Правна помош и совети

POWER-MKD

Per aspera ad astra
Член од
1 март 2008
Мислења
4.763
Поени од реакции
644
Ако се видливи повреди на другар ти и мајка му тогаш, нема проблем. Типот ќе испадне виновен и крај. Ова набрзина го напишав, после ако сакаш повеќе ќе дискутираме, треба да искачам. :smir:
 
Член од
15 август 2007
Мислења
2
Поени од реакции
0
kolektivno sum osiguran preku fax i sega si ja povrediv rakata potocno go iscashiv ramoto pa me interesira dali nekoj ima vakvo iskustvo i kolku pari bi mozel da im zemam na osiguritelnata kompanija????
 
Член од
17 март 2008
Мислења
58
Поени од реакции
0
Ajde sega kolegi pravnici dajte pomos na sledniov slucaj:
Vujko mi e zirant na sin na negov kolega, toj e vtor zirant a kako prv se javuva majkata na sinot na negoviot kolega t.e soprugata na negoviot kolega. Kolegava mu rekol na vujko mi dali saka da mu bide zirant za kredit koj sakal da go podigne i mu rekol deka ce zeme 500 evra. Vujko mi se soglasil bile tamu potpisal i sve ok. Arno ama po nekolku meseci celovo semejstvo prebegnuva vo saraevo, i go ostavaat na vujko mi celiot kredit, tie celiot svoj imot go prodale i mu ja kidnale. Sega vujko mi trca po sudovi. E sega neregularnosti koi se napraveni pri davanje na kreditot od strana na bankata, na liceto na koe sto mu e dodelen krediot, mu go dale vrz osnova na tezga on nema raboten odnos vo niedna firma tuku na crno prodaval na tezga alista i tie od banka dosle precenile i vsusnot podignale 5.000 evra a vujko mi pojma nema, so ova vednas se voocuva deka vujko mi e izmamen. Vtora rabota e sto koga potpisuval vujko mi nikj od banka ne go prasal dali seka da bide solidaren zirant tuku go stavile na hartija i ovoj potpisal. Sega vujko mi sudenjeto vide deka e solidaren dolznik. Treta rabota vujko mi raboti vo SIK JELAK taa firma e vece tri godini pod stecaj on nema 35 meseci zemeno plata a za vreme na skucuvanjeto na kredioto nemal zemeno skoro 1 i pol godina plata, i ne znam po koj osnov go stava bankata zirant koga gleda deka on nema nikakvi primanja. Sega na sud se pojavuva sam drugive gi nema i od sudot ne baraat nikakva poternica da se raspise po licata i da bidat doneseni na sud.
PA VE MOLAM SEGA KOLEGI DAJTE RESENIE KAKO MOZEME DA JA PREFRLIME TOPKATA NA NIVNA STRANA.
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.343
Ajde sega kolegi pravnici dajte pomos na sledniov slucaj:
Vujko mi e zirant na sin na negov kolega, toj e vtor zirant a kako prv se javuva majkata na sinot na negoviot kolega t.e soprugata na negoviot kolega. Kolegava mu rekol na vujko mi dali saka da mu bide zirant za kredit koj sakal da go podigne i mu rekol deka ce zeme 500 evra. Vujko mi se soglasil bile tamu potpisal i sve ok. Arno ama po nekolku meseci celovo semejstvo prebegnuva vo saraevo, i go ostavaat na vujko mi celiot kredit, tie celiot svoj imot go prodale i mu ja kidnale. Sega vujko mi trca po sudovi. E sega neregularnosti koi se napraveni pri davanje na kreditot od strana na bankata, na liceto na koe sto mu e dodelen krediot, mu go dale vrz osnova na tezga on nema raboten odnos vo niedna firma tuku na crno prodaval na tezga alista i tie od banka dosle precenile i vsusnot podignale 5.000 evra a vujko mi pojma nema, so ova vednas se voocuva deka vujko mi e izmamen. Vtora rabota e sto koga potpisuval vujko mi nikj od banka ne go prasal dali seka da bide solidaren zirant tuku go stavile na hartija i ovoj potpisal. Sega vujko mi sudenjeto vide deka e solidaren dolznik. Treta rabota vujko mi raboti vo SIK JELAK taa firma e vece tri godini pod stecaj on nema 35 meseci zemeno plata a za vreme na skucuvanjeto na kredioto nemal zemeno skoro 1 i pol godina plata, i ne znam po koj osnov go stava bankata zirant koga gleda deka on nema nikakvi primanja. Sega na sud se pojavuva sam drugive gi nema i od sudot ne baraat nikakva poternica da se raspise po licata i da bidat doneseni na sud.
PA VE MOLAM SEGA KOLEGI DAJTE RESENIE KAKO MOZEME DA JA PREFRLIME TOPKATA NA NIVNA STRANA.
Да ти кажам искрено...не ми се гледаат некои шанси за успех...
Чим е жирант, доброволно се нафатил да ја намирува обврската, и тука е се кажано.
Секако, ако има некој некаква идеја...нека постира.
 

sweet girl***

I wish that...
Член од
4 октомври 2008
Мислења
310
Поени од реакции
10
mi se izgubi licnata karta i sea sto treba da napraem za da izvadim nova, znam deka treba u sluzben vesnik da se objavi kako isceznata ama ne znam kako da go izvedem toa ako moze nekoj da mi kaze sve podetalno Ve molim
 
Член од
17 март 2008
Мислења
58
Поени од реакции
0
Напишано од elvis
Ajde sega kolegi pravnici dajte pomos na sledniov slucaj:
Vujko mi e zirant na sin na negov kolega, toj e vtor zirant a kako prv se javuva majkata na sinot na negoviot kolega t.e soprugata na negoviot kolega. Kolegava mu rekol na vujko mi dali saka da mu bide zirant za kredit koj sakal da go podigne i mu rekol deka ce zeme 500 evra. Vujko mi se soglasil bile tamu potpisal i sve ok. Arno ama po nekolku meseci celovo semejstvo prebegnuva vo saraevo, i go ostavaat na vujko mi celiot kredit, tie celiot svoj imot go prodale i mu ja kidnale. Sega vujko mi trca po sudovi. E sega neregularnosti koi se napraveni pri davanje na kreditot od strana na bankata, na liceto na koe sto mu e dodelen krediot, mu go dale vrz osnova na tezga on nema raboten odnos vo niedna firma tuku na crno prodaval na tezga alista i tie od banka dosle precenile i vsusnot podignale 5.000 evra a vujko mi pojma nema, so ova vednas se voocuva deka vujko mi e izmamen. Vtora rabota e sto koga potpisuval vujko mi nikj od banka ne go prasal dali seka da bide solidaren zirant tuku go stavile na hartija i ovoj potpisal. Sega vujko mi sudenjeto vide deka e solidaren dolznik. Treta rabota vujko mi raboti vo SIK JELAK taa firma e vece tri godini pod stecaj on nema 35 meseci zemeno plata a za vreme na skucuvanjeto na kredioto nemal zemeno skoro 1 i pol godina plata, i ne znam po koj osnov go stava bankata zirant koga gleda deka on nema nikakvi primanja. Sega na sud se pojavuva sam drugive gi nema i od sudot ne baraat nikakva poternica da se raspise po licata i da bidat doneseni na sud.
PA VE MOLAM SEGA KOLEGI DAJTE RESENIE KAKO MOZEME DA JA PREFRLIME TOPKATA NA NIVNA STRANA.


Se slozuvam deka zirantot treba da si ponese odgovornost, no dali moze i bankata da snosi odgovornost zatoa sto dala kredit na neosnovan nacin, i dali licata koi se vo begstvo treba da bidat prisutni vo sudnica, i kako moze da bidat dovedeni kakva e postapkata za pokrenuvanje nekakva postapka za istraga.
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.574
дали за отварање на фирма за услужна дејност (ваљда така се вика) како на пример козметичко студио, салон за масажа, фризерски салон е неопходно тој што ја отвара фирмата да има соодветно образование во сферата (на пример дали за отварање на козметичко студио мора носителот на фирмата да има завршено средно козметичко или некаков курс за козметика)? еве на пример јас ако сакам да отворам козметичко студио и да земам некој што ќе ми работи таму, дали може да фигурирам како директор на фирмата?
 
Член од
21 август 2008
Мислења
140
Поени од реакции
11
Mozes da registriras drustvo sto ke se zanimava so taa dejnost, sekako deka ne e bitno tvoeto obrazovanie (vo slucajov ne mora da bides kozmeticarka)
 

POWER-MKD

Per aspera ad astra
Член од
1 март 2008
Мислења
4.763
Поени од реакции
644
дали за отварање на фирма за услужна дејност (ваљда така се вика) како на пример козметичко студио, салон за масажа, фризерски салон е неопходно тој што ја отвара фирмата да има соодветно образование во сферата (на пример дали за отварање на козметичко студио мора носителот на фирмата да има завршено средно козметичко или некаков курс за козметика)? еве на пример јас ако сакам да отворам козметичко студио и да земам некој што ќе ми работи таму, дали може да фигурирам како директор на фирмата?
Не е потребно, битно е некоји од вработените да има такво образование, што е и логично.
 

Филозофка

Amelie Poulain
Член од
21 јануари 2009
Мислења
1.680
Поени од реакции
524
Вака сега имам едно правно прашање.Се случи на еден другар од маало.Има еден лудак комшија нонстоп го замара другар ми му се заканува и слично.Е сеа еден ден почна да пцуе зашто колата ја оставал на улица незнам што, и другар ми си влезе во кола а овој лудакот зема едно тврдо црево и почна да мава по кола и сакаше да го извади другар ми надвор од кола да го тепа.И дотрчаа комшии и другар ми искочи од кола а овој го мавна по стомак а мајка му на другар ми ја удри со тоа палката по грб и овој другар ми го истепа комшијата и имаше на лице модринки и крв а на другар ми ништо не му беше (видлива повреда) . И сеа беше другар ми со мајка му на лекар да извади лекарско а исто и тој комшијата негов.И сега се заканува тој комшијата ке тужел за повреди и ке земел 10 000 евра на другар ми...Дали е ова можно ве молам за помош.Иначе другар ми има 5-6 сведоци на негова страна а тој комшијата 1 (нероднински поврзани)
Овде се работи за таканаречена нужна одбрана, другар ти во самоодбрана го истепал комшијата би требало процесот да се реши во корист на другар ти, а исто така другар ти може да тужи за загрозување на лична безбедност и нанесување на телесни повреди доколку ги има.
 
D

devojcence

Гостин
ne e bitno dali si kozmeticar :)) uste vazi stariot zakon.znaci moze da se reigstriras.
 

Net

Член од
22 декември 2008
Мислења
29
Поени од реакции
0
Сакав да отворам нова тема али ми пишува некоја грешка.... па затоа овде ке пишам ме интерисра
Дали би имал право и како би ги отстранил каблите ,.. од кабловски оператор ?
Значи сакам да знам
Дали би имал право и како би ги отстранил каблите ,свитч ,рутер.. од кабловски оператор кои што се одма над моите прозоци кои се провиснати и грдо изгледаат и баш кога ке му падне интернет а тоа почесто се случува се качуваат со скала одма над прозорецот... и поради тоа не можиш да имаш приватност и да си седиш на раат дома ?
Што ако би ги скинал и да не му текне друг пат да наместат пак ? :)
 

POWER-MKD

Per aspera ad astra
Член од
1 март 2008
Мислења
4.763
Поени од реакции
644
Дали би имал право и како би ги отстранил каблите ,свитч ,рутер.. од кабловски оператор кои што се одма над моите прозоци кои се провиснати и грдо изгледаат и баш кога ке му падне интернет а тоа почесто се случува се качуваат со скала одма над прозорецот... и поради тоа не можиш да имаш приватност и да си седиш на раат дома ?
Што ако би ги скинал и да не му текне друг пат да наместат пак ? :)
Овде најверојатно станува збора а поимот службеност. Значи покрај твоја сопственос се поминува за да се доврши работата кај другиот комшија(најпластично го објаснувам). Што значи дека смее да го стори тоа, Е сега,чим каблите не се наоѓаат внатре кај тебе во станот, значи има право другиот да ги користи.
Ете, тоа е мое мислење, ако другиве правници знаат нешто повеќе, нека повелат :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom