Првут (Перут) и Себореа

Член од
6 април 2015
Мислења
396
Поени од реакции
128
Прочитај ги постовите на последните 2 страни.
99 % имам све употребено што напишале другите членови ....
Мене ми е црвен скалпов и на лицево имам црвенило и лушпи се до вратов , понекогаш имам и на деколтето .... Освен дермоват( којшто е штетен ) друго ништо не помага ..... или ке помогне само моментално ..
 
Член од
6 април 2015
Мислења
396
Поени од реакции
128
Епа да ви кажам овој проблем го решив со диета ,колку толку , кафе никако , конзервирана храна никако , шекери што помалце , повеке протеини :)
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Епа да ви кажам овој проблем го решив со диета ,колку толку , кафе никако , конзервирана храна никако , шекери што помалце , повеке протеини :)
Jaс па мислев дека си пробал/пробала се :D

Сеедно честито.

П.С. Ако се вратиш на старо, ќе се врати и дерматитот.
 
Член од
6 април 2015
Мислења
396
Поени од реакции
128
Jaс па мислев дека си пробал/пробала се :D

Сеедно честито.

П.С. Ако се вратиш на старо, ќе се врати и дерматитот.
оваа строга диета ми беше последното нешто ... баталете креми таблети шампони ..... и точно дека само малце вракање на старо се јавува повторно црвенилото и чешањето....
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
оваа строга диета ми беше последното нешто ... баталете креми таблети шампони ..... и точно дека само малце вракање на старо се јавува повторно црвенилото и чешањето....
Најдобрата финта за да се контролира е константно да биде влажен (хидриран) скалпот, или каде и да се јавува. Дерматитот се засилува и заради запушени пори/сува кожа.

Проверувајте дали шампонот/сапунот или што и да е ви остава како слој кој ги запушува порите, ако да барајте нов.
 
Член од
16 декември 2013
Мислења
39
Поени од реакции
3
Мене во последно ми помагаат капки на база на прополис.
 
Член од
6 мај 2017
Мислења
6
Поени од реакции
0
Јас интензивно го користам Асквам лосион од Др.Бачев. Најчесто после бричење, подобро не сум пробал, не се појавува после тоа црвенило. Имав чести проблеми со себореа (првут) на делови од главата, го решава проблемот барем кај мене. Незнам дали некој друг има користено...!?:)
 
Член од
6 април 2015
Мислења
396
Поени од реакции
128
Проблемот иде од внатре , треба да ги исфрлите некои работи и црвенилото и првутот ке ги снема.
Кај мене проблем беше кафето , пиев кафе по 10 на ден некогаш и повеке ... Го исфрлив од употреба и себорејата се повлече целосно
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Кокосово масло, на лицето и на скалпот, еден час пред туширање.
Стави во (15 мл кокосово како база) 1-2 капки масло од диво оригано, и 2 капки масло од чајно дрво и добиваш неверојатна комбинација.
 
Член од
15 јуни 2013
Мислења
1.680
Поени од реакции
2.509
И јас денес за прв пат пробав кокосово масло ладно цедено 100 процентно . Го оставив на скалпот 2 сати пред туширање (користев обичен шампон од коприва). Прва импресија ми е дека скалпот не ми беше барут сув по туширањето. Ќе ве известам деновиве каква е состојбата од кокосовото масло.
Иначе кокосовото масло е комедогено означено со 4 од 5 на скала за комедогеност, т.е, кокосовото масло ги затнува порите на кожата и може да добиете подкожни акни. Кокосовото масло не е најдоброто решение за себореа.
П.С. Дали некој има експериментирано со некои друга масла кои не се комедогени и дали имало некакви резултати против себореата?
 
Член од
15 јуни 2013
Мислења
1.680
Поени од реакции
2.509
Досега состојбата на скалпот е во ред. Уште еднаш (сабајлево) ја измив главата со обичен шампон од коприва и ни трага од лушпите што ги имав предходно. Ќе видиме до кога.
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.084
Поени од реакции
15.917
Досега состојбата на скалпот е во ред. Уште еднаш (сабајлево) ја измив главата со обичен шампон од коприва и ни трага од лушпите што ги имав предходно. Ќе видиме до кога.
Ако не го користиш редовно, ако престанеш сосема е веројатно дека ќе ти се поврати првутот. Затоа одреден временски период е препорачливо да користиш кокосово масло пред туширање.
 
Член од
15 јуни 2013
Мислења
1.680
Поени од реакции
2.509
Ако не го користиш редовно, ако престанеш сосема е веројатно дека ќе ти се поврати првутот. Затоа одреден временски период е препорачливо да користиш кокосово масло пред туширање.
Во ред тоа, очигледно е дека ако престанам со користењето на кокосовото масло би се вратиле и првичните симптоми. Него, ми се чини дека кокосовото масло е нож со две острици токму поради нивото на комедогеност.

Би било супер доколку некој сподели испробана алтернатива на кокосовото масло што не е комедогена.

П.С Јас мака мачам со себореата веќе 8 години.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom