Прашања и одговори

RickyLFC9

Модератор
Член од
28 март 2012
Мислења
19.565
Поени од реакции
41.147
Здраво на сите,ме интересираат некои работи па местото каде мислам дека ќе ги научам е баш овде.Сакам да се запишам на Филозовски или на Филолошки фак. ме интересира бодувањто за прием,бидејки не бев одличен ученик па дали би можел да се запишам.А другото прашање е во врска со смерот ''Историја на уметност''..која би бил називот после овој завршен смер?И каде всушност треба да бараш работа?Поздрав.
Пошто се два тотално различни факултети, прашај во соодвените теми за да ти кажат таму конкретно, нема потреба од нова тема.

Тема за Филолошки
Тема за Филозофски

Имаш дури и посебна тема за прашања и одговори, таму и ќе ти го префрлам мислењето.
 
Член од
5 јуни 2016
Мислења
6
Поени од реакции
4
Zdravo,imam edno prasanje...Bidejki ne bev dobar uchenik vo sredno,daleku od odlichen.Me interesira kolkavi se shansite da se zapisham na Filoloshki fak,poz
 

RickyLFC9

Модератор
Член од
28 март 2012
Мислења
19.565
Поени од реакции
41.147
Zdravo,imam edno prasanje...Bidejki ne bev dobar uchenik vo sredno,daleku od odlichen.Me interesira kolkavi se shansite da se zapisham na Filoloshki fak,poz
Зависи од смерот. Единствениот смер на кој се запишуваат бајаги луѓе со висок просек е психологија, ако немаш над 90 тешко да влезеш у државна квота. Али у приватна мислам дека влагаш секако. На другите мање-више мислам дека комотно влагаш со над 80 просек у државна, а за приватна мислам дека нема шанси да не влезеш. Поготово чим сакаш историја на уметност, лесно се влага таму.
 
Член од
27 мај 2016
Мислења
13
Поени од реакции
1
Што мислите што е подобро, полесно и поперспективно?
односи со јавноста на Правен или маркетинг на Економски?
 

Благоев

The Spartan General
Член од
8 јануари 2014
Мислења
1.357
Поени од реакции
2.087
Што мислите што е подобро, полесно и поперспективно?
односи со јавноста на Правен или маркетинг на Економски?
Земи прави нешто полезно во животот, наместо да лапаш муви и растегаш локуми во непостоечка економија и непостоечки уставен поредок.
 
Член од
27 мај 2016
Мислења
13
Поени од реакции
1
Земи прави нешто полезно во животот, наместо да лапаш муви и растегаш локуми во непостоечка економија и непостоечки уставен поредок.
А тоа нешто полезно е?

Да идам да фарбам споменици?!

Јуууухуууууууууууу :ojeaa:
 

kazioX

Примерен форумџија
Член од
28 април 2011
Мислења
3.823
Поени од реакции
10.551
Дали како дете на самохран родител ми следува некој попуст при плаќање партиципација или нешто слично?
 
Член од
24 ноември 2015
Мислења
106
Поени од реакции
80
Дали некој може да ми даде повеќе информации за отсекот физиотерапевт на медицинскиот факултет во скопје.
 
Член од
13 јануари 2015
Мислења
1.044
Поени од реакции
983
Decki itno mi treba odgovor na prasanjevo.
Zaminuvam od zemjava na nekoe vreme i me interesira,dali e podobro da se otpisam od faks?ili da go ostavam?mislam dali plakam ako se resam da se otpisam?inace mi ostanaa uste nekoi predmeti koi trebase da gi polagam sega(gi prijaviv na iknow)
 

Black Hok

CRUISE
Член од
11 декември 2012
Мислења
2.346
Поени од реакции
1.215
Decki itno mi treba odgovor na prasanjevo.
Zaminuvam od zemjava na nekoe vreme i me interesira,dali e podobro da se otpisam od faks?ili da go ostavam?mislam dali plakam ako se resam da se otpisam?inace mi ostanaa uste nekoi predmeti koi trebase da gi polagam sega(gi prijaviv na iknow)
Stavi go vo miruvanje.Toa ti e najdobra opcija.
 
Член од
21 август 2011
Мислења
246
Поени од реакции
97
Знае некој дали може да се одбере помеѓу една од двете пракси кои ги нуди факултетот Гоце Делчев од насоката туризам во Скопје што се во 4-та година? Се водат како задолжителни пракси во Македонија и во странство, само не ми е јасно дали треба да се извршат двете или може да се одбере меѓу една од тие и само таа да се изврши?
 
Член од
30 март 2008
Мислења
146
Поени од реакции
121
Се пријавив да го полагам испитот за определување ниво на познавање на англискиот јазик според ЗЕР, во центарот за странски јазици.
Има некаде низ интернетов урнек како би изгледал и дали некој знае од вас да ми посочи како и што да спремам?
 

Black Hok

CRUISE
Член од
11 декември 2012
Мислења
2.346
Поени од реакции
1.215
Нешто разбрав на вестите дека стажирањето ќе се плаќало,вистина ли е или курташак?
 
Член од
5 јуни 2015
Мислења
696
Поени од реакции
445
Нешто разбрав на вестите дека стажирањето ќе се плаќало,вистина ли е или курташак?
Веројатно второто од тоа што го имаш напишано :D

Имаше предлог пред половина година сите кои стажираат без разлика дали кај адвокат, нотар, извршител, суд, во болница, амбуланта и други места да добиваат надомест за времето додека им тече времето за стажирање.
http://www.akademik.mk/steknuvaneto-znaene-prioritet-za-mladite-pravnitsi-no-ne-e-losho-da-dobijat-i-pari-za-srabotenoto/

Не верувам дека ќе има нешто од сето тоа.
Волонтер зборот е составен од: вол и тера, терање волови да рмбаат без пари во превод.

Пред избори уште едно празно ветување, фрлање песок во очи.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom