш работници , а ти да типкаш на интернет..., со сто хектари можеме да збориме за хациенда, џип и бела панама шапка.....:):)
 
Член од
12 јуни 2010
Мислења
200
Поени од реакции
61
[DOUBLEPOST=1462638875][/DOUBLEPOST]
...за почеток ти е доволна и саксија....со хектар можеш да преживееш , ако макотрпно и посветено работиш сам со фамилијата , никако.., ако мислиш да ангажираш работници , а ти да типкаш на интернет..., со сто хектари можеме да збориме за хациенда, џип и бела панама шапка.....:):)
Можеме да збориме ама за 100 хектари без 200 000-300000 еура почетен капитал неможеш да мрднеш, а никој кој веќе има спечалено толкава пара не би ја уложил у земјоделство особено не сега со ваква ситуација во земјоделството
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.692
Поени од реакции
12.089
...за почеток ти е доволна и саксија....со хектар можеш да преживееш , ако макотрпно и посветено работиш сам со фамилијата , никако.., ако мислиш да ангажираш работници , а ти да типкаш на интернет..., со сто хектари можеме да збориме за хациенда, џип и бела панама шапка.....:):)
како велат, големината е релативна, 100, што сто,... центиметара.. :) хектар ако го садиш со градинарски во комбинација со жито или што и да е, плус ако си регистриран за субвенции плус ако жената е под 30 или 35...не се малку пари. За поголеми површини е во ред ама ти треба многу пари за почеток (орање, валање, фрезирање, ѓубрење, често и окопување, прскање, семе сеидба пак орање...па и рачна работа и работници). Скопско пример имаат често по некој хектар, имаат доста најлони, ги садат градинарски и ги продаваат најчесто на прекупци и на кванташки, другиот дел им е жито...
 
Последно уредено:

Dar_Mak

ексцентрик
Член од
22 октомври 2010
Мислења
336
Поени од реакции
323
..ти би да нишаш врата , а земаш плата??? :sneaky:...Од дуга страна со хектар земја можеш само бавча за зелењава за на тезга на пазар да произведуваш, ама и тоа сака засукуење ракави и работааа.. Ако сакаш да бидеш латифундист ти требаат најмалку 100 хектари и многу пари, многу памет и пак многу пари...:tapp:
Конкрит таман работа газда да сум со хектар, но една просечна плата да вадам после сите трошоци и плата на работник, задоволен сум! А бројкиве од искуство ги кажуваш или од ракав?;)
 
Член од
12 јуни 2012
Мислења
130
Поени од реакции
83
Секој има загуби. И кај нас има, ама не се толку , колку што се кај конкуренцијата :) Сега се влечат капитали од помалите компании ,з ада се заполнат дупки кај големите. Ама јас мислам дека нај-лшото веќе помина на берзата и сега забележуваме благ пораст. Знак за тоа е дека акциите на компании кои се занимават со услуги и вериги зса брзо хранење тргнаа нагоре, а кај тие имаше најголем спад, и се знае дека кога ќе премине кризата кај нив прво ќе се усети подобрувањето. Инаку во светска перспектива кризата тепрва се развива, помина периодот на дефлација, сега доаѓа инфлацијата. Тие пари што се налеаја за спасување на компаниите ( 700 милијарди од САД и околу 300 од Европа ) наредната година ќе ја изстрелат инфлацијата во космос. Дури по неколку години, кога ќе почнат пак да ги зголемуват каматите во банките да приберат парите од пазарот мислам дека ќе се врати ситуацијата во нормална состојба. До тогаш е најдобро пари под перница или во банка да не се чуват , оти вредността им опаѓа. треба да се инвестират во производство , или во такви работи што не си ја губат вредността.




Тоа може во некоја развиена земја , ама во Македонија , каде сите дома си јадат ајварот и одат пешки наместо да плаќат за такси , тешко ќе помине :) Во Македонија мислам дека е најдобро да се инвестира во производство , бидејки тепрва се развива, а и сегашните фирми не се конкурентноспособни да им се спротивстават на тие од развиените земји.
Се читам и се верувам :icon_mrgr: но има едно нешто што не ми е јасно а тоа е.... Како од толку учени луге кој нонстоп седат да зимаат пари од оние што макотрпно работат, тргувајте на вакви берзи тргувајте на такви берзи, се знае тие берзи од кое време испаднаа и за која дупка да ја покријат испаднаа ама нажалост народот се лаже сеуште добро. Тргувај со нафта во време кога со брзина на светлината се произведува електронски автомобили,соларни дронови хеликоптери и авиони. Купи акции за петрол сега 1000 или пр. вредност 10к за два години три 1000 акции ама 3к заработка до трт. ц ц цц ц ц е тоа ти е светов на модернизација и учени луге заеби го заебаниот :icon_mrgr::icon_mrgr::icon_mrgr:
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Конкрит таман работа газда да сум со хектар, но една просечна плата да вадам после сите трошоци и плата на работник, задоволен сум! А бројкиве од искуство ги кажуваш или од ракав?;)
....најпрост калкулатор...звани дигитрон и малку статистика....:):)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom