Правна помош и совети

Т

Триптико

Гостин
@GRINGER НЕМА измени до ниеден датум! Каков бил претходно, така е до денес. Барем до јануар 2001 год.
Зошто не побараш официјален извештај, врз основа на кои правилници е правено испитување на крв и урина? Мора да ти дадат. Според датум на правилник ќе може да се бара во Службен весник.
Инаку, која будала напишала 6.5?!?! Знае ли тој/таа што значи 6.5??? На 3 и кусур се паѓа во кома, а замисли на 6.5! Тужи ги сите со ред. Ич да не те боли колку време "го шетале примерокот"!
 
Последно уредено од модератор:
Член од
16 јуни 2016
Мислења
6
Поени од реакции
3
Абе јас барав се ама немав добар адвокат , плус тоа татко ми беше вработен во МВР а и од таму се сите заебанции, а згора на сето тоа судот во гостивар е најкорумпиран во РМ, истражниот судија не ја водеше постапката како што треба.

За што ми треба чл. 7 : татко ми не беше обичен човек во МВР, е сега тој копилето не чесно почна да ги тера работите, ги подмити сите во гостивар ,па дури и мојот адвокат, значи нож во грб.,,,што се случува да видиме што ќе биде со татко ми, следат ПС Прилеп и МВР на РМ Водно, ТОГАШ на крим техника Слободан Ушлинковски ....татко ми почина на 19.12.2008 година, и истиот ден ПС прилеп го испраќа примерокот на крв на анализа во МВР на РМ- крим техника -за тоа имам доказ а тоа е анализата која ја извршиле ,значи имам писмен доказ издаден од крим техника...ама тие во целата таа ситуација т.е ПС Прилеп не предвидел за тоа...и директно во таа епрувета што била од татко ми е ставено неколку капки етил алкохол запечатена е и е пратена во скопје за откако ќе биде извршена анализата да покаже дека и тој има алкохол во крвта...ама тие претелале ставиле повеќе капки и за тоа им покажало толкава концентрација на етил алкохол во крвта.

Во крим примерокот го чуваат 6 месеци после анализата , но јас не можев да дојдам до него 2 и пол години , значи се одеше на тоа да се прикрие случајот и да не се покрене никакво обвинение, во колата на татко ми беа и мојата сестра и двете мои внучиња, постарата внука е со траен инвалидитет на левата рака со откинат прст до малиот прст, за среќа сестра ми и другото внуче се со скршеници и лесни телесни повреди.

Ѓубрина пијани четворицата сите со Џип УАЗ вработени во Шумско, ја промаршиле лентата и влегол во лентата на таткоми 50-60 см, ако не избегнал тој ќе беше уште поголема трагедија и ќе требаше да му ја испукам целата фамилија.

ама јас немав доволно средства да подмитам и ја терав работата, затоа што знам дека вистината е на моја страна , затоа што знам дека татко ми беше човек кој ниту еден збор не се слушна за него , ПРИНЦИП; ЕЈ ПРИНЦИП и во службата и приватно...господ нив ги сака...еве и седа дур пишувам не можам да ги скријам солзите,,,
Ха многууу сум видел неправда, но сигурен сум дека правдате ќе излезе на виделина ....знаете ни наполеон не се отжал без борба ,,,
 

Silvio

Strength And Honor
Член од
21 јануари 2009
Мислења
311
Поени од реакции
166
Абе јас барав се ама немав добар адвокат , плус тоа татко ми беше вработен во МВР а и од таму се сите заебанции, а згора на сето тоа судот во гостивар е најкорумпиран во РМ, истражниот судија не ја водеше постапката како што треба.

За што ми треба чл. 7 : татко ми не беше обичен човек во МВР, е сега тој копилето не чесно почна да ги тера работите, ги подмити сите во гостивар ,па дури и мојот адвокат, значи нож во грб.,,,што се случува да видиме што ќе биде со татко ми, следат ПС Прилеп и МВР на РМ Водно, ТОГАШ на крим техника Слободан Ушлинковски ....татко ми почина на 19.12.2008 година, и истиот ден ПС прилеп го испраќа примерокот на крв на анализа во МВР на РМ- крим техника -за тоа имам доказ а тоа е анализата која ја извршиле ,значи имам писмен доказ издаден од крим техника...ама тие во целата таа ситуација т.е ПС Прилеп не предвидел за тоа...и директно во таа епрувета што била од татко ми е ставено неколку капки етил алкохол запечатена е и е пратена во скопје за откако ќе биде извршена анализата да покаже дека и тој има алкохол во крвта...ама тие претелале ставиле повеќе капки и за тоа им покажало толкава концентрација на етил алкохол во крвта.

Во крим примерокот го чуваат 6 месеци после анализата , но јас не можев да дојдам до него 2 и пол години , значи се одеше на тоа да се прикрие случајот и да не се покрене никакво обвинение, во колата на татко ми беа и мојата сестра и двете мои внучиња, постарата внука е со траен инвалидитет на левата рака со откинат прст до малиот прст, за среќа сестра ми и другото внуче се со скршеници и лесни телесни повреди.

Ѓубрина пијани четворицата сите со Џип УАЗ вработени во Шумско, ја промаршиле лентата и влегол во лентата на таткоми 50-60 см, ако не избегнал тој ќе беше уште поголема трагедија и ќе требаше да му ја испукам целата фамилија.

ама јас немав доволно средства да подмитам и ја терав работата, затоа што знам дека вистината е на моја страна , затоа што знам дека татко ми беше човек кој ниту еден збор не се слушна за него , ПРИНЦИП; ЕЈ ПРИНЦИП и во службата и приватно...господ нив ги сака...еве и седа дур пишувам не можам да ги скријам солзите,,,
Ха многууу сум видел неправда, но сигурен сум дека правдате ќе излезе на виделина ....знаете ни наполеон не се отжал без борба ,,,
Другар терај си го правниот дел али обавезно исконтактирај ја Лупевска од КОД, ангажирај покрај адвокат и новинари, нека се рашири ваков случај треба да се крене галама. Ваков предмет е печен и за во Стразбур дефинитивно.
 
Член од
16 јуни 2016
Мислења
6
Поени од реакции
3
Да ако треба ќе оди и до Стразбург, затоа што знам дека вистината е на моја страна, преку глави ми едојдено од неправни и криманил во судството ,,па тоа е страшна работа ако немаш пари да подмитиш дефинитивно.Само јас ќе се борам и ќе одам до крај ч го барам тоа што следува законски
 

king-makedon

THE KING
Член од
5 декември 2008
Мислења
503
Поени од реакции
262
Кои документи треба да се поднесат до МВР за да се продолжи привремен престој на странски државјанин во брак со македонски државјанин?
 

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
11.162
Поени од реакции
15.952
Дечки, кои ми се опциите ако на записник за сторен сообраќаен прекршок полицаецот погрешно ја запишал регистарската таблица?
@Струмикс :)
 
Последно уредено:
Член од
18 февруари 2013
Мислења
59
Поени од реакции
14


Можр ли некој да ми помогне во врска со ова?
 
Член од
29 октомври 2011
Мислења
1.712
Поени од реакции
1.152
Јас незнам, и не ми е јасно.
Даноците во град Скопје редовно си ги плаќам:)
На страницата на е-даноци ме водат како должник.Должам 9.385 ден.:(
Пред 3 год.бев, ми рекоа дека само така пишуваат (свашта):(
Има ли некој од вас приметено ваква глупост???:facepalm:
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.084
Поени од реакции
15.919
Пред петнаесетина денови имам склучено договор со Неотел на две години и во тој период требаше да ми се јават за да си ја подигнам опремата во еден од нивните салони. Вчера ми се јавуваат со образложение дека немаат техничка можност за продавање на нивните услуги на подрачјето на кое што живеам, иако претходно ме известија дека истите ги имаат и истото го потврдија на денот кога го склучувавме договорот. На моето прашање дали треба да наминам во некој од нивните салони за написмено да ми дадат известување дека договорот не важи, ми одговорија дека во договорот пишува дека во случај на услови каде што не постои техничка можност, договорот по автоматизам не важи.

Ок, во меѓувреме во читам договорот и таму пишува дека договорот може да се поништи од страна на операторот во случај доколку не се во можност да ги извршува услугите поради дејство на виша сила подолго од три месеци. Таков член, кои они тврдат дека постои - дека договорот престанува доколку они немаат техничка можност - не постои. Уште повеќе ме иритира фактот дека сум сигурен дека техничка можност постои, со оглед на тоа што договорот беше склучен за користење на АДСЛ интернет, преку бакарна жица, услуга што сум ја користел преку други оператори. Во ред, јас не плачам за Неотел на крајот на денот, но навистина сум револтиран поради нивниот - си играме курташак - однос, во случајов со мене.

Од правна гледна точка, ме занима дали да инсистирам да ми дадам пишана потврда дека договорот повеќе не важи, зашто членот на кој они се повикуваат за престанок едноставно не постои и сум загрижен за евентуална злоупотреба од нивна страна.
 
Член од
16 јули 2014
Мислења
842
Поени од реакции
573
Пред петнаесетина денови имам склучено договор со Неотел на две години и во тој период требаше да ми се јават за да си ја подигнам опремата во еден од нивните салони. Вчера ми се јавуваат со образложение дека немаат техничка можност за продавање на нивните услуги на подрачјето на кое што живеам, иако претходно ме известија дека истите ги имаат и истото го потврдија на денот кога го склучувавме договорот. На моето прашање дали треба да наминам во некој од нивните салони за написмено да ми дадат известување дека договорот не важи, ми одговорија дека во договорот пишува дека во случај на услови каде што не постои техничка можност, договорот по автоматизам не важи.

Ок, во меѓувреме во читам договорот и таму пишува дека договорот може да се поништи од страна на операторот во случај доколку не се во можност да ги извршува услугите поради дејство на виша сила подолго од три месеци. Таков член, кои они тврдат дека постои - дека договорот престанува доколку они немаат техничка можност - не постои. Уште повеќе ме иритира фактот дека сум сигурен дека техничка можност постои, со оглед на тоа што договорот беше склучен за користење на АДСЛ интернет, преку бакарна жица, услуга што сум ја користел преку други оператори. Во ред, јас не плачам за Неотел на крајот на денот, но навистина сум револтиран поради нивниот - си играме курташак - однос, во случајов со мене.

Од правна гледна точка, ме занима дали да инсистирам да ми дадам пишана потврда дека договорот повеќе не важи, зашто членот на кој они се повикуваат за престанок едноставно не постои и сум загрижен за евентуална злоупотреба од нивна страна.
и да си идеш и да си бараш написмено. И тоа одма пошто договорите се врзани временски па да не го јадеш стапот после
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.084
Поени од реакции
15.919
и да си идеш и да си бараш написмено. И тоа одма пошто договорите се врзани временски па да не го јадеш стапот после
Се јавив и очекувам да ме известат во текот на денов во врска со моето инсистирање да ми дадат написмено дека договорот веќе не важи. Ќе пишам подоцна што сум направил.
 
Член од
5 јули 2016
Мислења
1
Поени од реакции
0
zdravo
pred 30 godini roditelite mi otvorija stedna kniska vo banka
dolgo vreme preku 20 godini ne sum ja pobaral smetkata pred nekoj den bev vo komercijalna i gi prasav dali ima nesto od toa
mi rekoa deka perd 5 gonini nekoj na 3-4 pati gi podignal parite
no ne mi kazuvaat ni kolku pari bile nitu koj gi podignal
kako mozam po praven pat da doznam kolku bile i koj gi podignal
 
Член од
11 јули 2016
Мислења
6
Поени од реакции
0
Dobro vecer na site, imam eden imotno praven problem koj se vlece vekje mnogu dolgo vreme. Imam eden plac na koj ima kukja vo koja ima 3 naslednici na edna markica. Pravena e fizicka delba pred 1986godina i do den denes ne e resena fizickata delba, sudot vika deka e mozna fizicka delba megjutoa ne se ostvarila bidejki trite naslednici ne se pojavuvale na rociste (2ca ke se pojavat edniot nema da se pojavi i nisto) i taka 20godini. Podneseno e supervestacenje vo koe vestacite vikaat deka ne e mozna fizicka delba bidejki negde na placot imalo divogradbi i procesot e prekinat. Potoa 3te naslednici sudski se dogovorija da se gradi zgrada preku investitor i da se dogovorat megju sebe, megjutoa na drugite 2ca naslednici se nesto ne im odgovara i nikako da se dogovorime. Vaka e vekje 5 godini. Ednite naslednici imaat zdravstveno-psihicki problemi i ima dokument deka imaat lezeno vo bardovci, a drugiot naslednik ne zivee na toa mesto i zatoa nemoze uredno da bide pokanet na rociste za da se odrzi bez nego.Nekoj sovet sto da se pravi? da se resi posto mnogu vreme e pominat a se stoi vo mesto. Fala odnapred.
 
Член од
16 јули 2014
Мислења
842
Поени од реакции
573
zdravo
pred 30 godini roditelite mi otvorija stedna kniska vo banka
dolgo vreme preku 20 godini ne sum ja pobaral smetkata pred nekoj den bev vo komercijalna i gi prasav dali ima nesto od toa
mi rekoa deka perd 5 gonini nekoj na 3-4 pati gi podignal parite
no ne mi kazuvaat ni kolku pari bile nitu koj gi podignal
kako mozam po praven pat da doznam kolku bile i koj gi podignal
Не се разбирам во правните ствари баш толку многу, ама ако е сметката на твое име поднеси официјално барање за да ти дадат изводи на кои ќе видиш кој ги повлекол. Исто така побарај и кој можел да повлекува од таа сметка односно кој друг освен тебе е овластен. Ако е на твое име тие две работи се должни да ти ги дадат. Претпоставувам дека е во Стопанска банка бидејќи тие се толкави мрзи и арогантни што се прават газди на твои пари и сметки. Сличен проблем имав и јас и побарав шеф - директор. Да видиш како можело без нив да се заврши работа за 5 мин.
 
Член од
16 јуни 2012
Мислења
28
Поени од реакции
4
Zdravo, vcera pri izvedba na gradezni raboti od strana na t-home te. postavuvanje na podzemen kabel na oznacen parking, oshtetena mi e kolata.
za kopanjeto na parkingot nemase nikakvo prethodno izvestuvanje.
vcera povikav policija, napravija zapisnik i denes otidov vo policiska stanica da baram kopija od zapisnikot za da mozam da tuzam ili slicno, no vo zapisnikot navedeno e nepoznat storitel :(, i sega vikaat deka toa e greska na policajcite sto bile na uvid na lice mesto, ama sega veke nemoze nisto da se stori za toa.

Sto mozam sega jas da storam ? kako da dojdam do obestetuvanje i pravda ? :(
ekipata raboti i denes na istoto mesto, i moze mnogu lesno da se doznae koj e storitelot, samo fali volja kaj policajcite...
Mozebi zakonot ne dozvoluva izmena na zapisnik.. ama neznam sto da napravam sega ?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom