Прашања за Исламот III

Член од
21 февруари 2014
Мислења
77
Поени од реакции
20
Позната воена тактика на Муслиманите е да ги користат жените и децата како штит против непријателот.
Тоа го прават Палестинците, тоа го правеа Албанците, а денес го прави ИСИС во Мосул, а пред тоа во Алепо.
Па си велам, (пошто ИСИС се еталон за Муслимани, а ете и другиве Муслимани истово го правеа), дали можеби у Куранот негде Мухамед има нешто вакво препорачано?
Ако исис е еталон за мене како муслиман тогаш дали KKK,CIM и AN се
еталон за тебе како христијан?
Ако не тогаш внимавај што кажуваш
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.204
Поени од реакции
78.731
Ако исис е еталон за мене како муслиман тогаш дали KKK,CIM и AN се
еталон за тебе како христијан?
Ако не тогаш внимавај што кажуваш
Тебе и мене...
Никој од тука не отишол да се тепа за тие што ги кажуваш. Ја не знам ни кои се.
За ИСИС има отидено над стотина Муслимани да се борат. Таму тие си ги остваруваат своите оништа: колат и убиваат Христијани и други луѓе кои не се сунити, силуваат и прават ѕверства, во име на Алах.
Во тукашните цркви не се проповеда геноцид над Муслиманите, додека во неколку џамии се проповеда салафизам/вахабизам. Тие, за чудо, се токму местата од каде серегрутираат борците за Исламот, идните сечачи на каурски глави и силувачи на девојчиња, по Сирија.
Колку цркви годишно во Македонија се осквернавени во муслимански доминантни средини, а колку џамии во обратни средини?
Низ Македонија има еден куп салафисти од КСА, Катар и сл., кои го проповедаат и шират салафизмот. Дали низ Македонија шетаат мисионери христијански кои истото го прават и промовираат геноцид?
...
Има еден куп разлики. Затоа немој така да се залетуваш со тоа - мене и тебе.
Мене и тебе уопште не се исти, а прашањето беше реторичко. Не очекувам од вехабија никаква објективност.
 
Член од
21 февруари 2014
Мислења
77
Поени од реакции
20
Тебе и мене...
Никој од тука не отишол да се тепа за тие што ги кажуваш. Ја не знам ни кои се.
За ИСИС има отидено над стотина Муслимани да се борат. Таму тие си ги остваруваат своите оништа: колат и убиваат Христијани и други луѓе кои не се сунити, силуваат и прават ѕверства, во име на Алах.
Во тукашните цркви не се проповеда геноцид над Муслиманите, додека во неколку џамии се проповеда салафизам/вахабизам. Тие, за чудо, се токму местата од каде серегрутираат борците за Исламот, идните сечачи на каурски глави и силувачи на девојчиња, по Сирија.
Колку цркви годишно во Македонија се осквернавени во муслимански доминантни средини, а колку џамии во обратни средини?
Низ Македонија има еден куп салафисти од КСА, Катар и сл., кои го проповедаат и шират салафизмот. Дали низ Македонија шетаат мисионери христијански кои истото го прават и промовираат геноцид?
...
Има еден куп разлики. Затоа немој така да се залетуваш со тоа - мене и тебе.
Мене и тебе уопште не се исти, а прашањето беше реторичко. Не очекувам од вехабија никаква објективност.
Ne,ti samo si igras so zborovite Nemas pravo da kazes deka site muslimani se isti ili isis e etalon za mene samo deka sum musliman
i ne mesaj babi i zabi jas ne gi opravduvav camiite vo makedonija nigde nesum zboruval za toa
nesum otisol nikogas niti ne gi branev jas se opravduvam sebesi ne mi e gajle sto pravat albancite.. i bas ne mi e gajle
a od drugata strana isto taka i KKK ubivase,siluvase lugjeto vo ime na hristijanstvo togas i ti si li terorist?
Ottamu nese otdideni pa sto? jas ne poznavam nekoj Makedonec-Musliman koj sto otisol da se bori za isis ama znam eden hristijan koj sto pretvori vo islam i otisol da se bori za isis
sto ke pravime sega?
a inace
Ti..Dali me poznavas? Dali znaes koj sum jas? Ne..
Togas kako mozes da kazuvas deka etalon mi e isis?
toa e glupavo se izvinuvam..
a koj e vehabija ne razbrav..
Ako toa mi kazuvas na mene jas licno sum protiv na vehabizam
 
Последно уредено:

faust.mephistopheles

Aga Aganlija
Член од
9 декември 2014
Мислења
718
Поени од реакции
1.527
Нациите и религиите никогаш не ни биле мир кога е во прашање нивниот интегритет,суверенитет и автономија, секој си го штити својот интерес.
Ако гледаме од таа перспектива дури ни твојата Телема не е мир.
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.077
Поени од реакции
15.891
Зошто спласнува ентузијазмот меѓу, првенствено, Муслиманите Албанци од Македонија, но и пошироко од регионот, како едни од најревносните поддржувачи и борци на калифатот, за регрутација и заминување во сириската војна?
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.077
Поени од реакции
15.891
ДЕСЕТТЕ ИСЛАМСКИ ФИЛОСОФИ ШТО СЕКОЈ БИ ТРЕБАЛО ДА ГИ ЗНАЕ

Ако ве предизвикаат да наброите десет философи за десет секунди, некој можеби ќе успее да наброи десет. Повеќето би кажале околу седуммина. Меѓу наброените, најголем дел би биле философи од Стара Грција и дел модерни философи од Западот. Постои веројатност да се споменат и мислителите од Азија, како што се Конфучие, Буда, Лао-це или Сун-цу. За жал, малкумина ќе се сетат на исламски философи.
Исламската „златна доба“ создала многу важни идеи во човековата историја. Токму исламските мислители му овозможија пристап на Западот до философиите на Аристотел и Платон. Почнувајќи од имињата на ѕвездите што им ги дале главно арапските астрономи, бројниот систем што денес го користиме или научните методи што се употребуваат во истражувањата илјадници години наназад, се нивна заслуга. Според тоа, речиси е невозможно да се разбере западната мисла без да се знаат идеите на исламските мислители.
Ви ги споделуваме дессете подзаборавени, но многу важни философи од исламскиот свет.

1. Абу Бакр Мухамад Ибн Закарија ал-Рази (854 - 925)

Познат доктор, хемичар и философ. Првиот што ги опишал сипаниците и морбилите како одделни болести. Развил метафизички систем заснован на идеите на Платон, и го опишал универзумот како состав од пет елементи: Бог, време, место, душа и материја. Автор е на првата книга за педијатрија.

Сум напишал 20.000 страници (со ситни букви), згора на тоа сум посветил петнаесет години од животот – деноноќно – пишувајќи ја големата колекција насловена Al Hawi... сè додека не го изгубив видот, и не добив парализа на раката, така што сега сум лишен од читање и пишување. И покрај тоа, никогаш не се откажав!

2. Саадија Гас ал Фајуми (882 - 942)

Рабин кој живеел за време на „златната доба“ на исламот во различни центри на Абасидскиот калифат. Познат е по работата на хебрејската лингвистика, преводите на хебрејските текстови на арапски јазик, еврејското право и по спречувањето на расколот во јудаизмот со помош на едноставен аргумент. Прогласен е за првиот странски раководител на академијата во Сура. Ги комбинирал хебрејската и грчката мисла.

Лирските творби го потсетуваат човека колку е кревок, беден и напатен.

3. Јахја Ибн Ади (893 - 974)

Логичар и лекар што живеел и творел во Тикрит, во модерен Ирак. Изработил десетици философски преводи од грчки на арапски јазик. Бил христијанин кој го користел своето философско знаење во одбрана на христијанската теологија втемелена на класичната мисла.

Смртниот човек живее преку знаењето.

4. Авицена (980 - 1037)

Персиски ерудит кој се смета за најголемиот мислител на исламската „златна доба“. Автор е на 450 книги, од кои едната се користела како стандарден медицински текст до 1650 година. Го усовршил научниот метод на својот философски идол Аристотел. Пишувал за астрономијата, хемијата, геологијата, религијата, логиката, математиката, физиката, па дури бил и поет. Неговите коментари и преводи на делото на Аристотел извршиле силно влијание врз европската мисла во периодот на просветителството.

Светот е поделен на луѓе што се паметни, а немаат религија и оние што имаат религија, но немаат памет.“

5. Сухраварди (1154 – 1191)

Персиски философ. Основач на исламското училиште за илуминативна философија. Изградил исламско школо и метафизика засновани на платонистичките идеи, напишал десетици книги за философијата, мистицизмот и нивната поврзаност со исламот.

Оној кој знае философија и настојува да биде посветен и благодарен на Надсветлината, ќе биде обдарен со кралска слава.

6. Фахрудин Рази (1149 - 1209)

Научник, философ, теолог. Создал неколку можни модели на космосот, вклучително и мултиверзалниот модел. Ја напишал „Тафсир ал-кабир“ или Големиот коментар кон Куранот, што до денес е често цитиран. Напишал и книги за логиката и медицината во прилог на други теми.

Тврдењата на философите дека постои само еден свет се слаби аргументи втемелени на кревки премиси.

7. Катип Челеби (1609 – 1657)

Отомански историчар и географ. Напишал библиографска енциклопедија со 14.500 записи. Пишувал опширно за исламското право, етиката, теолгијата, во прилог на историјата и географијата. Бил изворник на општествената промена во 16 и 17 век во Отоманската империја, вклучувајќи го и воведувањето на кафето во царството.

Кога настапува период на уназадување, престануваат да дуваат ветровите на знаењето.

8. Дара Шукох (1615 – 1659)

Индиски принц со тргачина животна врвица. Дара бил погубен заради што зазел губитничка страна по смртта на царот на Мугалската империја. Во својот краток животен век успеал да се посвети на мистичните основи што им биле заеднички на исламската и на хиндуистичката мисла. Напишал неколку книги и превел неколку класици на санскрит за идните истражувања на исламските научници. Востановил библиотека што сè уште се користи во Универзитетот Гуру Гобинд во Делхи.

Додека копнеев да ги набљудувам гностичките доктрини на секоја секта и да ги слушам нивните возвишени изрази за монотеизмот, и додека ги полагав своите очи на мноштвото теолошки книги чиј бев следбеник долги години, мојата страст да го гледам Единството (Unitas) што е безграничен океан, ме обземаше во секој момент.“

9. Мухамед Абдух (1849 – 1905)

Египетски научник, јурист, реформатор и философ. Основач на школото за исламски модернизам и теоретичар-воведничар на либералната мисла меѓу исламските народи. Британските власти го протерале од Египет, бидејќи преку својот весник повикувал на независност на државата. Тврдел дека мноштвото западни идеи имаат корен во исламската мисла.

Отидов на Запад и го сретнав исламот, но не видов муслимани. Отидов на Исток и видов муслимани, но не сретнав ислам.

10. Фатема Мерниси (1940 – 2015)

Мароканска феминистка и социолог. Студирала историја на исламската мисла и улогата на жените во неа, објавила книги во кои зборува дека состојбата на жените во исламските држави воопшто не коинцидира со проповедите на пророкот Мухамед. Авторка е на книгата „Зад превезот“ (Beyond the veil).

Кога жената за себе мисли дека е ништо, плачат и малите врапчиња. Кој би можел да ги одбрани на балконот, кога никој не замислува свет без насилство?


http://www.fakulteti.mk/news/16-11-22/desette_islamski_filosofi_shto_sekoj_bi_trebalo_da_gi_znae.aspx


-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
А денес на што се сведува Исламот и Муслиманите, генерално?
 
Член од
3 септември 2010
Мислења
5.691
Поени од реакции
7.802
А денес на што се сведува Исламот и Муслиманите, генерално?
Oдговорот на ова прашање ќе го најдеш кога ќе си одговориш зошто на муслиман во исламска средина никако нема да му појде од рака да одгледува свињи, но затоа сосем комотно и невознемируван од никого во истата таа средина може да се занимава со тероризам и други придружни криминални активности.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Зошто не си го земете овој кај вас - @MIKI1 ?
Ја‘ мислам дека токму тебе требит да те земат, за да им ја покажиш вистинската вистина...:coffee:..оти они са у тешка заблуда.
 
Последно уредено:
S

SpaceTraveler

Гостин
Ја‘ мислам дека токму тебе требит да те земат, за да им ја покажиш вистинската вистина...:coffee:..оти они са у тешка заблуда.
Таман си е постот, што си цитирал...
Ти ја знаеше „вистинската“, „вистина“ па затоа јас тебе те препорачав таму. :D
Ама фала што конечно призна дека ја немаш вистината, конечно и ти почна да богохулиш
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Таман си е постот, што си цитирал...
Ти ја знаеше „вистинската“, „вистина“ па затоа јас тебе те препорачав таму. :D
Ама фала што конечно призна дека ја немаш вистината, конечно и ти почна да богохулиш
Спејс,

колку ви „сече„,како и дека абер немата од вистината, видовме на вашата клубска тема, така да дај не ја загадувај и оваа тема со Телемски фантазми...
 
Член од
28 декември 2011
Мислења
4.371
Поени од реакции
6.207
Ne,ti samo si igras so zborovite Nemas pravo da kazes deka site muslimani se isti ili isis e etalon za mene samo deka sum musliman
i ne mesaj babi i zabi jas ne gi opravduvav camiite vo makedonija nigde nesum zboruval za toa
nesum otisol nikogas niti ne gi branev jas se opravduvam sebesi ne mi e gajle sto pravat albancite.. i bas ne mi e gajle
a od drugata strana isto taka i KKK ubivase,siluvase lugjeto vo ime na hristijanstvo togas i ti si li terorist?
Ottamu nese otdideni pa sto? jas ne poznavam nekoj Makedonec-Musliman koj sto otisol da se bori za isis ama znam eden hristijan koj sto pretvori vo islam i otisol da se bori za isis
sto ke pravime sega?
a inace
Ti..Dali me poznavas? Dali znaes koj sum jas? Ne..
Togas kako mozes da kazuvas deka etalon mi e isis?
toa e glupavo se izvinuvam..
a koj e vehabija ne razbrav..
Ako toa mi kazuvas na mene jas licno sum protiv na vehabizam
Не, он сака да ти каже дека во 2015та година од 452 бомбаши самоубијци, 450 биле муслимани. Исто сака да ти каже дека во просек во муслимански држави само по 30% муслиманското население смета дека самоубиствени бомбашки напади врз цивили во одбрана на исламот никогаш не се оправдани. Поткрепени од исламот. Овие бројки кажуваат дека исламот сам по себе е милитантна, опасна религија.
 
Член од
21 февруари 2014
Мислења
77
Поени од реакции
20
Не, он сака да ти каже дека во 2015та година од 452 бомбаши самоубијци, 450 биле муслимани. Исто сака да ти каже дека во просек во муслимански држави само по 30% муслиманското население смета дека самоубиствени бомбашки напади врз цивили во одбрана на исламот никогаш не се оправдани. Поткрепени од исламот. Овие бројки кажуваат дека исламот сам по себе е милитантна, опасна религија.
Нигде не кажав дека сите муслимани се добри или дека нема муслимани кои вршат тероризам а и јас не ги оправдувам тие кои што вршат терористички напади врз луѓето напротив силно го судам тоа а и исто така никој не ги оправдува нив каде што живеам јас

а инаку он зборуваше за сите Муслимани и кажа дека на сите нас еталонот ни е исис
Јас СЕ оправдувам себеси а не другите ако некој ќе каже дека еталонот ми е исис секако дека имам право да се оправдувам нели?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom