Прашања од областа на економијата

Член од
2 септември 2013
Мислења
255
Поени од реакции
237
Значи пребарував низ форумот па видов дека нема вакви специфична тема па се решив да си дозволам да отворам нова тема.. Иако имам слаби познавања од оваа област, честопати се случува да ме заинтересира некое одредено прашање околу економијата... навидум би било нешто слично на темава прашања околу исламот итн..

Моето прво прашање би било како може една држава да опстои без никаква индустрија, економија базирано врз вршење услуги дали може да опстои и како успева да се држи на нозе....Можеби прашањево нема да вроди плод на дискусија, ама ме интересира и затоа ја поставив...

Мислев да ја земам Македонија како пример баш за оваа прашање, ама се подразмислив дека со оглед на тоа дека одредени членови како brutus aka lion ili mkd vlade(иако мој предлог би било таквите членови да бидат банирани од тема) на некаков начин ќе ја растураат темава се решив да зборуваме во глобала без да вмешаме некоја држава како пример (иако мое мислење е дека тоа би било тешко изводливо)..

иако би требало одговорот да биде обемен замолувам во кратки црти да биде објаснето...
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.289
Поени од реакции
15.490
Услугите се во пракса најпрофитабилни, но на кој ќе ги продаваш тие услуги ако немаш индустрија? Аналогно на тоа, земја без развиена индустрија не може да има развиени услуги.

Без развиена индустрија, технологија, нема да имаш ни развиен финаниски пазар и финансиски институции, со тоа и помалце финансиски производи...

Ако успееме да напредуваме индустриски, со повеќе производни фирми, тоа ќе значи во иднина можеби и влез на нови банки, финансиски институции, нови услуги....


Така да, само со услуги можеме да се сликаме, цело е кога има се...
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.766
Поени од реакции
21.170
Значи пребарував низ форумот па видов дека нема вакви специфична тема па се решив да си дозволам да отворам нова тема.. Иако имам слаби познавања од оваа област, честопати се случува да ме заинтересира некое одредено прашање околу економијата... навидум би било нешто слично на темава прашања околу исламот итн..

Моето прво прашање би било како може една држава да опстои без никаква индустрија, економија базирано врз вршење услуги дали може да опстои и како успева да се држи на нозе....Можеби прашањево нема да вроди плод на дискусија, ама ме интересира и затоа ја поставив...

Мислев да ја земам Македонија како пример баш за оваа прашање, ама се подразмислив дека со оглед на тоа дека одредени членови како brutus aka lion ili mkd vlade(иако мој предлог би било таквите членови да бидат банирани од тема) на некаков начин ќе ја растураат темава се решив да зборуваме во глобала без да вмешаме некоја држава како пример (иако мое мислење е дека тоа би било тешко изводливо)..

иако би требало одговорот да биде обемен замолувам во кратки црти да биде објаснето...
Мој предлог би било секој да не може да отвори тема посебно ако нема три чисти од истата како Ти на пример( тоа се твои зборови ) , ама ете демократија било па секој може да отвори тема за што сака.
 
Член од
2 септември 2013
Мислења
255
Поени од реакции
237
Мој предлог би било секој да не може да отвори тема посебно ако нема три чисти од истата како Ти на пример( тоа се твои зборови ) , ама ете демократија било па секој може да отвори тема за што сака.
Ова ти го напишаа или сам си го измисли??
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
Моето прво прашање би било како може една држава да опстои без никаква индустрија, економија базирано врз вршење услуги дали може да опстои и како успева да се држи на нозе....Можеби прашањево нема да вроди плод на дискусија, ама ме интересира и затоа ја поставив...
Eве го моето мислење.
„ Без постоење на индустрија “ е нејасно. Идустријата се јавува на крајот од 18. век. Што значи многу векови луѓето живееле без индустрија
Можеби би било подобро да се праша: Дали може држава да постои во која ништо не се произведува ( се се увезува ) а стопанството се базира на услуги.
Мислам дека може
И денес Андора и Монте Карло се речиси без производни дејности
Нивното стоапанство cе заснива на туризам, трговија и слично
http://en.wikipedia.org/wiki/Economy_of_Andorra
.http://en.wikipedia.org/wiki/Monte_Carlo
 
Член од
11 мај 2014
Мислења
1.020
Поени од реакции
575
Значи пребарував низ форумот па видов дека нема вакви специфична тема па се решив да си дозволам да отворам нова тема.. Иако имам слаби познавања од оваа област, честопати се случува да ме заинтересира некое одредено прашање околу економијата... навидум би било нешто слично на темава прашања околу исламот итн..

Моето прво прашање би било како може една држава да опстои без никаква индустрија, економија базирано врз вршење услуги дали може да опстои и како успева да се држи на нозе....Можеби прашањево нема да вроди плод на дискусија, ама ме интересира и затоа ја поставив...

Мислев да ја земам Македонија како пример баш за оваа прашање, ама се подразмислив дека со оглед на тоа дека одредени членови како brutus aka lion ili mkd vlade(иако мој предлог би било таквите членови да бидат банирани од тема) на некаков начин ќе ја растураат темава се решив да зборуваме во глобала без да вмешаме некоја држава како пример (иако мое мислење е дека тоа би било тешко изводливо)..

иако би требало одговорот да биде обемен замолувам во кратки црти да биде објаснето...
Нагласуваш да нема развиена индустрија, значи со развиено сточарство, земјоделство, туризам, трговија.... преживување на земјата е возможно, али зависи многу за која држава се работи и дали ти е прашањето и каков стандард би имала. Земја која има ниски до средно големи производствени капацитети ти е Австралија, но затоа пак стандардот го дига со тоа што има доста добри природни богатства кои за разлика од некои други земји во светот знае да ги менаџира. Многу голема улога игра и дали е поставена државата локациски добро, дали има пловни водени површини низ територијата, добри сообраќајници кои мора да бидат искористени од останатите за премин до соседите. Услугите се одлична работа, посебно ако знае државата да ги менаџира.
E сега Македонија еве ти вложува во образованието (диплома за секоја будала), тактички би можеле да имаме сите добар живот со тоа што сите ќе стекнеме високообразование со кое ќе продаваме магла надвор.
 
Член од
25 април 2012
Мислења
443
Поени од реакции
580
Еве да ја земеме за пример Грција. Грците се меѓу првите 3 бродски флоти во светот, знам дека е прва по број на танкери, најголем произведувач на маслинки и секако туризмот. Минатата година имаа околу 18 милиони туристи. Колку мене ми е познато они немаат некоја голема индустрија, а сепак си живеат убаво.
 

Keljav

baram zena - test kujna
Член од
8 март 2009
Мислења
1.372
Поени од реакции
309
На Грција може да и се фатат
 

Kajgana Shop

На врв Bottom