Првут (Перут) и Себореа

Член од
16 декември 2013
Мислења
39
Поени од реакции
3
Jas koristev Blue Cap shampon... isto taka sum zadovolen.. cena 430 denari vo Zegin... na 2-3 dena upotreba za pocetok.. skoro ne mi se poznava nisto od seboreata... prethodno imav golemi crvenila koi se poznavaa i da bev od strana isisan dvojka ili trojka.. sega so edinica ne se poznava nisto :) se nadevam deka taka i ke ostane

Sent from my SM-G900I using Tapatalk
Па и јас ќе пробам. Колку време го користиш ?
 

The King of Clay

Модератор
Член од
28 јануари 2012
Мислења
5.032
Поени од реакции
3.607
Па и јас ќе пробам. Колку време го користиш ?
Го купив летото, крајот на Јуни почнав да го користам. Околу 2 месеци го користев првото шишенце, доста позитивен ефект имаше. Меѓутоа не можам со сигурност да тврдам дека тој целосно ја заврши работата... зошто? Јас сум од Охрид и сум студент на ФИНКИ 2. година во Скопје, во 18 години што живеам во Охрид не сум имал никакви проблеми, а после неколку месеци во Скопје ми се појави овој проблем со себореата и ме мачеше се до летото... кога се вратив во Охрид, а баш и тогаш почнав да користам BlueCap шампон, бев повеќе изложен на сончева енергија, на чист воздух за разлика од Скопје.... можеби повеќето работа беше завршена од BlueCap...
Додека сме кај неговото користење, после првото шишенце, купив уште едно и го користам чат-пат некојпат, еднаш неделно или така нешто... утре баш ќе одам на фризер ќе ја кратам од страна на единица па ме интересира каква ќе биде состојбата, мислам дека и да има нешто би било незабележливо, а како што пишав погоре, тоа не беше случај и на многу подолга коса од страна :)
 
Член од
16 декември 2013
Мислења
39
Поени од реакции
3
Го купив летото, крајот на Јуни почнав да го користам. Околу 2 месеци го користев првото шишенце, доста позитивен ефект имаше. Меѓутоа не можам со сигурност да тврдам дека тој целосно ја заврши работата... зошто? Јас сум од Охрид и сум студент на ФИНКИ 2. година во Скопје, во 18 години што живеам во Охрид не сум имал никакви проблеми, а после неколку месеци во Скопје ми се појави овој проблем со себореата и ме мачеше се до летото... кога се вратив во Охрид, а баш и тогаш почнав да користам BlueCap шампон, бев повеќе изложен на сончева енергија, на чист воздух за разлика од Скопје.... можеби повеќето работа беше завршена од BlueCap...
Додека сме кај неговото користење, после првото шишенце, купив уште едно и го користам чат-пат некојпат, еднаш неделно или така нешто... утре баш ќе одам на фризер ќе ја кратам од страна на единица па ме интересира каква ќе биде состојбата, мислам дека и да има нешто би било незабележливо, а како што пишав погоре, тоа не беше случај и на многу подолга коса од страна :)
Па дефинитивно има влијание и останати работи, како чист воздух, прошетки, пријатна клима, правилна исхрана и спорт. Исто и јас имам забележано дека ако пијам редовно цеден лимон на сабајле ми помага, ама сепак овие креми и шампони влијаат. Фала за податокот и најверојатно и јас ќе почнам да го користам.
 
Член од
15 јануари 2015
Мислења
452
Поени од реакции
423
Јaс гo имaм прoблемoт сaмo вo Скoпје тукa живеaм.Бидејќи кoгa oдaм нa викенди вo Штип или пaк некaде нaстрaнaнa Бугaријa,Грцијa,бaзен кaде и дa е Прoблемoт сo првутoт и иритaцoјa нa скaлпoт исчезнувa.Тaкa дa прoблемoт кaј мене е предизвикaн oд Скoпскaтa вoдa 100%.:brlav:
 

The King of Clay

Модератор
Член од
28 јануари 2012
Мислења
5.032
Поени од реакции
3.607
Јaс гo имaм прoблемoт сaмo вo Скoпје тукa живеaм.Бидејќи кoгa oдaм нa викенди вo Штип или пaк некaде нaстрaнaнa Бугaријa,Грцијa,бaзен кaде и дa е Прoблемoт сo првутoт и иритaцoјa нa скaлпoт исчезнувa.Тaкa дa прoблемoт кaј мене е предизвикaн oд Скoпскaтa вoдa 100%.:brlav:
Од Скопската клима т.е. " чист воздух" реално...
 
Член од
1 мај 2012
Мислења
153
Поени од реакции
74
Најдобро решение за себороичен дерматит и тврдокорен првут е шампонот KELUAL DS. Медицински шампон, често препишувам и од доктори. Кога еднаш ќе го користите ќе сватите дека проблемот Ви е решен и никогаш повеќе нема да го смените шампонот. Се користи два пати неделно, убаво се шампонира косата, се масира скалпот и се остава така 3 минути. Јас така го решив мојот проблем, пробајте и сигурно нема да згрешите.
 
Член од
16 декември 2013
Мислења
39
Поени од реакции
3
пред некој ден бев на кожно за црвенилото на лицето и ми препиша една крема што ми помогна експресно. Ја има во Зегин и е 670 денари.
 

BONDEK

ТHE DEVIL
Член од
18 април 2006
Мислења
751
Поени од реакции
30
пред некој ден бев на кожно за црвенилото на лицето и ми препиша една крема што ми помогна експресно. Ја има во Зегин и е 670 денари.

треба рецепт за кремава или може и без ?
 
Член од
16 декември 2013
Мислења
39
Поени од реакции
3
треба рецепт за кремава или може и без ?
Па ми даде нешто како комерцијално ливче со повеќе креми и некој тоници, па ја одбра односно ја обележа оваа и после се потпиша и стави печат. Но сепак мислам дека ако ја побараш во Зегин дека ќе ја дадат. Поздрав и се надевам дека ќе ти помогне како мене.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.699
Поени од реакции
27.626
Тој Шаума што го препорачавте неколку пати го користам и јас веќе 2 месеца, 2 пати неделно ја мијам и скоро да немам перут.
НО, косата многу брзо ми се мрси. После 2-3 дена ми е мрсна како што ми беше мрсна пред да го користам после 6 дена (пошо тогаш се миев само еднаш неделно). А и дополнително, порано носев почесто капуљача (а тоа треба побрзо да ја мрси) сега скоро ич...
Ќе го мењам шаумава, шодазеам?
 

Rokko

SiFU 師父
Член од
30 мај 2014
Мислења
714
Поени од реакции
299
Исврлете се од P&G и Johnson и се ќе биде во ред
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Сега баш ја видов темава, па ме потсети на шампонот што го користам, т.е. Кетоконазолот на Алкалоид. Јес да јас го користам при лечење на келавост, но првенствено е наменет против првут и себореичен дерматитис. Не ја мрси косата како некои други шампони, а вака личи делотворен........., бар за сега:)
 
Член од
6 април 2015
Мислења
396
Поени од реакции
128
лугеее го исфрлив кафето скроз , и од тогаш не ми се има појавено себореата :vozbud: славам секој ден :цицки:
 
Член од
20 декември 2011
Мислења
92
Поени од реакции
44
А да пробате со лук? Сецнете го на пола и мачкајте ги местата кое ви се воспалени и ќе видите како помага. :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom