Пракси по банки - корисни за вработување или не?

Член од
24 ноември 2011
Мислења
37
Поени од реакции
7
Здраво. Дали има некој од економистите да сподели искуство со пракса во банка да му помогнала за вработување понатаму и мислам чисто без врски ...
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.290
Поени од реакции
15.508
Не сум барал работа, но да сум работодавач не би ја гледал праксата во банка.

Од она што го гледам, никој скоро и да не ја зема предвид едномесечната пракса, секако мораш да ги поминеш сите тестирања и интервјуа, а конкуренцијата е голема...
 

jyvation

Пургер
Член од
4 ноември 2009
Мислења
2.152
Поени од реакции
2.754
Здраво. Дали има некој од економистите да сподели искуство со пракса во банка да му помогнала за вработување понатаму и мислам чисто без врски ...
На пракса ќе научиш само 20-30% од работата.За да влезеш во банка нормално прво е интервјуто,па после имаш низа тестови од англиски,математика,општи работи и сл.Во Прокредит банка знам имаше добра програма за млади банкари ама конкурирањето мислам заврши.Таму си на права обука што се вика по неколку месеци и ти даваат добра основа за понатаму да можеш да се вработиш кај нив.
 

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
11.168
Поени од реакции
15.967
На пракса ќе научиш само 20-30% од работата.За да влезеш во банка нормално прво е интервјуто,па после имаш низа тестови од англиски,математика,општи работи и сл.Во Прокредит банка знам имаше добра програма за млади банкари ама конкурирањето мислам заврши.Таму си на права обука што се вика по неколку месеци и ти даваат добра основа за понатаму да можеш да се вработиш кај нив.
Aха да, сигурно дека ќе те вработат ако не имаш некоја врска.
Познавам човек кој идеше у ПроКредит прво 6 месеци на обука, потоа го шетаа низ градовиве у државава со надеж дека по 2 години ќе биде конечно вработен со решение во рака. Прво Тетово, па го однесоа во Прилеп таму околу 6 месеци работеше, после у Скопје.
Човеков воопшто не се бунеше, викаше ќе идам кај и да е, битно по 2 години ќе ми дадат решение. Но, што се случи. По 21 месец кошкање, го испратија дома со образложение дека немале потреба од него.
 

Tоni

ILLYRIAN
Член од
26 февруари 2009
Мислења
13.639
Поени од реакции
10.237
Aха да, сигурно дека ќе те вработат ако не имаш некоја врска.
Познавам човек кој идеше у ПроКредит прво 6 месеци на обука, потоа го шетаа низ градовиве у државава со надеж дека по 2 години ќе биде конечно вработен со решение во рака. Прво Тетово, па го однесоа во Прилеп таму околу 6 месеци работеше, после у Скопје.
Човеков воопшто не се бунеше, викаше ќе идам кај и да е, битно по 2 години ќе ми дадат решение. Но, што се случи. По 21 месец кошкање, го испратија дома со образложение дека немале потреба од него.
Така е.

А јас познавам личност кој 2-3 месеци само одработил од тоа програмата и веднаш на работа во Тетово. А други нека се мачат...битно е кој има врски.
 

jyvation

Пургер
Член од
4 ноември 2009
Мислења
2.152
Поени од реакции
2.754
Aха да, сигурно дека ќе те вработат ако не имаш некоја врска.
Познавам човек кој идеше у ПроКредит прво 6 месеци на обука, потоа го шетаа низ градовиве у државава со надеж дека по 2 години ќе биде конечно вработен со решение во рака. Прво Тетово, па го однесоа во Прилеп таму околу 6 месеци работеше, после у Скопје.
Човеков воопшто не се бунеше, викаше ќе идам кај и да е, битно по 2 години ќе ми дадат решение. Но, што се случи. По 21 месец кошкање, го испратија дома со образложение дека немале потреба од него.
Добро секаде е така не ти даваат одма решение на рака.Е сега ваљда ако те бива туку така нема да те остават.Не викам одма да те стават да работиш во банка ама ќе ти дадат некои други работи.Секаде кај и да работиш првин ќе гледа максимално да те искористи нели ти како новопримен сакаш да се докажеш и ќе рмбаш по цели денови.А за тоа со врските во право си и јас не дополнив.Во банка ако немаш барем малце кој да те подбутне тешко.
 
R

Rigel Kent

Гостин
Мене ми се виде насловот на темата праски па банани...

:)
Praski po banani :pos:(metafora :icon_lol:)
--- надополнето: 22 ноември 2012 во 19:09 ---
Здраво. Дали има некој од економистите да сподели искуство со пракса во банка да му помогнала за вработување понатаму и мислам чисто без врски ...
Без врски не можеш да влезеш во банка , да си знаеш однапред :). А пракса , секоја пракса е искуство и ќе научиш нешто , но ако ти дозволат тие кај кои ќе бидеш на пракса(тетката таму ако е расположена) . Оди на курсеви , обуки , читај економска литература од тоа имаш корист а од едномесечна пракса во банка нема да имаш корист ама баш ништо , само да се запознаеш со програмот и како функционира ништо повеќе.
 

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
12.133
Поени од реакции
18.131
И во приватна фирма е заебано да влезиш без ‘ветар во грбот‘.А на праксата ќе се подосаѓаш 3-6 месеци и после ќе ти речат или ‘ќе те побараме‘ или уште 3-6 месеци на пракса, после таа пракса уште малку пракса дури сам не избегаш :cenzura:

Praski po banani :pos:(metafora :icon_lol:)
Без врски не можеш да влезеш во банка , да си знаеш однапред :). А пракса , секоја пракса е искуство и ќе научиш нешто , но ако ти дозволат тие кај кои ќе бидеш на пракса(тетката таму ако е расположена) . Оди на курсеви , обуки , читај економска литература од тоа имаш корист а од едномесечна пракса во банка нема да имаш корист ама баш ништо , само да се запознаеш со програмот и како функционира ништо повеќе.
И ова е многу битно, ако е тетката расположена ќе научиш нешто почетни работи, отворање сметки, картици и слично.
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Помага само лично за тебе. За банка ти требаат големи врски или длабок џеб за да си го купиш работното место (за прво искуство). Немој да се лажете бадијала дека така примаат во банка, на лепе очи.
 

Stefus Corp.

Рационална Коза
Член од
22 август 2012
Мислења
2.097
Поени од реакции
1.821
Aха да, сигурно дека ќе те вработат ако не имаш некоја врска.
Познавам човек кој идеше у ПроКредит прво 6 месеци на обука, потоа го шетаа низ градовиве у државава со надеж дека по 2 години ќе биде конечно вработен со решение во рака. Прво Тетово, па го однесоа во Прилеп таму околу 6 месеци работеше, после у Скопје.
Човеков воопшто не се бунеше, викаше ќе идам кај и да е, битно по 2 години ќе ми дадат решение. Но, што се случи. По 21 месец кошкање, го испратија дома со образложение дека немале потреба од него.
Знам како функционираат тие работи во Прокредит.
1. Платен си од Прокредит банка не работиш за џабе и тоа не е лоша платата.
2. Ти обезбедуваат стан и смештај ако те пратат надвор од твојот град.
21 месец работа воопшто не е лош плус и добро искуство...Програмата на Прокредит за едукација не е лоша т.е. е една од подобрите во Македонија. За почетник одлична шанса е. И убаво ти кажуваат дека не ти гарантираат работно место за неопределно...Фер и чиста работа знаеш на што си.
 

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
11.168
Поени од реакции
15.967
Знам како функционираат тие работи.
1. Платен си од Прокредит банка не работиш за џабе
2. Ти обезбедуваат стан и смештај ако те пратат надвор од твојот град.
21 месец работа воопшто не е лош плус и добро искуство...Програмата на Прокредит за едукација не е лоша т.е. е една од подобрите во Македонија. За почетник одлична шанса е.
Се тоа уреду, но не мора да те мафтаат дека ќе те примат на работа за на крај да те расшутираат без никакво објаснување.
 

Stefus Corp.

Рационална Коза
Член од
22 август 2012
Мислења
2.097
Поени од реакции
1.821
Се тоа уреду, но не мора да те мафтаат дека ќе те примат на работа за на крај да те расшутираат без никакво објаснување.
Не те примаат на работа. Убаво си кажуваат тоа е само програма за едукација без гаранција за работно место.
 

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
11.168
Поени од реакции
15.967
Не те примаат на работа. Убаво си кажуваат тоа е само програма за едукација без гаранција за работно место.
Не се разбравме, односно не се изјаснив доволно добро у првиот мој пост.
Стануваше збор за обука пред вработување.
 

Stefus Corp.

Рационална Коза
Член од
22 август 2012
Мислења
2.097
Поени од реакции
1.821
Не се разбравме, односно не се изјаснив доволно добро у првиот мој пост.
Стануваше збор за обука пред вработување.
Ок може јас знам за една програма сега што ја имаат отворено за некојси тренинг/ платнеа пракса во Прокредит. Многу ми звучи како тоа на што ти бил твојот познаник... И фино си кажуваат дека не гарантираат вработување. Сега баш им тече селекцијата за програмата.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom