Правна помош и совети

Член од
25 јуни 2007
Мислења
2.307
Поени од реакции
1.134
Ако некој замижи, се е можно. Нули можат да се допишуваат и на Каса прими, дури и на уплатници. Пред 15-тина години на тој начин се плаќаа царински давачки, додека не ги „открија“.
Баш поради сите овие можни манипулации самата каса прими не ми личи на некој јак доказ за позајмување на пари.
 
Член од
16 декември 2012
Мислења
2.710
Поени од реакции
6.846
Баш поради сите овие можни манипулации самата каса прими не ми личи на некој јак доказ за позајмување на пари.
Тогаш ни уплатницата не е. Затоа имаат копија, преку индиго
 
Член од
16 декември 2012
Мислења
2.710
Поени од реакции
6.846
Баш поради сите овие можни манипулации самата каса прими не ми личи на некој јак доказ за позајмување на пари.
Тогаш ни уплатницата не е. Затоа имаат копија, преку индиго
 

king-makedon

THE KING
Член од
5 декември 2008
Мислења
503
Поени од реакции
262
Во кој рок општината е законски обврзана да утврди урбанистичка согласнот за утврдување на правен статус на бесправно изграден објект(куќа)?
 
Последно уредено:
Член од
6 април 2015
Мислења
396
Поени од реакции
128
Здраво
Дали со документ за доживотна издршка треба да се поведе оставинска постапка за починатиот??
Или со документот за доживотна издршка и извод на умрени дирекно во Катастар да се внесе?
 
Член од
25 јануари 2016
Мислења
46
Поени од реакции
17
Здраво
Дали со документ за доживотна издршка треба да се поведе оставинска постапка за починатиот??
Или со документот за доживотна издршка и извод на умрени дирекно во Катастар да се внесе?
мора да се поведе постапка...со решението од нотарот дека постои договор тогаш се внесува во катастар
 
Член од
25 јуни 2007
Мислења
2.307
Поени од реакции
1.134
Тогаш ни уплатницата не е. Затоа имаат копија, преку индиго
А што во случај ако имаш само копија од каса прими. Како да се докаже дали некој потпис е фалсификат или не, ако имаш копија. Логично ли е вештачење на копија ? Бидејќи многу лесно со копија може да се манипулира ?
 
Член од
16 декември 2012
Мислења
2.710
Поени од реакции
6.846
А што во случај ако имаш само копија од каса прими. Како да се докаже дали некој потпис е фалсификат или не, ако имаш копија. Логично ли е вештачење на копија ? Бидејќи многу лесно со копија може да се манипулира ?
Kopijata e potvrda za uplata. Drugata strana go ima originalot so koj moze da se ospori kopijata ako e zloupotrebena. Da te zamolam, moze li da prasas pokonkretno, za da ne ni otide cel avgust na kasa-primi? Ili malku proceslaj po zakonite, ke doznaes sto te interesira

Sent from my SM-G7102 using Tapatalk
 
Т

Триптико

Гостин
Затоа што има мн случаеви: дадов пари, којзнае дали ќе си ги земам, едно наравоучение: давајте пари САМО ПРЕКУ БАНКА! И да немате договор за позајмица, нотарски заверени "листови" и сл. самиот банкарски трансфер е доказ. Само не заборавајте на тетката да и кажете налогот да биде со соодветна шифра. Нема логика позајмица да се води со шифра за плаќање фактури и сл. И не знам што сте се уплашиле од договор. Јас.... му давам на заем ....денари на Тој.... Ден, дата, потпис...ајт у ... :D Ако е проблем камата, слободно напишете дека е бескаматна позајмицата.
 
Член од
25 јуни 2007
Мислења
2.307
Поени од реакции
1.134
Kopijata e potvrda za uplata. Drugata strana go ima originalot so koj moze da se ospori kopijata ako e zloupotrebena. Da te zamolam, moze li da prasas pokonkretno, za da ne ni otide cel avgust na kasa-primi? Ili malku proceslaj po zakonite, ke doznaes sto te interesira

Sent from my SM-G7102 using Tapatalk
По директно, може ли некој да бара пари на основа на фотокопија на каса прими а без приложени оригинали на каса прими? И ако се побара отпочнување за вештачење и утврдување на веродостојноста на потписите дали има логика вештачење да се бара на фотокопии ?
 
Член од
16 декември 2012
Мислења
2.710
Поени од реакции
6.846
По директно, може ли некој да бара пари на основа на фотокопија на каса прими а без приложени оригинали на каса прими? И ако се побара отпочнување за вештачење и утврдување на веродостојноста на потписите дали има логика вештачење да се бара на фотокопии ?
Може да бара, ама другата страна секогаш може да се повика дека не верува на фото-копија. Инаку, фотокопија не се вештачи, нема смисла. Потписот може да биде скениран од друг документ и нанесен на фотокопијата
 
Член од
25 јуни 2007
Мислења
2.307
Поени од реакции
1.134
Може да бара, ама другата страна секогаш може да се повика дека не верува на фото-копија. Инаку, фотокопија не се вештачи, нема смисла. Потписот може да биде скениран од друг документ и нанесен на фотокопијата
Тоа и мене ми беше логично, ама во нашето ни мило судство и тоа е можно. :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom